Drewutnia/Altana/Domek narzędziowy

Czy ktoś z Was miał kontakt z Powiatowym inspektoratem Nadzoru budowlanego w sprawie zgłoszenia obiektów jak w tytule?
Nowelizacja prawa budowlanego umożliwia budowę altan do 35m2 oraz wiat do 50m2 bez żadnej procedury zgłoszeniowej.
Ale juz budynki gospodarcze, przydomowe ganki i oranżerie należy zgłosić..
I teraz pytania do zorientowanych: czy domek narzędziowy to altana czy juz budynek gospodarczy? A co z drewutnią (taka mała 1m x 3m)?
Jakie Wy macie w tym temacie doświadczenia?
Co do Nadzoru Bud w Kartuzach to tam sami nie wiedzą jak to ugryźć.. np. poinformowali, że wiata musi mieć takie samo pokrycie jak dach budynku mieszkalnego (tzn. wielospadowe i dachówka) - a wiata przecież może być pokryta przeźroczystym poliwęglanem komorowym.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

ja pamiętam, że interpretacja zależała też od tego, czy takowa wiata stoi tylko na czterech palach wbitych w ziemię, czy np. w zabetonowanych - bo z betonem, wylewką czy utwardzonym kostką podłożem to jest budowla, a z trawą w środku/podłogą na legarach już nie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

ja tez chce postawic "szopę" na kotwach wbitych w kostkę brukową. Nie chcę podłogi drewnianej tylko wyłożoną kostką. wymiary jakies 3x4
.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wszystko trzeba zglosic chyba ze jest to architektura ogrodowq czyli np zjezdzalnia dla dzieci. Pierw musicie sprawdzic czy możecie postawic cos w ogrodzie bo. W zukowie jest ograniczenie wszystko zalezy od wielkości dzialki i wielkosci zabudowy tej dzialki. Dzialka nie moze byc zabudowwna wiecej niz 30%
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2

widziałem na sąsiednim osiedlu ze ludzie maja taki szopki przed domem także nie powinno byc chyba problemu
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ze maja to nie znaczny ze zgodnie z przepisami :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego tam sa informacje o tych ograniczeniach no i odleglosci od sasiada itp. Drewutnia musi byc wykonana z matrialu ogniootpornego:)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Obiektów o których piszesz (wiata do 50m) ani nie trzeba zgłaszać ani nie dotyczą jej żadne ograniczenia związane z wielkością działki czy odległością od granicy działki z tej prostej przyczyny że zgodnie z nowymi przepisami nie są to obiekty budowlane. Na swojej działce masz prawo postawić je gdzie chcesz i jak chcesz nie informując o tym nikogo.
popieram tę opinię 6 nie zgadzam się z tą opinią 1

http://mib.gov.pl/2-514324a4ec938-1797510-p_1.htm
Poczytajcie tutaj wszystko jest :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Doczytaj przepisy. I domek ogrodowy to nie wiata.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Od stycznia mozna bez zgloszenia stawiac domek ogrodowy do 35m2
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Od stycznia można bez POZWOLENIA NA BUDOWE (Art. 29 ust 1 pkt 2) stawiać domek ogrodowy do 35m2. Natomiast zgodnie z Art 30. Zgłoszenia organowi wymaga: 1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1 lit. b -d, pkt 1a - 2b, 3, 3a, 9, 11, 12, 14, 16, 19, 19a, 20b oraz 28;

Czyli domki ogrodowe wymagają zgłoszenia.

Wiaty do 50m2 (Art 29. ust1 pkt 2c (jedna na 1000m2 działki)) nie wymagają ani pozwolenia ani zgłoszenia
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dla świętego spokoju lepiej zgłaszać wszystko.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Budowa parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, oraz suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m², która obecnie wymaga zgłoszenia, po nowelizacji nie będzie wymagała ani pozwolenia, ani zgłoszenia
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Chłopie najpierw poczytaj przepisy np.: na necie, a później idź po poradę, a jak nie kumasz przepisów to nie siej fermentu jak 95% postowiczów.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Nadzór w Kartuzach to jedna z najbardziej niekompetentnych instytucji w powiecie. O cokolwiek się ich nie spytać to w telefonie konsternacja i "to ja muszę spytać". Chciałem postawić tunel duży foliowy na działce to chyba z pół godziny debatowali co z tym zrobić i skończyło się na "lepiej niech pan zrobi zgłoszenie"
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Z takimi pierdołami dzwonicie do urzędu.? Tylko głowę urzędnikom zawracacie. Oni muszą pracować, wydawać decyzje, a nie odpowiadać na pytania.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2

Święte słowa. Co kogo obchodzi tunel na twojej działce. A jeżeli już obchodzi to ten ktoś ma problem natury psychicznej.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Nadzor budowlany nie nadąża z obsługą donosów. Sami dziury w calym nie szukają. No chyba że masz uczynnego sąsiada. Wtedy musisz sie bac.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Proszę nie obrażać członków rady sołeckiej. Pan Paweł i Mirosław, twierdzą np: że umieszczanie na własnej działce własnych reklam jest naganne. I bardziej dokucza w Baninie niż np brak dróg gminnych, i w związku z tym żądają wydania ok 2mln z budżetu na sporządzenie uchwały krajobrazowej, nie zaś wybudowania dwóch km porządnej drogi z chodnikami i infrastrukturą. Ale wolny kraj, wolni psychopaci....
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Ja byłem jakiś miesiąc temu i pytałem o pozwolenie postawienia altany na ogrodzie. W biurze PINB powiedziano mi że altanę do 35m2 ażurową można postawić bez zgłoszenia i tyle w temacie...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

potem kontrola i okazuje się że jednak potrzebne zgłoszenie. My dla spokoju wszystkie takie rzeczy zgłaszamy i w razie kontroli nie ma problemu. Tym bardziej że zdarza się że co urzędnik to inna odpowiedź.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 3

Wystarczy samemu zapoznać się z przepisami, może przede wszystkim że co urzędnik to inna...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

My mamy drewnianą, zamówiliśmy na https://www.produktyogrodowe.pl/20-altany-ogrodowe i jesteśmy zadowoleni. Sama altanka jest świetnym, nie takim drogim rozwiązaniem do spędzania czasu, szczególnie latem przy grillu. Co do samej altany, którą wybraliśmy Gerda zestaw G - bardzo dobrze wykonana.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 8

Takie altany ogrodowe https://drewnolandia.pl/oferta/20/altany-ogrodowe nie mogą być wyższe niż 5 metrów w przypadku dachu stromego oraz nie wyższe niż 4 metry w przypadku dachu płaskiego. A zgłoszeniu podlega budowa altany do 35 m2, powyżej tej powierzchni musimy uzyskać pozwolenie budowlane.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Pozwolenie trzeba na wiatę przyścienna, gdyż ingerujemy w bryłę budynku dostawiając coś do niej.
Na wolnostojące wiaty nie trzeba pozwolenia jeżeli mają do 50m2 i stoją na działce gdzie jest budynek. Pamiętać tylko trzeba o zachowaniu odpowiednich odległości od granicy działki.
W przypadku drewutni jest podobnie, nie trzeba pozwolenia. jedynie postawić ją trzeba w odległości 4 metrów od granicy sąsiada.
Ja swoje drewutnie zamawiałam na https://www.wooder.com/domki-i-altany/drewutnie/
Polecam każdemu, szybka dostawa prosto do domu.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 8

Małe sprostowanie:
1-jeżeli nie ingerujemy w konstrukcję nośną budynku to możemy stawiać wiatę przyścienną.
2-pod warunkiem że dla danej działki nie został ustanowiony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego który wyklucza stawianie wiat ( z wyłączeniem obiektów które powstały przed wejściem w życie takiego planu)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Widzisz, starostwo u mnie podało info, że w przypadku przyściennej należy zgłosić bo montujemy ją bezpośrednio do budynku czyli jest ingerencja w budynek.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Starostwo nie ma zielonego pojęcia o przepisach. Sąsiad pytając się o możliwość budowy wiaty otrzymał informację że musi wystąpić z pozwoleniem na budowę. O znowelizowanych przepisach nikt z nich nie słyszał. Zgodnie z tą logiką nie powinniśmy również samodzielnie montować zadaszenia drzwi wejściowych. Moje informacje pochodzą z biura projektowego zapewniającego obsługę prawną wielu poważnych inwestycji na pomorzu. Nie będę teraz przytaczał wszystkich zasłyszanych absurdów rozpowszechnianych przez urzędników. Jeżeli nie chcesz wierzyć mi na słowo to wygoogluj samodzielnie najnowsze przepisy dotyczące budowy wiaty, to nic trudnego. Pamiętaj że zgodnie ze znowelizowanym prawem wiata nie jest obiektem budowlanym i nie obowiązują jej przepisy dotyczące obiektów budowlanych.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Podane wyżej przepisy mówią o zmianie prawa takowej, że od wejścia ich w życie obiekty do 50m^2 można budować bez pozwolenia na budowę. Ale tylko i wyłącznie bez pozwolenia, taką budowle niezależnie od jej przeznaczenia (chyba że to meble ogrodowe jak ktoś wspomniał wyżej) i taki fakt należy zgłosić w urzędzie wraz z projektem od architekta, jeżeli w ciagu 14 dni urząd nie zgłosi zastrzeżeń to można budować. Ale proszę mi wierzyć, raczej będzie zgłaszał, ponieważ obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego i jasno mówi jakie odległości trzeba zachować i jakiego pola powierzchni niezabudowanej musi pozostać
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Jeżeli dla danego obszaru nie został ustanowiony MPZP to nie trzeba niczego zgłaszać.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jak już pisał;em w świetle znowelizowanych przepisów wiata do 50m2 nie jest obiektem budowlanym i nie obowiązują jej żadne przepisy dotyczące takowych.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum

Odzież bhp (35 odpowiedzi)

Czy ktoś coś wie, że hurtownia odzieży i akcesoriów bhp przy lotniczej w Baninie już otwarta?...

Kominek czy koza? (72 odpowiedzi)

Hej, wahamy się czy kupować kominek czy koze. Jakie widzicie plusy i minusy jednego i drugiego?...

Worki foliowe (3 odpowiedzi)

Posiadam dużo drzewek w ogrodzie i na jesień często muszę zaplanować cały jeden dzień na...