Które zagrożenie jest gorsze: to ze Wschodu czy to z Zachodu ?

W mediach trwa dyskusja na temat, które zagrożenie jest gorsze: to z Zachodu czy to ze Wschodu. Różnica jest tylko w rodzaju procesu: zagrożenie ze Wschodu ma charakter bezpośredni i twardy, zagrożenia z Zachodu jest pośrednie i miękkie, ale koniec jest taki sam. Każde z obu tych zagrożeń sprowadza się do likwidacji suwerenności państwa polskiego. Jest jeszcze jeden argument potwierdzający realność tego zagrożenia. Jak wskazuje analiza losu wolności w procesach społeczno-politycznych, zaprezentowana przez Acemoglu i Robinsona w dwóćh opracowaniach dostępnych na rynku, decydujące o wolności są instytucje w tym kluczowa jest instytucja państwa narodowego i prawo, które tę demokratyczą wolność gwarantuje. W przypadku zagrożenia z Zachodu mamy do czynienia z procesem gotowania żaby w garnku na wolnym ogniu, no i z tego względu można uznać je za bardziej niebezpieczne.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3
Proces gotowania żaby w garnku ma to do siebie, że początkowo odczuwalna wyższa temperatura jest nawet przyjemna.
Jesteśmy na początkowym etapie gotowania i moje pokolenie na szczęście nie doczeka wrzątku. Skoro duża część społeczeństwa ignoruje ostrzeżenia i koniecznie chce doznać oparzeń III stopnia, a nawet IV, to trudno się mówi.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Szczęście w nieszczęściu polega na tym, że proces podgrzewania garnka wymaga dostarczania energii, a aktualne problemy energetyczne mogą ten proces zakłócić.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
To fakt. Jednak problemy energetyczne mogą mieć wpływ na oziębienie klimatu... w rodzinach
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Skoro już przeszliśmy na "żabojadzki"... mak(a)ronowy (nie makaroniarski), to odstawiam popcorn.
http://youtu.be/jRwcmPm_C6M
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Albo wręcz odwrotnie - będzie więcej okazji do przytulania się.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jakie konkretnie zagrożenie czyha na was PISiarze z zachodu ? LBGT, gender, wolne sądy, niezależne media ? Wy akurat ruskich nie powinniście się bać. Bliskie też wam są tamtejsze standardy demokracji autorytarnej. Tak wiele was łączy, nie bez powodu.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 3
Bardzo się martwimy i przejmujemy losem naszych drogich sąsiadów z zachodu, bo krzywda dzieje się im, biedactwom dzieje,, będą musieli płacić reparacje, auuu, auuu, auuu i nie będzie ich stać, auuu, auuu, na granty, dotacje i medaledla nas, ich wiernych przyjaciół w Polsce.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Będą musieli ? A jeżeli nie ? Janusz Kowalski najedzie Brandenburgię ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Oczywiście, że główne zagrożenie z zachodu to konsekwentne ograniczanie prawa do głoszenia i propagowania konserwatywnych poglądów. Reszta zagrożeń jest wynikiem tego ograniczenia.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 2
"to konsekwentne ograniczanie prawa do głoszenia i propagowania konserwatywnych poglądów"
Głoszenie i propagowanie to jedno...
To, jak wygląda rzeczywistość i praktyka... ;) O! To jest warte wszystkiego ha ha
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
W sensie, głoszenie słowem i propagowanie czynem?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
...ale przytulanie się powoduje szybsze bicie serca i w konsekwencji więcej CO2 do atmosfery
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0
... dzięki czemu drzewa na skarpie cieszą wszystkie zmysły, o jakości powietrza nie wspomnę ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Drzewa na skarpie jednych cieszą, innych (czyt. deweloperów) przyprawiają o zawrót głowy,.. bynajmniej nie z powodu czystego powietrza ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Wartość "nasza" idzie w górę. Sprawy dokonane to jedno. Trzeba skierować wzrok na MPZPy, których (uwaga!) jeszcze nie ma, a o których już się szepcze i "uprzedza fakty".
Zaglądanie od "d... strony", zawsze kończy się widokiem... czego? No właśnie.
Obstawić właściwe bramy, a najlepiej wszystkie.
Już Wy tam wiecie, co z czem i po czemu ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
W mediach nie ma żadnej dyskusji na temat tego, które zagrożenie jest gorsze: to z Zachodu czy to ze Wschodu.

Bolszewicki kanał propagandowy TVP Reżim oraz Partia PiS wypełniając zadanie z Kremla próbuje zmanipulować Polaków o rzekomym zagrożeniu czyhającym na nas z Zachodu.

To wszystko.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 5
Nie chodzi, które zagrożenie jest gorsze, ale o świadomość, że istnieją takowe. Zachodnie zagrożenia są ewidentne i nie potrzeba żadnych manipulacji. Osobiście uważam, że zagrożenie że wschodu jest gorsze, ale może jest to tylko złudzenie spowodowane tym, że skutki tego zagrożenia odczuwaliśmy na własnej skórze od 1945r Skutków zagrożeń z zachodu jeszcze w całości nie odczuliśmy. Na razie daje się tylko zauważyć wzmożone zapotrzebowanie na usługi psychologiczne i psychiatryczne nie tylko dla dorosłych, ale nawet dla dzieci.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1
Wschód zagraża nam brutalną siłą i prymitywizmem duchowym.
Zachód zagrażą odrzuceniem prawdy, a to jest kryterium decydujące. Nie znasz prawdy, niczego nie jesteś w stanie rozpoznać, żadnego zagrożenia, ani żadnej korzyści, jesteś z góry skazany na śmierć czy to fizyczną czy duchową. Jeżeli ktoś promuje gender i LGBT i niszczy wolność słowa i demokrację, jest po prostu niezwykle szkodliwym i**otą.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Już samo wykropkowanie greckiego słowa "i**ota", oznaczającego ignoranta politycznego, świadczy o politpoprawnym i**otyzmie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Przyjmując Twoje kryteria zagrożeń, wschód jest zdecydowanie groźniejszy? Przecież wschód oprócz brutalnej siły i prymitywizmu, w rzeczywistości prawdę również odrzuca. Jeżeli komuś wydaje się wschód=prawda, to świadczy jedynie, że wschodnie kłamstwo jest bardziej przekonywujące
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Człowieku, myśl logicznie i w oparciu o fakty.

Brutalna siła jest groźna fizycznie ale nikt jej nie pokocha. Ponadto warto pamiętać, że komuniści prawdy nie negowali, tylko za prawdę uznawali coś innego. Nawet najważniejsza gazeta nazywała się w Sowietach "Prawda". Tak więc samego pojęcia prawdy nie odrzucali.
Natomiast liberałowie jednoznacznie pojęcia prawdy nie uznają i stąd się bierze potoczne powiedzenie, że każdy ma swoją prawdę. Dlatego teraz wszystko stoi, u liberałów, na głowie a media roją się od fejknewsów..
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Spróbuj założyć, że wina za to, że wielu cię nie rozumie; mimo wszystko, nie leży po ich stronie.

PS. Przywaliłem sobie młotkiem w palca, ale nie doznałem z tego powodu żadnej przyjemności :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
A co tu jest trudnego do zrozumienia ?

Czy może być kij z jednym końcem ? Albo może obiekt jednowymiarowy albo nawet dwuwymiarowy ?
To są pojęcia zeszkoły i co tu jest trudnego do zrozumienia. Podobnie systemu społeczne są różnie skonstruowane w zakresie przestrzeni społecznej. Jeżeli jakiegoś wymiaru brak to system musi upaść. Upadł komunizm, musi upaść liberalizm, bo kulawy sprawnego nie prześcignie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Brak poczucia przestrzeni rzeczywistości odzwierciedlonej na płaszczyźnie nie oznacza z automatu, że rzeczywistość jest płaska. To tylko obraz widziany twoimi oczyma bez wyobraźni.
Czy według ciebie istnieje jakiś sprawny system społeczny?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Łowca, nie wiedzieć czemu, nie mówi wprost. Owija na około, porównuje do kija z jednym końcem, obiektów jedno, dwuwymiarowych. Sugeruje, że trzy wymiary byłyby wystarczające. Trzeci wymiar, to Bóg, honor i ojczyzna, ale Jeżeli nie ma właściwie określonych wymiarów płaskich (szerokość i długość), to i tak błądzi się, jak we mgle i trudno dojść do celu. Liczyłem, że liberalizm, opierający się przede wszystkim na wolności, potwierdza między innymi wolną wolę daną człowiekowi przez Boga, a więc również wolę samego Boga. Niestety,.. myliłem się
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Sprawny system społeczny ?

Kwestia źle postawiona.
Mamy do czynienia z systematyczną ewolucją w sensie ewolucji gatunku ludzkiego i ewolucją kulturową w sensie generowania coraz sprawniejszych systemów społecznych, to jest takich systemów, w których przestrzeń społeczna jest coraz lepiej zagospodarowywania przez uwzględnienie wszystkich wymiarów ludzkiej natury.
W sensie teoretycznym sprawa jest bardzo prosta. Ale ludzi są miliardy i niezwykle trudno jest zorganizować ich w systemy społeczne, bo te opierają się na konieczności wygenerowania sprawnej instytucji państwa narodowego.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Łowca, nie wiedzieć czemu, nie mówi wprost.

Jak to nie mówię wprost ?

Przecież mówię o wymiarach przestrzeni, w tym wypadku przestrzeni społecznej. Trzeba mówić o matematyce, bo ta jest krółową nauk, a ludziom, którzy matematykę olewali wydaje się, że to i owo i że można się bez matematyki obejść. Wymiarów musi być minimum trzy " poznawczy, emocjonalno-uczuciowy i wolicjonalny czyli, mówiąć skrótowo: prawda, miłość i wolność i to w tej kolejności.Jeżeli więć uwzględnimy matematykę, ewolucję i przestrzeń społeczną kwestia jest prosta i przejrzysta. Ale wielu prawda w oczy kole i są problemy.

Takie są wymogi systemowe, a ludzie muszą się wymogom systemowym podporządkować, tak jak podporządkowują się ewolucji gatunku. Detale zależą od systemu a nie system od tetali.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jeszcze jedna uwaga co do mówienia wprost.

Ja się zajmuję opisem systemu, bo na temat systemu mamy dane. Na temat wszystkich jednostek w systemie żyjących danych nie będziemy mieli nawet dzięki Facebookowi.
Jednostki systemu nie widzą, nie widzą też relacji, nie widzą struktur, w które ukladają się relacje, widzą tylko interakcje z innymi osobami i kontakty. Reguł matematycznych w doświadczeniu codziennym nie widać, bo to głębsza sfera rzeczywistości i bardziej fundamentalna. Ludzie częśto ograniczają się, niestety, do pozorów.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
A co z zagrożeniami z kierunku północnego i południowego ?
Czyżby zagrożenia występowały tylko w kierunkach równoleżnikowych ?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Ooo, nawet kacapstwo próbuje włączyć się do dyskusji, po swojemu czyli po głupiemu.
Głupie kacapstwo nie wie tego, o czym wiedzą badacze cywilizacji, że ułożenie równoleżnikowe kontynentu eurazjatyckiego i wynikająca z tego jednorodność stref klimatycznych ułatwiała zawsze migrację i transmisję rozmaitych wynalazków, podczas gdy południkowy układ obu Ameryk taką migrację i transmisję utrudniał, choćby ze względu na zróżnuicowanie stref klimatycznych.
Takie są skutki jak się nie wie co się mówi.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Garniturek kacapa tegoż forum został uszyty na twoją miarę łowco.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Metafory są dobre dla poetów.
Gdyby do tego były jeszcze rymy, to by było do strawienia. A bez tego ten komentarz jest do niczego, bo niczego nie wyrażą merytorycznie.
Więc przy kolejnej okazji prosżę wyrażać się językiem precyzyjnym.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
łowca : "Natomiast liberałowie jednoznacznie pojęcia prawdy nie uznają i stąd się bierze potoczne powiedzenie, że każdy ma swoją prawdę."
Miało być merytorycznie , to proszę odpowiedzieć jak to jest z "zamachem" smoleńskim i komisją Macierewicza. Był zamach czy wypadek ? Ja wygląda ta wasza, Narodowa wersja prawdy.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2
" Spróbuj założyć, że wina za to, że wielu cię nie rozumie; mimo wszystko, nie leży po ich stronie." Drogi kolego anonimie, ja doskonale go rozumiem. Swoiście darzę go szacunkiem za wytrwałość w obronie przegranej sprawy, kłamstw i idio...w .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2
anonim do łowcy :"Czy według ciebie istnieje jakiś sprawny system społeczny?"
Istniał. " wyklęty powstań ludu Ziemi...."
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2
Ja też łowcę staram się zrozumieć, a szacunkiem darzę go nie tylko za wytrwałość. Trochę denerwowała mnie jego bezkompromisowość i radykalizm, ale po ostatnich poczynaniach PO zrozumiałem, że w fundamentalnych zasadach nie ma miejsca na żaden kompromis.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Głupi koncentruje się jakimś szczególe, zapominająć, że każdy kij ma dwa końce, a głupi widzi tylko jeden. .
Prawdziwy poszukiwacz prawdy zaczyna od końca właściwego czyli od kontekstu.
Jaki był kontekst katastrofy, przed katastrofą i po katastrofie, wszyscy pamiętają. Wszyscy pamiętają te łgarstwa na metr wgłąb i tylko głąb w nie uwierzy.
Tak więc sam kontekst ustala wiarygodność aktorów wydarzenia i ich narracji, zatem prawdopodobieństwo zamachu automatycznie samo przez się wzrasta, nawet bez potrzeby jakichkolwiek badań.

Tak oto okazuje się, że oba końce tego kija są wzajemnie powiązane.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Przecież macie swój raport. O jakim prawdopodobieństwie piszesz? Przecież raport ( i Kaczyński) twierdzi że to był zamach. Taka jest prawda. Waszą prawda A gdzie zatem konsekwencje wobec Rosji ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Dalej idąc śladem prawdy Prawa i Sprawiedliwości, pytam o wyniki śledztw przeciwko tym setkom rzekomych afer PO. Czy wykryto i skazano jakiegoś malwersanta ? Macie pisiarze przecież od lat swój aparat ścigania i władzę sądowniczą od sędziów sądów powszechnych do samej góry.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jeżeli macie za premiera gościa skazanego wyrokiem sądu za kłamstwa, to pytam się w jakie słowa można wierzyć takiemu typowi ? Czy prawdą jest ten przysłowiowy węgiel którego jest pełno na składach? Czy prawdą jest rto że go nie ma, a jeżeli jest, to kupić mogą go jedynie bogaci ? Węgla mamy na ile lat, 200 czy 300? A na zimę w ogóle.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Ta dyskusja pokazuje, że z głupio postawionego pytania nie da się wystrugać mądrej odpowiedzi. Polska stoi w sytuacji wyłącznie zagrożenia ze wschodu, wiec stawianie pytań o to, które zagrożenie jest większe jest po prostu głupie.

Ta próba stworzenia wrażenia symetryzmu jest charakterystyczna dla skompromitowanego obozu Putinowskiej Targowicy z PiS, która zgodnie z zasadą łapać złodzieja stara się wywołać wrażenie istnienia innych zagrożeń niż to rzeczywiste.
Najlepiej symbolizuje ten stan deficytu intelektualnego wytworzona przez bolszewików postać Tuska-Niemca i Tuska-Ruska. Propaganda bolszewicka używa tej postaci odpowiednio w dni parzyste i nieparzyste. Równoleżnikowy charakter tej postaci jak widać jest odpowiedni do teorii wyłożonej powyżej przez Ratlerka.

Pogubienie tych sierot po komunizmie, które na tym forum reprezentuje Ratlerek przybiera już formy kabaretowe. Zresztą z ich tzw. dorobku intelektualnego kabarety czerpią pełnymi garściami.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
PiS został zbudowany na kłamstwie. Funkcjonuje dzięki przekupstwie Czy to w postaci lekkomyslego rozdawania pieniędzy, co skutkuje wysoką inflacją, czy to stanowiskami dla swojej tępej hołoty. Kłamali rano kłamią w dzień, i klamią wieczorem. Wykorzystują do kłamstw publiczne media i pieniądze. Kłamią i plują nam w twarz za nadze pieniądze. Dlatego łowco, nie pisz proszę o waszej prawdzie. Przejrzałeś na oczy, nie zamykaj ich więc teraz. Tego nie da się obronić.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Ja nie przykładałbym nadmiernej wagi do jakieś idei wewnętrznej, która stała u fundamentów zbudowania PIS. Te fundamenty są całkowicie obce.
Akurat zebrała się grupa osób, która została wyłowiona przez Putina i odpowiednio poprowadzona. Jej zadaniem jest osłabienie gospodarcze Polski, wprowadzenie tak głębokich zmian, które skutkować będą negatywnie na lata oraz wyprowadzenie Polski ze struktur euro-atlantyckich.
Ten sam manewr Putin powtórzył kilku krajach europejskich, m.in na Węgrzech, we Włoszech, w Finlandii czy we Francji.
Te kłamstwa w kontekście interesów Federacji Rosyjskiej w Europie są aż nadto czytelne.
Ten mechanizm odczytali już Ukraińcy, którzy ostatnia ofensywę przeciwko Rosji uzgodnili wyłącznie z USA i UK. Zdali sobie sprawę, ze wciągniecie przez nich Polski do swoich planów oznacza de facto podzielenie się nimi z Rosją. Stad tak duże zaskoczenie i skuteczność obecnej operacji.

Moskwa już tu jest, ostatnio bardzo celnie zdiagnozował ten stan generał Wojska Polskiego Piotr Pytel.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2
Jak można nie przywiązywać wagi do fundamentów? Przecież krzywą ścianę, nierówne tynki, plamy w malowaniu, można zawsze poprawić. Na nic jednak zdadzą się wysiłki, jeżeli fundament jest z piasku.
Niemal cała opozycja nie ma fundamentu, więc nawet jeżeli uda im się, w jakiś cudny sposób, dotrwać do wyborów, to i tak cała ta budowla runie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Dyskusja zazwyczaj schodzi na różne strony, wątki. Ale póki co, nikt nie porusza tematu koalicji opozycyjnej.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Fundamentem PIS jest światopogłąd, a zagrożenie z zachodu polega na podkopywaniu tego fundamentu. Opozycja nie ma fundamentu, więc nie dostrzega zagrożenia z zachodu.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
Tam to się dopiero dzieje, pierwszy i drugi najważniejszy człowiek w państwie na pewno by zauważył problemy społeczne zwłaszcza start młodych ludzi w życie....
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Komsomolec Pytel ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Wątek sprowadza się do pytania, co jest gorsze?
Prawdziwy wróg, czy fałszywy przyjaciel?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Jeżeli uważasz za fałszywych przyjacieli Unię Europejską, USA, Anglię i NATO i nie dostrzegasz że jesteśmy w tej grupie, to z kim się utożsamiasz ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Przede wszystkim państwa takie jak USA czy Wielka Brytania nie są naszymi przyjaciółmi. Państwa nie mają przyjaciół - a jedynie interesy.
Akurat tak się składa, że interesy anglosasów są aktualnie zbieżne z naszymi (przynajmniej polityczne). Ale to jest sytuacja na dziś. Jutro może się to zmienić i te państwa nas oleją, bez mrugnięcia okiem - co wielokrotnie już w historii pokazały.
NATO jest umową wielostronną, przynajmniej w założeniu wiązącą w zakresie, w jakim została zawarta. Pod tym względem jest to partner pewniejszy od chwilowych sojuszników w postaci jakichkolwiek państw. Trochę pewniejszy, bo nalezy pamiętać, że NATO opiera się na USA - i jeśli ich interes polityczny będzie rozbiezny z interesem militarnym któregokolwiek z państw, pomoc NATO temu państwu zapewne ograniczy się do pogrożenia palcem w bucie.
Nie mamy natomiast zbieznych interesów, ani gospodarczych, ani politycznych, z obecną UE, która od idei Schumanna ewoluowała ku Spinellemu. Dla "starej" Europy (głównie Niemców i ich francuskich d*polizów) jesteśmy rynkiem zbytu i zasobem taniej siły roboczej. Nie mają oni żadnego interesu w popieraniu rozwoju Polski. Traktowanie tych krajów jako przejaciół to zaszłość historyczna, która w obecnych realiach nie ma już najmniejszego uzasadnienia.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Sadyl, postrzeganie nas jako rynek zbytu i obóz siły roboczej jest zgranym elementem propagandy anty UE. Zmieniło się wiele. To UE i Wielka Brytania są dla nas rynkami zbytu. Nasza gospodarka jest uzależniona od tego rynku. Jest z nim powiązana. Tam sprzedajemy. Co do siły roboczej, emigracji zarobkowej , postrzegasz ( bo ja nie) to jako drenowanie naszego rynku pracy. Gdy zaczniesz postrzegać UE jako jeden rynek pracy, to perspektywa ci się zmieni. Przykład : załóżmy że jestem mechanikiem i szukam pracy w takiej firmie jak Scania. Otwieram ich stronę (polską) z ofertami pracy, i mam do wyboru oferty z Francji, Szwecji, Polski. Wymagania takie same. W Niemczech, Niderlandach również pracują Anglicy, Grecy Portugalczycy. Pojęcie taniej siły roboczej jest i będzie. Dotyczy ono również naszych rodaków bez wykształcenia i zawodu. Czy jednak nie lepiej dla nich, gdy za swoją pracę dostaną zamiast 20 zł za godzinę 8 - 10 euro ? Reasumując: nie ma na Świecie drugiego tak bogatego rynku jakim jest UE. Nie ma chyba także gospodarki, która nie chciała by się do jej rynku dostać. Ci którzy to zrozumieli patrzą na miotających się pisiarzy jak na dur...I. Te ma...t...łki nie rozumieją czym jest wspólnota, sprowadzając to jedynie do pojęcia narodowego. Co do idei Schumanna : od czasu założenia Wspólnoty Węgla i Stali, nie wybuchła w Europie (poza Jugosławią i teraz w Ukrainie) żadna wojna. A o to głównie chodziło. By scalić w jeden organizm gospodarczy państwa Europy, a przede wszystkim Francję i Niemcy, by jako jedna wspólnota rozwiązywać problemy. Czy coś odbiega od tej idei w obecnym kształcie U E ? Tak, odbiegają od tej idei jedynie Polska i Węgry. Przedkładając nie wiadomo jakie i czyje interesy ( Sky to opisał) ponad wspólnotowe.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Poniżej link do danych GUS na przykład za rok 2020, o wielkości eksportu i importu. https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5466/2/13/1/obroty_towarowe_handlu_zagranicznego_ogolem_i_wedlug_krajow_w_2020_roku.pdf
To na dowód jak szablonowe, błędne pojęcia są powielane bez szukania prawdy.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
anonim

To co mówisz jest słuszne ale tylko do pewnego stopnia i jeżeli patrzymy na politykę dotychczasową
Jeżeli spojrzymy na to wszystko z perspektywy bardziej globalnej i systemowej to projekt centralizacji i imperializacji Unii jest zabójczy, bo nie ma takich mechanizmów, które uczyniłyby państwo unijne efektywnym podmiotem gospodarczym i politycznym. Jest to technicznie niewykonalne bo przypomina Związek Sowiecki. Unijna centralizacja i idaca za nią nadregulacja zniszczyłaby kompletnie wolny rynek. Projekt jest systemowo niewykonalny i tylko utopijne umysły libleft są w stanie nie dostrzec jego wad.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Spojrzenie z perspektywy globalnej na UE nie daje dowodów na to, że jest to projekt utopijny. Gdybyś posługiwał się jakimś wzorcem, punktem odniesienia, do którego mógłbyś porównać mechanizm działania UE i tego wzorca, to zgoda. Ale Ty ubierasz buty łowcy, pisząc że to nie to, że to utopia. Co zatem jest tą waszą Ziemią Obiecaną ? Jesteśmy tu i teraz, a nie tuż obok tej z waszych marzeń.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nie zdążyłem dopisać. Miałem kiedyś, pomimo młodego wieku, poglądy prawicowe i konserwatywne. Moje poglądy zmieniły się odkąd powstało coś takiego jak ZChN, PIS. Jeżeli oni uważają się za prawicę, to ja jestem wobec nich skrajna lewica.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Z punktu widzenia logiki nie potrzebujemy żadnego punktu odniesienia, żadnego porównania. Potrzebujemy wyłącznie dobrych ram teoretycznych jakich nam dostarcza teoria ewolucji i konsekwentne badania nauk szczegółowych w tym społecznych odnoście wpływu ewolucji na kształt procesów społecznych. Tu korzystamy z koncepcji teorii przestrzeni społecznej i jej konkretnych wymiarów w postaci relacji społecznych. Analizujemy jak powstają w toku takich procesów rozmaite instytucje i jak te instytucje realizują podstawowe relacje społeczne.

Z takiej analizy wynika, że pewne modele społeczne są funkcjonalne a inne nie. Granicą funkcjonowania kultury i kultrowych instytujci jest państwa, konkretnie państwo narodowe, które może przybierać różne kształty, ale tylko ono może być środowiskiem rozwojowym.

Państwo federalne w Europie jest więć ideą utopijną, próbą zakompleksionych lewaków europejskich pragnących powtórzyć eksperyment z państwem federalnym w Ameryce, ukształtowanych w tamtejszych specyficznych warunkach. Pisałem, że to technicznie niewykonalne i analiza to potwierdza. Amerykanie mają w tej chwili poważne problemy polityczne z powodu niewydolności obecnej struktury liberalno-konsumpcjonistycznej, a co dopiero mówić o Europie i brukselskim molochu o cechach totalitarnych. Jak wynika z poprzednich akapitów, tylko państwo narodowe może zapewnić demokrację a Unia nie ma swego narodu europejskiego, więć widać,że to technicznie jest nie do wykonania. Koniec, kropka. To są decydujące argumenty ułożone w spójny wątek, oparty na modelu wygenerowanym przez ewolucję..
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
I co niby ma wynikać z tego bełkotu ? Analiza ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ewolucja społeczeństw jak dotąd polegała na scalaniu społeczeństw. Księstwa scalano w królestwa. Królestwa w cesarstwa. Wielka Brytania nie jest państwem narodowym, podobnie Belgia, Hiszpania. Jak zatem można twierdzić że jedynie państwo narodowe może być środowiskiem rozwojowym.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Rzeczą oczywistą jest, że tylko państwo, najczęściej w domyśle, narodowe, daje gwarancję wolności. Można państwa scalać, ale głównie przemocą (Wlk Brytania, Rosja), choć mozliwe są eksperymentu takie jak unia polsko-litewska, ale ona też powstała w obronie wolnośći przeciwko Krzyżakom i Moskalom. Maksymalną efektywną instytucją społeczną jest instytucja państwa.

A jak ktoś jest ignorantem i nie rozumie, niech się douczy choćby z Acemoglu i Robinsona "Wąski Korytarz - o losach wolności"
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
> To UE i Wielka Brytania są dla nas rynkami zbytu.

A przed aneksją do UE nie mieliśmy wymiany handlowej z tymi krajami?

Nie widzę żadnego problemu w swobodzie wymiany kapitału, ludzi i towarów. Czyli w takiej Wspólnocie, do jakiej wstępowaliśmy (lub bardziej: myśleliśmy, że wstępowaliśmy).
Nie widzę jednak również najmniejszej potrzeby integracji politycznej z UE. Taka, odgórnie narzucona Unia, nigdzie się nie sprawdziła w Europie (vide Jugosławia, ZSRR czy nawet Czechosłowacja). Zbyt długie są tradycje państw narodowych. Odrzucenie państw narodowych to właśnie ewolucja od Europy Schumanna do Europy Spinellego.
Scalanie księstw czy państewek w większe struktury miały rację bytu, jeśli obejmowały kraje podobne do siebie kulturowo czy choćby językowo. A co nas łączy ze Szkopami, poza wielowiekowym, niezbyt przyjaznym, sąsiedztwem?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Sadyl

Zideologizowanym i zaślepionym tumanom nie wytłumaczysz, oni nie mają niczego poza durną mantrą.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Nie wytłumacżę, ale nie sądzę, że wynika to z zaślepienia ideologicznego. Tym rodzajem zaślepienia charakteryzuje się obecna wierchuszka UE, o komunistycznych korzeniach, która po 1968r efektywnie przeprowadziła swój Długi Marsz Przez Instytucje - z niemałą pomocą kgb, gru czy wcześniej Stasi.
Na tym forum większe znaczenie ma "zaślepienie merkantylne" niż ideowe ;]
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0
łowca : "zaślepionym tumanom nie wytłumaczysz" To jest siła argumentu narodowca?
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Co nas łączy ze Szkopami ? Kulturowo - nie widzę znaczących różnic, poza tymi które wynikają z religii. Chciałbyś podobnie jak to widzą PISiarze, korzystać z przywilejów członkowskich Wspólnoty. Czyli wolny rynek towarów i usług, Tak by każdy chciał, móc sprzedawać swoje usługi i towary bez ograniczeń na najbogatszym rynku.
"Nie widzę jednak również najmniejszej potrzeby integracji politycznej z UE" Orban i Kaczyński myślą podobnie. Jednak gdy apelowaliśmy o wspólne stanowisko wobec Rosji, to zależało nam na tej wspólnocie czy nie ? Gdy wybuchła pandemia, które państwa najszybciej otrzymały szczepionki ? Te spoza UE czy państwa członkowskie ? Porównywanie systemu UE do Jugosławii, czy ZSRR to jest, delikatnie to ujmując : ignorancja.
Rząd w Brukseli a nie w Warszawie. Tak działa propaganda kłamstwa. Dlaczego PISiarze tak bronią swoich interesów w sferze praworządności ? To proste. Poza tym że prawo w Polsce musi być spójne z prawami innych państw członkowskich ( tak jak przepisy sportowe) ale nade wszystko po to, by chronili się ze swoimi przekrętami. Kto tego nie rozumie, skazany jest na rolę jaką mu przydzieli taki czy inny lokalny satrapa.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Chyba coś ci człowieku padło na oczy, jeśli nie widziałeś jakie numery wywijała Unia ze szczepionkami. A problem szczepionek, to patrząć logistycznie, problem banalnie prosty, a Unia sobie nie poradziła.
Natomiast problem szczepionek z punktu widzenia biologii i medycyny to problem poważny i tu Unia nie miała nic do zaproponowania.

Zadaniem Unii j jest koordynacja pewnych poczynań państw członkowskich. Do zadań Unii nie należy wyznaczanie państwom celów ani metod działania i zastępowanie demokracji państwowych. Koniec, kropka. To jest aksjomat niepodważalny.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
> Tak by każdy chciał, móc sprzedawać swoje usługi i towary bez ograniczeń na najbogatszym rynku

Bilans handlowy między Polską a UE wychodzi praktycznie na zero. Mniej-więcej tyle samo importujemy, co eksportujemy, zatem nie jest to jakiś nasz szczególny przywilej z przynależności do struktur UE, bo korzyści są obopólne i symetryczne.

> Gdy wybuchła pandemia, które państwa najszybciej otrzymały szczepionki ?

Żadne. Tzw. szczepionki pojawiły się wiele miesięcy po wybuchu pandemii.
Za to co niektórzy pamiętają cyrki z przejmowaniem sprzętu medycznego, który miał iść do Włoch na początku pandemii, przez Niemców.
W ramach rzecz jasna solidarności europejskiej.

> Rząd w Brukseli a nie w Warszawie. Tak działa propaganda kłamstwa.

Cieszyłbym się, gdyby były to kłamstwa. Niestety... rząd PiS na użytek polskich obywateli prezentuje stanowisko antyunijne, za to w Brukseli godzi się grzeczniutko na wszystko. Często wręcz wybiegając przed unijny szereg, jak choćby w przypadku "kamieni milowych" do KPO.
Nie wspominając o polskicm ustawodawstwie, które w znacznej mierze jest kalkowaniem unijnych dyrektyw,

> Dlaczego PISiarze tak bronią swoich interesów w sferze praworządności ? To proste. Poza tym że prawo w Polsce musi być spójne z prawami innych państw członkowskich

Polskie prawo nie odbiega znacząco od innych krajów członkowskich UE. Wyższość konstytucji krajowej nad prawem unijnym orzekły sądy również w kilku innych krajach (choćby w Niemczech).
Poza tym kwestii ustroju wymiaru sprawiedliwości nie regulują wzajemne zobowiazania pomiędzy Polską a UE - leży ona (jak zresztą wiele innych dziedzin) w kompetencji państw członkowskich.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
O co, według ciebie, chodzi w sporze który determinuje o wypłacie kasy z programu odbudowy?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
O zmianę rządu. Przedstawiciele UE nawet się z tym szczególnie nie kryją.
Rząd PiS, choćby spełnił wszystkie zachcianki Brukseli, nie dostanie tych pieniędzy. Po skandalicznych "kamieniach milowych" jest to już jasne. I może w końcu dotarło to do Morawieckiego i Naczelnika.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
BTW: Niestety, pomimo, że tych pieniędzy nie zobaczymy, musimy płacić od nich odsetki - takich "antyunijnych" geniuszy mamy u steru.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Drogi przyjacielu fajne opakowanie ale g...no w środku i nie chodzi o najbliższe lata tylko o nsze dzieci myślisz że dali by ci zarobić zarabiał byś 3tys euro czy 3tys euro przeliczone na złotówki...poza tym szereg innych spraw od energi po zaglądanie do szkół...
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
"spraw od energi po zaglądanie do szkół...". Co masz na myśli o tej energii czy zaglądaniu do szkół ? Państwo mamy śiecki ( formalnie) to i szkoły publiczne mają być świeckie. Chyba się nie mylę.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Bardzo się mylisz. Skąd takie bzdurne poglądy, jak z podręcznika komunizmu.Wychodzi na jaw prawdziwa natura ?
Jaki świeckie państwo ? Co ty człeku wymyślasz ? Państwo jest instytucją społeczną wygenerowaną przez naród i jest takie jak naród, a Kościół i aparat państwa są od siebie niezależne organizacyjnie, co wcale nie oznacza, że są niezależne kulturowo, więc z tą świeckością nie manipuluj.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Swoiste rozumienie Konstytucji przez pisofila : Art. 10 ust. 1 tej ustawy brzmi: 1. Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań.
A kulturę chrześcijańską to najlepiej nauczają pasterze na zapleczu, od tyłu.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Jakim świeckim państwem ? Czy pseudoreligia gender, LGBT i homo, to są grupy świeckie ? To samozwańcza religia dewiantów, wspierana przez uklad postkomunistyczny.
Tekst konstytucji przecież został ułożony przez liberałów i ma elementy, których nie uznaje lewactwo i których nie uznaje normalny człowiek. Instytucja państwa jest "świecka" tylko w tym znaczeniu, że duchowni nie mogą sprawować funkcji w aparacie kadrowym instytucji państwowych.
Poza tym państwo można rozumieć jako obszar całego kraju wraz z jego ludnością i w tym sensie pojęcie świeckości jest bzdurą absolutną, bo takie państwo nieodłączne jest od kultury katolickiej, bo w każdym mieście są s-krzyż-owania i można się tylko domyślać dlaczego władze samorządowe zamiast niepokojących je skrzyżowań produjują ronda.
Tak to jest gdy dogmatycy próbują dyskutować z realiami.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
sadyl

Jesteśm,y w Unii, a konkretnie oznacza to, że jesteśmy - znaczy konkretni, różni przedsiębiorcy są - powiązani milionami wiezi z innymi krajami Europy i na tym polega problem, że te powiązania są czesto korzystne dla konkretnych interesariuszy, podczas gdy kolejne cele establishmentu brukselsko-berlińskiego zmierzające do centralizacji, z naszymi marodowymi intersami są już sprzeczne. I to trzeba sobie uświadomić, że centralizacja jest pomysłem niedorzecznym, bo technicznie niewykonalnym, jeśli na celu mamy korzyści. Centralizacja niszczy bowiem różnorodność kulturową i przedsiębiorczość oddolną.

Jeśli chodzi o politykę globalną, to Amerykanie przekroczyli na Ukrainie Rubikon, podobnie jak Rosjanie z drugiej strony. Chiny USA bezpośrednio i w najbliższym czasie nie zagrażąją, bo są z Ameryką bardzo powiązane więziami gospodarczymi i finansowymi, więc do pokazowych rytuałów i gier wojennych nie należy przywiązywać większej wagi. Chinom poza tym się nie spieszy, czekali cztery tysiące lat, mogą poczekać jeszcze sto.
Nasza sytuacja międzynarodowa jest więc niezła a widoki są jeszscze lepsze. O ile komuś nie odbije.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Ruski troll
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3
image
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
tr : i co ? Czy nas się tutaj chwali czy gani ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
No właśnie. W dwudziestoleciu międzywojennym powstały plany a po nich inwestycje na tych planach oparte> Gdynia i droga kolejowa z Bydgoszczy do Gdyni, potem COP, wspaniały przemysł lotniczy.
A jeżeli chodzi o wymowne szczegóły to przymierzono się do budowy metra w Warszawie i rozpoczęto w r. 1938 budowę, która z powodu wojny nie mogła być kontynuowana. A w Gdyni naprzeciwko począrku ul. Chylońskiej przy ul. Lubawskiej przygotowano grunty pod trasę będącą przedłożeniem obecnej Morskiej i ścięto kawał wysokiego wzgórza nieopodal. Widać z daleka. A komuna przedłużyła ten odcinek dopiero w latach 70tych.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
NIc dziwnego, żę Niemcy i Sowieci postanowili do tego nie dopuścić. A teraz to się powtarza, bo Polska wyrasta na lokalną potęgę,z którą trzeba się liczyć, więć uruchamiana jest targowica.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0
Założę się, że oprócz tych dwóch wrogich potęg, działały także i te : liberałowie, LBGT. Ach, bym zapomniał o najważniejszej - Unii Europejskiej. Tak, to nie jest błąd. Unia Europejska już w międzywojniu nie chciała dać pieniędzy na rozwój RP, bo ojciec braci Kaczyńskich należał do ONR. Węgrzy wybrali wówczas, podobnie jak teraz, przyjaźń z czarną stroną mocy.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Unia Europejska to lewicowo-liberalny establisment, oligarchia, a więc grupa antydemokratyczna działająca pod dyktando Niemie, traktująca ludzi jak parobków.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0
Cicho, pan Duda odznaczył dziś bohatera Federacji Rosyjskiej najwyższym polskim odznaczeniem, które w Wolnej Polsce zostanie odebrane.
Ale hańba, która okrył się pan Duda pozostanie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1
Polacy są najbardziej antydemokratycznym społeczeństwem, w większości to lewicowcy i liberałowie. Czują się najlepiej pod butem oligarchów ( ruskich) , służąc im za parobków. Polak najlepiej czuje się pod panowaniem Niemca.
Jeżeli łowca ma rację w swojej błyskotliwej ocenie UE, to niestety jest jak wyżej napisałem. Poniżej dowód na słuszność jego tezy :
https://www.money.pl/gospodarka/polexit-badania-mowia-jasno-ze-nikt-nie-lubi-unii-tak-jak-polacy-6577323920927520a.html
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
"Unia Europejska to lewicowo-liberalny establisment, oligarchia, a więc grupa antydemokratyczna działająca pod dyktando Niemie, traktująca ludzi jak parobków." Napisz do Wikipedii tą definicję Unii Europejskiej, a naklejkę z taką treścią, przyklej do swojego balkonika.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2
Wstawiaj sobie te kciuki w dół do us....ran ej śmierci. Odpowiadam ci gestem Lichockiej.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 2
"Unia Europejska to lewicowo-liberalny establisment, oligarchia, a więc grupa antydemokratyczna działająca pod dyktando Niemie, traktująca ludzi jak parobków."
Kamieniarze z Łostowickiej dostali już ten tekst do wykucia w granicie. Wpadnij do nich, wybierz styl czcionki i złocenia.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Cholercia... antena, atena, a ta tam ;) Najciemniej pod latarnią.
http://youtu.be/I7hfWy89FLY
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1
Patrząc na historię dumnego narodu polskiego , trzy rozbiory i obecna głupotę to wolałbym należeć do innego kraju
Bycie Polakiem to wstyd i synonim głupoty, i zabobonnosci
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2
Zmierził cie ten wynik sondażu, czy definicja UE łowcy ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum

Trzeba być cymbalem, żeby... (4 odpowiedzi)

Trzeba być i**otą... - żeby nia zauważyć w jakim kierunku zmierza świat. Hmm, świat ? To trochę...

Prezent dla kobiety (162 odpowiedzi)

Co można kupić kobiecie znając się od dwóch miesięcy. Zapraszam do dyskusji panie też mogą...

Własna firma? (25 odpowiedzi)

Czy ktoś z Was prowadzi własna firmę i pracuje jako Wirtualna asystentka? Z tego co słyszałam to...