stat
Impreza już się odbyła

Zapomniany Maj 1966. Milenijna konfrontacja na ulicach Gdańska

Wystawa "Zapomniany Maj 1966. Milenijna konfrontacja na ulicach Gdańska" przybliża nieznane szerzej wydarzenia roku 1966, do jakich doszło w Gdańsku na tle konfrontacji komunistycznego państwa i Kościoła rzymskokatolickiego o kształt polskiego Milenium. Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku i jest wynikiem długoletnich badań dr. Daniela Gucewicza, autora monografii "Próba sił? Rok 1966 w Gdańsku. Milenium kontra Tysiąclecie" (Gdańsk 2014).

lip 3

środa, g. 17:30

Gdańsk, ul. Toruńska 1
Wstęp wolny

8 czerwca - 3 listopada 2024

bilety 25 zł
ulgowy 18 zł
Na 15 planszach w przystępny sposób przedstawiono najważniejsze wydarzenia związane z przebiegiem obchodów Milenium Chrztu Polski w Gdańsku, które odbyły się 28-29 maja 1966 roku, a więc: genezę całego programu milenijnego polskiego Kościoła oraz przygotowaną przez komunistyczne władze propagandową dywersję, czyli obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego; uroczystości kościelne w diecezji gdańskiej z udziałem prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego i kilkudziesięciu tysięcy wiernych; próby przeciwdziałania lokalnych władz tymże obchodom oraz ich prowokacyjne działania, które doprowadziły do wybuchu niepokojów na ulicach miasta.

Spontaniczny sprzeciw gdańskiego społeczeństwa wobec antykościelnej polityki przejawił się w manifestacyjnym spaleniu propagandowych plansz atakujących Kościół i biskupów za wydane przez nich słynne Orędzie do biskupów niemieckich. Zamieszki te zostały uwiecznione na zdjęciach wykonanych przez korespondentów zagranicznych oraz funkcjonariuszy SB i MO. Po raz pierwszy na Pomorzu na taką skalę interweniowały jednostki ZOMO, a represje, jakie dotknęły uczestników zajść, należały do najcięższych w całym kraju na tle konfliktu milenijnego. Ostatnia plansza przywraca pamięć o tych zapomnianych bohaterach. Gdańskie incydenty z Maja '66 pozostają bowiem białą plamą w lokalnej świadomości historycznej, przede wszystkim z powodu ich przyćmienia przez późniejsze, bardziej doniosłe wydarzenia: Marzec '68, Grudzień '70, Sierpień '80.

Wystawa składa się z 15 plansz formatu 90 x 140 cm w orientacji poziomej i jest przeznaczona do prezentacji zarówno we wnętrzach, jak i w plenerze.