• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dyskusja o przestrzeni publicznej Gdańska. Andrzej Duch: Mamy powody do dumy

17 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 

W lipcu opublikowaliśmy artykuł, w którym Michał Szymański z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej zwracał uwagę, że władze Gdańska przywiązują zbyt małą wagę do jakości przestrzeni publicznej w Gdańsku. Dziś publikujemy polemikę Andrzeja Ducha, dyrektora wydziału urbanistyki, architektury i ochrony zabytków w gdańskim magistracie.



Panorama oświetlonego nocą Gdańska. W mieście iluminowanych jest w sumie 69 obiektów. Panorama oświetlonego nocą Gdańska. W mieście iluminowanych jest w sumie 69 obiektów.
Gotowy jest już projekt odnowienia nawierzchni w okolicach ul. Ołowianka na Ołowiance. Gotowy jest już projekt odnowienia nawierzchni w okolicach ul. Ołowianka na Ołowiance.
Mural Tomasza Bielaka na Zaspie. Mural Tomasza Bielaka na Zaspie.
Galeria miejska w ciężarówce wbitej pod oklejony stalową blachą wiadukt w ciągu ul. Szopy. Galeria miejska w ciężarówce wbitej pod oklejony stalową blachą wiadukt w ciągu ul. Szopy.
Mural Jacoppo Ceccarellego z Włoch na Zaspie. Mural Jacoppo Ceccarellego z Włoch na Zaspie.
Elewacja zejścia do tunelu podziemnego na Dolnym Mieście, wykonana w ramach akcji ożywiania miasta poprzez projekty artystyczne. Elewacja zejścia do tunelu podziemnego na Dolnym Mieście, wykonana w ramach akcji ożywiania miasta poprzez projekty artystyczne.
Autor artykułu pt. "Przestrzeń publiczna w Gdańsku: czy mamy powody do dumy?" skoncentrował się wyłącznie na niedostatkach gdańskiej przestrzeni publicznej. To przykre, bo w Gdańsku w dziedzinie kształtowania przestrzeni dzieje się dużo dobrego. Mimo to każda opinia na temat przestrzeni miejskiej Gdańska, choćby najbardziej krytyczna, jest ważna, ponieważ jest dobrą okazją do dyskusji na jej temat. Dyskusji o jej kształcie, o jej indywidualnym odbiorze, o jej dostatkach i niedostatkach.

Miasto pięknieje i nie sposób tego nie dostrzec. Naturalnie powojennej i popeerelowskiej spuścizny nie sposób wyzbyć się z dnia na dzień, to proces długotrwały. Proces, który w Gdańsku jednak postępuje coraz dynamiczniej. Wiele już zostało zrobione, wiele jest i będzie robione. Należy jednak pamiętać, że Gdańsk jest wielką aglomeracją, na którą składa się 30 dzielnic - każdą z nich przyrównać można do małego bądź średniej wielkości miasta. Każda z tych dzielnic ma swoje potrzeby, inwestycje prowadzone są więc na wielu frontach.

Istnieją przestrzenie niezagospodarowane czy też zaaranżowane w sposób nie w pełni adekwatny do ich potencjału. Takie miejsca znajdzie Pan w każdym, nie tylko polskim, mieście. Jesteśmy ich obecności świadomi, świadczą o tym realizowane i przygotowywane projekty, czyli konkretne działania.

Nie sposób przytoczyć wszystkich gdańskich inwestycji i projektów, zarówno tych zrealizowanych, obecnie prowadzonych, jak i planowanych na najbliższe lata, a które bez wątpienia podnoszą jakość miejskiej przestrzeni i pozytywnie wpływają na jej odbiór. Przytoczę więc choć kilka przykładów, które dowodzą faktu prowadzenia przez miasto Gdańsk konsekwentnej polityki kształtowania przestrzeni publicznej, zmierzającej do usatysfakcjonowania nawet najbardziej wymagających jej użytkowników.

Architektura na światowym poziomie. Projekty prestiżowych inwestycji, realizowanych w Gdańsku, wyłaniane są w międzynarodowych konkursach architektonicznych. Gdańsk stawia na najlepszych. Stadion w Letnicy, Europejskie Centrum Solidarności, Teatr Szekspirowski, Muzeum II Wojny Światowej - mają szansę stać się nowymi ikonami architektury. Takie inwestycje uwzględniają w swoim programie szeroko pojętą przestrzeń publiczną, co bez wątpienia przełoży się na podniesienie jakości przestrzeni miejskiej.

Nowe oblicze Wyspy Spichrzów. Unikatowa przestrzeń w sercu Starego Miasta w ciągu czterech lat stanie się wyjątkowo atrakcyjnym obszarem. W kwietniu tego roku w ramach konkursu urbanistyczno-architektonicznego wyłoniona została koncepcja jej zabudowy. Każdy zakątek Wyspy, w tym Muzeum Bursztynu, ma być wyjątkowy, dlatego do pracy nad ich kształtem zapraszanych będzie wiele prestiżowych pracowni. Początek prac planowany jest na III/IV kwartał 2011. Inwestycja realizowana jest w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) z firmą Polnord.

Równocześnie prowadzone są działania na rzecz zagospodarowania Targu Siennego i Rakowego.

W Gdańsku iluminowanych jest już 69 obiektów. Światło eksponuje walory zabytkowych obiektów, gdańskich pomników, tablic pamiątkowych, a także obiektów inżynieryjnych. Planowane są kolejne realizacje. Gdańsk wielokrotnie zdobył tytuł - "Najlepiej oświetlona gmina i miasto".

Od wielu lat realizowane są inwestycje, których celem jest podnoszenie jakości bazy rekreacyjnej poprzez zapewnienie atrakcyjnych obszarów zielonych na terenie miasta. Przytoczę takie realizacje, jak Park Nadmorski im. R. Reagana, Bulwar Nadmorski wraz z molem w Brzeźnie czy rewaloryzacja szańców nad opływem Motławy wraz z bulwarem, które zyskały uznanie polskich urbanistów w postaci I nagrody Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w kategorii terenów zielonych w 2007 roku. Na uwagę zasługują także takie inwestycje, jak rewaloryzacja: Parku Kuźniczki i Parku w Dolinie Królewskiej we Wrzeszczu, potoku Strzyża wraz z przylegającym ciągiem pieszym, Parku Zdrojowego im. Haffnera w Brzeźnie.

Rewaloryzacja Głównego Miasta, czyli nowe-stare ulice. W ostatnich czterech latach ulice Piwna, Chlebnicka, Pończoszników, Dziana, Kaletnicza, Kuśnierska, Bosmańska, Mydlarska, św. Ducha, Pocztowa, Garbary, Grobla I - zyskały nową (starą) jakość. Zostały pieczołowicie zrewaloryzowane, przywrócone zostały im "zagubione" walory: nawierzchnia kamienna, nawiązująca do historycznego charakteru tej części miasta oraz spójne z jej charakterem oświetlenie.

Gotowy jest już projekt przebudowy ulicy Ołowianka w rejonie Centralnego Muzeum Morskiego. Projekt zakłada wykonanie nowej nawierzchni jezdni, miejsc postojowych, placu oraz chodnika. Nawierzchnie jezdne oraz placu zostaną wykonane z kostki granitowej. W projekcie uwzględniono budowę pochylni, umożliwiającej dostęp osobom niepełnosprawnym do nabrzeża. Z kolei w rejonie Wielkiego Młyna zbudowany zostanie ciąg pieszy wraz z oświetleniem ul. Wodopój.

W ramach stworzonych przez miasto projektów rewitalizacyjnych gdańskie dzielnice - Nowy Port, Letnica, Dolne Miasto, Dolny Wrzeszcz - zyskają nowe oblicze. Na szeroko zakrojone działania rewitalizacyjne Gdańsk pozyskał 43 mln unijnego dofinansowania. Front robót prowadzonych w Letnicy jest imponujący, obecność stadionu piłkarskiego pociąga za sobą wielkie zmiany - na lepsze, naturalnie. Dużo dzieje się także w pozostałych dzielnicach. W Nowym Porcie powstaje Centrum Edukacji Artystycznej w budynku dawnej łaźni miejskiej przy ul. Strajku Dokerów 5. Wizytówką Dolnego Wrzeszcza będzie ul. Wajdeloty, a Dolne Miasto uzyska nową jakość przestrzeni publicznych dzięki przebudowie ponad połowy ulic w tej dzielnicy. Działaniom, podnoszącym wartość przestrzeni publicznej w gdańskich dzielnicach, towarzyszą projekty społeczne, adresowane do ich mieszkańców.

Sztuka w przestrzeni publicznej. Galeria murali na gdańskiej Zaspie to 24 wielkoformatowe dzieła o łącznej powierzchni 6 tys. m kw. Murale powstają w ramach projektów - Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art i Gdańska Szkoła Muralu - związanych ze staraniami Gdańska i Metropolii o tytuł Europejska Stolica Kultury 2016. Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska to kolejny - współtworzony przez miasto - wraz z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia projekt, polegający na tworzeniu kolekcji trwałych dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej, na dobry początek na terenie Dolnego Miasta. Kolekcja Galerii tworzona będzie sukcesywnie przez lata. Projekty, wyłaniane w ramach międzynarodowych konkursów, realizowane są na skwerach, ulicach, w tunelach. Zrealizowane projekty Galerii Zewnętrznej to: "LKW Gallery", "Invisible Gate", wpisane w przestrzeń wiaduktu przy ul. Szopy oraz instalacja świetlna - "Staging Anonymous" i dopełniający ją projekt "Untitled", aranżujący przestrzeń przejścia podziemnego na skrzyżowaniu ul. Łąkowej i Podwale Przedmiejskie.

Wiele mamy jeszcze do zrobienia, ale powody do dumy już są.

Andrzej Duch - autor artykułu jest architektem oraz
dyrektorem wydziału urbanistyki, architektury i ochrony zabytków w UM Gdańsk

Opinie (282) ponad 10 zablokowanych

  • próżnia (15)

    Głównym problemem przestrzeni jest to, że jest ona pusta... chyba, że dobrym wypełnieniem jest koncert DJów w ramach Gdańsk Dźga Muzę. Dalibyście chociaż koncert jakiejś (roz)gwiazdy na poziomie. Czy to taki problem że Elvis nie żyje?

    • 57 13

    • (3)

      To fakt, na koncertach "Gdańsk dźwiga muzę" wieje nudą po pustej widowni.

      • 13 3

      • gdańsk DźGA muzykę:D dobre:)))) śmiech przez łzy (2)

        • 11 2

        • "Mural Jacoppo Ceccarellego z Włoch na Zaspie." (1)

          Błąd logiczny zwany amfibolią. Zdanie jest wieloznaczne, a właściwie można je odczytać, jakoby Zaspa była we Włoszech.

          • 10 3

          • .

            Tego co napisales nijak nie mozna odczytac z tego zdania, ewentualnie ze Włochy są na Zaspie to tak.

            • 3 0

    • (4)

      A gwiazda na poziomie to niby kto?

      Słowo gwiazda i poziom zatraciło swoje znaczenie, magistrat może nie doczytać się Twoich intencji. W postach powinno być "mięcho" w postaci rzeczowników i przymiotników, za duża ilość czasowników to nie mosty ale lament.

      Więc proszę o przykłady gwiazd na poziomie ...

      • 2 0

      • (3)

        To może ja...
        nie miałbym nic przeciwko Kazikowi, Kukizowi, Muńkowi, Grabażowi, Kowalskiemu...

        • 2 1

        • pójdź sobie na neptunalia (2)

          tam graja co roku, od kiedy pamiętam... ile można w kółko to samo piłować?

          • 3 2

          • (1)

            Próbowałem, nie wpuszczają, impreza dla studentów. Jakieś dalsze wskazówki?

            • 0 2

            • bzdura...

              Na koncert Kazika na Neptunaliach wpuszczani byli wszyscy chętni! Tylko, że studenci za darmo, a pozostałe osoby za 20zł. To, że szkoda ci 20zł nie znaczy, że impreza była zamknięta.

              • 2 1

    • jest bardzo słabej jakości (4)

      W Gdańsku brak podstawowych zasad projektowania dobrych przestrzeni publicznych! Nie wystarczy że są, ważne JAKIE są, a są marne. Bulwar Nadmorski wraz z molem w Brzeźnie to przykład dobrze zaprojektowanej przestrzeni publicznej?? Wolne żarty.

      • 6 5

      • Elewacja zejścia do tunelu podziemnego na Dolnym Mieście (2)

        Tym to akurat nie ma się co chwalić. Moim zdaniem to jest po prostu paskudne w ogóle nie pasuje do otoczenia a te czarne ciapki wyglądają tak jakby ta elewacja była dziurawa. Codziennie jak jadę do pracy to po prostu ten widok mnie powala :/ Ale może to tylko moje odczucia ??

        • 10 1

        • Lepiej tak jak teraz niż tak jak było kiedyś.. (1)

          .. czyli obszczane, brudno-żółte i zarzygane i obsmarowane smarem spod kół samochodów..

          • 3 3

          • A jak to się ma do Akademii Muzycznej i Dolnego Miasta?

            Uważam, że to jest nieudana akcja artystyczna.
            Nie pasuje do otoczenia, razi po oczach.

            O ile próbę uartystycznienia przejścia podziemnego uważam za bardzo udaną, to owe opakowanie wejść z obu stron jest straszne.

            • 1 0

      • :)

        Widzę, że urzędnicy i miłośnicy budyniu mnie minusują.

        • 3 2

    • Nieprawda - przestrzeń w Gdańsku nie jest próżnią, bo wypełnia ją regularnie ohydny smród z kominów Fosforów.

      • 0 0

  • jak jest tak dobrze to czemu jest tak złe? (2)

    Propaganda sukcesu,wystarczy porównac Gdańsk do Krakowa,Wrocławia,a nawet Warszawy.Przegrywamy wyrażnie pod każdym względem.
    a na marginesie rządów Adamowicza i jego kliki-Gdańsk jest ósmym miastem w Polsce pod względem zadłużenia-statystycznie każdy gdańszczanin jest winien miastu 1462 zl-by żyło się lepiej mordy wy moje:)

    • 77 36

    • No właśnie 8, a pod względem wielkości 6. Nie jest tak źle, tym bardziej że dochody okazały się większe o 100 mln

      Bądźmy obiektywni

      • 4 0

    • Nie jest tak źle. Z moją pipidówą minimalnie wygrywacie

      • 2 0

  • Wpływ socjalistycznej propagandy na myślenie współczesnych Polaków jest ogromny (37)

    Czy aby na pewno prawdą jest, że "każda opinia na temat przestrzeni miejskiej Gdańska, choćby najbardziej krytyczna, jest ważna, ponieważ jest dobrą okazją do dyskusji na jej temat"? Wszak "w Gdańsku w dziedzinie kształtowania przestrzeni dzieje się dużo" złego.
    Tego typu nowomowa zaserwowana nam w artykule bardzo przypomina mi (wg mnie nijakiego, sterowalnego) Prezydenta Komorowskiego teoretycznie słuszne hasło, że "zgoda buduje"....

    • 36 25

    • "Wpływ socjalistycznej propagandy na myślenie współczesnych Polaków jest ogromny" (34)

      To prawda, sam jesteś tego najlepszym przykładem, homo sovieticusie.

      • 9 7

      • (33)

        Możesz w kontekście poruszanych tematów uzasadnić swoją opinię ukazując jakiś przykład tego, że i ja dałem się zmanipulować socjalistyczną nowomową lansowaną w mediach i przez "naszych wybranych"?

        • 5 7

        • (24)

          Twoje roszczeniowe podejście do bezpłatnych lub ulgowych biletów, twoje społeczne spojrzenie na własność prywatną. Już o tym było, zapomniałeś?

          • 5 4

          • (23)

            Twierdzisz, że dzieci szkolne nie mają prawa do ulgowych biletów? Twierdzisz, że nikt nie powinien mieć prawa do darmowych przejazdów komunikacją miejską?

            Piszesz w formie zarzutu: "twoje społeczne spojrzenie na własność prywatną". Wszyscy mamy społeczne spojrzenie na własność prywatną, dlatego proszę o większą precyzję tego zarzutu DDD.

            • 5 4

            • (22)

              Ty masz marksistowskie spojrzenie na własność. Jesteś wrogiem wolnego rynku. Jesteś za gospodarką centralnie sterowaną. Jesteś do szpiku kości przesiąknięty doktrynami z minionej epoki. Tak jak Kaczyński, jesteś piewcą socjalizmu. Jesteś homo sovieticusem, hamulcowym postępu.

              • 3 5

              • (20)

                Nie jestem wrogiem wolnego rynku, tylko wrogiem praktyk zwalczania zdrowych kapitalistycznych zasad owocujących "brakiem rynku", który jest nazywany wolnym rynkiem.

                Jestem przeciwnikiem gospodarki centralnie sterowanej na wzór radziecki czy aktualnie "europejski".

                Kaczyński i Tusk, Pawlak i Komorowski, i postkomuniści są wg mnie piewcami socjalizmu i osobiście nie popieram tych polityków.

                Rozumiem, że sam się uważasz za postępowca który nie jest "do szpiku kości przesiąknięty doktrynami z minionej epoki". A możesz napisać co nazywasz wolnym rynkiem? Naprawdę twierdzisz, że w Polsce i w całej UE gospodarka nie jest centralnie sterowaną?

                • 5 1

              • (9)

                W skrócie wolny rynek to taki, w którym jedziesz tramwajem, bo cię na to stać. Nie płacisz, nie jedziesz. Nie ma czekania na zniżki, ulgi, dotacje, subwencje itp. Poniał ?
                A co do Polski i UE, to jasnym jest, że nie ma tu wolnego rynku, właśnie przez homo sovieticusa i innych marksistów.
                Ktoś kiedyś powiedział, że homo sovieticus musi wymrzeć do trzeciego pokolenia, aby w kraju wytępić socjalizm.

                • 3 4

              • (8)

                To jeszcze raz. Twierdzisz, że dzieci szkolne nie powinny mieć prawa do ulgowych biletów? Twierdzisz, że nikt nie powinien mieć prawa do darmowych przejazdów komunikacją miejską?

                • 5 3

              • (7)

                Żadnych ulg! Za dzieci płacą rodzice. Nie życzę sobie, żeby z wypracowanych przeze mnie podatków finansować przejazdy cudzych dzieci i jakichś starych komuchów o poglądach Marksa i Jezusa z Nazaretu w jednym.

                • 4 6

              • Wybrani przez nas decydenci zadecydują (6)

                Ukazałeś swoją opinię, ja mam pogląd inny - wg mnie dzieci powinny mieć zniżki, a osoby w wieku starczym powinny mieć prawo do bezpłatnych przejazdów.

                • 2 5

              • Zatoczyłeś koło i potwierdziłeś sobie sam, że: (5)

                "Wpływ socjalistycznej propagandy na myślenie współczesnych Polaków jest ogromny", czego jesteś namacalnym dowodem i do czego na końcu się przyznałeś.
                Jesteś socjalistą, mam nadzieję, że wreszcie to do Ciebie dotarło.
                Nie potrafisz myśleć pozytywnie, nie wierzysz w przedsiębiorczość ludzi, nie wierzysz, że dadzą sobie radę bez opieki państwa. Ty bez tego państwa, nie potrafisz sobie nawet jazdy tramwajem wyobrazić. Masz zwichniętą psychikę i brak Ci wiary we własne siły. Naprawdę jesteś homo sovieticusem.

                • 3 4

              • Jak TF (1)

                nie będzie stać na leczenie to mu powiem: Zdychaj, to twoja sprawa. Nikt nie zmuszał ciebie abyś chorował. Wszak o wszystkim decyduje rynek.

                • 5 0

              • Zaczynasz dobrze kombinować, chociaż też jesteś tworem idei socjalistycznej.
                Rzecz w tym, aby każdego było stać na opiekę lekarską, dzięki zdrowemu, wolnorynkowemu systemowi ubezpieczeń.
                Każdy powinien odkładać na własną starość, a nie jak teraz każdy pracujący utrzymuje kilku emerytów i nierobów, którzy wisienki w parku spijają za pieniądze z zasiłku.

                • 4 3

              • (2)

                Po prostu się różnimy w poglądach. Ty twierdzisz, że osoby siedemdziesięcioletnie i starsze powinny sobie radzić same bez opieki państwa. Ja uważam, że cywilizacja nasza powinna dbać o dzieci, niepełnosprawnych i ludzi w podeszłym wieku. Uważam, że nie-rozumem jest wiara w przedsiębiorczość ludzi w wieku starczym, wiara, że dadzą sobie radę bez opieki państwa.

                • 2 1

              • (1)

                Chodzi o to, że teraz Cię nie stać na jazdę bez zniżek, bo całe życie płaciłeś na innych i mało sobie uzbierałeś w tym ZUSie. Dziwię się Tobie, że popierasz ten chory, socjalistyczny system.

                Dzięki za dyskusję ja już kończę na dzisiaj.

                • 3 2

              • Czyżbyś twierdził, że ja jeżdżę "ulgowo"? Kiedy Ty to sobie ubzdurałeś? Przecież ja jeżdżę bez zniżek. W temacie ZUS-u i filarów to nie jest socjalizm, tylko bandytyzm i nigdy nie popierałem tego chorego systemu. Rozwiązanie byłoby dziecinnie proste, tylko że żyjące na cudzy koszt hieny nigdy nie pozwolą na uzdrowienie systemu.

                • 2 0

              • To Ja (9)

                A ja, o zgrozo, mam poglądy lewicowe i dla mnie Tusk czy Kaczyński to ten sam konserwatywno-liberalny motłoch

                • 3 2

              • (8)

                Szanuję Twoje poglądy lewicowe. Teoretycznie (musiałaby być jeszcze wolność słowa) mamy demokrację i większość wyborców decyduje, jaki prąd polityczny będziemy mieli po wyborach. Osobiście uważam, że gdyby teraz wygrała SLD to w krótkim czasie byśmy mieli dużo gorzej jak w Hiszpanii.

                • 3 3

              • dużo bardziej niż gorzej

                • 2 1

              • (6)

                A co takiego złego dzieje się w Hiszpanii, poza tym, że księży nieco odsunięto od koryta?
                Napisz coś więcej.

                • 2 0

              • (5)

                Aby zrozumieć aktualną sytuację w Hiszpanii byłoby trzeba ukazać kontekst historyczny, a tego w poście napisać nie sposób. Rządy socjalistów wpędziły kraj w ogromny kryzys gospodarczy. Mimo szalejącego bezrobocia, zapaści finansowej rewolucja pożera kolejne ofiary... aborcja na życzenie i inne tego typu "osiągnięcia" jak usunięcie nauki religii ze szkół publicznych, ułatwienie procedur rozwodów, zalegalizowanie związków homoseksualnych wraz z prawem adopcji dzieci...
                znamy to z narzucanej nam sowieckiej ideologii - jawnie ograniczane są tam wolności człowieka, w tym sumienia i religijnej. Jak za czasów "kraju rad" rząd zmierza tam w kierunku całkowitego wyparcia Kościoła z przestrzeni publicznej.

                • 1 3

              • Opinia została zablokowana przez moderatora

              • Opinia została zablokowana przez moderatora

              • (2)

                Zgroza! Biedne hiszpańskie dzieci nie będą uczyć się religii w szkołach...

                • 2 1

              • (1)

                Odpowiedziałem i na ten Twój post też, ale jak już powszechnie wiadomo... cenzura trwa.

                • 2 0

              • Ogólnie to cała ta rozmowa nie ma sensu.

                Obecna nomenklatura pozwala motłochowi podyskutować na tematy, na które nie mają wpływu. Swołocz się wygada, wyszumi i będzie chodzić spokojnie do roboty.

                • 2 0

              • TF

                Zwolennik JKM? Naszego kochanego guru?

                • 4 0

        • Do To Ja (7)

          Cytujesz fragment dotyczący dyskusji i pojawiających się w niej krytycznych uwag, a potem nawiązujesz do Komorowskiego (na Fredrę powinieneś się jeszcze powołać), wskazując hasło z kampanii wyborczej - "zgoda buduje". To albo zgoda, albo niezgoda (krytyka). Konsekwentnie, chyba że jesteś zwolennikiem tzw. teorii zgody, która implikuje niezgodę, jako element konstytutywny (po kantowsku) konieczny warunek możliwości zgody. W tym sensie stoisz na stanowisku postmodernistycznym, a przeciw koncepcjom obiektywistycznym, ale o to ciebie raczej nie podejrzewam. Dlaczego? - Wiadomo powszechnie, że jesteś jedynym prawdziwym probierzem wszelkich wartości, nie tylko oceniasz rozwój przestrzeni publicznej w naszym mieście, ale i skłonny jesteś oceniać - czego po wielokroć dałeś wyraz na tym forum - kto jest prawdziwym patriotą, Polakiem, co piękne, dobre i prawdziwe naprawdę.

          • 4 4

          • Tak to my się nigdy nie dogadamy,

            abstrahuje Pan od układu odniesienia, Panie pepe. Wg najnowszych teorii psychoanalitycznych, implikacja niezgody powodowana jest uwiądem starczym.

            • 5 3

          • (3)

            obawiam się, że ToJa tego nie rozkmini...

            • 2 1

            • (2)

              czego się obawiasz?

              • 1 1

              • (1)

                braku rozkminki

                • 1 1

              • Co to są te rozkminki których w Twojej ocenie mi brak?

                • 2 0

          • (1)

            Znamy Bramę Wyżynną, która ma układ bramy triumfalnej. Pozwolę sobie zacytować jeden z napisów z sentencjami łacińskimi, które podkreślają łączność Gdańska i Prus Królewskich z Polską: Najmądrzej dzieje się wszystko to, co dzieje się dla Rzeczpospolitej.

            Idąc kawałek dalej napotykamy na Złotą Bramę z posągami oraz napisami, które miały za zadanie (także i za pomocą form plastycznych) przekazać treści ideowe. Przykładowo rzeźby przedstawiają Pokój, Wolność, Bogactwo, Sławę, Zgodę, Sprawiedliwość, Pobożność, Roztropność, a łaciński napis głosi, że przez zgodę małe państwa rosną, a przez niezgodę duże upadają.

            A jakie treści ideowe niesie Prezydenta Komorowskiego hasło "zgoda buduje"?

            • 1 3

            • pewnie chodziło mu że moja zgoda mnie buduje

              • 0 1

    • nigdy

      wolałbyś pewnie fanatycznego jarosława

      • 1 1

    • socjalizm

      jakie powiązanie widzisz między tym propagandowym artykułem, a prezydentem Komorowskim?

      • 1 0

  • Panie Duch! co z drzewami w Śródmieściu miasta? okolice fontanny 4 kwartałów az proszą się o zieleń. (8)

    teraz jest to kamienny plac ze zbyt małą ilością ławek i brakiem szansy na jakikolwiek cień od drzew. zmieńcie politykę w zakresie zieleni w centru miasta!

    • 78 7

    • Problem jest taki:
      Brak parków na osiedlach!
      W Warszawie jest minimum jeden park na osiedle.
      U nas nie ma parków na nowych osiedach.
      A władze szczycą się nowymi placami zabaw- WOW SUPER! Ale zamiast tereny dookoła sprzedawać pod kolejne molochy, zróbcie wreszcie parki!!!!!!!!!!!!!!

      • 2 1

    • Pan Duch jest zagożałym zwolennikiem betonowania każdego centymetra ziemi

      • 2 0

    • Zgadzam się z tą opinią na 1000 %, piękna fontanna, zadbana uliczka, której dodatkowego uroku dodałaby zieleń, np. niskopienne drzewka, których korony można by formować w fantazyjne kształty. A tak, trochę smutno...

      • 2 0

    • Ostatnie powodzie (2)

      Powinny nawet zaślepionych cepów czegoś nauczyć. Dołączmy w końcu do Europy, tam już dawno walczy się z betonem. Choćby ze względu na zagrożenie powodziowe. Trawnik więcej wchłonie niż taki nędzny, zimny beton.

      • 4 0

      • Mysz

        Wydaje mi się , że typowy polski technokrata myśli, betonując choćby górny taras Gdańska, że beton i asfalt chłonie wodę jak gąbka. No jeszcze parę ulew i powodzi i politycy i dziennikarze zaczną się miotać, psioczyć, bić pianę, szukać winnych wciąż nie rozumiejąc podstawowych praw natury (ale biznesu tak), że w końcu przyjdą po rozum do głowy i stwierdzą: zaszkodziliśmy naturze, bez sensu było betonowanie Gdańska Południe. Na razie ci, którzy tak twierdzą są uważani przez media, biznes i 99% społeczeństwa za ekooszołomów. Ale przyjdzie czas zwykłej logiki.

        • 2 0

      • podobnie poza miastami

        lasy idą pod topór/piłę, a potem jest wielkie zdziwienie, że byle rzeczka może zalać pola i wioski, a przecież wiadomo, bo tego uczą już w podstawówce, że las gromadzi wodę, a potem stopniowo ją uwalnia (więc mniejszy problem podczas suszy..) ech, ci co zarządzają takimi sprawami powinni być porządnie wyedukowani w naukach przyrodniczych

        • 3 0

    • (1)

      A kogo w Polsce obchodzą drzewa? Jak ktoś lubi drzewa to w Polsce jest ekooszołomem

      • 4 0

      • masz rację, a nie daj Bóg będzie bronił jakiegoś zwierzątka, to już będzie ekoterrorystą!

        • 1 0

  • Nie umiem nazwać projektami na światowym poziomie (2)

    ani tych szklano - metalowych paskud postawionych już i planowanych na Ołowiance, ani niewątpliwego OHYDZTWA jakim będą planowane w samym centrum Wrzeszcza, wbrew ostrym protestom Mieszkańców, Quattro Towers. Chyba jestem nienormalny - Panie Dyrektorze, jak Pan sądzi? Nawiasem mówiąc, czy całe szanowne Kierownictwo naszego Miasta padłoby trupem na miejscu, gdyby choć jeden z tych nowotworów nazwać po polsku - ot tak, choćby dla draki?:)

    • 83 13

    • Stare Miasto jest coraz mniej zabytkowe (1)

      Przykładów globalnego ogłupienia gdańskich decydentów niech będzie budowana siedziba Centralnego Muzeum Morskiego, która nijak się ma do zabytkowej zabudowy Długiego Pobrzeża z budowlą Wielkiego Żurawia, który jest największym średniowiecznym dźwigiem portowym w Europie.

      • 13 1

      • zaiste zabytkowy i średniowieczny jest żuraw

        choć odbudowany po wojnie

        • 0 0

  • MOJ GDANSK....

    Chwalić się można,bo wybory tuż,tuż.Murale to brzydota i nikt mnie do nich nie przekona!Jedynie w tunelach /w Gdańsku wszystkie zaniedbane i śmierdzą/ można je eksponować a nie na otwartej przestrzeni.
    Wyspa Spichrzów,ile to już lat i nic.Wcześniej chyba przyjdzie umrzeć.
    Rzeczywistość:dziury na drogach,brudne plaże,postawione w tym roku przymierzalnie,to w praktyce toalety - SMROD!!!G..na psie,ale Straż Miejska widzi tylko Babcie sprzedające przysłowiową marchewkę i samochody żle zaparkowane.
    Poniszczone przystanki tramwajowe to jest wszystko też przestrzeń Gdańska Panie DYDUCH

    • 84 7

  • KATEZ przypomniał(a) mi jeszcze jedną ogromnie ważną sprawę. (1)

    Jeśli nie ma innego sposobu poprawy higieny na plażach - ludzie z całej Polski przyjeżdżają tu NAD MORZE - to zastanówmy się nad wprowadzeniem opłat za wstęp, oczywiście z systemem abonamentów itd. Ostatnio ostro się krytykuje nas - korzystających z plaży - za to, że niektórzy z nas zrobią czasem siusiu do wody. Oczywiście, to paskudny nawyk, ale proszę mi powiedzieć, ile jest NA PLAŻY - a nie kilometr, ani nawet 100 metrów od niej - PORZĄDNYCH, BEZPŁATNYCH lub TANICH TOALET? Odpowiedź znamy wszyscy i to doskonale - ZERO.

    • 57 3

    • plaze to osobny rozdzial w historii gdanska. nigdy nie bylo toalet i nigdy ich nie bedzie, od tak widzimisie wladz gdansa. nic dziwnego ze ludzie wala do wody/ wydmy. jedna toaleta przy błękicie na molo, druga na budach w derkaczu w brzeznie

      • 1 0

  • Panie Duch czy Barbakan na Osowej to też Pana duma??????????? (3)

    zainteresowani napewno wiedzą o co chodzi

    • 29 3

    • nie wiem :(

      • 2 2

    • o co chodzi?:> poważnie pytam:)

      • 1 0

    • Duch robi przekręty!

      Jego żona ma pracownie architektoniczną i projekty z pracowni żony szybciej zyskuują akceptacje!! A Duch na imprezie pracowniczej tak się schlał, że potem pół urzędu szukało marynarki... to jest zwykły buc i jeszcze robi przekręty!! Kiedyś nawet na antenie Radia Gdańsk już mu to ktoś wypomniał!!

      • 4 1

  • Jestem z Gdańska (2)

    Na dzień dobry polecam wszystkim piosenkę zespołu Golden Life "Jestem z Gdańska"

    • 14 8

    • A ja polecam Lumpex 75 "Gdańsk" nazwa nie pociąga ale piosenka owszem (1)

      • 5 0

      • a ja polecam listy na poczcie

        • 1 0

  • Plastikowy smok na Wyspie Spichrzów. (6)

    "Miasto pięknieje i nie sposób tego nie dostrzec". Wczoraj na spacerze dostrzegłem naprzeciw Zielonej Bramy pięknego plastikowego smoka dmuchanego do którego można wejść i pozachwycać sie jego wnętrznościami... mamy powody do dumy... wioska tańczy, wioska śpiewa.

    • 104 6

    • a... bo rok temu przepowiedziałem w jednym z postów..

      że rewitalizacja Wyspy Spichrzów bedzie polegałą na ustawieniu karuzeli, basenu z piłeczkami plastikowymi, strzelnicy i straganu z plastikowymi suwenirami,
      chyba niewiele się pomyliłem.

      Ale nie wolno kopać w salaterke bo się budyń trzęsie.

      • 30 1

    • Jarmark jest ...

      Lepszy smok niż ruiny.

      • 7 9

    • tak się podniecacie zachodem... (1)

      otóż w Hiszpanii też we wszystkich miastach wystawiają makietę
      z wnętrznościami, ale nie smoka, tylko człowieka...
      światowcy od siedmiu boleści...

      wszędzie dobrze, gdzie was nie ma...

      • 2 2

      • Wolę sprawdzać

        wnętrzności czegoś normalnego, aniżeli hipotetycznego smoka. W Hiszpanii czegoś się nauczysz, w Sopocie co najwyżej nabijesz kasy jakiemuś tam pseudobiznesmenowi.

        • 0 0

    • ten smok to nie jest polski smok a tym bardziej gdański :) Smok jeździ po całej Europie i zajechał też do nas.

      • 1 0

    • jawnie z rańca, mój nick został uprowadzony

      :]

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane