stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Teatr Gdynia Główna i Miasto Gdynia zapraszają na FESTIWAL POCIĄG DO MIASTA Edycja 3 - letni festiwal Teatru Gdynia Główna.

Czas trwania: 24-29 lipca, godz. 21.

Śpiewający karaluch, morze wódki, neonowa Matka Boska, nalot baniek mydlanych, wyzywająca powódka, kompania dzikich mniszek... Niezwykłe historie w plenerze rozgrywać się będą od poniedziałku (24.07) do soboty (29.07) w miejskiej dżungli. Program jest bogaty: Dwanaście spektakli w sześć dni, dwa tytuły grane jednocześnie w nietypowych okolicznościach. I wszystko za darmo! Rezerwuj czas, zbliża się 3 edycja Festiwalu POCIĄG DO MIASTA!

Scena w przypadku POCIĄGU DO MIASTA to pojęcie umowne, zmienia się bowiem co chwila - tu wykorzystywany jest każdy skrawek przestrzeni. Gramy na podwórkach, tarasach, trawnikach, placach a każde z tych miejsc skradniemy na kilka dni i wypełnimy opowieścią! Wszystko jest na wyciągnięcie ręki, nie ma bariery sceny i nie trzeba mieć wiedzy o teatrze, żeby wczuć się w to, co chcemy Wam powiedzieć. Przed Wami najpopularniejsze spektakle naszego teatru, takie jak "Burmistrz", "Pomiędzy", "Von Bingen. Historia prawdziwa", "Batszeba" i "Emigrantka" oraz wskrzeszony "Kawa, Chleb i ser"!

Zawsze o godz. 21
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

PROGRAM FESTIWALU:

24 oraz 25 lipca (poniedziałek, wtorek) godz. 21
POMIĘDZY wg Ślubu Witolda Gombrowicza
PLAC / Klub Muzyczny UCHO
ul. Świętego Piotra 2

24 oraz 25 lipca (poniedziałek, wtorek) godz. 21
VON BINGEN. HISTORIA PRAWDZIWA Sandry Szwarc
TARAS/ Szkoła podstawowa nr 26 w Gdyni
ul. Tatrzańska 40

26 oraz 27 lipca (środa, czwartek) godz. 21
BATSZEBA wg noweli "Bat Seba" Torgny'ego Lindgrena w tłum. Haliny Thylwe
TARAS/ 2 Piętro Muzeum Miasta Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1

26 oraz 27 lipca (środa, czwartek) godz. 21
BURMISTRZ Małgorzata Sikorska - Miszczuk
TARAS/ Restauracja VINEGRE/ 3 piętro Muzeum Marynarki Wojennej
ul. Zawiszy Czarnego 1B

28 oraz 29 lipca (piątek, sobota) godz. 21
EMIGRANTKA Szymona Jachimka
ZIELONA STREFA POMIĘDZY BUDYNKAMI III I IV / Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
ul. Aleja Zwycięstwa 96/98

28 oraz 29 lipca (piątek, sobota) godz. 21
KAWA, CHLEB I SER
na podstawie Menueta Louisa Paula Boona
ULICA/ w bramie firmy MADANG
ul. Świętego Piotra 2


NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP BEZPŁATNY.

Projekt finansowany przez miasto Gdynia.
Organizatorzy: Teatr Gdynia Główna, Fundacja "Klinika Kultury"
Partnerzy: Klub Muzyczny Ucho, Szkoła Podstawowa nr 26 w Gdyni, Restauracja Vinegre, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, F.H.P. Madang

Patronat medialny: Trojmiasto.ok, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Together Magazyn

-----

Opisy spektakli:

25 oraz 26 lipca 2017 r godz. 21 PLAC / Klub Muzyczny UCHO ul. Świętego Piotra 2
POMIĘDZY
wg Ślubu Witolda Gombrowicza
scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Ida Bocian; Łukasz Dobrowolski; Marek Sadowski; Bartłomiej Sudak.

Łydka, Gęba, Ucho! Gombrowicz na klubowej scenie. Tym razem będzie wodzirejem na ślubie Henryka. Motywem przewodnim jest sen, który przenosi Henryka w rodzime strony, do karczmy prowadzonej przez jego rodziców. Zastany tam porządek jest jednak zgoła inny od tego, jaki Henryk zapamiętał. Narażonym na deformację, wypaczenie i wykoślawienie, na przyprawienie gęby, Henryk podejmuje walkę ze stereotypami i cechami typowymi dla naszego narodu, toczy samotną bitwę o swoje JA. To spektakl, w którym po raz pierwszy kojarzymy w związki tekst i przestrzeń tak, aby ciągle pozostawać poza przestrzenią.

---

25 oraz 26 lipca 2017 r. godz. 21 TARAS/ Szkoła podstawowa nr. 26 ul. Tatrzańska 40
VON BINGEN. HISTORIA PRAWDZIWA
wg dramatu Sandry Szwarc
scenariusz i reżyseria: Błażej Tachasiuk
obsada: Anna Ałaj, Karolina Gaffke, Małgorzata Polakowska, Jacek Panek, Piotr Rogalski

Co wiemy o świętych z czasów, gdy byli jeszcze dziećmi? Jak brzmi głos Boga? Co zrobić, kiedy jesteś zamknięty w pustelni a Twoją głowę wypełnia muzyka? Posłuchajcie historii o świętej rewolucjonistce, pierwszej kompozytorce w średniowiecznej Europie! Charyzmatyczny Kronikarz, gorliwe mniszki i zautomatyzowana Jutta zapraszają do udziału w widowisku, ukazującym drogę do świętości Hildegardy z Bingen - kobiety, która uparcie pragnęła wyjść poza przypisaną sobie formę. 

---

26 oraz 27 lipca 2017 r. TARAS/ 2 PIĘTRO MUZEUM MIASTA GDYNIA, ul. Zawiszy Czarnego 1
BATSZEBA
wg noweli "Bat Seba" Torgny'ego Lindgrena w tłum. Haliny Thylwe
 scenariusz i reżyseria: Ida Bocian
wykonanie: Magdalena Płaneta, Iwo Bochat

Z wizyty w muzeum wyniesiemy nie tylko suche informacje o dziejach, lecz będziemy mogli współuczestniczyć w zmaganiach naszych przodków! Wszystkie eksponaty można obejrzeć z bliska, a nawet wziąć udział w sądzie nad Batszebą i poczuć się ławnikiem! Zainspirowana Biblią nowela Torgny'ego Lindgrena przedrze się do Muzeum Miasta Gdyni i poruszy nasze sumienie.

Ograniczona liczba miejsc.

---

26 oraz 27 lipca 2017 godz. 21 TARAS/ Restauracja VINEGRE/ 3 piętro Muzeum Marynarki Wojennej
BURMISTRZ
Małgorzaty Sikorskiej - Miszczuk
reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Ida Bocian, Małgorzata Polakowska, Marek Sadowski, Radosław Smużny, Błażej Tachasiuk

W spektaklu "Burmistrz" wrzucamy do jednego garnka wątki pieprzne i ostre, ale nie przekraczamy granic dobrego smaku. Zaglądamy w ciemne zakamarki małego, polskiego miasteczka, wybebeszając to, co wiele osób chce ukryć. W programie wieczoru: Oprawa muzyczna, aranżacje i interpretacje różnych utworów, takie jak: "Wstawaj strana ogromnaja", "My ze spalonych wsi", "Wojenko, wojenko" oraz kompozycje własne, wystawa jednorożców, promocja książek ze strasznymi zdaniami, prezentacja pomnika wysadzanego drogimi kamieniami, pikowanie kalafiorów i symulacje wojenne. Gwarantujemy brak żołądkowych dolegliwości!

Ograniczona liczba miejsc.

---

28 oraz 29 lipca 2017 godz. 21 ZIELONA STREFA POMIĘDZY BUDYNKAMI III I IV / Pomorski Park Naukowo-Technologiczny ul. Aleja Zwycięstwa 96/98
EMIGRANTKA
Reżyseria: Tomasz Valldal-Czarnecki
Scenariusz: Szymon Jachimek
Obsada: Vilde Valldal-Johannessen, Jeremiasz Gzyl

Oparta na faktach komediowa opowieść o młodej norweskiej artystce, która wbrew rozsądkowi i ekonomii przeprowadza życiowy experyment w odległej, dzikiej krainie - w Polsce! W roli Vilde Valldal Johannessen występuje ona sama. W niełatwą rolę Wszystkich Polaków wciela się wszechstronny trójmiejski aktor młodego pokolenia, Jeremiasz Gzyl. Kierowcy, księża, kibole, pijacy, urzędnicy, artyści, intelektualiści... Dworce, poczty, szkoły, galerie handlowe... "Emigrantka" to ostra satyra na polską rzeczywistość widzianą oczami obcokrajowca, której sami przestaliśmy się już dziwić.

---

28 oraz 29 lipca 2016 godz. 21 ULICA/ w bramie firmy MADANG ul. Świętego Piotra 2
KAWA, CHLEB I SER
na podstawie Menueta Louisa Paula Boona
reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Ida Bocian, Sandra Szwarc

Zamknięta, brukowana ulica a na niej rozgrywa się rodzinne piekiełko. Historia samotności bohaterów, ich relacji pełnej niezrozumienia i wzajemnych zarzutów opowiedziana przez dwie kobiety. Bezsensowne trwanie, nieznośna, powtarzalna codzienność na tle krzykliwych nagłówków, prowokujących gestów i złudnej wiary. Stół nakryty tylko dla nich, jest kawa, chleb i ser wzdłuż poszarpanych ścian ulicy.

Przeczytaj także