• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W Oliwie będzie mogło powstać kilkadziesiąt nowych mieszkań

Krzysztof Koprowski
3 czerwca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Tak obecnie prezentuje się oś widokowa na Katedrę Oliwską, która jest jednym z elementów projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tak obecnie prezentuje się oś widokowa na Katedrę Oliwską, która jest jednym z elementów projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Czy w osi widokowej na Katedrę Oliwską powstaną nowe budynki? Urzędnicy chcą iść na rękę deweloperowi, który kupił w Oliwie zobacz na mapie Gdańska teren, na którym dziś może powstać jedynie zieleń i parking. Nowy plan zagospodarowania może to zmienić.



Czy radni powinni zgodzić się na nowy plan, zgodny z sugestiami dewelopera?

Prace nad nowym planem zagospodarowania dla obszaru między ul. Cystersów zobacz na mapie GdańskaOpacką zobacz na mapie Gdańska trwają już od kilku lat.

O zmianę dotychczasowego planu poprosił w 2010 r. trójmiejski deweloper Invest Komfort. Ma tu działkę, którą kupił od Kościoła. Na działce stoi stary, ale zamieszkały budynek. Zgodnie z zapisami obowiązującego planu, na tym terenie może powstać jedynie zieleń i parking.

- Głównym elementem kompozycyjnym nowego planu, zgodnie z wytycznymi konserwatora, jest oś widokowa z rejonu ul. Opackiej zobacz na mapie Gdańska na Katedrę Oliwską zobacz na mapie Gdańska. Tereny wokół tej osi są przeznaczone na zieleń parkową. To jest zgodne z historycznym założeniem, ponieważ istniał tutaj kiedyś folwark i stawy przyklasztorne - mówiła podczas dyskusji publicznej Dobrosława Jakubowska, projektantka Biura Rozwoju Gdańska prowadząca plan zagospodarowania "Oliwa Górna rejon Katedry Oliwskiej II".
Pozostały obszar objęty planem ma być przeznaczony na mieszkania i usługi (tereny wzdłuż ul. Spacerowej zobacz na mapie GdańskaStarego Rynku Oliwskiego zobacz na mapie Gdańska).

Funkcja mieszkaniowo-usługowa bez wskazania proporcji (może to być osiedle bez sklepów, jak i np. zespół budynków hotelowych) obejmuje m.in. niezagospodarowany teren należący do firmy deweloperskiej Invest Komfort zobacz na mapie Gdańska.

- Nowa zabudowa zostaje wciśnięta w "nieckę" [obok osi widokowej na katedrę i na tyłach istniejącej zabudowy - dop. red.]. Dzięki temu nie będzie tu części niezagospodarowanej. Pojawi się nowa jakość, z budynkami w stylu architektury oliwskiej, tj. w formie rozczłonkowanych brył, wzbogaconych lukarnami i werandami - dodaje Jakubowska.
W tym miejscu mogłyby powstać przypuszczalnie trzy budynki mieszkalne o wysokości do 14 m, czyli 3- lub 4-piętrowe. Pomieściłyby ok. 180 mieszkańców.

Miejsce, gdzie powstać ma wjazd na teren nowej zabudowy. Po prawej fragment budynku przy ul. Cystersów 10. Miejsce, gdzie powstać ma wjazd na teren nowej zabudowy. Po prawej fragment budynku przy ul. Cystersów 10.
Dojazd do nowych budynków odbywałby się nowym mostkiem nad Potokiem Oliwskim zobacz na mapie Gdańska, od strony ul. Cystersów. Nim także zostałoby poprowadzone dodatkowe połączenie piesze z zielenią w osi Katedry Oliwskiej.

Nie dla dojazdu od ul. Cystersów

Mieszkańcy Oliwy, którzy licznie przybyli na dyskusję publiczną dotyczącą projektu planu, mieli jednak sporo do niego zastrzeżeń.

- Mnie ten plan się podoba, ale z paroma wyjątkami - oceniał oliwski społecznik i animator kultury Andrzej Stelmasiewicz. - Zaplanowanie jedynego wjazdu od ul. Cystersów, którym będą poruszały się nie tylko samochody osobowe, ale też obsługujące teren młyna [do czasu utrzymania pierwotnej funkcji młyna, obsługa będzie nadal możliwa także z ul. Spacerowej zobacz na mapie Gdańska - dop. red.] czy służby miejskie, pogorszy bezpieczeństwa mieszkańców. Postulowałbym rozpatrzenie wjazdu na teren od strony ul. Opackiej.
Odpowiedź urbanistów z BRG na ten argument była krótka - konserwator nie zgadza się na inne poprowadzenie dojazdu. Ponadto spadki terenu od ul. Cysterów wymogłyby rezerwy szerokiego korytarza pod drogę.

- Może, skoro konserwator nie zgadza się na takie rozwiązanie, należałoby podzielić plan na wzór terenów wokół AWFiS i zostawić część starego planu, w którym dojazd jest od strony ul. Opackiej? - zastanawiał się Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa.
Zdaniem urzędników, takie rozwiązanie nie byłoby korzystne, bo nie można urządzić terenów zieleni w osi widokowej, ponieważ w planie z 2007 r. teren ten jest przeznaczony pod parking.

Mieszkańcy: potrzebny parking przy katedrze

- Dlaczego rezygnuje się z parkingu na tym terenie? To uniemożliwi stworzenie centralnego miejsca do obsługi komunikacyjnej katedry, Parku Oliwskiego i terenów leśnych z Pachołkiem - dziwił się jeden z mieszkańców.
Także w tym przypadku urzędnicy przerzucają odpowiedzialność na konserwatora, który nie dopuszcza utworzenia tu parkingu, choć przed laty nie miał nic przeciwko niemu.

  • Fragment obowiązującego planu zagospodarowania. Symbolem 006-KS oznaczono parking, 009-ZP62 - teren zieleni urządzonej. Przerywaną czerwoną linią zaznaczono granice działki Invest Komfortu.
  • Fragment projektu planu zagospodarowania. Symbolem 003-M/U32 oznaczono teren zabudowy mieszkaniowo-usługowej, 005-ZP62 - teren zieleni urządzonej.
- Nie rozumiem, dlaczego państwo woleliby mieć parking i autobusy na osi katedry - dziwiła się Izabela Gendek z Invest Komfortu, która ustosunkowała się też do pojawiających się pytań o zagospodarowanie terenów zieleni. - Z naszego punktu widzenia lepiej, gdyby przed budynkami był ładny widok. Ponieważ jest to jednak teren zieleni publicznej, będzie musiał być przejęty przez miasto.
Urbaniści zwracali uwagę, że w Oliwie, która posiada dobre połączenia komunikacją miejską, istnieją wystarczające rezerwy dla nowych parkingów.

- W tej okolicy mogłoby powstać ok. 590 miejsc postojowych dla samochodów i 20 miejsc dla autokarów - wyliczała Aneta Woch z Zespołu Transportu BRG.
Zgodnie z projektem planu, młyn IX nadal będzie mógł pełnić swoją pierwotną rolę, ale istnieje możliwość jego przekształcenia pod funkcje usługowe np. hotel. Zgodnie z projektem planu, młyn IX nadal będzie mógł pełnić swoją pierwotną rolę, ale istnieje możliwość jego przekształcenia pod funkcje usługowe np. hotel.
Wątpliwości co do nowej zabudowy miał także prezes spółki Młyn Oliwski Cezary Zalewski.

- W planie nic nie mówi się o naszej działalności, z którą wiąże się zapylenie, hałas i ruch samochodów ciężarowych. Potem dojdzie do sytuacji, kiedy nowi mieszkańcy osiedla będą wysyłali skargi na naszą obecność w tym miejscu.
- Osoby, które zdecydują się tutaj zamieszkać, chyba będą miały świadomość takiego sąsiedztwa - ripostowała Edyta Damszel-Turek, dyrektor BRG.
Na dyskusję publiczną przybyła spora grupa osób, co jest dość rzadką sytuacją. Na ogół na dyskusji pojawią się jedna-dwie osoby, a nieraz bywa, że nikt nie jest nią zainteresowany. Na dyskusję publiczną przybyła spora grupa osób, co jest dość rzadką sytuacją. Na ogół na dyskusji pojawią się jedna-dwie osoby, a nieraz bywa, że nikt nie jest nią zainteresowany.
Mieszkańcy: sprzedano nasz budynek i nie wiemy, co dalej

Podczas dyskusji publicznej niespodziewanie pojawił się też problem budynku przy ul. Opackiej, który został sprzedany przez Kościół wraz z działką Invest Komfortowi.

- Od momentu sprzedaży tego terenu razem z nami, nikt się z nami nie kontaktował. Nie podpisywałam żadnej umowy z deweloperem i nie wiem, co z nami planuje zrobić - mówi mieszkanka domu na terenie, który jeszcze kilka lat temu należał do Kościoła.
Wywołało to dość spore zaskoczenie wśród urzędników, choć problem ten nie dotyczy stricte planowania przestrzennego. Przedstawicielka Invest Komfortu zapowiedziała, że jej firma nawiąże kontakt z mieszkańcami.

Projekt planu zagospodarowania nie jest już wyłożony do publicznego wglądu w Biurze Rozwoju Gdańska, ale można go pobrać tutaj (format PDF): projekt uchwały, rysunek planu, prognoza oddziaływania na środowisko.

Termin wnoszenia uwag do projektu planu i prognozy upływa 16 czerwca br.

Miejsca

Opinie (218) 4 zablokowane

  • żeby teraz tylko Budyń sie nie rąbnął w oświadczeniu

    • 48 4

  • Znowu Budyń zapomni wpisać do oświadczenia...

    Kto by się przejmował takimi drobiazgami...

    • 35 5

  • Hahaha

    Za mieszkanie wszystko dac rade załatwić.

    • 27 4

  • "Odrolnienie gruntów" mówi to żuczkom coś? (1)

    Mówić, to może i nie mówi, ale taki prezent, bo przecież to jest prezent, brzydko pachnie.
    Powinna być nowa wycena gruntów, tak jakby to była działka budowlana, a różnicę wpłacić do kasy Miasta, inaczej wygląda to na zwykły szwindel.

    • 39 2

    • to nie "wygląda"... to jest "zwykły..."

      • 12 1

  • no akurat (2)

    - Osoby, które zdecydują się tutaj zamieszkać, chyba będą miały świadomość takiego sąsiedztwa - ripostowała Edyta Damszel-Turek, dyrektor BRG.

    tak samo jak osoby kupujące mieszkania na Szadółkach i Jasieniu? albo w Baninie i Rębiechowie? gdzie jednym przeszkadza teraz smród a drugim hałas samolotów?? tak jakby jedno i drugie pojawiło się wczoraj..
    nie bądźcie naiwni dobrze gada facet z młynów teraz jest wszystko cacy bo miasto chce sie podlizać developerowi a potem będzie sajgon bo paniusie z apartmentów będą miały fochy

    • 61 3

    • niech fochy mają - pretensję będa mogły mieć tylko do siebie ;p - z drugiej strony w tak pięknej dzielnicy jak oliwa budowanie tych bloków to jest herezja. To nie miejsce na takie samowolki, ewentualnie stylizowane kamieniczki - a nie plomby z amalgamatu.

      • 10 2

    • Podobna sytuacja była w Elblągu przez X lat stało sobie na peryferiach miasta schronisko dla zwierząt i nikomu nie przeszkadzało do czasu gdy obok wybudował się pieniacz któremu szczekanie psów przeszkadza złożył wniosek do sondu o zlikwidowanie schroniska i tak może być w tej sytuacji z młynem.
      Jestem wielkim przeciwnikiem tej inwestycji ale co ja mogę jako jednostka chcą wszystkie tereny zielone zabetonować!!!

      • 6 1

  • już widze te ceny za taki apartament w Olivia Center vis a vis katedry

    tryliard złotych netto za metr

    • 37 4

  • A lewoskręty z Czyżewskiego?

    Dalej będzie się zatykać na wylocie? I może remoncik bo póki co to spowalniacze założyli - i tak się nie da po tych dziurach lepiej niż 40-tką jechać!

    • 17 4

  • Nie dla betonu w Oliwie! (1)

    Lobby deweloperskie jest mocno wypaczone w Gdańsku. Za długo już trwa kadencja pewnych ludzi przez to wszędzie są układy i sitwa.

    • 58 11

    • A jakbyś chciał skrócić tę kadencję?

      • 1 1

  • I znowu deweloper wyciąga brudne łapy po intratny teren! (3)

    Artykuł sponsorowany przez dewelopera, autor artykułu będzie usuwał wpisy niezgodne z interesem dewelopera.
    Cała redakcja trójmiasto.pl nie potrafi się sprzeciwić deweloperom (delikatnie powiedziane) - to nie pierwszy artykuł o deweloperach złodziejach.

    • 41 9

    • bo czesto na portalu wyskakują reklamy tychże deweloperów. To przecież nie będą im robić pod górkę.

      • 5 0

    • (1)

      Bez tego artykulu artykulu to bys nawet nie wiedzial co sie tam dzieje,wiec przestan rzucac oskarzenia...
      Kosciol sprzedal dzialke na ktorej moglyby powstac tylko parkingi i teren zielony i budynek z mieszkancami, a teraz sie okazuje,ze powstanie osiedle po 15tys/m2...Wystarczylo poczekac tylko 5lat..

      • 4 1

      • od dawna obserwuję co się dzieje w Starej Oliwie...

        wystarczy popatrzeć na zabudowę parku z drugiej strony, na wycięte drzewa i krzaki od strony ul Spacerowej - miał być niby lepszy widok - a chodziło tylko o przygotowanie terenu pod zabudowę, bo później ekolodzy przykuliby się do tych drzew,
        Niedługo dowiemy się, że deweloperzy wyciągają łapy po Trójmiejski Park krajobrazowy

        • 13 1

  • Wszystkim sie nie dogodzi!

    Wjazd od Opackiej niemożliwy, od cystersów przeszkadza mieszkańcom jednego budynku, parking dla autokarow to smród spalin dodatkowy, zielen tez nie w tym miejscu co trzeba a budynki mieszkalne tez nie na reke... ludzie każdy ma inna wizje a dzicz i zarosla jak sa latami tak sa.... wszyscy nagle wielcy znawcy i planiści a chodzi tylko o to ze każdy broni swoich interesow.... ogolnie 4 lata pracowali nad projektem a pominęli rodzinę w środku terenu i nie wiedza do kogo nalezą budynki, np. na działce gminnej postawiony tuz na rogu ulic Spacerowej i Opackiej...przesuwają granice dzialek tak by było prosto i ladnie... paranoja!

    • 24 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane