stat
Impreza już się odbyła

Zlot Jachtów z Duszą "Próchno i Rdza" Opinie (1)

W dniach 7-10 października w Gdyni i na wodach Zatoki Gdańskiej spotka się ponad 30 jednostek biorących udział w trzynastym już Zlocie Jachtów z Duszą "Próchno i Rdza". Mimo trudnego dla żeglarstwa sezonu przebiegającego pod znakiem pandemii żeglarze-pasjonaci znów będzie cieszyć się przygodą, jaką jest żeglowanie na jachtach stalowych i drewnianych.

lip 20-21

czwartek - niedziela

Wstęp wolny
sie 2-4

piątek - niedziela, g. 09:00

bilety 50 - 100 zł
Główną ideą organizowanego od 2009 roku zlotu jest przypominanie o szczególnym uroku żeglowania na jachtach o klasycznych konstrukcjach. W dobie jachtów laminatowych, starzejące się, kosztowne w utrzymaniu jednostki o drewnianych czy stalowych kadłubach znikają, wyprzedawane przez macierzyste kluby. A przecież to właśnie te jachty zapisały najwspanialsze karty w historii polskiego żeglarstwa!

Obecny rok to kolejny trudny sezon dla żeglarzy. Zmieniające się obostrzenia i zasady wpływania na wody obcych państw bardzo ograniczyły swobodę żeglowania.

W ubiegłym roku załogi zlotu udowodniły, że potrafią bawić się odpowiedzialnie i zastosować się do bieżących wytycznych epidemiologicznych. W tym roku ryzyko będzie mniejsze ponieważ zdecydowana większość uczestników jest zaszczepiona. Zachowany ma zostać nieco inny - spokojniejszy i bardziej zdystansowany - charakter imprezy. Nowe hasło przewodnie imprezy to: "Bawimy się - kolorowo i z dystansem!". Tradycyjne imprezy takie jak koncerty szantowe czy wręczanie pamiątkowych tabliczek przeniesione zostanie na otwartą przestrzeń, na pokłady jachtów.

Parada jachtów
W sobotę 9 października o godz. 12:00 rozpocznie się parada jachtów uczestniczących w Zlocie. Ponad 30 jednostek wypłynie z mariny w Gdyni i pożegluje wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego w kierunku Sopotu, gdzie na wysokości sopockiego molo zawrócą i rozpoczną żeglugę powrotną. Powrót jachtów z parady do gdyńskiej mariny spodziewany jest około godziny 15:30.Koncerty szantowe
Podczas postoju jachtów w Gdyni wieczorem w piątek 8 października oraz w sobotę 9 października na jachcie flagowym zlotu rozłoży się scena muzyczna, na której odbędą się koncerty szantowe.

Wystąpią:
Piątek 8 października, godzina 18:00 - Arkadiusz "Kosmos" Wąsik oraz Bogdan "Bodziec" Kuśka
Sobota 9 października, godzina 18:00 - Kamil Badzioch

Koncertów będzie można wysłuchać z Falochronu Wschodniego. Ze względu na sytuację epidemiczną organizatorzy proszą o noszenie maseczek w trakcie całego wydarzenia i zachowanie 1,5 m dystansu społecznego.

Zwiedzanie jachtów
W sobotę 9 października między godzinami 16:00 a 18:00 pokłady jachtów uczestniczących w Zlocie będą udostępniane do zwiedzania, a ich załogi podzielą się z odwiedzającymi historią jednostek, na których żeglują.

Ze względu na sytuację epidemiczną organizatorzy proszą odwiedzających o noszenie maseczek - wnętrza jachtów nie zostaną udostępnione gościom.

Organizatorem Zlotu Jachtów z Duszą "Próchno i Rdza" jest prowadzona przez kpt. Macieja Sodkiewicza Szkoła Żeglarstwa SEKSTANT, zajmująca się organizowaniem rejsów morskich, oraz szkoleniami doskonalącymi wiedzę i umiejętności żeglarskie niezbędne w praktyce morskiej.

Przeczytaj także