XXIII Energa Maraton Solidarności Gdańsk - sopot - gdynia Sprawdź!
stat
PATRONAT

XXIII Energa Maraton Solidarności Opinie (17)

887 uczestników z 29 państw zarejestrowało się do startu w XXIII Energa Maratonie "Solidarności". W biurze zawodów 13 i 14 sierpnia akces do startu można zgłosić jeszcze osobiście. Natomiast 15 sierpnia w Gdyni będą tylko wydawane pakiety startowe wcześniej zarejestrowanym.

Wśród uczestników jest m.in. zeszłoroczny triumfator Wycliffe BIWOTT z Kenii - rekordzista trasy, oraz Arleta Meloch, brązowa medalista tegorocznych Mistrzostw Polski w maratonie.

Najstarszym zawodnikiem będzie 81-letni Wojciech Grochocki z Poznania. Swój udział potwierdzili również czterej panowie, którzy mają na koncie 22 maratony: Antoni Sobolewski z Tczewa, Krzysztof Grzybowski z Gorzowa Wielkopolskiego, Mariusz Szymański z Gdyni i Jan Parusiński z Gdańska.

Bieg na dystansie 42 kilometrów i 195 metrów ruszy w najbliższy wtorek o godzinie 9:30 z Gdyni, a meta usytuowana będzie na ul. Długi Targ w Gdańsku nieopodal Fontanny Neptuna.

Mecenasem XXIII Edycji Maratonu "Solidarności" jest ponownie Grupa Energa.
Będziemy również wspierać akcję charytatywną: IREK i rak - MARATON O ŻYCIE

Wsparcie organizatorom udziela miasto Gdynia jako gospodarz startu, gdzie tradycyjnie rozpocznie się bieg. 15 sierpnia o godzinie 9.00 pod Pomnikiem Ofiar Grudnia '70 odbędzie się start honorowy, a pół godziny później mieć będzie start ostry. Zawodnicy pokonując dystans przez Sopot dotrą do Grodu nad Motławą gdzie na Długim Targu zakończą swoje zmagania wśród wielotysięcznej grupy kibiców.

Radio Gdańsk na żywo będzie relacjonować wydarzenia z trasy. Z ciekawostek w tym roku dla kibiców na mecie będą konkursy pod patronatem hotelu NUMBER ONE, można ściągnąć aplikację trasy ze strony www.maratongdansk.home.pl

Organizator nie zapomniał również o kierowcach, którzy w tym dniu będą mieli utrudnione poruszanie się po Trójmieście a także pasażerach autobusów.

Na stronie ZTM można sprawdzić rozkłady jazdy autobusów, natomiast Policja i służby zaangażowane w zabezpieczenie trasy będą tak kierować ruchem, aby było jak najmniej problemów z przemieszczaniem się samochodów.

XXIII ENERGA MARATON SOLIDARNOŚCI 15 SIERPNIA 2017 R

GODZINY UTRUDNIEŃ:

Al. Marszałka Piłsudskiego (prace przygotowawcze do startu i demontaż po starcie)
godz. 7:00-11:00

Start honorowy: 9:00 - Pomnik Ofiar Grudnia 70'
Start ostry: 9:30 - Aleja Piłsudskiego

5 km - Gdynia (punkt odżywczy)
9:45-10:10

10 km - Sopot - Al. Niepodległości (punkt odżywczy) 10:00-10:50

Od skrzyżowania ul. Czyżewskiego z Aleją Grunwaldzką w Gdańsku do skrętu przy Operze Bałtyckiej w ulicę Hallera bieg prowadzony będzie lewym pasem w kierunku Jelitkowa.

15 km - Gdańsk - ul. Pomorska (punkt odżywczy) 10:20-11:30

20km - Gdańsk - ul. Grunwaldzka - Jaśkowa Dolina (punkt odżywczy)
godz. 10:35-12:05

Półmetek: Gdańsk Wrzeszcz - Opera Bałtycka - Al. Zwycięstwa

25 km - Gdańsk - ul. Czarny Dwór (punkt odżywczy)
godz. 10:45-12:45

Ulica Czarny Dwór jest kontrowana zawodnicy z Hallera biegną lewym pasem a wracają prawym będzie przedzielona pachołkami. Punkt odżywczy dla biegnących w stronę Jelitkowa.

30 km - ul. Pomorska (punkt odżywczy) 11:05-13:20

35 km - ul. Hallera (punkt odżywczy) 11:20-14:00

Ulica Hallera jest kontrowana zawodnicy biegną lewym pasem a wracają prawym będzie przedzielona pachołkami. Punkt odżywczy dla biegnących w stronę ul. Czarny Dwór (kierunek Centrum).

40 km - ul. Nowa Wałowa (punkt odżywczy) 11:35-14:40

Po nawrocie na ul. Nowa Wałowa przez II Bramę Stoczni ulicami
(Łagiewniki, Gnilna, Rajska, Wielkie Młyny, Pańska, Węglarska, Tkacka, Długa, Długi Targ)
META (Długi Targ) 11:40-15:00

Przepraszamy za niedogodności, licząc na Państwa wyrozumiałość. Zapraszamy do kibicowania na trasie biegu co znacznie pomoże zawodnikom.

Autobus ze zdjętymi zawodnikami podjeżdża od Podwala Przedmiejskiego, Słodowników do "Miasteczka dla zawodników" i ratownik odprowadza do bazy. Autobus czeka na odjazd do Gdyni - 16:30 - dla chętnych zawodników.Utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją XXIII ENERGA Maratonu "Solidarności" w dniu 15 sierpnia 2017 r. część gdańskich ulic będzie wyłączona z ruchu kołowego. Aby umożliwić Państwu dostosowanie swoich planów do zmian w ruchu drogowym wywołanych imprezą, podajemy orientacyjne czasy kaskadowego wyłączania lub ograniczania ruchu na poszczególnych ulicach, którymi pobiegnie maraton.

Zwracamy się do Państwa z prośbą, o takie zaplanowanie korzystania z samochodu w dniu Maratonu, by w podanych przedziałach czasowych uniknąć utrudnień wyjazdu z okolicznych posesji i parkingów.

Organizator
Stowarzyszenie Maratonu "Solidarność"Maraton tradycyjnie ma charakter międzynarodowy. Już zgłosili się reprezentanci 22 nacji. Dominują oczywiście Polacy. Obcokrajowców na liście startowej jest obecnie dokładnie 100 z pięciu kontynentów. Będą m.in. biegacze z: Australii, Kenii, Chin, Kanady czy USA.

W tym roku Biuro zawodów w dniach 13 i 14 sierpnia będzie mieściło się w Gdańsku - SALA BHP ul. Doki 1 obok Europejskiego Centrum Solidarności a 15 sierpnia w Gdyni - Młodzieżowy Dom Kultury obok startu od Al. Marszałka J. Piłsudskiego

13.08.17 r - 11.00 - 19.00
14.08.17 r - 11.00 - 19.00
Gdynia :
15.08.17r - 6.30 - 8.30

Maraton "Solidarności" to nie tylko impreza sportowa. To także okazja do oddania hołdu poległym stoczniowcom w Grudniu 1970 roku oraz strajkującym w Sierpniu 1980 roku. Właśnie w nawiązaniu do dziesiątków kurierów, którzy przenosili meldunki między stoczniami Gdańska i Gdyni, bieg prowadzi przez całe Trójmiasto. W tym roku wystartuje już po raz 23. na królewskim dystansie pełnego maratonu - 42 kilometrów i 195 centymetrów. Tradycyjny jest dzień startu - 15 sierpnia. Mogą startować osoby, które ukończyły 18 lat.

Maraton to tradycja i historia, ale także otwartość na nowe projekty i innowacje. Aby odpowiedzieć na stale rosnące zainteresowanie biegami na tym dystansie przez coraz większe rzesze amatorów, bardziej sprzyjająca będzie trasa na gdańskim odcinku, czyli tam, gdzie prowadzą ostatnie kilometry dystansu. Natomiast bez zmian pozostaje limit czasu. Na pokonanie trasy będzie maksymalnie pięć i pół godziny.

- Trasa w tym kształcie otrzymała właśnie atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA) i światowej federacji (IAAF) na pięć najbliższych lat. Mamy nadzieje, że przez ten okres żadnych zmian już nie będzie - mówi Małgorzata Leśniewicz, kierownik organizacyjny maratonu.

Bieg rozpocznie się w tradycyjnym miejscu, wstać trzeba będzie o godzinę wcześniej niż to było w poprzednich edycjach. Start honorowy wyznaczono 15 sierpnia już o 9:00 pod pomnik Pamięci Ofiar Grudnia 70' w Gdyni, a start ostry nastąpi pół godziny później obok Urzędu Miasta przy Al. Piłsudskiego.

Trasa na odcinku gdyńskim i sopockim jest identyczna jak w poprzednim roku. W Gdańsku tak samo pobiegniemy tylko do skrzyżowania Al. Zwycięstwa z u. Hallera przy Operze Bałtyckiej, choć i tutaj będą zmiany.

- Od granicy Gdańska, czyli od skrzyżowania z ul. Czyżewskiego maratończycy biegną lewym pasem. Prawy pozostawiony będzie dla pojazdów. Tak będzie aż do skrętu w ul. Hallera. Tam biegniemy prawym pasem, następnie lewym pasem ulicami: Czarny Dwór , Dąbrowszczaków, Kołobrzeską, Chłopską, Pomorską, Kapliczną, Piastowską i z powrotem wbiegamy na Czarny Dwór, Hallera, Kliniczną ,Jana z Kolna , Narzędziowców , J.Popiełuszki gdzie zawodnicy przy historycznej Sali BHP zrobią nawrót i przez II Bramę Stoczni Gdańsk skierują się na Długi Targ. Meta będzie w tym samym miejscu co w latach ubiegłych - dodaje kierownik Leśniewicz.

Przypomnijmy, że w sierpniu 1980 roku Sala BHP była centrum wielkiego strajku. Tu podpisano najważniejsze w 1980 roku "Porozumienia Sierpniowe", dzięki którym narodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Pełnym regulamin XXIII Maratonu "Solidarności" dostępny pod adresem internetowym:
http://www.maratongdansk.home.pl/regulamin

SZCZEGÓŁOWA TRASA XXIII MARATONU SOLIDARNOŚCI:
GDYNIA


1. Aleja Marszałka Piłsudskiego
2. ul. Świętojańska
3. Skwer Kościuszki
4. ul. Jana Pawła II nawrót (do końca ulicy)
5. Jana Pawła II
6. Skwer Kościuszki
7. ul. Świętojańska
8. Aleja Marszałka Piłsudskiego
9. Aleja Zwycięstwa

SOPOT

10. Aleja Niepodległości

GDAŃSK
11. Aleja Grunwaldzka - lewym pasem
12. ul. Hallera (prawą jezdnią, lewym pasem)
13. Czarny Dwór - kontra lewą stroną
14. ul. Dąbrowszczaków
15. ul. Kołobrzeska
16. ul.Chłopska
17. ul. Pomorska
18. ul. Kapliczna
19. ul. Piastowska
20. Czarny Dwór - kontra lewą stroną
21. ul. Hallera - kontra lewą stroną
22. ul. Kliniczna
23. ul. Jana z Kolna
24. ul. Narzędziowców
25. ul. J. Popiełuszki - nawrót
26. ul. J. Popiełuszki
27. Doki - II Brama Stoczni Gdańsk
28. ul. Łagiewniki
29. ul. Gnilna
30. ul. Rajska
31. ul. Wielkie Młyny
32. ul. Pańska
33. ul. Węglarska
34. ul. Tkacka
35. ul. Długa

META
36. Długi TargREGULAMINInformacja o biletach

  • Bilet normalny
    89 zł
  • Przedsprzedaż
    59 zł
do 15.03.2016 r. - 59 zł
od 16.03 do 15.07.2016 r - 79 zł
od 16.07 do 08.08.2016r - 89 zł

Czytaj także