stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

95. Gdyńskie Urodziny Niepodległej Opinie (9)

11 listopada Gdynia tradycyjnie bardzo uroczyście świętuje rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Gdyńskie Urodziny Niepodległej będą jak zawsze patriotyczne, wzruszające i zarazem radosne. Udział w nich wezmą rzesze Gdynian, a miasto ożywią liczne działania artystyczne - teatralne, muzyczne i wizualne.

16 - 24 listopada 2024, g. 11:00 - 15:00

bilety 36 zł
ulgowy 26 zł
Jednym z głównych akcentów gdyńskich obchodów jest Parada Niepodległości. Rozpocznie się ona o godz. 12:00. Przejdzie tradycyjną - od czasów przedwojennych - trasą, od Placu Konstytucji, ul. 10 Lutego aż pod Płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości.

Całość Parady zostanie podzielona na dwie wyraźnie odrębne części - artystyczną i społeczną. Czoło parady, podobnie jak w latach ubiegłych, otworzy Orkiestra Marynarki Wojennej, a tuż za nią, w myśl scenariusza wyruszy liczna, składająca się z około 300 osób grupa artystyczna. Inspiracją do działania teatralnego w ramach parady stanie się współczesne wyobrażenie wolności. Aktorzy staną się robotnikami wolności, budowniczymi Pomnika Polski, zachęcającymi do wiwatowania na cześć odzyskanej wolności. W ramach przemarszu pojawią się gazeciarze rozdający specjalnie przygotowaną gazetę niepodległościową oraz harcerze z tradycyjnymi patriotycznymi prezentami od Miasta Gdynia dla mieszkańców. Podobnie jak w poprzednich latach zespół aktorski stanowić będą studenci Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz młodzież teatralna związana z gdyńską inicjatywą "Scena 138". Reżyseria oraz opieka artystyczna została powierzona Panu Tomaszowi Podsiadłemu.
Mobilna redakcja Trojmiasto.pl z dawnych lat - tego jeszcze nie było

Rekonstruktorzy, orkiestra, zabytkowe pojazdy, wyzwoleni artyści, piękne damy z lat 20. czy 30. - do tych atrakcji zdążyliśmy się już przyzwyczaić podczas poprzednich edycji gdyńskiej Parady Niepodległości. W tym roku po raz pierwszy w kolorowym korowodzie główną arterią miasta weźmie udział mobilne Trojmiasto.pl!

Redakcję, na specjalnie zaaranżowanej platformie, zasilą dziennikarze pracujący na co dzień w naszym gdyńskim oddziale, a także pracownicy działu foto i video oraz sympatycy Portalu. W strojach z dawnych lat, w otoczeniu starych naznaczonych zębem czasu sprzętów z minionej epoki, będą relacjonować obchody święta niepodległości. Mobilną Redakcję będzie można oglądać także na Placu Grunwaldzkim po Paradzie.

Zapraszamy wszystkich czytelników do rozmów i wspólnych pamiątkowych zdjęć!


Dodatkowo do działań artystycznych, na podstawie wcześniejszego naboru zostaną zaangażowani mieszkańcy Gdyni, którzy pod opieką aktorów wezmą udział w działaniach reżyserowanych.

Drugi blok Parady tradycyjnie zbudowany zostanie z przedstawicieli licznych instytucji, stowarzyszeń, grup oraz szkół, które poprzez udział w tym wydarzeniu będą mogły okazać swoje zaangażowanie w tematy niepodległościowe i patriotyczne.

Parada zakończy się - jak co roku - na Skwerze Kościuszki, przy płycie Marynarza Polskiego. Tutaj o godzinie 13:00 rozpoczną się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej, delegacji organizacji społecznych.

W godzinach 13.00-16.00 na Placu Grunwaldzkim odbędą się liczne działania artystyczne - występy teatralne, wspólne budowanie Pomnika Polski, malowanie niepodległościowych murali, uroczyste odśpiewanie Hymnu Narodowego z udziałem wybitnego śpiewaka operowego - Piotra Lempy, wystawa zabytkowych pojazdów z Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji, nauka tańców z lat 20-tych i 30-tych we współpracy z Teatrem Muzycznym, pokazy parkour, akcja fotograficzna. Na publiczność czekać będzie również kawiarnia niepodległościowa z ciepłymi napojami oraz słodko-słonymi przekąskami.
Zachęcamy uczestników wydarzenia do wcześniejszego zapoznania się tekstem Hymnu Narodowego I do wspólnego odśpiewania, a także do wspólnego zbudowania Pomnika Polski i malowania murali pod opieką artystów street-artowych.

Zapraszamy także do udziału w akcjach teatralnych i parateatralnych w przestrzeni Dworca PKP Gdynia Główna, do skorzystania z historycznej gry miejskiej z nagrodami, która wystartuje w gdyńskim Cultureboxie, gdzie będzie możliwość zagrania w historyczne gry planszowe. W przestrzeni InfoBoxu odbędą się warsztaty z tworzenia alternatywnych kotylionów.

ARTYSTYCZNY PROGRAM GODZINOWY:
10.00-12.00 - I część WARSZTATÓW KOTYLIONOWYCH [InfoBox / Culturebox]

10.00-16.00 - HISTORYCZNE GRY PLANSZOWE [InfoBox / Culturebox]

12.00-13.00 - PARADA NIEPODLEGŁOŚCI [Dworzec PKP-10 Lutego-Skwer Kościuszki]

13.00-14.00 - OFICJALNE UROCZYSTOŚCI [Skwer Kościuszki]

13.00-15.00 - II część WARSZTATÓW KOTYLIONOWYCH [InfoBox / Culturebox]

13.00-16.00 - DZIAŁANIA ARTYSTYCZNE + AKCJE MIEJSKIE [Plac Grunwaldzki, Dworzec PKP, Culturebox] w tym m.in.:

13.00-14.00 - WYSTĘPY TEATRALNE studentów Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz solistów Teatru [Plac Grunwaldzki]

13.00-14.00 - akcja BUDOWA POMNIKA POLSKI + AKCJA FOTO [Plac Grunwaldzki]

13.00-16.00 - HISTORYCZNA GRA MIEJSKA [start: Culturebox]

13.00-16.00 - MALOWANIE MOBILNYCH MURALI [Plac Grunwaldzki]
13.00-16.00 - KAWIARNIA NIEPODLEGŁOŚCIOWA [Plac Grunwaldzki]

13.00-16.00 - EKSPOZYCJA ZABYTKOWYCH SAMOCHODÓW [Plac Grunwaldzki]

13.00-16.00 - POKAZY PARKOUR + FREERUN [Plac Grunwaldzki]

13.00-16.00 - WARSZTATY TANECZNE [Dworzec PKP Gdynia Główna]

14.00 - uroczyste ODŚPIEWANIE HYMNU NARODOWEGO z udziałem Piotra Lempy [Plac Grunwaldzki]

14.15 - SPEKTAKL TEATRALNY Sceno-Sfera [Plac Grunwaldzki]


Przez cały czas trwania Parady oraz akcji na Placu Grunwaldzkim będzie nam towarzyszyła specjalnie zaaranżowana mobilna redakcja serwisu internetowego trójmiasto.pl

Oficjalne zgłoszenia grup do udziału w Paradzie, a także mieszkańców Gdyni, którzy chcą przemaszerować w artystycznej części Parady prosimy nadsyłać do dnia 7 listopada na adres info@paradagdynia.pl

Szczegółowe informacje: www.paradagdynia.pl (serwis rusza od 28.10)

Organizator: Miasto Gdynia
Współpraca partnerska: Teatr Muzyczny | Centrum Kultury w Gdyni | Gdyński InfoBox | Drukarnia Vipro Strategiczny patron medialny: www.trojmiasto.pl

UWAGA !
AKTYWNY MIESZKAŃCU ZGŁOŚ SIĘ DO UDZIAŁU W PARADZIE NIEPODLEGŁOŚCI !
WSPÓLNIE CELEBRUJMY TO RADOSNE ŚWIĘTO


11 listopada Gdynia tradycyjnie bardzo uroczyście świętuje rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Gdyńskie Urodziny Niepodległej będą jak zawsze patriotyczne, wzruszające i zarazem radosne. Jednym z głównych akcentów gdyńskich obchodów jest Parada Niepodległości. Rozpocznie się ona o godz. 12.00. Przejdzie tradycyjną - od czasów przedwojennych - trasą, od Placu Konstytucji, ul. 10 Lutego aż pod Płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości.

Całość Parady zostanie podzielona na dwie wyraźnie odrębne części - artystyczną i społeczną.

Zapraszamy do udziału w przemarszu - w części artystycznej aktywnych mieszkańców Gdyni, którzy chcą wziąć udział w Paradzie pod opieką aktorów. Nie wymagamy żadnych większych umiejętności artystycznych, liczy się przede wszystkim chęć zamanifestowania swoich patriotycznych uczuć. Każdej osobie zostanie wręczony drobny rekwizyt, a grupa zostanie poproszona o poruszanie się zgodnie z wytycznymi reżysera części artystycznej Parady. Planowane jest jedno spotkanie organizacyjne z aktorami. Wymagany też będzie odpowiedni strój.

Oficjalne zgłoszenia mieszkańców Gdyni, którzy chcą przemaszerować w artystycznej części Parady prosimy nadsyłać do dnia 7 listopada na adres info@paradagdynia.pl

Zmiany w organizacji ruchu w Gdyni w dniach 10 - 11 listopada
Uwaga! W związku ze świątecznymi wydarzeniami w dniach 10 i 11 listopada, w Gdyni wystąpią zmiany w ruchu drogowym.

Odsłonięcie Pomnika Marszałka J. Piłsudskiego - 10 listopada
- godz. 14.00 - 14.45 zamknięcie ul. Świętojańskiej (na odcinku od ul 10 Lutego do al. Marsz. J. Piłsudskiego);
- godz. 14.30 - 16.00 zamknięcie al. Marsz. J. Piłsudskiego (na odcinku od ul Legionów do ul. Świętojańskiej);

Capstrzyk Niepodległości - 10 listopada
- godz. 16.00 - 16.45 zamknięcie al. Marsz. J. Piłsudskiego (na odcinku od ul. Legionów do ul. Świętojańskiej);
- godz. 16.30 - 17.00 zamknięcie ul. Świętojańskiej (na odcinku od al. Marsz. J. Piłsudskiego do ul. 10 Lutego)
- godz. 17.00 - 17.30 Skwer Kościuszki (na odcinku od ul. Świętojańskiej do ul. Waszyngtona);

Parada Niepodległości - 11 listopada
Zamknięcie następujących ulic:

- w godz. 10.00 - 12.30 ul. Starowiejska na odcinku od ul. 3 Maja do ul. Dworcowej;
- w godz. 11.00 - 12.30 ul. Dworcowa i ul. Podjazd;
- w godz. 12.00 - 13.30 ul.10 Lutego;
- w godz. 12.00 - 14.00 Skwer Kościuszki na odcinku od ul. Świętojańskiej do ul. Waszyngtona;
- w godz. 12.30 - 14.00 ul. Borchardta;
- w godz. 13.00 - 16.00 ul. Armii Krajowej, ul. Baduszkowej do pl. Grunwaldzkiego;

Bieg i Marsz Niepodległości - 11 listopada
Zamknięte dla ruchu kołowego zostaną następujące ulice: al. Marsz. Piłsudskiego na odcinku od Bulwaru Nadmorskiego do ul. Świętojańskiej, ul. Świętojańska na odcinku od al. Marsz. Piłsudskiego do 10 Lutego w godzinach 14.00 - 17.30 w dniu 11 listopada oraz Skwer Kościuszki do al. Jana Pawła II i al. Jana Pawła II od godz. 6.00 do 18.00 w dniu 11 listopada.


94. Gdyńskie Urodziny Niepodległej

Szkoci w Gdyni 2011