stat
Impreza już się odbyła

Z Gdańska do Hollywood - spotkanie z Beatą Poźniak

30 sierpnia (piątek) o godz. 18:00 w Bibliotece Manhattan (al. Grunwaldzka 82, Gdańsk-Wrzeszcz) odbędzie się spotkanie z aktorką Beatą Poźniak pt. "Z Gdańska do Hollywood". Pochodząca z Gdańska aktorka opowie o swojej karierze w Polsce i za granicą, a także o malarstwie i innych pasjach. W trakcie spotkanie będzie można obejrzeć fragmenty filmów z udziałem Beaty Poźniak. Rozmowę poprowadzi Iwona Demska z Radia Plus.

paź 3

czwartek, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
paź 27

niedziela, g. 16:00

Gdańsk,
wyprzedane
Beata Poźniak
(ur. 30 kwietnia 1960 w Gdańsku) Aktorka, reżyserka, producentka filmowa, malarka. Urodziła się w Gdańsku w rodzinie lekarskiej. Dzieciństwo spędziła w Anglii. W Gdańsku skończyła szkołę średnią, a następnie studiowała w Łódzkiej PWSFTViT (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi), do której dostała się z pierwszą lokatą.

Na trzecim roku studiów zadebiutowała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w roli Justyny w "Vatzlavie" Mrożka u boku Jerzego Kiszkisa. Po studiach zaangażowała się do Teatru Współczesnego w Warszawie, gdzie zadebiutowała w sztuce Alana Ayckbourna pt. "Jak się kochają" partnerując Wiesławowi Michnikowskiemu, Czesławowi Wołłejce, Zofii Kucównie i Krzysztofowi Kowalewskiemu. W musicalu Agnieszki Osieckiej "Niech no tylko zakwitną jabłonie" zagrała Cnotliwą Zuzannę, matkę i jednocześnie jej córkę - Kasię Traktorzystkę.

W telewizji zadebiutowała na drugim roku PWSFTViT jako Teodozja w serialu "Życie Kamila Kuranta" z Krzysztofem Pieczyńskim, w reżyserii Grzegorza Warchoła. Kręcenie serialu przerwał stan wojenny (1981). W 1983 roku zagrała dziewczynę, która usiłując łamać stereotypy chce zostać Kapitanem Żeglugi Wielkiej w "Szczęśliwym brzegu" z Jerzym Bińczyckim jako Kapitanem oraz Stanisławą Celińską i Wojciechem Pokorą. W musicalu "Rozrywka po staropolsku" - programie telewizyjnym w reżyserii Wojciecha Pokory, zagrała słodką zakochaną panienkę. Zagrała w filmie "Kronika wypadków miłosnych" Andrzeja Wajdy i w spektaklu telewizyjnym "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna" jako Andzia, u boku Janusza Gajosa i Stanisławy Celińskiej. Inscenizacja ta została zaliczona do Złotej Setki Teatru TV.
Śpiewała poezje Gałczyńskiego z Michałem Bajorem do muzyki Marka Grechuty i Władysława Szpilmana w programie reżyserowanym przez Barbarę Borys-Damięcką - "Deszcz".

W Stanach zadebiutowała w filmie nominowanym do Oskara, "JFK" Olivera Stone'a jako Marina Oswald - żona domniemanego zabójcy prezydenta Kennedy'ego - Lee Harvey Oswalda, którego zagrał Gary Oldman. Beata Poźniak znana jest z kreowania ról skomplikowanych i kontrowersyjnych, takich jak m.in: rola rewolucjonistki w "Kronikach młodego Indiany Jonesa", która usiłuje obalić rząd, czy też rola lekarki, w serialu "Melrose Place", poślubiającej geja. Pamiętana jest także z roli podwójnej agentki, CIA i izraelskiego Mossadu, w serialu "JAG Wojskowe Biuro Śledcze". Wystąpiła gościnnie w komedii "Szaleję za tobą" z Helen Hunt i Paulem Reiserem. Za rolę pierwszej kobiety - Prezydenta Świata w filmie "Babilon 5", wytwórnia Warner Bros. wypromowała ją do nagrody Emmy (uznawanej za telewizyjnego Oskara).

Ostatnio znana z udziału w serialach "Złotopolscy" i "Ojciec Mateusz"