stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Festiwal Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA już od sześciu lat zbliża do sztuki, do kultury, do innych i do siebie samych. Tak samo będzie w tym roku podczas VII edycji festiwalu.W tegorocznym programie znajdziemy zarówno stałe, jak i całkiem nowe produkcje.

mar 14-16

piątek - niedziela, g. 18:00

bilety 399 zł
ulgowy 299 zł
przedsprzedaż 369 zł
cze 20

piątek, g. 17:30

Gdynia,
bilety 65 zł
Kup bilet
Academia Musica Judaica doczekała się już 3 odsłony i niewątpliwie stała się nieodzownym punktem festiwalowego programu. W tym roku do współpracy z fundacją i Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku dołączyło Hochschule für Musik w Norymberdze. Dzięki tej współpracy powstały kompozycje, które próbują udzielić odpowiedzi na pytanie, jakie jest aktualne spojrzenie na muzykę żydowską. Natomiast wśród nowości znajdziemy aż 4 premiery muzyczne i teatralne.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Podczas festiwalu będzie można obejrzeć premierę spektaklu poetyckiego opartego na tekstach poetek żydowskich "Bas Kol" (reż. M. Brand) oraz spektaklu taneczno-muzycznego inspirowanego historią artystki Poli Nireńskiej "NIRENSZTAJNSKA" (wyk. A. Wieliczko, M. Miro Wiśniewska, Z. Chojnacki). Odbędzie się premiera koncertu "Der Hemszech = Kontynuacja" Marii Ka z zespołem, napisanego i zaśpiewanego w całości w języku jidysz - skupiającego się na indywidualnych historiach kobiecych oraz kobiecej historii rodowej. Ostatnia premiera to spektakl "Golem XXI" na akordeon i środki elektroniczne w wykonaniu Pawła Zagańczyka i Dariusza Mazurowskiego.

Nie zabraknie także atrakcji dla osób, które lubią aktywnie spędzać wolny czas i uczyć się nowych rzeczy, dla których zaplanowaliśmy warsztaty plastyczne "Uszyj sobie plecak" (dla dzieci) oraz "Bubliczki", czyli warsztaty z piosenki jidysz (obowiązują zapisy). Fanów kina zapraszamy na projekcje filmowe: "Opowieść o miłości i mroku" w reżyserii Natalie Portman, który jest ekranizacją bestsellerowej powieści izraelskiego pisarza Amosa Oza; "Co się stało z naszymi sąsiadami? Okruchy pamięci" film prowadzący nas przez znane miejsca w Kartuzach, opowiadając historię rodzin żydowskich w tym mieście oraz "W cieniu wielkiej synagogi" pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny ukazujący historię Żydów w Gdańsku.

Miłośnicy muzyki na żywo także powinni być usatysfakcjonowani ponieważ oprócz wspomnianych wcześniej koncertów premierowych odbędą się koncerty Izabeli Goldstein a także koncert Urszuli Makosz z zespołem "Mi amor, mi alegria"- Pieśni Żydów Sefardyjskich. Dla zainteresowanych grafiką, rzeźbą i malarstwem koniecznym punktem programu będzie wystawa "Motywy żydowskie w sztuce współczesnej", podczas której zostaną zaprezentowane prace grupy artystów z Gdańskiej Szkoły Artystycznej.

Program
4.09.2019 (środa)
Galeria Wnętrz City Meble, Strefa Inspiracji, Al. Grunwaldzka 211
- 17:15- Inauguracja
- 17:30- Opowieść o miłości i mroku - projekcja filmu w reż. Natalie Portman
- 19:30- Piosenki żydowskiego półświatka - koncert muzyczny | Izabella Goldstein

5.09.2019 (czwartek)
Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
- 18:00- O chasydach i nigunach - wykład Mikołaja Trzaski i Magdaleny Budy
- 19:30- Academia Musica Judaica - odsłona 3. - koncert studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

6.09.2019 (piątek)
Galeria Wnętrz City Meble, Strefa Inspiracji, Al. Grunwaldzka 211
- 17:30- Co się stało z naszymi sąsiadami? Okruchy pamięci - projekcja filmu dokumentalnego i spotkanie z reżyserem Andrzejem Dudzińskim

Teatr w Blokowisku, Plama GAK, ul. Pilotów 11
- 19:30- Bas Kol - spektakl poetycki w reż. Marka Branda PREMIERA (obowiązuje rezerwacja miejsc od 1.09.2019)

7.09.2019 (sobota)
Republika Marzeń Gdańska Szkoła Artystyczna, ul. Słowackiego 21 (Garnizon)
- 15:00- Motywy żydowskie w sztuce współczesnej - wernisaż prac uczniów Gdańskiej Szkoły Artystycznej

Biblioteka Manhattan, Al. Grunwaldzka 82
- 16:00- W poszukiwaniu złotego jabłka - spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą i Różą Ziątek-Czarnotą- promocja książki
- 17:30- "Kol Isze - głos kobiet w poezji jidysz" - spotkanie z Joanną Lisek | promocja książki
Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
- 19:30- Der Hemszech = Kontynuacja - koncert muzyczny Marii Ka z zespołem PREMIERA
- 21:00- Golem XXI - spektakl na akordeon i środki elektroniczne | Paweł Zagańczyk i Dariusz Mazurowski PREMIERA

8.09.2019 (niedziela)
Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
- 11:00- Zrób sobie plecak - warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 8-12 lat, Hanna Kossowska (obowiązują zapisy od 1.09.2019)
- 11:00- Bubliczki - warsztaty z piosenki jidysz, Maria Ka (obowiązują zapisy od 1.09.2019)
- 13:00- Zrób sobie plecak - warsztaty plastyczne dla osób od 12 r.ż. (obowiązują zapisy od 1.09.2019)
- 15:00- (Nie)zwykłe malarstwo Erny Rosenstein - wykład Michała Bolki
- 16:00- NIRENSZTAJNSKA - spektakl taneczno-muzyczny w wykonaniu A. Wieliczko, M. Miro-Wiśniewskiej, Z. Chojnackiego PREMIERA
- 17:00- W cieniu wielkiej synagogi - projekcja filmu dokumentalnego w reż. A. Dudzińskiego
- 18:30- "Mi amor, mi alegria" Pieśni żydów sefardyjskich - koncert muzyczny Urszuli Makosz z zespołem

Wiemy, że nasza publiczność uwielbia poszerzać swoje horyzonty i jest głodna wiedzy, dlatego w programie nie mogło zabraknąć solidnej dawki wykładów oraz spotkań skupionych wokół książek. Zapraszamy Państwa na spotkanie z Bell Szwarcman-Czarnotą i Różą Ziątek-Czarnotą, podczas którego będzie okazja do zapoznania się z książką "W poszukiwaniu złotego jabłka", która chroni od zapomnienia piosenki jidysz, a także na spotkanie z Joanna Lisek autorką "Kol Isze - głos kobiet w poezji żydowskiej", którego celem będzie prześledzenie wyodrębnienia się w poezji jidysz kobiecej podmiotowości i wypracowania różnych strategii jej ekspresji. Mikołaj Trzaska i Magdalena Buda zapoznają publiczność z ideą chasydyzmu w trakcie wykładu "O chasydach i nigunach", a Michał Bolka opowie o działalności artystycznej Erny Rosenstein.

Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska, Bezirk Mittelfranken, Województwa Pomorskiego, Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku oraz American Jewish Joint Distribution Committee oraz został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka, oraz Konsul Generalnej Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku Cornelii Pieper.

Informacja o biletach

Zapisy od 1.09.2019 r. pod adresem festiwalzblizenia@gmail.com