• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W Oliwie będzie mogło powstać kilkadziesiąt nowych mieszkań

Krzysztof Koprowski
3 czerwca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Tak obecnie prezentuje się oś widokowa na Katedrę Oliwską, która jest jednym z elementów projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tak obecnie prezentuje się oś widokowa na Katedrę Oliwską, która jest jednym z elementów projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Czy w osi widokowej na Katedrę Oliwską powstaną nowe budynki? Urzędnicy chcą iść na rękę deweloperowi, który kupił w Oliwie zobacz na mapie Gdańska teren, na którym dziś może powstać jedynie zieleń i parking. Nowy plan zagospodarowania może to zmienić.



Czy radni powinni zgodzić się na nowy plan, zgodny z sugestiami dewelopera?

Prace nad nowym planem zagospodarowania dla obszaru między ul. Cystersów zobacz na mapie GdańskaOpacką zobacz na mapie Gdańska trwają już od kilku lat.

O zmianę dotychczasowego planu poprosił w 2010 r. trójmiejski deweloper Invest Komfort. Ma tu działkę, którą kupił od Kościoła. Na działce stoi stary, ale zamieszkały budynek. Zgodnie z zapisami obowiązującego planu, na tym terenie może powstać jedynie zieleń i parking.

- Głównym elementem kompozycyjnym nowego planu, zgodnie z wytycznymi konserwatora, jest oś widokowa z rejonu ul. Opackiej zobacz na mapie Gdańska na Katedrę Oliwską zobacz na mapie Gdańska. Tereny wokół tej osi są przeznaczone na zieleń parkową. To jest zgodne z historycznym założeniem, ponieważ istniał tutaj kiedyś folwark i stawy przyklasztorne - mówiła podczas dyskusji publicznej Dobrosława Jakubowska, projektantka Biura Rozwoju Gdańska prowadząca plan zagospodarowania "Oliwa Górna rejon Katedry Oliwskiej II".
Pozostały obszar objęty planem ma być przeznaczony na mieszkania i usługi (tereny wzdłuż ul. Spacerowej zobacz na mapie GdańskaStarego Rynku Oliwskiego zobacz na mapie Gdańska).

Funkcja mieszkaniowo-usługowa bez wskazania proporcji (może to być osiedle bez sklepów, jak i np. zespół budynków hotelowych) obejmuje m.in. niezagospodarowany teren należący do firmy deweloperskiej Invest Komfort zobacz na mapie Gdańska.

- Nowa zabudowa zostaje wciśnięta w "nieckę" [obok osi widokowej na katedrę i na tyłach istniejącej zabudowy - dop. red.]. Dzięki temu nie będzie tu części niezagospodarowanej. Pojawi się nowa jakość, z budynkami w stylu architektury oliwskiej, tj. w formie rozczłonkowanych brył, wzbogaconych lukarnami i werandami - dodaje Jakubowska.
W tym miejscu mogłyby powstać przypuszczalnie trzy budynki mieszkalne o wysokości do 14 m, czyli 3- lub 4-piętrowe. Pomieściłyby ok. 180 mieszkańców.

Miejsce, gdzie powstać ma wjazd na teren nowej zabudowy. Po prawej fragment budynku przy ul. Cystersów 10. Miejsce, gdzie powstać ma wjazd na teren nowej zabudowy. Po prawej fragment budynku przy ul. Cystersów 10.
Dojazd do nowych budynków odbywałby się nowym mostkiem nad Potokiem Oliwskim zobacz na mapie Gdańska, od strony ul. Cystersów. Nim także zostałoby poprowadzone dodatkowe połączenie piesze z zielenią w osi Katedry Oliwskiej.

Nie dla dojazdu od ul. Cystersów

Mieszkańcy Oliwy, którzy licznie przybyli na dyskusję publiczną dotyczącą projektu planu, mieli jednak sporo do niego zastrzeżeń.

- Mnie ten plan się podoba, ale z paroma wyjątkami - oceniał oliwski społecznik i animator kultury Andrzej Stelmasiewicz. - Zaplanowanie jedynego wjazdu od ul. Cystersów, którym będą poruszały się nie tylko samochody osobowe, ale też obsługujące teren młyna [do czasu utrzymania pierwotnej funkcji młyna, obsługa będzie nadal możliwa także z ul. Spacerowej zobacz na mapie Gdańska - dop. red.] czy służby miejskie, pogorszy bezpieczeństwa mieszkańców. Postulowałbym rozpatrzenie wjazdu na teren od strony ul. Opackiej.
Odpowiedź urbanistów z BRG na ten argument była krótka - konserwator nie zgadza się na inne poprowadzenie dojazdu. Ponadto spadki terenu od ul. Cysterów wymogłyby rezerwy szerokiego korytarza pod drogę.

- Może, skoro konserwator nie zgadza się na takie rozwiązanie, należałoby podzielić plan na wzór terenów wokół AWFiS i zostawić część starego planu, w którym dojazd jest od strony ul. Opackiej? - zastanawiał się Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa.
Zdaniem urzędników, takie rozwiązanie nie byłoby korzystne, bo nie można urządzić terenów zieleni w osi widokowej, ponieważ w planie z 2007 r. teren ten jest przeznaczony pod parking.

Mieszkańcy: potrzebny parking przy katedrze

- Dlaczego rezygnuje się z parkingu na tym terenie? To uniemożliwi stworzenie centralnego miejsca do obsługi komunikacyjnej katedry, Parku Oliwskiego i terenów leśnych z Pachołkiem - dziwił się jeden z mieszkańców.
Także w tym przypadku urzędnicy przerzucają odpowiedzialność na konserwatora, który nie dopuszcza utworzenia tu parkingu, choć przed laty nie miał nic przeciwko niemu.

  • Fragment obowiązującego planu zagospodarowania. Symbolem 006-KS oznaczono parking, 009-ZP62 - teren zieleni urządzonej. Przerywaną czerwoną linią zaznaczono granice działki Invest Komfortu.
  • Fragment projektu planu zagospodarowania. Symbolem 003-M/U32 oznaczono teren zabudowy mieszkaniowo-usługowej, 005-ZP62 - teren zieleni urządzonej.
- Nie rozumiem, dlaczego państwo woleliby mieć parking i autobusy na osi katedry - dziwiła się Izabela Gendek z Invest Komfortu, która ustosunkowała się też do pojawiających się pytań o zagospodarowanie terenów zieleni. - Z naszego punktu widzenia lepiej, gdyby przed budynkami był ładny widok. Ponieważ jest to jednak teren zieleni publicznej, będzie musiał być przejęty przez miasto.
Urbaniści zwracali uwagę, że w Oliwie, która posiada dobre połączenia komunikacją miejską, istnieją wystarczające rezerwy dla nowych parkingów.

- W tej okolicy mogłoby powstać ok. 590 miejsc postojowych dla samochodów i 20 miejsc dla autokarów - wyliczała Aneta Woch z Zespołu Transportu BRG.
Zgodnie z projektem planu, młyn IX nadal będzie mógł pełnić swoją pierwotną rolę, ale istnieje możliwość jego przekształcenia pod funkcje usługowe np. hotel. Zgodnie z projektem planu, młyn IX nadal będzie mógł pełnić swoją pierwotną rolę, ale istnieje możliwość jego przekształcenia pod funkcje usługowe np. hotel.
Wątpliwości co do nowej zabudowy miał także prezes spółki Młyn Oliwski Cezary Zalewski.

- W planie nic nie mówi się o naszej działalności, z którą wiąże się zapylenie, hałas i ruch samochodów ciężarowych. Potem dojdzie do sytuacji, kiedy nowi mieszkańcy osiedla będą wysyłali skargi na naszą obecność w tym miejscu.
- Osoby, które zdecydują się tutaj zamieszkać, chyba będą miały świadomość takiego sąsiedztwa - ripostowała Edyta Damszel-Turek, dyrektor BRG.
Na dyskusję publiczną przybyła spora grupa osób, co jest dość rzadką sytuacją. Na ogół na dyskusji pojawią się jedna-dwie osoby, a nieraz bywa, że nikt nie jest nią zainteresowany. Na dyskusję publiczną przybyła spora grupa osób, co jest dość rzadką sytuacją. Na ogół na dyskusji pojawią się jedna-dwie osoby, a nieraz bywa, że nikt nie jest nią zainteresowany.
Mieszkańcy: sprzedano nasz budynek i nie wiemy, co dalej

Podczas dyskusji publicznej niespodziewanie pojawił się też problem budynku przy ul. Opackiej, który został sprzedany przez Kościół wraz z działką Invest Komfortowi.

- Od momentu sprzedaży tego terenu razem z nami, nikt się z nami nie kontaktował. Nie podpisywałam żadnej umowy z deweloperem i nie wiem, co z nami planuje zrobić - mówi mieszkanka domu na terenie, który jeszcze kilka lat temu należał do Kościoła.
Wywołało to dość spore zaskoczenie wśród urzędników, choć problem ten nie dotyczy stricte planowania przestrzennego. Przedstawicielka Invest Komfortu zapowiedziała, że jej firma nawiąże kontakt z mieszkańcami.

Projekt planu zagospodarowania nie jest już wyłożony do publicznego wglądu w Biurze Rozwoju Gdańska, ale można go pobrać tutaj (format PDF): projekt uchwały, rysunek planu, prognoza oddziaływania na środowisko.

Termin wnoszenia uwag do projektu planu i prognozy upływa 16 czerwca br.

Miejsca

Opinie (218) 4 zablokowane

  • koprowski - kto ci dostarcza takie sensacyjne tematy? (2)

    Kto jest twoim kretem? Szukanie na siłę jakiś nic nieznaczacych zdarzeń. Lepiej żeby to było miasto dla developrów niż działkowców.

    • 8 29

    • zamilcz parówo

      • 7 2

    • Chyba na odwrót :> To jest sprawa dla CBA...

      • 5 1

  • dla kogo ta oś widokowa?

    dla ptaków?

    • 8 12

  • I po co mi było zaciągać hipoteczny kredyt na 30 lat, by zamieszkać w Szadółkach (2)

    Lepiej było szukać okazji u meliniarskiego lumpenproletariatu w starej, czynszowej ruderze i potem dostać nowe mieszkanie za free od dewelopera w zamian za przymusowe wysiedlenie z zatęchłej nory.

    • 15 6

    • Buhahaha

      Frajer

      • 0 0

    • może i zazdrośnik ale raczej cwaniak

      To znajdź sobie jakiś meliniarski lumpenproletariat, wprowadź się do niego, poczekaj ze 30 lat, to i może do ciebie się szczęście uśmiechnie.

      • 2 1

  • (2)

    Szkoda gadać ciągle tylko apartamenty z przodu katedry z tyłu katedry (obok a w f) niedługo nie będzie widać katedry bo albo apartamenty albo biura jeśli widział ze może być tylko parking to mógł nie kupować ci am wydają takie zezwolenia powinni odpowiadać przed sądem za korupcję g zaznaczam że nie jestem z PiS tylko logicznie myślącą Gdańszczanką

    • 28 5

    • Ależ może być Pani z PIS-u. To nie stygmat. Ważne żeby nie być od Budynia.

      • 2 1

    • dokladnie tak - developer kupil dzialke wiedzac na co mozna ja przeznaczyc

      ale cwaniaki kupily pewnie teanio i byli pewni ze wladze miasto zgodza sie na zmiane planow zabudowy.... (za odpowiednia doplata...)

      • 2 0

  • no to już wiemy dlaczego niektórzy chcą Tunelu pod Pachołkiem ;-))))

    Deweloper --> Inwestycja --> i wszyscy wiedzą o co kaman...

    • 24 7

  • Lokaj prezesa - premier Becia będzie rozdawała mieszkania w centrach miast (1)

    Tak dziś zapowiedziała.
    Becia jest zebest.
    Nawet komuna nie była tak hojna.
    Mieszkania za darmochę.
    Deweolperzy możeta zapomnieć o zyskach!

    • 11 13

    • ty Wiesław niewiele rozumiesz!

      • 0 0

  • Nic tylko zakładać związek wyznaniowy. Nastraszyc ludzi piekłem i brać pieniądze za zbawienie. Dostawać od władz grunty za złotówkę a potem sprzedawać za grube pieniądze. A ciemny lud wszystko kupi.

    • 20 5

  • A propos planu...

    Invest Komfort...i wszystko jasne!

    • 25 5

  • sprawdzić konserwtora zabytków tego bucefała

    śmierdzi na kilometr kopertówką

    • 32 4

  • (1)

    Niech budują, ale coś wzamian, np. niech sfinansują budowę nowej palmiarni w Parku Oliwskim. Czy też zagospodarują w zieleń inne miejsce w Oliwie.

    • 12 7

    • niech budują....

      Niech budują po drugiej stronie ul. Tatrzańskiej. Jest tam sporo miejsca i blisko las. A działkę przy Opackiej przeznaczyć na parking i już.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane