stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Amberif - Międzynarodowe Targi Bursztynu Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Opinie (6)

450 wystawców z 14 krajów - od Europy po Indie - zjedzie na jubileuszowe 20. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF 2013. Spodziewani są handlowcy z ponad 40 krajów. Po raz pierwszy impreza odbędzie się w nowym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO.

mar 13-15

czwartek - sobota

Gdańsk,
mar 15

sobota, g. 10:15

Trójmiasto, Online
bilety 15 zł
CO I DLA KOGO? Na AMBERIF prezentowane są: biżuteria z bursztynu bałtyckiego, biżuteria srebrna i złota zdobiona bursztynem, biżuteria z kamieniami jubilerskimi, perłami i diamentami. Dużym zainteresowaniem cieszy się corocznie Galeria Projektantów, gdzie wystawiają swoje prace artyści.

Targi AMBERIF mają charakter branżowy. Adresowane są do właścicieli sklepów jubilerskich, hurtowni i galerii sztuki ze wszystkich kontynentów, dzięki którym polska biżuteria trafia do klientów na całym świecie. Na targi przybywają również firmy turystyczne i marketingowe, które chcą z bursztynu uczynić przedmiot swojej oferty lub znak wizerunkowy. To doskonała okazja na nawiązanie kontaktów biznesowych, ale i prześledzenie światowych trendów.
Wstęp na Targi
Targi dostępne są wyłącznie dla publiczności fachowej związanej z branżą jubilerską (KUPCY BRANŻOWI), naukowców, artystów plastyków (GOŚCIE BRANŻOWI), MEDIÓW oraz gości zaproszonych przez organizatora. Wstęp na Targi jest bezpłatny. Wszystkich odwiedzających obowiązuje rejestracja online na stronie www.amberif.pl lub w recepcjach, w holach przed wejściami do hal.

Recepcje będą czynne w dniach: 19 - 20 marca w godz. od 9.00 do 17.30, 21 - 22 marca w godz. od 9.30 do 17.30, 23 marca w godz. od 9.30 do 16.00. Cały regulamin dostępny na stronie organizatora.

GOŚCIE Z CAŁEGO ŚWIATA
. W pierwszych targach AMBERIF uczestniczyło 49 wystawców. Dziś ich liczba wzrosła niemal dziesięciokrotnie.

- Na AMBERIF 2013 przybędzie ponad 450 firm, m.in. z Polski, Belgii, Litwy i Włoch - mówi Ewa Rachoń, dyrektor projektów AMBERIF i AMBERMART. - Corocznie targi odwiedza ok. 6 tysięcy osób w tym kupców z całego świata, pochodzących z niemal 50 krajów.

Cztery firmy spośród wystawców AMBERIF uczestniczą w tych targach nieprzerwanie od dwudziestu lat: AMBER - firma Klaudiusza Buzalskiego, DUKAT - firma Mariana Węsiora, LUX - firma Jana Bryksy i Jerzy Zauliczny.

Marcin Bazulski, firma AMBER, reprezentuje już drugie pokolenie targowe. Tradycję przejął po ojcu. Nie opuścili ani jednej edycji AMBERIF.

- Targi są dla nas tym czym dla rolnika żniwa - przyznaje Marcin Bazulski. - pozwalają nam realizować naszą filozofie: my produkujemy, a inni sprzedają.

ATRAKCJE TARGOWE. Corocznie targom towarzyszy wiele imprez o charakterze edukacyjno-popularyzatorskim. Odbywa się m.in. cykl seminariów a także wzornictwa i mody. Działa laboratorium bursztynu, w którym każdy klient targów nieodpłatnie może uzyskać nie tylko informację, ale i pozyskać wynik badania laboratoryjnego, potwierdzającego rodzaj zakupionego bursztynu. Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich we współpracy z Wysoką Radą Diamentów z Antwerpii organizuje seminarium gemmologiczne.

W ramach targów, konsorcjum "Bursztyn. Skarb Polski" zrealizuje trzy projekty - gościć będzie 9 dziennikarzy z Niemiec, Włoch, USA i Chin, zorganizuje pokazy mody - Konsorcjum Bursztyn Skarb Polski, a także zaprosi na dwudniowe Międzynarodowe Sympozjum Badaczy Bursztynu "Bursztyn. Złoża - kolekcje - rynek", adresowane do stu uczestników. Partnerami sympozjum są: Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, akademie sztuk pięknych w Gdańsku i w Łodzi oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników.

Prawie 7 milionów złotych przeznaczy polskie Ministerstwo Gospodarki na promocję bursztynu. Projekt "Bursztyn. Skarb Polski" rozpisano na lata 2012-2014. Realizowane są zakrojone na szeroką skalę projekty promocyjne, m.in. udział polskich firm w targach jubilerskich na świecie, wizyty dziennikarzy zagraniczny branży jubilerskiej w Polsce, kampania w mediach konsumenckich w Niemczech, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Nieodłącznym i wyczekiwanym punktem programu targów AMBERIF jest Gala Bursztynu i Mody AMBER LOOK Trends&Styles 2013. Corocznie na wybiegu prezentowane są propozycje projektantów. W duetach, niekiedy tercetach, pracują projektant biżuterii i projektant strojów, tworząc spójną koncepcję modową, gdzie bursztyn gra pierwsze skrzypce.

- Świętujemy w tym roku dwudziestolecie targów i z tej okazji zaprezentujemy galę w nowym miejscu z nadzieją, że impreza wejdzie w nowe dziesięciolecie również z nową, nowoczesną twarzą - mówi Michał Starost, dyrektor artystyczny gali, jeden z najbardziej wszechstronnych i uznanych polskich projektantów, pochodzący z Trójmiasta.

I tak gala odbędzie się w industrialnej przestrzeni postoczniowej - Centrum Stocznia Gdańska, a nie, jak to miała miejsce w poprzednich latach, w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

PROMOCJA BURSZTYNU. Warto przypomnieć, że AMBERIF to również marka, która promuje twórców i dzieła ich rąk. Od trzeciej edycji targów AMBERIF ogłaszany jest m.in. Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD 2013, adresowany do projektantów, artystów i rzemieślników. W tym roku zadanie konkursowe brzmiało: pierścionek. Napłynęły 152 prace, dzieła 110 autorów z 17 krajów. Jury, które zgromadziło międzynarodowe sławy, przyznało nagrodę główną, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, artystce z Polski - Bożenie Czarneckiej za projekt niezwykle przewrotny. Pierścionek powstał bowiem z karmelu, łudząco podobnego do bursztynu w kolorze i przejrzystości, w którym zatopione zostały drobiny bursztynu, co sprawia, że sam bursztyn staje się inkluzją. A na domiar wszystkiego, pierścionek można... zjeść. Wręczenie nagród odbędzie się podczas gali.
Premierę będzie miało także podczas AMBERIF coroczne kompendium wiedzy o trendach "KSIĘGA TRENDÓW 2013+", autorstwa prof. Sławomira Fijałkowskiego, szefa Pracowni Projektowania Form Użytkowych i Biżuterii na Wydziale Wzornictwa ASP w Gdańsku, kuratora wystaw i jurora konkursów.

- Istotne jest dla mnie kryterium jakościowe. Rozwiązań współczesnych poszukiwać można nawet w tradycyjnej formie. Bursztyn jest stosunkowo łatwy w obróbce, oferuje dużą formę, co pozwala poszukiwać nowych szlifów, nowych form - mówi Sławomir Fijałkowski.

NOWA SIEDZIBA AmberExpo. Jubileuszowe, dwudzieste już targi AMBERIF odbywają się po raz pierwszy w nowej siedzibie. Nowopowstałe AmberExpo mieści się przy bursztynowym stadionie piłkarskim, który zbudowano na ubiegłoroczne Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. To jedno z najnowocześniejszych centrów wystawienniczo-kongresowych w Europie. Dysponuje trzema zintegrowanymi halami wystawienniczymi o powierzchni 12 tys. m², centrum konferencyjnym z czterema salami dla ponad tysiąca uczestników z możliwością mobilnego kreowania przestrzeni, restauracją i parkingiem na 430 miejsc.

GDAŃSKA TRADYCJA. Nie przypadkowo Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF - największe targi bursztynnicze na świecie - odbywają się w Gdańsku. Gdańsk bowiem - miasto o hanzeatyckiej tradycji, położone nad brzegiem Morza Bałtyckiego - uchodzi za światową stolicę bursztynu. Bursztyn znad Zatoki Gdańskiej od wieków znajdował uznanie w krajach basenu Morza Bałtyckiego i docierał do odległych krańców Europy. Najstarsze ślady pracowni bursztyniarskiej w Gdańsku pochodzą z końca X wieku. Wyrabiano w niej paciorki, pierścionki, wisiorki, kostki i pionki do gry oraz amulety, a po wielkim chrzcie gdańszczan przez św. Wojciecha w roku 997 - również krzyżyki. Archeolodzy odkryli tutaj ok. tysiąca warsztatów, w których wytwarzano bursztynową biżuterię i przedmioty codziennego użytku.
Corocznie w Gdańsku odbywają się dwie edycje targów jubilerskich. Wiosną - AMBERIF, impreza o 20-letnim stażu, a jesienią - AMBERMART z 14-letnim stażem. Organizatorem obu imprez są Międzynarodowe Targi Gdańskie SA.

godziny otwarcia:
20 marca - środa - 10:00 - 18:00
21 marca - czwartek - 10:00 - 18:00
22 marca - piątek - 10:00 - 18:00
23 marca - sobota - 10:00 - 17:00


Patronat honorowy nad targami AMBERIF sprawują: Bogdan Borusewicz - Marszałek Senatu RP, Janusz Piechociński - Wicepremier, Minister Gospodarki, Ryszard Stachurski - Wojewoda Pomorski; Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Paweł Adamowicz - Prezydent Miasta Gdańska.


Program targów

20 marca - środa, 10:00 - 18:00
11:00 Ceremonia otwarcia Targów Amberif 2013, hala D - scena
15:00 Pokazy mody - Konsorcjum Bursztyn Skarb Polski, hala D - scena
19:00 Impreza "Bursztynowa Planeta JANTAR w Kosakowie", Dom Kultury Pierwoszyno

21 marca - czwartek, 10:00 - 18:00
11:00 Seminarium Gemmologiczne - HRD Antwerp, SRJ; sala seminaryjna 1C,
► ABC diamentów syntetycznych typu CVD - Dr. Katrien De Corte szefowa wydziału edukacji HRD Antwerp

14:00 Spotkanie absolwentów HRD Antwerp, sala seminaryjna 1B
15:00 Seminarium Trendy
► Trendy i Kolory - Cynthia Unninayar - podróżująca po świecie redaktor naczelna szwajcarskiego magazynu Trends & Colours, sala seminaryjna 1C

11:00 - 15:00
Warsztaty biżuterii "po prostu bransoletka" - Galeria Otwarta z Sandomierza oraz studenci ASP i wolontariusze, D.103
15:30 Ogłoszenie wyników konkursów, hala D - scena
► Bursztynowe Rzemiosło - Konkurs Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MiŚP
► Bursztynowa Kula - Konkurs Studentów ASP w Łodzi na najlepszy wzór prezentowany na targach
► Bursztynnik Roku 2012 oraz Amber Biznespartner, ceremonia wręczenia nagród Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników
16:00 Wernisaż wystaw:
Barbara Gronuś-Dutko - "Uroda Naturalnego Bursztynu"
Wystawa zbiorowa z cyklu "Planeta JANTAR inspiruje..."
hala D.507
19:00 Skamieniałe Łzy (Hardened Tears) - wernisaż wystawy Galerii Villa de Bond, Gandawa według pomysłu Wima Vandekerckhove i Sławomira Fijałkowskiego, Muzeum Bursztynu, Targ Węglowy, Gdańsk

22 marca - piątek, 10:00 - 18:00
10.00 - 18:00 Międzynarodowe Sympozjum Badaczy Bursztynu, sala seminaryjna 1
Sesja posterowa, sala seminaryjna 4
11:00 - 15:00
Warsztaty biżuterii "po prostu bransoletka" - Galeria Otwarta z Sandomierza oraz studenci ASP i wolontariusze, D.103
20:00 GALA BURSZTYNU I MODY AMBER LOOK TRENDS & STYLES 2013
Centrum Stocznia Gdańska, Gdańsk ul. Doki 1, Gdańsk

23 marca - sobota, 10:00 - 17:00
10:00 - 17:00 Międzynarodowe Sympozjum Badaczy Bursztynu, sala seminaryjna 1
Sesja posterowa, sala seminaryjna 4
11:00 - 14:00 Warsztaty biżuterii "po prostu bransoletka" - Galeria Otwarta z Sandomierza oraz studenci ASP i wolontariusze, D.103

Imprezy Towarzyszące

Galeria Projektantów oraz Strefa Designu pod patronatem Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, hala B, D
Galeria Paleontologiczna - Muzeum Inkluzji w Bursztynie UG, B.136
Amberif Design Award 2013 - wystawa prac nagrodzonych w Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem "...po prostu pierścionek", D.102
"Trenbook 2013+" wydawnictwo i wystawa prac Amber Trends 2013+. Wydawca: Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Międzynarodowe Targi Gdańskie SA, D.101
Bursztyn w Rzemiośle - wystawa prac nagrodzonych w konkursie Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MiŚP, A.613
Pedagodzy Łódzkiej ASP - wystawa prac wykładowców Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, d.501
Fresh Metal - wystawa prac nagrodzonych w konkursie "7 days"organizowanym przez Le Arti Orafe i Wytwórnię Antidotum, D.504
Warsztaty "Po prostu bransoletka" - Galeria Otwarta oraz studenci ASP Łódź, D.103
Prezentacje programów nauczania szkół jubilerskich i artystycznych, hala D - scena
Laboratorium Bursztynu - bezpłatne badanie bursztynu przez pracowników Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej, A.402
Wystawa wzorców bursztynu i innych żywic kopalnych (surowców i wyrobów) oraz imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej, ekspertyzy bursztynu rzeczoznawców Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, A.402
Bezpłatna wycena biżuterii - Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, C.402
Rzeźba w marmurze rodyjskim i opalu australijskim inspirowana słońcem Rodos Adam Wyspiański, B.616
Galeria Sztuki - rzeźba i ceramika, hala D
"Planeta JANTAR inspiruje... wystawy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kosakowie oraz w "Galerii Domowej 1", Pierwoszyno, ul. Wiśniowa 21

Przeczytaj także