stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Jak zawsze od 2011 r. - tym razem w dniach 25-28 sierpnia 2022 r. - odbędzie się w Gdyni Weekend Architektury. Impreza ta już na stałe wpisała się w kalendarz gdyńskich imprez, urastając w ostatnich latach do miana jednego z najważniejszych w skali kraju spotkań architektów, urbanistów, projektantów wnętrz, designerów oraz badaczy architektury. Jednocześnie w DNA Weekendu Architektury wpisany jest jego egalitarny charakter - wszak obok profesjonalistów, wezmą w nim udział także liczni miłośnicy architektury oraz historii Gdyni, jak również wielu mieszkańców oraz turystów, chcących w inspirujący sposób spędzić ostatni weekend wakacji.

lut 1

sobota, g. 10:30 - 14:30

bilety 170 zł
ZAPISY

Archi Spacery:

https://app.evenea.pl/event/architekturazwidokiem

https://app.evenea.pl/event/triumfmodernizmu

https://app.evenea.pl/event/spacerzarchitektami

https://app.evenea.pl/event/fotoSpacerIluzja

https://app.evenea.pl/event/Fotografiaarchitektury

https://app.evenea.pl/event/TriumfTerazzo

https://app.evenea.pl/event/archiniuanse

https://app.evenea.pl/event/VIADzialkiLesne

Archi Prelekcje i Archi Debata:

https://app.evenea.pl/event/MariaJSoltysikPrelekcja/

https://app.evenea.pl/event/archiprelekcje26sierpnia/

https://app.evenea.pl/event/archidebata26sierpnia/

https://app.evenea.pl/event/archiprelekcje27sierpnia/

https://app.evenea.pl/event/archiprelekcje28sierpnia/

Archi Film:

https://app.evenea.pl/event/archifilm26sierpnia/

https://app.evenea.pl/event/archifilm27sierpnia/

https://app.evenea.pl/event/archifilmaalto/

https://app.evenea.pl/event/archifilm28sierpnia/

Hasłem przewodnim XII już edycji wydarzenia będzie Iluzja. Jak powiedział słynny holenderski architekt Rem Koolhaas, współczesne miasta i ich architektura wykraczają poza własną materialną skorupę, prostą, podstawową funkcję, angażując i silnie oddziałując na zmysły, wyobraźnię, pobudzając kreatywność odbiorcy. W nawiązaniu do jego słów - trudno oprzeć się wrażeniu, że większość wyróżnianych w plebiscytach i konkursach nowych obiektów architektonicznych prowadzi z odbiorcą, jego zmysłami, wyrafinowaną "grę", na którą zresztą chętnie przystajemy, i która potrafi być dla nas fascynująca. Architekci "bawią się" z nami, ukrywając bryły w krajobrazie, korygując niedoskonałości niektórych fragmentów miasta czy - w ramach green architecture czy architektury postindustrialnej - tworząc świadomą imaginację przestrzeni, którą większość z nas w pełni akceptuje.

Śladów iluzji w architekturze będziemy szukać w ramach kilkunastu modułów 12. Weekendu Architektury, w tym m.in. podczas prawdziwej "wizytówki" Weekendu, czyli Archi Spacerów, wśród których zaplanowane zostały trasy takie jak: Iluzja wnętrza czy Architekci światła, czy też kolejnego znaku firmowego wydarzenia, a mianowicie Archi Prelekcji, podczas których tradycyjnie wystąpi wielu znakomitych oraz badaczy i ekspertów architektury.

Tegoroczne prelekcje, obok tematu iluzji, zahaczą także o wątki dotyczące nowych - w sensie: odbudowanych bądź przetransformowanych - miast, architektury i przestrzeni emocjonalnej, architektury na styku lądu i wody, ochrony i promocji architektury z II połowy ubiegłego wieku, jak również - tradycyjnie - modernizmu. Wśród pozostałych składowych tegorocznego Weekendu Architektury znajdą się także propozycje wyselekcjonowanych tytułów filmów o tematyce architektonicznej - w tym wyjątkowo interesujący blok filmów z lat 90. - przypominany po latach pod wspólnym tytułem "Architektura początków transformacji", obrazy współautorstwa Pani Ewy P. Porębskiej, architektki celebrującej w tym roku 40-lecie pracy redaktorskiej - szefowania jednemu z najważniejszych magazynów architektonicznych w Europie - "Architekturze Muratorze".

Ogromnym powodzeniem cieszą się festiwalowe Archi wystawy, w tym, jak co roku "Modernizm w obiektywie", oraz specjalnie przygotowane w tym roku: "Kobiety Architektki - Gdynia, Gdańsk, Sopot 1932-1989", "Architektura od Morza", "Architektura i Iluzja", "Luksy po warszawsku", "Linie Modernizmu".

Wszystkie atrakcje wchodzące w skład 12. Weekendu Architektury będą jak zawsze bezpłatne, jednakże na część z nich - ze względu na ogromne zainteresowanie - prowadzone będą zapisy drogą internetową. Wszelkie informacje na ich temat, jak również - szerzej - odnośnie programu oraz gości wydarzenia będą publikowane na fanpage'u @weekendarchitektury oraz na stronie internetowej www.weekendarchitektury.pl

Organizatorem 12. Weekendu Architektury jest Miasto Gdynia, a za jego realizację odpowiada Agencja Rozwoju Gdyni. Głównym Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, a Partnerami Strategicznymi są: Gdyńskie Centrum Filmowe, Konsulat Kultury, VASTint, Berlin Pilecki Institute, Politechnika Gdańska.

Weekend Architektury jest cykliczną miejską imprezą, której celem jest tworzenie środowiska sprzyjającego prowadzeniu wielowątkowych, wielowymiarowych dyskusji i analiz w obszarze rozwoju współczesnej architektury oraz urbanistyki w Polsce i na świecie, a także dziedzictwa historii architektury i rozwoju miast. Wśród jej głównych założeń znajduje się też wsparcie tworzenia narzędzi i programów efektywnej edukacji architektonicznej, poprzez m.in. bezpośredni transfer wiedzy, wymianę i konfrontację doświadczeń w czasie otwartych dni spotkań, prelekcji, warsztatów, wystaw oraz spacerów architektonicznych.