stat
Impreza już się odbyła

6 grudnia 2024 - 30 marca 2025, g. 19.00

Gdańsk,
Wstęp wolny

8 grudnia 2024 - 4 maja 2025

Wstęp wolny
Ogólnopolski projekt ciągły realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Muzeum Narodowe w Gdańsku, w ramach programu operacyjnego PATRIOTYZM JUTRA

Honorowy patronat Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz
Gdańsk 2006

Solidarność lat osiemdziesiątych zapoczątkowali robotnicy stoczni Gdańska, Gdyni i Szczecina. W bardzo krótkim czasie Solidarność skupiła wokół siebie, ponad wszelkimi podziałami ludzi wszystkich warstw społecznych, pochodzących z różnych środowisk z całej Polski. Znaczącą rolę w wydarzeniach tych lat odegrali artyści i intelektualiści.

Sztuka zaangażowana tamtego okresu powstawała ‑ nie z nakazu czy przymusu, ale z wolnej woli twórców, którzy otwarcie manifestowali swoje poglądy i wyrażali swój czas. Taka postawa budziła społeczne uznanie i ułatwiała porozumienie między artystami i społeczeństwem. Miało wówczas miejsce wiele ważnych wydarzeń artystycznych i intelektualnych, tworzyli je najwybitniejsi polscy artyści, naukowcy i animatorzy. Ożywione nieoficjalne życie kulturalne oparte na tym porozumieniu było istotnym czynnikiem sprawczym atmosfery lat osiemdziesiątych.

Artystyczny sprzeciw realizowany był przez twórców oraz instytucje niezależne i niepokorne. Znajdował wyraz w najróżniejszych formach, od literatury, sztuk plastycznych, poprzez muzykę, teatr, film, estradę, happening, spotkania z artystami i krytykami. Ulice pełne twórczości spontanicznej – murali, dekoracji, afiszy ‑ były wizualną manifestacją nastrojów. Bardzo istotny był też udział intelektualistów i naukowców, którego przejawem były między innymi spotkania, wykłady i seminaria. W ruchu tym ważną rolę odegrał Kościół katolicki.

Artyści i naukowcy dla Solidarności 1980-1990 to ogólnopolski projekt ciągły realizowany z inicjatywy Muzeum Narodowego w Gdańsku, które z racji swojej lokalizacji i problematyki jaką się zajmuje, jest predysponowane do gromadzenia przejawów twórczości lat osiemdziesiątych.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poprzez Narodowe Centrum Kultury, w ramach programu operacyjnego PATRIOTYZM JUTRA. Honorowy patronat nad projektem objął Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz.

Celem Projektu jest dokumentowanie udziału artystów, naukowców, stowarzyszeń, placówek kulturalnych i instytucji w procesie odzyskiwania niepodległości w latach 1980-1990. W ramach Projektu tworzymy archiwa relacji, dokumentów, fotografii, obiektów, itp. Pod koniec każdego roku ukazywać się będzie katalog prezentujący efekty pracy.

DO ARTYSTÓW, NAUKOWCÓW, DZIENNIKARZY
DO UCZESTNIKÓW WYDARZEŃ LAT OSIEMDZIESIĄTYCH
ORAZ DO MŁODEGO POKOLENIA


Jeżeli byli Państwo w latach 1980-1990 twórcami lub uczestnikami wydarzeń z szeroko pojętego kręgu kultury, sztuki i nauki związanych z ruchem Solidarności, propagujących jej idee, będących wyrazem oporu wobec politycznej rzeczywistości, prosimy o opisanie swoich wspomnień i wrażeń oraz udostępnienie zachowanych materiałów.
Osoby, które tych czasów nie pamiętają, zachęcamy do uczestnictwa w Projekcie poprzez zdobywanie informacji od starszego pokolenia.
Prosimy instytucje naukowe, archiwa, biblioteki, muzea, uczelnie o pomoc w realizacji Projektu oraz informacje o dotychczas zgromadzonych zbiorach i pracach naukowych.
Apelujemy o włączenie się w to przedsięwzięcie dziennikarzy, zarówno poprzez udostępnianie materiałów archiwalnych jak i podejmowanie tej tematyki.

Wojciech Bonisławski, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku
Stefan Figlarowicz, Kierownik Projektu



OBJAŚNIENIA

Teksty mogą posiadać charakter pamiętnika, dziennika, luźnych notatek, opisów, refleksji, reportaży i form literackich; które powstały w trakcie wydarzeń lub współcześnie. Mogą być napisane ręcznie, w postaci maszynopisu, pliku tekstowego, nagrania magnetofonowego, relacji ustnych itp.

Materiały archiwalne ‑ dokumenty, fotografie, obiekty, nagrania dźwiękowe, wideo, itp. ‑ będziemy przyjmować po uprzednich uzgodnieniach z redaktorami Projektu. Prosimy o ponumerowanie materiałów na odwrocie miękkim ołówkiem oraz załączenie ich spisu sporządzonego zgodnie z nadanymi numerami. Spis powinien zawierać:
imię, nazwisko, adres przekazującego
określenie charakteru przekazywanych materiałów – darowizna, depozyt, oferta zakupu
imię i nazwisko właściciela materiałów
imię i nazwisko autora fotografii, tekstów, prac plastycznych, nagrań, itp.
daty i miejsce powstania załączonych materiałów
identyfikacja występujących osób i opis wydarzeń
okoliczności powstania lub wejścia w posiadanie materiałów
spis materiałów pozostających w archiwum Przekazującego, mających związek z Projektem

podpowiedzi, inspiracje, przypomnienia…
(interesujące nas tematy)

koncerty, wystawy, przedstawienia teatralne, projekcje, happeningi i wydarzenia literackie mające miejsce w instytucjach kultury, kościołach, domach prywatnych i na ulicy
działalność naukowa i popularyzacja nauki – spotkania, wykłady, kursy, prace naukowe
pomoc ekspercka dla działaczy i struktur Solidarności
twórczość literacka, filmowa, plastyczna, estradowa, kabaretowa, satyryczna
gromadzenie przez muzea, biblioteki i archiwa dokumentacji wydarzeń artystycznych i naukowych oraz wydawnictw podziemnych
rola księgarzy w rozpowszechnianiu literatury
działalność dziennikarzy w prasie i innych mediach, także niezależnych
twórczość nieprofesjonalna, spontaniczna, murale, dekoracje, dowcipy

organizatorzy i autorzy wydarzeń (jednorazowych lub cyklicznych)
w jaki sposób docierały informacje o imprezach
nowe miejsca prezentacji twórczości – ulica, kościoły, więzienia
przebieg wydarzenia – szczególnie zapamiętane treści, panująca atmosfera, interwencje, konfiskaty, itp.
problemy i perturbacje organizacyjne – wesołe i dramatyczne.

Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Współczesnej
Dyrektor: Wojciech Bonisławski

Gdańska Galeria Fotografii, Dział MNG, kierownik Galerii i Projektu: Stefan Figlarowicz

Redaktorzy Projektu: Grażyna Goszczyńska, Anna Szynwelska.
Sekretarz Projektu: Katarzyna Goc

Kontakt:

Gdańska Galeria Fotografii, Dział MNG,
ul. Grobla I nr 3/5, (vis a` vis Kaplicy Królewskiej)
80-834 Gdańsk
tel/fax 058 301 71 47
https://artfoto.infinity.net.pl
www.artin.gda.pl
e-mail: artin@muzeum.narodowe.gda.pl