W Sali Morskiej Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy
"Zachować Pamięć. Praca przymusowa i niewolnicza obywateli polskich na rzecz III Rzeszy 1939 – 1945"
zorganizowanej przez Fundację „Polsko – Niemieckie Pojednanie”
Ekspozycja poświęcona pracy niewolniczej i przymusowej obywateli polskich na rzecz III rzeszy, przygotowana została w 60 rocznicę zakończenia i 66 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na wystawie prezentowane są dokumenty, mapy i fotografie oraz materiały audiowizualne i radiowe z ponad 30 zagranicznych i krajowych instytucji, archiwów i muzeów. Większość przedstawionych materiałów ikonograficznych pochodzi ze zbiorów Fundacji „Polsko – Niemieckie Pojednanie”. Wystawa składa się z dwóch części – historycznej i współczesnej.
Pierwsza część prezentuje niemiecką politykę eksploatacji okupowanych ziem polskich; pracę obywateli polskich pod okupacją niemiecką i na robotach w III Rzeszy oraz na terenach przez nią okupowanych; eksterminację przez pracę w więzieniach, obozach i gettach; losy polskich dzieci i kobiet wywiezionych na roboty; pracę polskich robotników i więźniów; sylwetki osób, które heroicznie stawały w obronie godności i człowieczeństwa. Na końcu ukazano wyzwolenie i powrót Polaków do kraju.
Druga część wystawy dotyczy powojennych stosunków polsko – niemieckich, w tym zwłaszcza kwestii odszkodowań za pracę niewolniczą i przymusową. Przedstawiono w niej również powstanie i działalność Fundacji „Polsko – Niemieckie Pojednanie” na rzecz środowisk poszkodowanych przez nazizm w Polsce.