Skwaśniała zupa

Słuchajcie, jak to jest możliwe, że zupa mi skwaśniała?
Gotowana wczoraj wieczorem, była jeszcze ciepła, więc nie wstawiałam do lodówki.
Nie była zabielana.
Robiona z dyni, cebuli i soczewicy.
Jaka jest tego przyczyna, bo trochę mnie drażni to, że mi się pół zupy zmarnowało :/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Skwaśniała zupa

Rozumiem , że dla Ciebie to problem ale mnie to trochę rozbawiło :) Niestety nie pomogę , kiedyś słyszałam że zupa może się zepsuć w ciągu jednej nocy jeśli tej nocy była burza. Nigdy nie sprawdzałam i do tej pory mam poczucie , że ktoś mi ściemę sprzedał :) Szkoda tej zupki :/
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Skwaśniała zupa

No nie problem wagi państwowej :D ale wkurzająca sprawa, jak już sobie rozplanujesz obiady, a nie bardzo możesz wychodzić z domu.
Hmm, chyba nie było burzy tej nocy, ale pewności nie mam.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Zupe z dyni ugotowalam, zostawilam do ostygniecia i skwasniala juz w garnku po kilku godzinach stania na piecu ale bylo burzowo i goraco. Sadze, ze powietrze burzowe bardziej naraza na skwaszenie potraw niz wysoka temperatura.
Zrobilam tez dwa wywary, jeden z wolowych kosci a drugi z kosci i podrobow indyka. O dziwo ten gotowany godzinami z kosci wolowych po wystudzeniu i wlozeniu do lodowki dostal pecherzykow powietrza, jak stwierdzilam po smaku, skwasnial a ten drugi drobiowy jest klarowny i w porzadku.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

zupa na wodzie nie skwaśnieje na burze ,ale już na na rosole czy lekkim wywarze mięsnym tak ,często pomimo przechowywania w lodówce
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Skwaśniała zupa

na 100 % wszystko kwaśnieje jak jest burza, mówię tu o zupach i sosach.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Skwaśniała zupa

Tak potwierdzam kwaśnieje ,a co do Twojej zupki wagi Państwowej być może w domku jej za gorąco było .Włączone ogrzewanie też robi swoje .
Ugotuj nową zupkę na szybko polecam ogórkową .
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Skwaśniała zupa

Mogło być też tak, że w nocy ktoś zakradł się do kuchni i wyjadał prosto z garnka. Bakterie ze śliny przedostały się do zupy i ją zepsuły!!
:-)))
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Skwaśniała zupa

Emilia twoja teoria spiskowa jest niezła, ale mieszkam sama, więc chyba tak nie było :D
Podobno przykrywanie zupy jej szkodzi i powinno się zostawiać uchyloną pokrywkę- tak się dziś dowiedziałam.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Skwaśniała zupa

Nie mam z czego, poza tym myślę, że przez jakiś czas nie będę zup gotować :P Dobrze, że przynajmniej wczoraj jej spróbowałam:)
Za to na pocieszenie robię sobie na wieczór chrupki z ciecierzycy :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Skwaśniała zupa

Chrupki z ciecierzycy poproszę o przepis ,brzmi smakowicie .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Skwaśniała zupa

Ja też poproszę o przepis:-)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Skwaśniała zupa

Tylko do wylania taka zupa jest .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Skwaśniała zupa

tak też zrobiłam, choć ktoś mi sugerował przerobienie na kapuśniak, ble dociekam przyczyn, bo to nie moja pierwsza zupa, która w ten sposób skończyła
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Skwaśniała zupa

Proszę bardzo: namaczasz na noc, odcedzasz, płuczesz, suszysz, wsypujesz do miski, sypiesz przyprawy jakie chcesz, dodajesz olej/oliwę i pieczesz na papierze do pieczenia w 200stopniach przez 30 minut, na 200g cieciorki ok 3łyżek oleju, 200g to ok dwie porcje
ja wsypałam z przypraw- paprykę ostrą, majeranek, lubczyk, sól, kurkumę
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Skwaśniała zupa

super dzięki :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Skwaśniała zupa

hm musi byc z ta pokrywka coś bo mi tez wczoraj gotowana skwasniała ,była szczelnie przykryta,a jak jest pokrywka z i łyżka w środku wiec i lufcik to jest ok
Alez jestem zła na ten obiadek
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: Skwaśniała zupa

No, ja też byłam zła :/ Ale przynajmniej wiemy czym to może być spowodowane, następnym razem nie przykryjemy i może nie skwaśnieje :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Skwaśniała zupa

Może w kuchni masz za ciepło?.Zaczoł się okres grzewczy,a na dworze też ciepło.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Skwaśniała zupa

Mleko też potrafi skwaśnieć podczas burzy ;) zupa i sosy również :)

U nas na Przymorzu ok godzinę temu była burza. Zapobiegawczo zagotowałam rosół dziś ugotowany ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Skwaśniała zupa

Tutaj (Strzyża) też niedawno błyskało, a zrobiłam pomidorówkę :D
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Skwaśniała zupa

Proste zupa skwasniala od cebuli tak samo by bylo gdybys dodala por :)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Skwaśniała zupa

Nie wiem, wydaje mi się to mało prawdopodobne, bo w rosole zawsze jest por i nie kwaśnieje.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Skwaśniała zupa

a mnie sie samej to przydazylo wiec wiem na 100 % :)
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Skwaśniała zupa - zwykłe zjawisko fizyczne

Podczas burzy tworzy się ozon, który charakteryzuje się tym, że jest o jedno wiązanie tlenu więcej czyli zamiast O2 mamy O3 i w przypadku zetknięcia się z wodą, szczególnie ciepłą, bardzo łatwo się z nią wiąże co absorbuje jedną cząsteczkę tlenu (O3>>>O2). Efektem tego wiązania jest utlenianie cieczy, czyli zupy też. Następuje zmiana kwasowości cieczy czego efekt finalny znacie. Ozon potrafi nawet utlenić siarkowodór do kwasu siarkowego. Ot i cała tajemnica, przez niektórych traktowana jako zabobon lub oszustwo, a ja powiem ani jedno ani drugie, po prostu krytycy są niedouczeni.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

I to jest 100% odpowiedz nic dodac nic ujac. Wlasnie te babelki w zupie sa wyjasnieniem. Serdeczne dzieki! Teraz bede gwiazdorzyc wszem i wobec tlumaczac co to znaczy i jak to sie dzieje, ze zupa kwasnieje.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Skwaśniała zupa

wiem, ze juz po latach, ale zupa moze tez skwasniec od cebuli, ktora przez noc sfermentowala, gdybys wstawila na noc do lodowki to by nie bylo problemu, pozdrawiam
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum

Gdzie mogę kupić Thermomix ?? (4 odpowiedzi)

Jakieś namiary na przedstawiciela?

urodziny w restauracji (3 odpowiedzi)

Witam. Planuję zrobić 30-te urodziny dla rodziny i paru znajomych w jakimś barze lub restauracji...

Dieta do domu - coś polecicie? (28 odpowiedzi)

Tzw. Pudełkowa. Czy ktoś stosowa,jakie efekty i jaka sprawdzona? - trochę tego jest w Trójmieście.