Jak zmieniał się Wiedźmin? W jaki sposób ewoluowała najsławniejsza polska postać Fantasy ostatnich dziesięciolecie? W dniach 03.10 - 04.12.2015 r. mieszkańcy Trójmiasta będą mogli to dokładnie prześledzić w ramach niezwykłej wystawy "Wiedźmin w kulturze popularnej", zorganizowanej w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku Pierwsze wydanie "Fantastyki" zawierające opowiadanie z cyklu "Wiedźmin", nie publikowane dotąd ilustracje do komiksów i książek, grafiki koncepcyjne z gier, miecze Geralta i specjalnie pozyskiwane ze studiów filmowych, stroje postaci z filmów i seriali. To wszystko zobaczymy już... na wystawie...
Odwiedzający wystawę będą mogli też zagrać w grę Wiedźmin 3: Dziki Gon - najnowszą odsłonę wirtualnych przygód Geralta.
Dla wielu niezwykłą gratką będzie koncert zespołu Percival. To właśnie oni stworzyli kultową już muzykę do gry. Będą także prelekcje Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej Trikster. Organizatorzy wystawy zapraszają do współtworzenia wystawy przez fan-art czy cosplay.
"Później mówiono, że człowiek ten nadszedł od północy od bramy Powroźniczej" - od tego zdania rozpoczął się wiedźmiński fenomen, który trwa do dziś. Wszystko zaczęło się od opowiadania "Wiedźmin" nadesłanego w 1986 roku przez Andrzeja Sapkowskiego na konkurs organizowany przez magazyn Fantastyka. Dziś jest on jednym z najpoczytniejszych polskich autorów, a jego powieści przetłumaczone na blisko 40 języków ukazują się na całym świecie w setkach tysięcy egzemplarzy.
Integralną częścią wizerunku wiedźmina są komiksy wydawane od 1990 roku, współtworzone przez Bogusława Polcha i Macieja Parowskiego. Do dziś wspominają oni, jak trudno było narysować "ten uśmiech jak pęknięta rana" i ile pracy kosztowała ich postać Yennefer oraz ile radości i satysfakcji dała im ta praca.
Oprócz komiksów i książek wiedźmin jest również bohaterem gier komputerowych. Pierwsza część stworzona przez CD Projekt RED ukazała się w 2007 roku i okazała się być wielkim sukcesem. Gry stworzone o Geralcie sprzedają się dziś w milionach egzemplarzy. Na samą trzecią część złożono ponad 1,5 mln zamówień przedpremierowych, a w ciągu pierwszych dwóch tygodni fani gry spędzili łącznie prawie 15 mln godzin na zabawie. Grę wiedźmin dostał w prezencie od prezydenta Bronisława Komorowskiego Barack Obama, a wiedźmin jest do dziś emisariuszem Polski, w którym zakochanych są miliony fanów na całym świecie.
Godziny otwarcia w okresie od 03.10. - 04.12.201510:00 - 18:00 od poniedziałku do piątku,
11:00 - 19:00 w soboty i niedziele.
03.10.2015 otwarcie przedpremierowe godz. 18:00 wstęp na zaproszenia
10.10.2015 wernisaż godz. 18:00: wstęp na zaproszenie
Wystawa przeznaczona jest dla osób powyżej 16 roku życia.
Adres:
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
ul. Mariacka 25/26,
80-958 Gdańsk,
kontakt:
wystawawiedzmin@gmail.com