żłobek fundacja miasto dzieci

Temat dostępny też na forum: Rodzina i dziecko
Dziewczyny, nie wiecie czy są jeszcze miejsca w żłobku, który własnie powstaje w Gdyni na Wielkopolskiej? czy już któraś z Was była i może coś więcej powiedzieć? może polecicie jakiś żłobek w tych okolicach? z góry dziękuję!!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: żłobek fundacja miasto dzieci

Nikt nic nie wie? :(
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: żłobek fundacja miasto dzieci

ja zapisywalam dziecko kilka dni temu, ponoc juz jest komplet, ale zawsze warto zadzwonic sie dopytac
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 3

Re: żłobek fundacja miasto dzieci

dzwoniłam, ale Pani sama nie była zorientowana, czy jeszcze są miejsca....
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: żłobek fundacja miasto dzieci

Ile lat ma dziecko ?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: żłobek fundacja miasto dzieci

Witam, ja zapisałam tam 2 dzieci: do żłobka (2 lata) i do przedszkola (3,5 roku), mają chodzić od sierpnia bo ponoć chcą żeby we wrześniu grupa dzieci była już oswojona z nową sytuacją i zacząć zajęcia.
Pytanie do mam których dzieci już chodzą do żłobka lub przedszkola - jak wrażenia, czy jesteście zadowolone z opieki, a raczej wasze dzieci?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 4

Re: żłobek fundacja miasto dzieci

Idź i zapytaj dzieci zaczaj sie za rogiem i chyc zaskocz pytaniem, dziecko nie bedzie mialo czasu nic wymyśleć na poczekaniu i na pewno prawde Ci powie. A tak poważnie to po co zapisujesz jak nie jestes pewna gdzie chcesz ulokować swoje dzieci? Testujesz dzieci czy miejsce? Zapewne forumowe mamy prawde Ci powiedzą, doradza i ocenią.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 16

Re: żłobek fundacja miasto dzieci

dziekuje za porade. zapewne tak uczynie. dobrze ze ty mamo trojki dzieci zawsze bylas w pelni przekonana ze w dobrym miejscu zostawiasz swoje dzieci. pozdrawiam.
popieram tę opinię 20 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: żłobek fundacja miasto dzieci

Ja miałam tam posłać syna, bo to przedszkole mam 2 min drogi od swojego domu, jednak nie zachwyciło nas niczym włącznie z pania dyrektor, która widac nastawiona tylko na kase a nie na to, zeby sprawić na rodzicach i dziecku dobre wrażenie. Szczerze to nawet specjalnie sie nie starała, synowi nie pozwoliła wejść do sali zeby zobaczył jak wszystko wyglada a jak usłyszałam ile pan pilnuje grupę usłyszałam, ze w sumie 2 a jak trzeba pomoc to pomaga Pani kucharka,...
Syn poszedł do innego przedszkola a ostatnio wracając ze spaceru widziałam jak maluszki żłobkowe szły na spacer: 2 panie przedszkolanki i pani kucharka dzieci zamiast powszechnie stosowanego węża szły uczepione do palców ręki pań. Pani wystawiła rękę i każde dziecko chwytało palca.. Szczerze mówiąc opadły mi ręce a to wszystko przy dość ruchliwej osiedlowej ulicy. Uświadomiło mnie to ze dobrze zrobiłam posyłając syna gdzie indziej,
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 5

Re: żłobek fundacja miasto dzieci

mam dokładnie takie same odczucia. Planowałam zapisać tam syna. Dyrektorka jest okropnie niesympatyczna i nerwowo odpowiada na podstawowe pytania. Rodziców traktuje jak bankomat który nie ma prawa interesowac się wewnętrznymi sprawami PLACÓWKI. Kilka razy pytała czy zapoznałam sie z umową bo chciałaby uniknąć tłumaczenia wszystkich punktów (!) treść umowy to tylko kiedy i ile nalezy zapłacic i co grozi w przyadku nieuiszczenia opłaty. Miejsce zrobiło na mnie jak najgorsze wrażenie. Plac zabaw dla maluchów to otwarta piaskownica z brudnym piachem i niekoszony trawnik o łącznej powierzchni może z 10 m2. Sala zabaw to basen z piłkami i jakies maty, zwykłej zabawki nie widziałam ani jednej. 20 dzieci 2 opiekunki. Na pytanie w jaki sposób usypiane są dzieci (miałam zamiar możliwie najlepiej przygotowac syna , żeby było mu łatwiej sie dostosowac) usłyszałam ze przecież nikt na rękach dzieciaka nosić nie będzie
paskudne miejsce ale Jaki pan taki kram....
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: żłobek fundacja miasto dzieci

widać konkurencja nie śpi i robi co może aby ratować swoje podupadające placówki, kłamstwa, zawiść i chamstwo
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 12

Re: żłobek fundacja miasto dzieci

konkkurencja nie śpi, bo ma dzieci pod opieką ;]
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: żłobek fundacja miasto dzieci

Lepiej bym tego nie ujęła :) udało się, że w ogóle Panią wpuścili na sale bo wciąż tłumaczą się przenoszeniem zarazków i rodzice nie mają tam wstępu. Kadra rotuje co chwile przychodzą nowe Panie, rodzice oczywiście nie są informowani o tym, że jakaś pani odchodzi a na jej miejsce przychodzi nowa. 2 opiekunki na 20 dzieci to są w młodszej grupie bo u starszych dzieci jest 1 opiekunka na 20 dzieci. Póki co najgorsze miejsce w jakim było moje dziecko.
popieram tę opinię 14 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: żłobek fundacja miasto dzieci

Czytając te wypociny to aż się wierzyć nie chce ile w ludzi jadu goryczy i ZAZDROŚCI. Widać że mało kto piszących tutaj ma lub miał tam w ogóle dziecko. Proponuję doczytać fakty ze strony internetowej aby mieć w ogóle jakąś wiedzę na temat tego żłobka i przedszkola aby moc oczerniać. Osobiście gdybym była właścicielem połowę bym pozwała o takie wpisy.
Mam tam dziecko od dwóch lat, nie będę pisała wszystkich superlatyw bo i tak połowa z Was nie zrozumie znaczenia tych słów- ale byłam świadkiem jak jedna z mam nie zapłaciła za przedszkole i próbowała "przemycić" chłopca D.
Prawda taka że oddajecie dzieci do żłobków/ przedszkoli bo mąż tyra a Wy nie macie czasu na zakupki i pazurki. Zostawiacie dzieci i doszukujecie się negatywów bo wam się nudzi i lubicie pozrzędzić i poplotkować pod ksywkami "daga" "misia" "kisia" i czujecie się dowartościowane i ważne. Proponuję wziąć się do roboty i zająć się dzieckiem.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 19

Re: żłobek fundacja miasto dzieci

A Ty droga mamo jednego z dzieci z przedszkola z grupy starszej po co oddałaś swoje dziecko do,przedszkola? Bo cieżko tyrasz tak jak mąz czy moze zeby mieć czas na malowanie pazurków wlasnie? Kazdy ma swoje powody, dla których oddaje dziecko do przedszkola/żłobka. Kazdy ma tez swoje spostrzeżenia i ma prawo o nich mowić. Piszesz o oczernianiu a sama to robisz sugerując juz na początku, ze połowa z nas wypowiadających sie to kretynki, które nie znają słowa superlatywa...
Naprawdę żałosne droga mamo.
popieram tę opinię 13 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: żłobek fundacja miasto dzieci

piszę... bo TU w necie jesteś niewidzialna i myślisz że można kogoś błotem obrzucać bez konsekwencji? uwierz że nie! nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, bo nie zrozumiałaś mojego przekazu a wyciągnęłaś NEGATYW w postaci kretynek z forum- ile jadu ! zawiści! i głupoty w tym naszym narodzie, i jeszcze jedno...zal ci d...e ściska że ciebie nie stać na to przedszkole?? tak na marginesie jak wygląda Pani kucharka?? po czym ją poznałaś? trzymała łyżkę od zupy w ręku?przecież w przedszkolu nie ma kuchni! :-) osz głupiutka Ty ....
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 16

Re: żłobek fundacja miasto dzieci

Aga, nie rób wstydu i nie wypowiadaj się o miejscu z którego uslug nie korzystasz. Ja mam tam dziecko ale w żłobku i jest ok,.
popieram tę opinię 4 nie zgadzam się z tą opinią 8

Re: żłobek fundacja miasto dzieci

Mam dziecko w przedszkolu, mialam tez w zlobku. Oferta jest nie porownywalna jak dla mnie z innymi miejscami. Warunki swietne opiekunki i nauczycielki też. Jestem mama trojki dzieci i mam porownanie np z PAnstwowymi przedszkolami i wiem czego mozna sie spodziewac w takim miejscu procz niskiej ceny wlasciwie nic...Wiem ze w tym roku bedzie tez darmowe wyjscie na basen dla dzieci, szczelgolow nie znam bo nie dopytywalam.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 11

Re: żłobek fundacja miasto dzieci

Mam dziecko w żłobku, rzeczywiście Pani Dyrektor prowadzi biznes i nie jest przychylna rodzicom, natomiast nie mogę powiedzieć ani jednego złego słowa na Panie Opiekunki. Dziecko jest zadbane i zadowolone, jak każda Matka chcę dla swojego dziecka jak najlepiej więc nie posłałabym go w miejsce gdzie może stać mu się krzywda.
Dzieci mają zajęcia rozwojowe, zapewniam że mają zabawki, wiele opinii jest wyssanych z palca, placówki nie da się ocenić po jednej wizycie przez szybę, natomiast po zapisaniu dziecka mieliśmy możliwość wejścia do sal po zakończonych zajęciach. Panie są opiekuńcze i zawsze przekazują Rodzicom relację z danego dnia.
popieram tę opinię 9 nie zgadzam się z tą opinią 4

Re: żłobek fundacja miasto dzieci

Ciekawe zjawisko, jsk tylko pojawia sie negatywne komentarze zaraz pojawiają sie "obrońcy" w postaci "rodzicow", mysle, ze nikt by w tak agresywny sposób z rodzicow nie bronił placowki.
popieram tę opinię 24 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: żłobek fundacja miasto dzieci

Jestem rodzicem jednego z dzieci uczęszczających do Fundacji od roku. Moja opinia pisana jest z ogromnym żalem, ponieważ rozczarowanie sposobem zarządzania placówką oraz barkiem uczciwości ze strony pani prezes oraz dyrektor jest ogromne. Umowa, którą podpisaliśmy gwarantowała zajęcia logopedyczne przez cały czas trwania umowy, w trakcie jednego z zebrań rodzice przypadkiem dowiedzieli się, że od początku roku przedszkolnego (okres ok 8 mieś) nie zostały przeprowadzone ani jedne zajęcia, ba nawet nie dokonano wstępnej diagnozy logopedyczneju dzieci, których wada wymowy zamiast być leczone, przez ten czas, pogłębiała się. Pani dyrektor, która miała prowadzić te zajęcia powiedziała, że po prostu nie było jej w pracy przez ten czas. Cóż .... tzn., że pani prezes nie mogła zorganizować zastępstwa? środki finansowe przecież miała w postaci miesięcznego wpływu, który miała pokrywać min. to świadczenie. Zatajono to. Kolejną zagadką jest kryterium przyznawania nagród za comiesięczny konkurs na darmowy miesiąc w przedszkoli - otóż nagrody przyznawane są personelowi, którego dzieci są podopiecznymi fundacji...
Na podstawie rozmów z obiema paniami mogę krótko podsumować ich "klasę i kulturę": NIE MASZ WIĘKSZEGO TYRANA JAK Z CHAMA ZROBIC PANA.
popieram tę opinię 21 nie zgadzam się z tą opinią 2

Re: żłobek fundacja miasto dzieci

Przechowalnia dla dzieci .
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

świetnie zorganizowany biznes. Pierwsze spotkanie, bardzo miło. Masz nadzieję, że dziecko będzie w dobrych rękach. Podpisujesz umowę z dwumiesięcznym okresem wypowiedzenia, bo przecież wszystko takie piękne i na pewno nie zrezygnujesz z byle powodu. Umowa podpisana, żłobek zalicza kolejnego naiwniaka. Dziecko zaczyna chodzić do placówki - jest ciągle chore, bo we wspólnej szatni wszystkich grup gil i flegaminę ma każdy. Rozumiem, dzieci w przedszkolu i żłobku chorują, ale dzeci bardzo chore miały być odsyłane do domu. Chcesz dowiedzieć się czegoś o adaptacji swojego dziecka ? Zapomnij. Nikt tu nie ma czasu na pierdoły a płacze non stop bo to ty mu ten stres wprowadzasz. Pani dyrektor wciąż niedostępna. Nie ma ochoty na żaden kontakt, chyba, że chodzi o kasę. Mam wrażenie, ze im na rękę, że rodzice rezygnują, a rezygnują masowo, bo dwa miesiące wypowiedzenia musisz zapłacić a kto trzymałby dziecko w takim miejscu do czasu końca wypowiedzenia? 1600 zł w kieszeni. Lub 2400 jeżeli zrezygnujesz na samym początku miesiąca. I o to tu chodzi. Gratuluję twórcom tego genialnego przedsięwzięcia a rodzicom odradzam.
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

podpisuje sie ,tez placilam za niecobecnosc dziecka( 2 mc okres wypowiedzenia),non stop chore ,co wyszlo z antybiotyku po 2 tyg znow .
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Kurcze, szukam żłobka dla córki . Chciałabym zeby poszla od grudnia - wtedy kończy rok. Szukam od miesiaca w okolicy chwarzna-wiczlina i zero wolnych miejsce-wszedzie wpisana na liste rezerwowych , ale znalazłam żlobek miasto dzieci i usłyszawszy ze jest wolne miejsce od razu umowilam sie na spotkanie, które dopiero sie odbedzie. Po przeczytaniu opinii , niestety nabieram coraz wiekszych checi odwolania spotkania i zrezygnowania ze złobka. Chciałbym zeby moje dziecko mialo odpowiednia opieke -jak kazda mama, i poczucie ze oddalam dziecko w najlepsze miejsce jakie moglam. A z opinii wynika ze miasto dziecka takim miejscem nie jest. Czy ktos sie orientuje czy w jakims godnym zaufania złobku znajdzie sie miejsce dla mojej córki ? pozdawiam
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

także szukam i jestem zainteresowana tym miejscem, co do opinii..to nie sugeruję się do końca, bo ile ludzi tyle opinii. Jeśli będzie Pani po rozmowie, proszę dac znac, bo jestem ciekawa.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Witam, odstąpie miejsce w żłobku Fundacja Miasto Dzieci. Spieszy sie nam z przeprowadzka. Jesli znajde kogos w zastepsto podziele sie kaucja!!!
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Lepiej soe sugeruj a polecam posłać dziecko np na 2 m-ce sprawdzić i dopiero podpisać umowę i kaucje. Bo jak to wpłacisz i podpiszesz to już koniec dzieci w łączonych grupach na dwór wychodzą sporadycznie nie jest prowadzony dziennik dziecka ,dziecko odbierałem brudne były kary dla dzieci (2-3 Latkowie ) karane za to ze kszyczaly brakiem podwieczorku miały patrzeć na inne dzieci które nie kszyczaly jak jedzą słodycze za karę miejsce chore właściciele wiedza co się dzieje ale to tylko o kasę chodzi
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Witam. Bardzo proszę pania o kontakt, msikorka88@gmail.com
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

polecam żłobek na ul. Wesołej - mój 14 mc synek tam chodzi i jestem bardzo zadowolona. Pani dyrektor zawsze miła i uśmiechnięta ma czas żeby porozmawiać i wszystko wyjaśnić :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Dzień dobry,
A czy mogłaby Pani podać nazwę tego żłobka. Z góry dziękuję.
Pozdrawiam Sabina
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Szczerze nie polecam tego miejsca. Moja córka uczęszczała tam od żłobka do samego końca przedszkola i gdyby nie grupa dzieci, które uwielbiała już dawno bym ją przeniosła. Poniżej lista uwag, z którymi zgodzi się chyba większość rodziców, która ma tam dzieci:
1. W ciągu roku dwie podwyżki (żłobek 800zł>1000zł, przedszkole 750>850zł).
2. Przyjmują dzieci chore (kiedyś wymagali chociaż zaświadczenia od lekarza jeśli dziecko miało katar czy kaszel czy może chodzić) - teraz nie zwracają na to uwagi - wylęgarnia choróbsk, dzieciaki ciągle chore (szkarlatyna, bostonka, biegunka itp.)
3.Nowy Pan Właściciel nie chce rozmawiać z rodzicami, a jak już komuś uda się z nim spotkać to mówi "jak się nie podoba to proszę zrezygnować, chętnych jest na pęczki".
4. to najważniejsze - rotacja personelu, co miesiąc nowa osoba(!!!) Stałe są tylko dwie panie (Monika i Kasia). Dzieci nie mają szansy się przyzwyczaić do wychowawcy bo już odchodzi... Skoro taka rotacja to też świadczy o placówce:
5. Jedzenie słabe i mało zróżnicowane (na śniadanie ciągle kanapki - białe pieczywo to norma)
6. Płaci się za nieobecność dziecka, jeśli choruje 2-3 tygodnie i tak musisz zapłacić.
7. Obiecali na placu zabaw nowe zabawki - do dzisiaj ich tam nie ma (aktualnie jest ich mało i są zniszczone).
8. Mało zajęć dodatkowych, logopeda też pojawia się rzadko.

Podsumowując: przechowalnia dzieci, właściciel tylko zorientowany na kasę.
popieram tę opinię 7 nie zgadzam się z tą opinią 0

Mam szczerze mieszane odczucia na temat przedszkola "Miasto Dzieci". Moje Dziecko uczęszczało tam kilka lat, wiec mogę dużo powiedzieć. Na początku moje zdanie na temat placówki było bardzo dobre. Wcale nie uważałam, że Właścicielom zależy wyłącznie na pieniądzach. Uważałam, że moje Dziecko jest pod dobrą opieką. Jednak po czasie zauważyłam kilka niepokojących rzeczy:
1. Dziecko zaczęło mówić, że Panie w przedszkolu są niewidzialne. Tzn. nie reagują, kiedy dzieci wdają się w bójkę.
2. Fundacja, która miała pomóc wyrównać szanse edukacyjne dzieci nie zapewniła należytej pomocy mojemu dziecku.
3. Moje Dziecko niejednokrotnie wymiotowało, kiedy miało isc do tej placówki.
4. Moje Dziecko było często karane.
5. Po zmianie przedszkola Dziecko samo stwierdziło, że w nowej placówce rówieśnicy nie biją, Panie reagują, nie otrzymuje az tylu kar.
6. Przestrzegam tylko Mamy Dzieci z orzeczeniami - być może coś sie zmieniło, ale zajecia nie odbywaly sie wg harmonogramu. Była jedna Pani psycholog do wszystkich Dzieci, która zastepowala też inne Panie.
6. Otrzymywałam zdawkowe informacje na temat Dziecka. Zazwyczaj byl to jeden zwykły komunikat "wszystko dobrze" - po czym np. uslyszalam przez przypadek, ze Dziecko mialo kare.
Mysle, ze to prawda, iz Zarzad nastawiony jest glownie na pieniadze, a nie na pomoc, czy edukacje Dzieci. Panie potrafily odpisywac na smsy oraz odbierac telefony w trakcie prowadzonych zajec.
Jezeli mialabym wybierac przedszkole jeszcze raz, to nie wybralabym "Miasta Dzieci".
Plusem jest, ze placowka jest dość zadbana, ładnie tam wyglada. Myślę, ze gdyby panowala tam inna atmosfera a Pracownicy podchodziliby do Rodziców z większym szacunkiem i bylaby lepsza komunikacja - byloby troche lepiej.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Syn chodzi do przedszkola od dwóch lat. Nigdy nie było problemu z zajęciami czy z paniami. Przedszkole kameralne, zadbane. Zapraszają teatrzyk przynajmniej raz w miesiącu, organizują dużo zajęć plastycznych, manualnych. Ogólnie na 5
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 2

Syn chodzi do przedszkola, wcześniej do żłobka od dwóch lat. Jesteśmy zadowoleni z opieki pań, zawsze można uzyskać od nich rzetelne informacje, umówić się na konsultacje w razie potrzeby. Codziennie prowadzone są zajęcia edukacyjne, również rytmika, język angielski, logopedia. Dzieci często jeżdżą na wycieczki, zwiedzają okolice podczas spacerów. Wszystko można obserwować na zamkniętej grupie fb. Codziennie syn wychodzi zadowolony z przedszkola i nie ma problemu z oddawaniem go do cioć. Polecam
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Żłobkowe dzieci często jeżdżą na wycieczki??? To chyba skrajna nieodpowiedzialność. W moim przedszkolu bardzo doświadczone panie nie chcą brać odpowiedzialności za dzieci w najmłodszej grupie na wycieczce i doskonale to rozumiem.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 1

na wycieczki jeżdżą dzieci z przedszkola. pracując z dziećmi panie cały dzień muszą brać odpowiedzialność za dzieci, nie tylko podczas wyjść :) A i wewnątrz placówek mogą zdarzyć się wypadki. Maluchy zabierane są na spacery sześcioosobowym wózkiem lub do ogrodu przedszkolnego. A w przedszkolach państwowych niestety grupy liczą prawie 30 osób i to pod opieką jednej pani, wiec nic dziwnego, że się boją. Też bym się bała
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 2

Jeśli nie zna Pani przepisów dotyczących ilości dzieci i opiekunów w grupie oraz przepisów na temat wyjść i ilości opiekunów w przedszkolu, to bardzo proszę się nie wypowiadać w tum temacie.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Jeśli chodzi tu o wyjście do ogrodu czy pobliskiego parku, to przepraszam. Z wcześniejszej wypowiedzi o wycieczkach odniosłam wrażenie, ze dzieci zwiedzają np. starówkę ;)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Zastanawia mnie w jaki sposób dzieci jeżdżą na te wycieczki. Miejskim autobusem? Autokary nie są przystosowane do przewożenia tak małych dzieci.
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Polemizowałabym.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum

Złamany palec.Ile można dostać odszkodowania? (62 odpowiedzi)

Mój tata złamał sobie środkowy palec a dwa ma pozszywane(12 szwów)Miał mały wypadek w domu.Tata...

Gdzie kupie tanio fotelik samochodowy? (39 odpowiedzi)

Jak w temacie. Potrzebny mi fotelik dla córci 9-18kg, najlepiej żeby kosztował max 350zł i był...

ile miesiecznie wydajecie na zycie? (7 odpowiedzi)

ile na jedzenie, ile na rachunki, ile na kredytu/pozyczki, ile na dziecko itp