stat
Impreza już się odbyła

Z Gdyni w daleki świat. Wystawa modeli statków z II połowy XX w. na Sołdku Opinie (1)

Czym różni się masowiec od drobnicowca? Co kryje się pod tajemniczym skrótem ro-ro? Na jakich statkach produkuje się konserwy rybne? Na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedź odwiedzając nową wystawę czasową Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki w Ładowni nr 2 na Sołdku.

cze 29

sobota, g. 15:00

bilety 25 zł
ulgowy 18 zł

9 lutego - 30 listopada 2024, g. 10:00 - 18:00

Gdynia,
bilety 28 zł
ulgowy 17 zł
14 modeli statków, wśród których znalazły się olbrzymy o rozmiarach odzwierciedlających wielkość oryginałów w skali nawet 1:100, już wkrótce będzie można obejrzeć z bliska w przestrzeni statku-muzeum Sołdek. Są to wierne, pomniejszone kopie rzeczywistych jednostek budowanych w Stoczni Gdynia S.A. do roku 2002. Precyzja wykonania i uwzględnienie najdrobniejszych szczegółów, to charakterystyczne cechy modeli wykonanych w nieistniejącej już pracowni modelarskiej gdyńskiej stoczni, jako reprezentacje ofertowe dla potencjalnych armatorów. Wyeksponowanie obiektów w industrialnej Ładowni nr 2 tworzy idealne tło dla technicznego, morskiego charakteru wystawy, która w efektowny sposób dokumentuje fragment najnowszej historii polskiego przemysłu stoczniowego.

Oprócz dokładnych modeli statków, goście na wystawie mogą poznać również historię gdyńskiego przedsiębiorstwa. W warunkach gospodarki wolnorynkowej Stocznia Gdynia S.A. funkcjonowała do 2008 r. Zasady narzucone przez Komisję Europejską, ograniczające pomoc państwową, spowodowały upadek gdyńskiego przedsiębiorstwa. Majątek stoczni został częściowo sprzedany, a w części wydzierżawiony innym podmiotom gospodarczym. Powyższa sytuacja prawna gdyńskiej stoczni trwa do dziś.

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku, dzięki dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udało się zakupić kolekcję 36 modeli statków, należących do majątku stoczni.

- Zbiór obejmuje praktycznie wszystkie ważniejsze typy jednostek, jakie produkowano w Gdyni w latach 1963 2002, a więc zbiornikowce przystosowane do transportu m.in. ropy naftowej lub chemikaliów, drobnicowce, masowce, trawlery-przetwórnie i trawlery-zamrażalnie, samochodowce ro-ro, kontenerowce czy też budowane na początku dwudziestego pierwszego wieku uniwersalne wielozadaniowce - informuje dr Jan Tymiński z Działu Historii Budownictwa Okrętowego.

Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki wystawa czasowa
24.06.2022 - 31.12.2023

Zadanie: Zakup muzealiów: 36 sztuk modeli statków sfinansowano z dotacji celowej na wydatki inwestycyjne ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa. Dofinansowanie: 120 000 PLN.