stat
Impreza już się odbyła

24 lutego do Instytutu Kultury Miejskiej powróci cykl wykładów poświęcony ludziom, historii i architekturze Stoczni Gdańskiej - "Akademia Stoczni w Gdańsku". O rysie historycznym stoczni gdańskich w trzech przedziałach czasowych opowie na wykładzie pt. "Przemysł okrętowy - wczoraj i dziś", inżynier Maksymilian Stachowiak z Polskiego Rejestru Statków.

Na pierwszym, w tym roku, spotkaniu Akademii Stoczni, "Przemysł okrętowy - wczoraj i dziś" inżynier Maksymilian Stachowiak przy pomocy pokazu rysunków zdjęć i schematów opowie o trzech przedziałach czasowych w historii gdańskich stoczni - "przedwczoraj", "wczoraj" i "dziś".

"Przedwczoraj" to okres budowy pierwszych statków po II wojnie światowej na przykładzie "Sołdka", zasadnicze sukcesywne zmiany konstrukcji i technologii budowy statków, wybrane fragmenty pokazujące etapy rozwoju przemysłu okrętowego ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań dotyczących zabezpieczenia życia na morzu, bezpieczeństwa ładunku oraz statku, nowe typy statków i nowe rozwiązania. "Wczoraj" stanowi okres schyłkowy budownictwa okrętowego, likwidacja Stoczni Gdańskiej i działalność Stoczni Gdańsk, likwidacja działalności stoczni Szczecińskiej Nowa, przykład blokowej budowy statku. "Dziś" to aktualny stan budownictwa okrętowego na przykładzie stoczni, których już nie ma i tych, które działają z dobrym skutkiem.

Data: 24 lutego, godz. 18.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wstęp wolny

inż. Maksymilian Stachowiak, Polski Rejestr Statków
Inżynier mechanik, w 1959 roku rozpoczął pracę w Stoczni Gdańskiej, pracując w nadzorze nad budową różnych typów statków. Od 1983 roku pracował w Stoczni Wisła jako główny inżynier budowy oraz później jako kierownik działu handlowego. Od 1993 do 1999 roku pracował w oddziale gdańskim Banku Handlowego jako specjalista w dziale ekspertów ds. finansowania produkcji stoczniowej, w tym głównie Stoczni Gdańskiej. Po przejściu na emeryturę nadal zaangażowany w różne formy działalności na rzecz budownictwa stoczniowego. W latach 2001-2002 pełnił funkcję koordynatora budowy kutra rybackiego, którego budowę rozpoczęto na wydziale Oceanotechniki Politechniki Gdańskiej. Za realizację tego projektu przyznana została w 2003 roku zespołowa nagroda państwowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Od 2005 roku pracuje w Polskim Rejestrze Statków jako specjalista. Jest współautorem wydawnictw związanych ze statkiem "Sołdek" jako statkiem muzealnym, a także pracy zbiorowej Akademii Morskiej w Szczecinie p.t. "Model inżynierii finansowania budowy statków w polskich stoczniach i ich zakupu przez polskich armatorów", wydawnictwo AMS 2007.

Akademia Stoczni w Gdańsku to cykl spotkań poświęconych ludziom, historii i architekturze gdańskiej stoczni. Organizuje ją grupa Metropolitanka i Instytut Kultury Miejskiej. W trakcie odbywających się wykładów oraz spacerów po terenach postoczniowych, prelegenci i prelegentki opowiadają o powstaniu i roli przemysłu stoczniowego dla Pomorza i Trójmiasta, o technologii budowy jednostek pływających, porównają dawne i współczesne techniki budowy oraz prezentują działanie stoczniowych urządzeń.

W 2013 roku wzięli w niej udział m.in.: dr hab. inż. Marek Dzida, prof. nadzw. PG, dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, prof. nadzw. PG, Aldona Dybuk - ówczesna rzeczniczka prasowa Stoczni Gdańsk S.A., Michał Szlaga - fotograf.

W 2014 roku organizowana jest druga edycja, w której wezmą udział m.in. Iwona Zając, Basil Kerski i Patrycja Medowska z Europejskiego Centrum Solidarności oraz Andrzej Truszkowski i Przemysław Kwapisz z Narodowego Muzeum Morskiego.

Harmonogram Akademii Stoczni w Gdańsku: luty - czerwiec 2014

24.02.2014 r., godz. 18:00 - 19:30, wykład inż. Maksymilian Stachowiak, "Polski Rejestr Statków: Przemysł okrętowy - wczoraj i dziś". Instytut Kultury Miejskiej.
24.03.2014 r., godz. 18:00 - 19:30, "Europejskie Centrum Solidarności. Nowa przestrzeń publiczna w Gdańsku", Basil Kerski - dyrektor ECS oraz Patrycja Medowska - zastępca dyrektora ECS. Instytut Kultury Miejskiej.
28.04.2014 r., godz. 18:00 - 19:30, wykład Iwony Zając "Stocznia w eterze. Zobaczyć pracę na nowo". Instytut Kultury Miejskiej.
7.05. 2014 r., godz. 16:30 - 18:00, Centrum Techniki Okrętowej - przedstawienie stanowisk badawczych Ośrodka Hydromechaniki Okrętu. Liczba miejsc ograniczona do 30 osób. Zapisy. Centrum Techniki Okrętowej, ul. Szczecińska 65.
19.05.2014 r., godz. 18:00 - 19:30, "Tu Stocznia" - o stoczni od XIV wieku. Promocja książki. Wydawca: Fundacja Centrum Solidarności. Instytut Kultury Miejskiej.
16.06.2014 r., godz. 18:00-19:30, Statek-Muzeum s.s. Sołdek - eksponat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Andrzej Truszkowski i Przemysław Kwapisz (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku). Instytut Kultury Miejskiej.