stat
Wydarzenie już się odbyło

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zaprasza 11 listopada 2012 na 94. Gdyńskie Urodziny Niepodległej.

Gdynia tradycyjnie będzie bardzo uroczyście świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Gdyńskie Urodziny Niepodległej będą jak zawsze patriotyczne, wzruszające i zarazem radosne. Wezmą w nich rzesze gdynian, a miasto ożywią liczne działania artystyczne - teatralne, muzyczne i wizualne.

W programie: odświętna, wzbogacona działaniami artystycznymi i teatralnymi Gdyńska Parada Niepodległości, działania teatralne na Dworcu PKP Gdynia Główna pod nazwą Stacja Niepodległość, akcja fotograficzna z udziałem bohaterów historycznych oraz wystawa zabytkowych pojazdów i grup rekonstrukcji historycznej.

PROGRAM:

10:00 | Msza Święta w intencji Ojczyzny - Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, ul. Armii Krajowej 26)
12:00 | Gdyńska Parada Niepodległości ulicą 10 lutego (zbiórka o godz. 11.30 - Plac Gdynian Wysiedlonych, trasa: ul. 10 Lutego do Skwer Kościuszki)
13:00 | Uroczyste złożenie kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego
13:00-15:00 | Studio Foto, Grupy Rekonstrukcji Historycznej, Wystawa zabytkowych pojazdów - Parking przy Centrum Gemini
13:00-15:00 | Stacja Niepodległość - działania teatralne na Dworcu PKP Gdynia Główna oraz na placu przydworcowym




GDYŃSKA PARADA NIEPODLEGŁOŚCI
Tegoroczna parada śladem lat ubiegłych przejdzie znaną trasą, wyruszy spod Dworca Gdynia Gł., przemieszczając się ul. 10 lutego, by w finale dotrzeć pod Płytę Marynarza, gdzie odbędzie się część oficjalna obchodów Dnia Niepodległości. Po raz pierwszy w swojej historii korowód zostanie skomponowany w nowy sposób. Całość zostanie podzielona na dwie wyraźnie odrębne części. Pierwszą z nich, stanowiącą czoło parady, będzie grupa stricte artystyczna, składająca się z 200 przebranych i ucharakteryzowanych aktorów, działających wedle zaplanowanego scenariusza. Inspiracją do działania teatralnego w ramach parady stanie się dawne oraz współczesne wyobrażenie wolności i to jak ewoluowało ono przez lata, aż do chwili obecnej.

Za pomocą zdynamizowanych obrazów, będących symbolicznym oddaniem poszczególnych okresów historycznych począwszy od lat 20-tych XX wieku, poprzez lata 50, 60,70, 80-te, aż do współczesności, parada przeniesie widzów w czasy Gdyni i Polski odzyskującej lub/i celebrującej wolność i niepodległość na różne sposoby.

W przemarszu zobaczymy m.in. Marszałka Piłsudskiego, Józefa Hallera, Eugeniusza Kwiatkowskiego, swingujące damy, budowniczych Gdyni, kapitanów i zastępy marynarzy, ruchome obrazy, zabytkowe pojazdy, stepujących tancerzy, miłośników rocka, walczących o wolność robotników. Aktorzy zostaną poddani profesjonalnej charakteryzacji oraz wystąpią w specjalnie zaprojektowanych kostiumach, okraszonych rekwizytami wprowadzającymi dodatkowy koloryt do artystycznej części przemarszu.

Podobnie jak w dwóch poprzednich latach zespół aktorski stanowić będą studenci Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz młodzież teatralna związana z gdyńską inicjatywą "Scena 138", a dodatkowo w głównych, kluczowych dla narracji przemarszu rolach, wystąpią profesjonalni aktorzy Teatru Muzycznego.

Drugi blok parady tradycyjnie zbudowany zostanie z przedstawicieli licznych instytucji, stowarzyszeń, grup oraz szkół, które poprzez udział w tym wydarzeniu będą mogły okazać swoje zaangażowanie w tematy niepodległościowe i patriotyczne.

Na trasie całej parady zostaną rozdane liczne gadżety patriotyczne: chorągiewki, kotyliony, znaczki z orzełkiem, wiatraczki oraz czerwono-białe wstążeczki.

Przemarsz komentowany będzie przez prowadzącego - Tomasza Podsiadłego, który ze stanowiska znajdującego się na schodach Poczty Polskiej przedstawi najciekawsze fakty związane z odzyskaniem niepodległości.

STACJA NIEPODLEGŁÓŚĆ - DZIAŁANIA TEATRALNE | AKCJA FOTOGRAFICZNA | WYSTAWA ZABYTKOWYCH POJAZDÓW

Parada zakończy się - jak co roku - na Skwerze Kościuszki, przy płycie Marynarza Polskiego. Tutaj o godz. 13:00 rozpocznie się oficjalna uroczystość z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej, delegacji organizacji społecznych.

W międzyczasie na parking przy Centrum Gemini zjadą zabytkowe samochody wraz z bohaterami parady. Zostanie przeprowadzona akcja fotograficzna dla wszystkich chętnych. Działania potrwają do godziny 15:00.

Aby uwydatnić odświętny i radosny charakter święta na placu przy Dworcu PKP Gdynia Główna zostanie zorganizowana akcja teatralna z udziałem aktorów pod nazwą Stacja Niepodległość. Działania będą nawiązywały swoim charakterem do historii odzyskiwania wolności, anektując halę główną Dworca. Przed dworcem zaś zapraszamy co pół godziny pomiędzy 13 a 15 do odtańczenia innego wolnościowego motywu muzycznego wraz z wirującymi aktorami przy akompaniamencie muzyki na żywo.

Info: www.gdynia.pl
Organizator: Miasto Gdynia
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Przeczytaj także