63 Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej 2014 Zatoka Gdańska Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

63 Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej 2014

  • sobota, 4 października 2014, godz. start, g., 11:00
  • Lokalizacja
    Zatoka Gdańska

W sobotę 4 października odbędzie się 63 edycja wyścigu o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej. Te jedne z najstarszych cyklicznych regat w Polsce organizowane są przez Yacht Klub STAL Gdynia od 1952 roku. Są imprezą na stałe wpisaną w kalendarz trójmiejskich wydarzeń sportowych i dla wielu są nieoficjalnym zakończeniem regatowego sezonu żeglarskiego.

Zapisy do wyścigu już trwają. Zapraszamy na stronę www.blekitnawstega.pl.

Wyścig o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej rozgrywany jest w formule "australijskiej" czyli może startować wszystko co jest napędzane wiatrem, a wygrywa najszybszy. Nie ma podziału na zawodowców i amatorów. Główną nagrodą wyścigu jest wpisanie złotą nitką nazwiska zwycięzcy na Błękitną Wstęgę. Ponadto wszystkie jednostki startujące w regatach konkurują w swoich klasach.

"Z roku na rok zwiększa się liczba startujących w wyścigu. W zeszłym roku do regat zgłosiła się rekordowa liczba uczestników - 135 jednostek czyli prawie 500 żeglarzy. Ponieważ zgodnie z formułą regat startować może wszystko co porusza się dzięki wiatrowi, tak więc razem ścigały się jachty turystyczne i pełnomorskie, kite'y, deski windsurfingowe, katamarany i jachty mieczowe." - mówi Kajetan Kilanowski, komandor YK STAL. - "Te regaty są atrakcją dla żeglarzy, którzy czekają na nie przez cały sezon, jak również i dla fanów żeglarstwa. Trasa regat prowadzi wzdłuż wybrzeża z Gdyni do Gdańska i z powrotem, więc startujące jednostki są doskonale widoczne z brzegu. Zawsze, mimo jesiennej aury, wyścig przyciąga widzów, którzy z trójmiejskich plaż kibicują startującym."

W tym roku w ramach Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej odbędzie się Memoriał Juliusza Sieradzkiego w klasie OMEGA. Impreza ta na Zatoce Gdańskiej organizowana jest po raz pierwszy i odbywa się dla uczczenia słynnego polskiego żeglarza - olimpijczyka oraz konstruktora jachtowego, m.in. twórcy polskiej klasy narodowej OMEGA. Regaty te połączone będą z otwarciem wystawy poświęconej Juliuszowi Sieradzkiemu. Partnerem Memoriału jest Polski Związek Klasy OMEGA.

W trakcie trwania wyścigu partner regat firma Eljacht - Elektronika i Elektrotechnika Jachtowa - proponuje zabawę fotograficzną pt. "63 Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej w obiektywie uczestników i widzów". Do wygrania super nagroda! Szczegóły zabawy na stronie oficjalnej regat.

Informacje organizacyjne:
Wszelkie informacje i dokumenty związane z wyścigiem oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.blekitnawstega.pl. Zgłoszenia online trwają do 30 września i wpisowe do regat dla zgłoszonych w tym terminie wynosi 40 zł za każdego uczestnika. W terminie 1-3 października będzie można zgłaszać się osobiście w sekretariacie klubu. Dla zgłoszonych tą drogą wpisowe wynosi 80 zł za każdego uczestnika. W dniu startu wyścigu 4.10. zgłoszenia nie będą przyjmowane. Wyścig zaplanowany jest na 4 października, jednak w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych dniem rezerwowym jest 5 października.

UWAGA: Jeśli ktoś chciałby wystartować w regatach o Błękitną Wstęgę i nie ma na czym lub ma jacht, ale nie może skompletować załogi, proszony jest o kontakt gielda@ykstal.org.pl.

Program 63 edycji regat o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej:

Sobota 4 października 2014r.:
godz. 11 - start wyścigu - reda basenu jachtowego w Gdyni
godz. 17 - rozpoczęcie Sailors Party - hangar YK STAL Gdynia
ok. godz. 18 - ceremonia nagrodzenia zwycięzców poszczególnych grup, jak również wręczenia "Błękitnej Wstęgi" dla najszybszego oraz "Czerwonej Latarni" dla jachtu, który ostatni przekroczył linię mety - hangar YK STAL Gdynia
po ceremonii - Sailors Party c.d. z muzyką na żywo i poczęstunkiem przygotowanym przez partnera imprezy Hotel Nadmorski - hangar YK STAL Gdynia

Przeczytaj także