stat
Impreza już się odbyła

Amberif - 17. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Opinie (2)

gru 7-8

sobota - niedziela, g. 11.00

Sopot,
Wstęp wolny
mar 13-15

czwartek - sobota

Gdańsk,
Po raz 17 mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif. W dniach 10-13 marca 2010 spodziewamy się blisko 450 wystawców z przede wszystkim z Polski, lecz również z Litwy, Belgii, Niemiec, Włoch, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Malty czy Turcji, których odwiedzi około 6.000 rejestrowanych gości z ponad 40 krajów całego świata.

Amberif to przede wszystkim targi biżuterii bursztynu. W ciągu 17 lat od pierwszej skromnej edycji stały się bez wątpienia największymi targami tego pięknego, ciepłego, organicznego kamienia na całym świecie. To właśnie jemu poświęcone będą Bursztynowa Hala 05 oraz Bursztynowo- Srebrna Hala 04. Naszyjniki, kolie, pierścionki i wszelkie inne ozdoby sylwetki w wersjach klasycznych i awangardowych, ze srebrem, złotem, drewnem czy tkaniną można będzie zobaczyć na stoiskach prawie 300 Wystawców z Polski i Litwy.

Zawsze wyjątkowym zainteresowaniem na Amberifie cieszy się umiejscowiona na antresoli hali Bursztynowej 05 Galeria Projektantów. Prezentowana tam prace, to wytwór wyobraźni i rąk artystów plastyków i projektantów biżuterii. By trafnie przewidywać nadchodzące trendy i pomysły wykorzystywane w biżuterii bez wątpienia warto odwiedzić to miejsce i zapoznać się z ich najnowszymi interpretacjami słowa "biżuteria". Panujący tu twórczy ferment skłania do analizowania współczesnej biżuterii i kierunków w jakich się rozwija ta dziedzina sztuki. Kreatywność projektantów oraz różnorodność prezentowanych wzorów wprawi w zachwyt niejednego z gości.

Hala Złota 03 to miejsce, w którym wystawiana jest przede wszystkim biżuteria ze złota i srebra oraz zdobiona kamieniami jubilerskimi, perłami i diamentami. Biżuteria produkowana w polskich zakładach jubilerskich i pracowniach złotniczych będzie konkurować o względy odbiorców z biżuterią projektowaną we Włoszech, Turcji czy importowaną z Tajlandii. Tu także swoją ofertę zaprezentują dilerzy diamentów z Belgii, Niemiec i Polski. Nie zabraknie także platyny a także zegarków dla znawców i zegarów dla miłośników tradycyjnego odmierzania czasu.
Całości dopełnia osobny pawilon techniczny z prezentacją najnowszych technologii, maszyn, urządzeń oraz materiałów do produkcji jubilerskiej stanowiących podstawę rozwoju technologicznego ośrodków wytwórczych w Polsce i ościennych krajach.

Co roku ważnym elementem targów Amberif są równolegle z nim przeprowadzane konkursy. Już w lutym poznamy werdykt międzynarodowego jury konkursu Amberif Design Award (ADA), którego celem jest szeroka promocja bursztynu jako naturalnego tworzywa jubilerskiego o wyjątkowych właściwościach. Dotychczas odbyło się 13 edycji konkursu i wszystkie one dotyczyły biżuterii. Tymczasem "Złoto Północy" w swojej długiej tradycji obróbki, sięgającej czasów neolitycznych, bursztynowych szlaków prowadzących do antycznego Rzymu, a także później w epoce baroku, kiedy powstały najbardziej spektakularne zabytki, aż po realizacje w skali architektonicznej, stosowane było również jako surowiec do wyrobu przedmiotów użytkowych i osobistych akcesoriów, nie będących biżuterią. Ten koncepcyjny konkurs na projekt, czy może raczej interpretację biżuterii w tym roku rozgrywany jest pod przewrotnym hasłem "niebiżuteria".
Podczas targów przeprowadzone będą również: konkurs wzorniczy Mercurius Gedanensis, w którym wyłonione zostaną najciekawsze wyroby targów, otwarty dla wszystkich wytwórców konkurs Bursztyn w Rzemiośle, a studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi przyznają dla najlepszego projektu biżuterii prezentowanego na targach Bursztynową Kulę.
Targom towarzyszą wystawy prac konkursowych, oprócz powyższych można będzie podziwiać także prezentacje dzieł studentów uczelni artystycznych czy szkół zawodowych. Pokazana zostanie biżuteria ponad 70 autorów zgłoszona do konkursu na biżuterię z kapsli zorganizowanego przez Galerię Ambermoda oraz portal Sophisti.pl i wiele innych.

Od 1994 roku targom Amberif towarzyszy cykl seminariów dla znawców i miłośników bursztynu i biżuterii. W tym roku będziemy mieli okazję uczestniczyć w zorganizowanym przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich we współpracy z Wysoką Radą Diamentów z Antwerpii seminarium gemmologicznym, natomiast seminarium o bursztynie zorganizują jak co roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników we współpracy z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie.
Koncepcja programu seminariów związanych z bursztynem oraz diamentami będzie podobna jak w latach ubiegłych. Tematem bursztynowego seminarium będzie Bursztyn w geologii i archeologii, a udział w nim zapowiedziało jedenastu prelegentów w tym trójka z Niemiec z tematyką bursztynu z Saksonii oraz troje Chińczyków, którzy opowiedzą o żywicach kopalnych z terenu Chin. Polscy prelegenci skoncentrują się na tematyce archeologicznej. Seminarium gemmologiczne, przygotowane przez HRD oraz SRJ poprowadzi Veerle Van Esbroeck. Jako nowość pojawi się seminarium dotyczące współczesnych trendów i designu, które koordynuje dr hab. Sławomir Fijałkowski, a wystąpią między innymi profesor Max Laurent De Cock z Royal Academy of Arts z Antwerpii, jeden z najbardziej uznanych europejskich projektantów który także zajmuje się bursztynem oraz trendsetter Paolo Novembri z TJF, który już zapowiedział wyodrębnienie trendu na bursztyn w przyszłych sezonach. Na Amberifie pojawi się w wydaniu książkowym drugi tom wykładów seminaryjnych z lat 2005-2009.

Od wielu lat jednym z ważniejszych wydarzeń towarzyszących targom jest Wielka Gala Mody i Bursztynu. Jest to wytworne, wieczorne widowisko złożone z pokazów ubiorów i biżuterii, które w większości zostały specjalnie zaprojektowane na tę okazję. Prezentowane tam zestawy często są projekcją wyobraźni artystów, jednak uważny widz znajdzie w nich wiele inspiracji i wskazówek rozwoju mody jubilerskiej. Jak projektanci poradzą sobie z połączeniem biżuterii z ubiorami przekonamy się już drugiego dnia targów, jedno jest pewne, po ubiegłorocznej Gali, która została oceniona jako jedna z najlepszych w historii nie będą mieli łatwego zadania. Wśród projektantów ubiorów znalazły się tak znaczące nazwiska jak: Jola Słoma, Mirek Trymbulak, Michał Starost czy Ewa Minge. Całość wyreżyserują Alicja i Robert Florczakowie, a poprowadzą Monika Richardson oraz Mirosława Baka.

Oprócz handlowych i artystycznych aspektów targów warto także odwiedzić ekspozycję paleontologiczną przygotowaną między innymi przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie przy Uniwersytecie Gdańskim oraz wielu specjalistów z Polski i ze świata, a także Laboratorium Bursztynu przygotowane przez rzeczoznawców Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników z prezentacją imitacji i fałszerstw jakie zdarzają się na rynku. Warto podkreślić, że eksperci z Laboratorium Bursztynu pomagają w ocenie biżuterii bursztynowej i mają pieczę by nie pojawiły się falsyfikaty bursztynu bałtyckiego, których na targach prezentować nie wolno. Wyjątkowo ciekawy będzie także pokaz repliki kupieckiego wozu z okresu cesarstwa rzymskiego. Wóz będzie prezentowany w ramach projektu Muzeum Ziemi Kaliskiej "Wyprawa po bursztyn".

Ci z kupców i wystawców, którzy będą chcieli rozluźnić się po ciężkim dniu pracy nie mogą narzekać na brak atrakcji. Oprócz wspomnianej wcześniej Wielkiej Gali Mody i Bursztynu właściwie każdy wieczór zawiera wydarzenia związane z targami Amberif. Będą to między innymi wystawa biżuterii i naturalnych brył krzemienia pasiastego Cezarego Łutowicza, która pokazana zostanie w Galerii Ambermoda, czy artystyczny wernisaż Grupy Sześć w legendarnym klubie Sfinks.

Zapraszamy na Amberif, do Gdańska - Światowej Stolicy Bursztynu, by przekonać się o jego niezwykłym uroku i magii. Już dziś namawiamy do odwiedzenia internetowej strony targów www.amberif.pl, na której znajdą Państwo aktualny program targów, informacje pomocne w znalezieniu noclegu, zdjęcia biżuterii wybranych wystawców oraz zeszłorocznych laureatów konkursów, a także formularze rejestracji kupców, gdyż targi są dostępne tylko dla profesjonalnych gości branżowych.