stat
PATRONAT

Wystawa "Spheres". Fangor - Heweliusz

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku zaprasza na wystawę "Spheres". Fangor - Heweliusz w Zbrojowni Sztuki.

Wystawa Spheres. Fangor - Heweliusz


wernisaż: 30.04.2025, godz. 18.00
wystawa czynna: 01.05-1.06.2025
zespół kuratorski: prof. ASP dr hab. Aleksandra Jadczuk,
 Agnieszka Kulazińska-Grobis, prof. Arkadiusz Sylwestrowicz

Znajomość astronomii, układu gwiazd i planet od zawsze była drogą nie tylko do odkrywania naszego świata, ale również wiedzą, która bada tajemnicę i porządek istnienia kosmosu i nas samych. Odkrywanie tych sfer jest domeną astronomów i artystów. To jest miejsce spotkania Jana Heweliusza, astronoma, matematyka i konstruktora urządzeń badawczych, który w 1664 roku stał się pierwszym w historii zagranicznym członkiem londyńskiego Royal Society i Wojciecha Fangora, artysty, którego pasją od zawsze była obserwacja nieba i budowanie narzędzi obserwacyjnych. Obaj byli całe życie zafascynowani odkrywaniem nowych przestrzeni. Twórczość Wojciecha Fangora to ciągłe podróże poza obszar płótna w poszukiwaniu doświadczenia tego, co nieuchwytne i niedefiniowalne.

Obrazy Wojciecha Fangora z cyklu "Heweliusz" zamykają jego twórczość. To ekspozycja obrazów tajemnych, które powstały poza czasem i przestrzenią. Obok dzieł artysty pokazane zostaną dzieła profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Macieja Gorczyńskiego, Aleksandry Jadczuk, Katarzyny Józefowicz, Roberta Kaji, Jacka Staniszewskiego, Arkadiusza Sylwestrowicza, Marii Targońskiej i Marka Wrzesińskiego.

Wystawa odbywa się w Gdańsku, miejscu urodzenia Heweliusza oraz nadania doktoratu Honoris Causa Wojciechowi Fangorowi przez Gdańską Akademię Sztuk Pięknych w 2015 roku.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace ujawniające zainteresowania Fangora astronomią, m.in.: cykl pt. "Heweliusz", stworzony przez artystę w 2014 roku i po raz pierwszy prezentowany rok później w PGS w Sopocie podczas wystawy odbywającą się przy okazji nadania tytuł doktora honoris causa. Poszczególne obrazy serii powstały na reprodukcjach rycin gwiazdozbiorów autorstwa Jana Heweliusza pochodzącymi z "Atlasu ciał niebieskich". W kompozycjach cyklu "Heweliusz" artysta zaproponował własną interpretację konstelacji pojawiających się w rysunkach naukowca. U Heweliusza personifikowane są one przez mitologiczne postacie lub symbolizowane przez zwierzęta. W malarskiej interwencja Fangora kolor wysuwa się na plan pierwszy.

Artystyczna rozmowa to oś gdańskiej prezentacji. Dzieło Heweliusza opublikowane zostało w 1690 po śmierci naukowca. Cykl Fangora powstał w 2014 roku. Odczytać go można z jednej strony jako wyraz zainteresowania artysty astronomią, z drugiej zaś jako komentarz do interpretacji rozgwieżdżonego nieba dokonanej przez Heweliusza. W prezentowanej dziesięć lat później ekspozycji do rozmowy zaproszeni zostali wykładowcy i wykładowczynie Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Artystyczny dialog skonstruowany został wokół tematów zasugerowanych przez cykl Wojciecha Fangora.

Seria "Heweliusz" jak zauważa Stefan Szydłowski w tekście towarzyszącym sopockiej wystawie "wpisuje się w tradycje kultury europejskiej oswajania nas ze światem konstelacji gwiezdnych". Kosmos, rozgwieżdżone niebo to co nieznane pobudza wyobraźnię, zachęca do eksploracji i nadanie znaczeń tajemnicy. Mit, obraz świata, kolor, archiwum, rysunek stały się punktem wyjścia do zaproszenia gdańskich artystów i artystek. Sopocka ekspozycja stała się miejscem spotkania Jana Heweliusza, astronoma, matematyka i konstruktora urządzeń badawczych, który w 1664 roku stał się pierwszym w historii zagranicznym członkiem londyńskiego Royal Society i Wojciecha Fangora, artysty, którego pasją od zawsze była obserwacja nieba i budowanie narzędzi obserwacyjnych. Gdańska prezentacja to dalsze otwarcie artystycznego dialogu, to także zaproszenie do odkrywania nowych przestrzeni, tworzenia połączeń poza ramami czasu.

Wystawa jest częścią obchodów 80-lecia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Artyści/Artystki: Wojciech Fangor, Maciej Gorczyński, Aleksandra Jadczuk, Katarzyna Józefowicz, Robert Kaja, Jacek Staniszewski, Akradiusz Sylwestrowicz, Maria Targońska, Marek Wrzesiński

Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Fundacja Art Forma
Partner: Fundacja Fangora
Patron główny: John Weston Group
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk

Patronat medialny: Artinfo.pl, Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, gdansk.pl, magazyn LINIA, magazyn Prestiż, Viva, Twój Styl, Zawsze Pomorze, Fashionpost.pl, Label Magazine, peng.pl, ELLE, ELLE Decoration, LUXURY BOUTIQUE, Biznes Prestiż, MIUMAG, LA MODE info, Magazyn Pomorski, DesignAlive.pl, PANI, Fashion Biznes, Zwierciadło

Sponsorzy: Kancelaria Radcy Prawnego. Ewelina Nikelska, ASTE, Browar Amber