CXLIV Krakowski Salon Poezji w Gdańsku odbędzie się 26 stycznia 2025 roku o godzinie 11:00 w NCK Ratuszu Staromiejskim. Wydarzenie poświęcone będzie pamięci Żydów gdańskich w 80. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Gośćmi specjalnymi będą
Edyta Czerniewicz i Marta Jankowska.Wydarzenie zatytułowane Psalmy zgaszonych świec. Śladami Żydów Gdańskich przedstawi projekt autorstwa Edyty Czerniewicz, zrealizowany w ramach Gdańskiego Stypendium Kulturalnego Fundusz Twórczy w 2024 roku. Projekt ten składa się z pięciu kompozycji elektroakustycznych, inspirowanych ważnymi miejscami związanymi z obecnością i działalnością Żydów w Gdańsku.
Intencją autorki jest upamiętnienie śladów społeczności żydowskiej w Gdańsku na przestrzeni wieków oraz budowanie tolerancji, zrozumienia i wzajemnego szacunku poprzez przypominanie historii. Utwory muzyczne powstały na podstawie inspiracji pięcioma konkretnymi obiektami:
Red Mouse Getto na ulicy Owsianej
My Unrest Pomnik dzieci żydowskich przy dworcu PKP
Zła się nie ulęknę Cmentarz żydowski
Purim Synagoga ul. Partyzantów 7
Ty jesteś ze mną miniatura Wielkiej Synagogi
O artystce:Edyta Czerniewicz jest wiolonczelistką z wykształceniem muzycznym (Akademia Muzyczna w Gdańsku), absolwentką Etnologii i Antropologii Kulturowej (Uniwersytet Gdański) oraz Zarządzania Kulturą (Uniwersytet Jagielloński). Pracuje w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica oraz jako pedagog współpracuje z Katedrą Sztuki Muzycznej Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. Jest autorką widowiska muzycznego Coora Domestica. Współpracuje z Teatrem Wybrzeże, Krakowskim Salonem Poezji i Teatrem w Oknie. Brała udział w nagraniach płyt, m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Moniki Brodki i Miki Urbaniak, a także tworzyła muzykę do filmów i spektakli teatralnych.
Edyta Czerniewicz od lat interesuje się kulturą żydowską, co wyrażała m.in. w projekcie Libelid (żydowskie pieśni miłosne) oraz projekcie TAW. Koncertowała w Polsce, Europie i USA, m.in. na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie i Festiwalu Warszawa Singera.