Animation Now! Festival po raz drugi ogłasza święto animacji celebrowane w zawrotnym tempie nawet do 24 klatek na sekundę! Przez pięć dni (8-12 grudnia 2010) pod hasłem "Uwaga! Świeżo Animowane" Gdańsk, Gdynię i Sopot opanuje animacja, którą będzie można nie tylko oglądać, ale i wejść z nią w bezpośredni kontakt gdy wymknie się z kina w postaci warsztatów, pokazów audiowizualnych oraz zaskakujących i niestandardowych akcji na mieście. Nie zabraknie dobrego humoru, świetnej zabawy, absurdu rysowanego grubą kreską, nieskrępowanej fantazji i pięknych, wysublimowanych obrazów. Animacja pokaże również swoją prześmiewczą i niepokorną stronę, nie raz puści oko w stronę widza, ale również sięgnie po poważniejsze i aktualne tematy skłaniające do refleksji.
Animation Now! zaprezentuje doborowe grono animacji, które w ciągu ostatnich kilku lat zdobyły uznanie na międzynarodowych festiwalach filmowych, gwarantując wysoką jakość artystyczną obrazów projektowanych w Kinie Kameralnym w Gdańsku i Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. W tym roku trasa filmowa przebiega od Japonii i Australii przez Stany Zjednoczone po różne zakątki Europy, a po drodze nie zabraknie licznych trójmiejskich premier. Zetkniemy się z japońskim nurtem anime w kultowym "Ghost in the shell" oraz niepokojąco pięknym i niebezpiecznie wciągającym "Tekkonkinkreet". Poznamy sens życia osiągalny w zaskakująco śmiesznej cenie za jedyne "$9.99" - filmie opartym na błyskotliwych opowiadaniach Etgara Kereta. Rozśmieszy i rozrzewni nas do łez plastelinowa opowieść o międzykontynentalnej przyjaźni najbardziej niedobranych, ale niezwykle uroczych bohaterów w obrazie "Mary&Max" Adama Elliota. Połączenie najlepszych tradycji klasycznej animacji rysunkowej z uderzająco pięknymi obrazami zaprezentują filmy Sylvaina Chometa "Trio z Belleville" i "Iluzjonista".
Animation Now! to również atrakcyjne multimedialne warsztaty tworzenia animacji i komiksów dla młodzieży i dorosłych oraz możliwość zaprezentowania swojego portfolio na spotkaniu z ciekawymi młodymi artystami z ekipy najnowszej polskiej superprodukcji "Jeż Jerzy".
Liczna delegacja ekipy "Jeża Jerzego" przez weekend opanuje Trójmiasto i zaprezentuje najnowsze materiały "making of", premierowe fragmenty filmu, multimedialną wystawę grafik z animacji i świeżo wydany mini-katalog twórców jedynego takiego "Jeża". Zobaczymy ich również w akcji - na zakończenie festiwalu powstanie wielkoformatowy rysunek, do którego każdy artysta dorzuci swoje parę kresek.
Tak jak animacja nie może istnieć bez dźwięków i muzyki, tak na festiwalu Animation Now! nie może zabraknąć również ciekawych działań audiowizualnych. W tym roku będzie eksperymentalnie, zaskakująco i z przymrużeniem oka. Będziemy bawić się dźwiękiem i obrazem, a wśród specjalnych atrakcji znajdzie się animation now! karaoke, czyli improwizacje dubbingowe do wybranych animacji.
Festiwal pojawi się także w przestrzeni miejskiej za sprawą akcji Comics Box, czyli komiksu na mieście, która zachęci uczestników do spontanicznego rysowania komiksów w wybranych lokalach na terenie Trójmiasta.
Na wszystkie wydarzenia: WSTĘP WOLNY!
Zobacz atrakcje festiwalu Animation Now!
PROGRAM FESTIWALU
8.12.2010 | ŚRODA
12.00-16.00 ANIMA Collective - live 2010 | Warsztaty Animation Starter
miejsce: PPNT Sala Koralowa | Gdynia
17.00-19.00 Mobilne Otwarcie Festiwalu | Specjalna Linia Trolejbusowa Animation Now!
miejsce: Gdynia | UM Gdynia ul. Świętojańska - Plac Kaszubski - Jana z Kolna - Dworzec Gł. PKP - Wójta Radkego - UM Gdynia ul. Świętojańska
Opis: Chcesz poznać sens życia dostępny w promocyjnej cenie za niecałe 10 dolarów? Scenariusz oparty na błyskotliwych opowiadaniach Etgara Kereta prezentuje barwną galerię postaci: bezrobotny marzyciel, szemrany anioł, chłopiec, który zaprzyjaźnił się ze świnką skarbonką i wiele innych. Przekonaj się, że niektóre nauczki są bezcenne.
"Ghost in the shell 2.0" Reżyseria: Mamoru Oshii
Produkcja: Japonia, 2008
Opis: Odnowiona wersja kultowego filmu z 1995 roku, utrzymanego w cyberpunkowym stylu, stawiającego pytania o przyszłą tożsamość człowieka i maszyny. Połączenie zapierających dech obrazów i niezwykle wizyjnej muzyki.
"Tekkonkinkreet" Reżyseria: Michael Arias
Produkcja: Japonia, 2006
Opis: W Mieście Skarbów życie może przyjąć dwie formy, delikatną lub brutalną. Najlepiej wie o tym dwójka ulicznych urwisów White oraz Black, którzy walczą z ciemnymi charakterami chcącymi przejąć kontrolę nad ich ukochanym miastem. Genialna ścieżka dźwiękowa autorstwa duetu Plaid.
"Sita sings the blues" Reżyseria: Nina Paley
Produkcja: USA, 2008
Opis: Animowana wersja hinduskiej epopei z wykorzystaniem utworów gwiazdy jazzu z lat dwudziestych - Annette Hanshaw. Sita jest hinduską boginią i oddaną żoną, która oddaje życie, aby dowieść swojej niewinności i wierności. Nina (autorka filmu Nina Paley) jest artystką porzuconą właśnie przez męża, która sięga po antyczną historię Sity i następnie udaje jej się pokonać depresję dokonując twórczej reinterpretacji mitu. Produkcja niemożliwa: animacja pełnometrażowa w całości stworzona przez jedną osobę.
"Fantastyczny Pan Lis" Reżyseria: Wes Wenderson
Produkcja: USA, UK, 2009
Opis: Po wielu latach sielanki w Panu Lisie budzą się zwierzęce instynkty i wraca do starych nawyków: zakrada się na farmy, poluje na kurczaki. Naraża nie tylko siebie i rodzinę, ale też inne zwierzęta...Fantastyczny film!
"Trio z Belleville" Reżyseria: Sylvain Chomet
Produkcja: Francja, 2003
Opis: Film przenosi widza nierealną krainę, gdzie brzydota i piękno wspaniale się uzupełniają. Dopracowany w najmniejszych szczegółach obraz dostarcza także niezapomnianych wrażeń muzycznych. To świetnie współgrające połączenie jazzu, swingu, piosenki francuskiej i dźwięków wygenerowanych przy pomocy przyborów kuchennych, szprych rowerowych czy rury od odkurzacza.
Opis: Film przedstawia historię starzejącego się artysty music-hallowego, którego paryska kariera dobiegła końca. Zmuszony jest więc podróżować bez przerwy pomiędzy miastami i wsiami, aby prezentować swój numer magiczny w podrzędnych barach i parkach. Film łączy najlepsze tradycje klasycznej animacji poprzez wysublimowane, piękne obrazy i świetną technikę. Uczta wizualna zaserwowana nam przez Chometa jest zdecydowanie warta pokusy.
Opis: Rysunkowa, niezwykle prawdziwa opowieść o dojrzewaniu w cieniu religijnego fanatyzmu. Brzmi strasznie poważnie, ale w opowieści Marjane Satrapi nie ma jednak złości czy patosu. Jest melancholia, nostalgia, spora dawka poczucia humoru i zbawczego dystansu.
"Mary and Max" Reżyseria: Adam Elliot
Produkcja: Australia, 2009
Opis: Animowana opowieść o niezwykłej przyjaźni, która sprawia, że marzenia stają się realne.
Pewnego dnia samotna 8-letnia dziewczynka z dalekiej Australii wybiera przypadkowe nazwisko z nowojorskiej książki telefonicznej i na adres nieznajomego wysyła list z tabliczką czekolady. Dziewczynka nazywa się Mary Dinkle, a jej życie nie zapowiada się zbyt ciekawie - w domu bieda, matka pije, a ojciec jest nieco porąbany.
Nieznajomy w Nowym Jorku to Max Horowitz - samotny, grubawy 45-latek, który bierze życie na przeczekanie. Max odpisuje Mary i tak rodzi się chyba najdziwniejsza i najpiękniejsza przyjaźń na świecie.
SEKCJA KRÓTKICH METRAŻY Joanna Quinn przedstawia Joanna Quinn to animatorka realizująca swoje marzenie o silnej kobiecej bohaterce, jakiej w jej przekonaniu brakuje we współczesnym filmie. Tą postacią jest Beryl, od czasu debiutu Joanny Quinn, "Girls Night Out" (1987), powracająca w kolejnych animacjach. Beryl jest ucieleśnieniem postulatu autorki o odpowiedzialności twórców filmowych, zwłaszcza kobiet, za kreowanie pozytywnego obrazu kobiecości. Filmy Quinn charakteryzuje przy tym poczucie humoru, ironia i dystans. Od "Girls Night Out" po "Dreams And Desires" jej krótkie metraże zdobywają najważniejsze światowe wyróżnienia, włączając Oskarowe nominacje za filmy "Famous Fred" i "Wife of Bath".
Debra Solomon Amerykańska animatorka, ilustratorka, kobieta-orkiestra: nie tylko sama pisze scenariusze swoich filmów, reżyseruje i animuje, ale także tworzy i wykonuje piosenki, które obok charakterystycznej kreski są ważnym wyznacznikiem stylu i atmosfery jej filmów. Na ważne i bolesne pytania Debra odpowiada z zabójczym ładunkiem humoru. "Mrs. Mattise" - debiut, który przyniósł jej szereg prestiżowych wyróżnień, to śmieszno-gorzka opowieść o złamanym sercu. W "Everybody's Pregnant" koszmar bezpłodności autorka oswaja śmiechem. Wreszcie najnowszy animowany półgodzinny musical "Getting Over Him, In 8 Songs or Less", opisujący drogę kobiety od rozstania poprzez niełatwą oczyszczającą terapię, to podróż, w którą udała się Debra Solomon, a wraz z nią każda i każdy, przynajmniej raz w życiu.
British Animation Awards 2010 Przegląd najlepszych brytyjskich filmów animowanych nagrodzonych w 2010 roku prestiżowymi nagrodami British Animation Awards.
Brytyjska animacja od wielu lat cieszy się znakomitą reputacją - zarówno dzięki niezwykłej różnorodności stosowanych technik, jak i zaangażowanej tematyce. British Animation Awards przyznawane są co dwa lata w licznych kategoriach: m.in. animacji studenckiej, reklamy, filmu dla dzieci, krótkometrażowego i eksperymentalnego filmu artystycznego, teledysku i nowych technologii.
The Best of Fest Anca 2010 Przegląd filmów nagrodzonych w 2010 roku podczas festiwalu Fest Anca w Zilinie na Słowacji. Fest Anca to międzynarodowy letni festiwal, który prezentuje najlepsze animacje autorskie i jednocześnie oferuje świetną zabawę, dużo śmiechu i punkowe otoczenie kina zbudowanego pod mostem i pola namiotowego dla festiwalowych gości.
The Best of Annecy 2010 Międzynarodowy Festiwal Animacji w Annecy we Francji jest jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z filmem animowanym na świecie, jednocześnie jednym z największych (a stale się rozrasta) i najstarszych - w tym roku skończył 50 lat. Zobaczymy świetny przegląd filmów krótkometrażowych nagrodzonych w Annecy w 2010 roku.
WARSZTATY
Multimedialne warsztaty animacji i tworzenia komiksów dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
ANIMA Collective - live 2010: warsztaty dla licealistów umożliwią poznanie od podstaw procesu tworzenia animacji, zakończone bardzo nietypowym multimedialnym widowiskiem, które przygotują sami uczestnicy zajęć (prowadzenie: PGR ART: Robotnik Sztuki Sylwester Gałuszka, Robotnik Sztuki Mikołaj Robert Jurkowski).
Comics Workshop: warsztaty z rysowania i tworzenia scenariuszy do komiksów prowadzone przez młodych trójmiejskich komiksiarzy (Jakub Babczyński, Bartek Stefanowicz, Unka Odya, Piotr Szulc)
Portfolio Scanning: giełda kreatywności dla młodych twórców, prezentacje portfolio, konsultacje z doświadczonymi animatorami, grafikami, ilustratorami i rysownikami komiksu, spotkanie ma nieformalny charakter "rozmowy przy kawie".
WELCOME ANIMATION!
Spotkania "face to face" z twórcami animacji, którzy odkryją tajemnice powstawania swoich filmów. Dowiecie się, dlaczego produkcja animacji pełnometrażowej trwa często kilka lat i co skłania twórców do podjęcia się tego szaleństwa :)
Making of "Jeż Jerzy": kulisy powstawania nowej polskiej superprodukcji "Jeż Jerzy".
AKCJE SPECJALNE animation now! karaoke: tego jeszcze nie było! karaoke do filmów animowanych :) Konkurs na dowolną improwizację dubbingową, dźwiękową lub graficzną do wybranych fragmentów kultowych animacji.
Comics Box, czyli komiks na mieście: w akcji udział biorą uznani trójmiejscy komiksiarze: Jakub Babczyński, Unka, Bartek Stefanowicz.
W wybranych lokalach na terenie Trójmiasta staną skrzyneczki oznaczone logiem Animation Now! Festiwal - Comics Box, w których znajdą się specjalnie przygotowane fragmenty komiksów, nawiązujące do hasła "Wolność Kultury. Kultura Wolności". Zachęcamy uczestników akcji do spontanicznego uzupełnienia komiksów i pozostawiania gotowych prac w skrzynkach.
Noc z animacją vol.2: filmy prezentowane w niesamowitych pokojach arthotelu lalala w Sopocie, dodatkowe atrakcje: sety DJ-skie