stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Baltic Sail Gdańsk Opinie (16)

4 lipca nabrzeże Motławy wypełni się jednostkami, które przypłyną by uczestniczyć w siedemnastej edycji Międzynarodowego Zlotu Żaglowców Baltic Sail Gdańsk. Żeglarze znów na cztery dni przejmą władzę w mieście. Morskie świętowania zacznie się już od rana!

mar 21-23

piątek - niedziela, g. 11:00

Wstęp wolny
maj 31

sobota, g. 12:00

bilety 129 - 350 zł
ulgowy 89 zł
przedsprzedaż 99 - 300 zł
Kup bilet
Bogaty program imprezy, wypełniony licznymi atrakcjami zarówno na wodzie, jak i na lądzie zaprezentowany został podczas konferencji prasowej Baltic Sail Gdańsk, która odbyła się 3 lipca, w Ośrodku Kultury Morskiej. W tym roku udział w Zlocie weźmie dwanaście żaglowców, wśród których są między innymi długo oczekiwane: STS Generał Zaruski i Bonawentura. Leszek Paszkowski, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu I Rekreacji w Gdańsku zapowiedział, że piątek - 5 lipca, będzie Dniem Otwartym Generała Zaruskiego.

W programie żeglarskie konkursy i gry zręcznościowe, takie jak przeciąganie liny, rzut cumą na odległość czy buchtowanie liny na czas. Zwycięzcy otrzymają pięć dwuosobowych biletów na rejs na pokładzie STS Generał Zaruski podczas niedzielnej parady żaglowców! Nagroda jest tym bardziej cenna, że żaglowiec, jako jednostka flagowa Gdańska, popłynie na czele parady. Generał Zaruski weźmie również udział w inscenizacjach historycznych przygotowanych przez Garnizon Gdańsk, we współpracy z grupami rekonstrukcyjnymi z Łotwy, Estonii i Rosji. Część historyczną imprezy o godzinie 15:00 zainauguruje prezentacja grup na Targu Rybnym, pokaz musztry oraz umundurowania z czasów Wielkiej Wojny Północnej. Następnie oddziały przemaszerują Długim Pobrzeżem, przez ulice Mariacką i Piwną na Długą, gdzie rozpocznie się inscenizacja "Wjazd posła rosyjskiego do Gdańska".

O 16:35 na Długim Targu widzowie będą świadkami musztry paradnej, a już od 18:00 chętni będą mogli zwiedzić z przewodnikiem obóz historyczny. O inscenizacjach historycznych, dzięki którym widzowie poczują się jakby przenieśli się w czasie do początków XVIII wieku opowiadał Krzysztof Kucharski, Gdański Korsarz, którzy jest Konsultantem historycznym Baltic Sail Gdańsk.

Na fanów historii i spektakularnych pokazów czeka w tym wiele atrakcji. Adam Koperkiewicz, Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zapowiedział, że sobotnia "Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście" jak co roku zrealizowana zostanie z dużym rozmachem. W poprzednich dwóch starciach Twierdzy Wisłoujście udało się odeprzeć atak i nie wpuścić Brytyjczyków do Gdańska. Czy tym razem też się uda? Czy złoto Napoleona zostanie wykradzione z Gdańska? Odpowiedź na te pytania poznamy już 6 lipca, o godz. 14:00. Piątkowy i sobotni wieczór podobnie jak w ubiegłych latach upłynie przy dźwiękach muzyki szantowej. Szczegóły program koncertów festiwalu "Szant pod Żurawiem" znajduje się na stronie www.szantypodzurawiem.pl.

STS Kruzenshtern na Baltic Sail Gdańsk!
Czteromasztowiec, jeden z trzech największych żaglowców świata, już jutro wypłynie z macierzystego portu w Kaliningradzie, by zdążyć na czas na XVII Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk.

Żaglowiec został zbudowany w 1926 roku w stoczni J. C. Tecklenborg w Wesermünde. Z ponad stoma metrami długości i prawie czterema tysiącami metrów kwadratowych powierzchni ożaglowania, STS Kruzenshtern będzie niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej edycji imprezy! Żaglowiec zacumuje u nabrzeża Kapitanatu Portu Gdańsk, przy ul. Przemysłowej 4. Czteromasztowy bark, w pełnej krasie podziwiać będzie można od strony wody wypływając w rejsy na pokładach żaglowców goszczących na zlocie Baltic Sail Gdańsk.

Nie co dzień ogląda się z bliska tak imponujące żaglowce. Obecność STS Krushenstern na Baltic Sail Gdańsk to naprawdę wielkie święto dla wszystkich miłośników windjammerów - statków budowanych na przełomie XIX i XX wieku. Tak potężny czteromasztowiec pod żaglami, to widok zapierający dech w piersiach! - mówi oficer łącznikowy Baltic Sail Gdańsk.

Zaraz po przypłynięciu, od 4 do 7 lipca Kruzenshtern dostępny będzie dla wszystkich zwiedzających, podobnie jak pokłady pozostałych żaglowców goszczących w Gdańsku. Dziewięć pięknych jednostek z Polski i z zagranicy codziennie wypływać będzie na wody Zatoki Gdańskiej.

Pierwsze rejsy rozpoczynać się będą od godziny 9.00, a ostatnie od godziny 17.00, każdy trwa około czterech godzin. Katamaran StaMaria zabierać będzie pasażerów w rejsy przy zachodzie słońca - wypłynięcie zaplanowane na godzinę 19.00.

W gronie żaglowców obecnych na Baltic Sail Gdańsk, pojawią się dwaj długo oczekiwani goście - Bonawentura i STS Generał Zaruski. Jednostka flagowa Gdańska przybędzie na zlot prosto z rejsu laureatów konkursu "Nie lej wody!" Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.

Piątek, 5 lipca będzie dniem otwartym STS Generał Zaruski - w programie zwiedzanie żaglowca i konkursy z nagrodami.

KUP BILET NA REJS

Regaty Timberland Nord Cup
- Ponad 700 zawodników startujących w różnych klasach
- Sportowa rywalizacja na najwyższym poziomie!
- Centrum regatowe dla widzów regat: profesjonalny komentarz na żywo, szkółka żeglarska, animacje dla dzieci.

Baltic Sail 2012


Koncerty w ramach festiwalu "Szanty pod Żurawiem" są stałym elementem Zlotu Żaglowców Baltic Sail Gdańsk i z każdym rokiem gromadzą pod Sceną Główną na Targu Rybnym liczne grono fanów muzyki szantowej.
- Scena Główna na Targu Rybnym
- Koncert "Szanty i jazz"
- "Szanty w Marinie"
Zaruski Party - Jest to wyjątkowa impreza, której celem od paru lat było wsparcie odbudowy żaglowca "Generał Zaruski". Projekt został ukończony i w tym roku po raz pierwszy będziemy mogli podziwiać efekt prac .

Atrakcje Festiwalu Morskiego na Targu Rybnym ubarwią inscenizacje Garnizonu Gdańsk. Tłumy widzów znów zgromadzą się u nabrzeża Motławy, aby oglądać widowiskowe pokazy z udziałem żaglowców goszczących w Gdańsku.
- Animacje dla dzieci realizowane w przestrzeni Festiwalu Morskiego na Targu Rybnym
- Konkursy z nagrodami na Scenie Głównej
- Widowiskowe pokazy abordażu z udziałem żaglowców inscenizowane na Motławie

Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna odbył się po raz pierwszy w 2010 roku. Pomysłodawcą jest Mateusz Kusznierewicz. Wydarzenie to jest elementem łączącym zlot Baltic Sail Gdańsk i regaty Timberland Nord CUP. Celem wyścigu jest integracja środowisk żeglarskich.

Do stałych elementów wydarzenia należą:
- rejsy po Zatoce Gdańskiej - tylko w zeszłym roku, podczas czterech dni Zlotu w rejsy na pokładach goszczących w Gdańsku jednostek wypłynęło ponad tysiąc osób - 4-7.07 2013
- Festiwal Szanty pod Żurawiem - 4-6.07.2013
- Regaty Nord Cup - 30.06 - 8.07
- Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna - sobota 6.07.2013
- Parada żaglowców na Motławie - niedziela 7.07.2013

Ponadto tegoroczna edycja zostanie wzbogacona o:
- Rekonstrukcje historyczne - w tym rekonstrukcja bitwy morskiej z udziałem żaglowców goszczących Gdańsku oraz grup rekonstruktorów z Gdańska (Garnizon Gdańsk ) i z Rosji.
- Rejsy wieczorne - w tym roku planujemy, aby rejsy odbywały się również wieczorami. Z pokładów żaglowców będzie można podziwiać zachód słońca na Zatoce Gdańskiej.
- Koncert orkiestry
- Rozbudowa Festiwalu Morskiego na Targu Rybnym.

W 2013 roku, od 4 do 7 lipca w Gdańsku zagoszczą jedne z najciekawszych jednostek pływających z całej Europy. Wśród nich znajdą się żaglowce takie jaki:

Baltic Sail 2010 Gdańsk

STS Generał Zaruski - Zakończenie odbudowy tej legendarnej jednostki było jednym z najważniejszych wydarzeń minionego sezonu. Podniesienie bandery na tym wyjątkowych żaglowcu odbyło się 30 października, a gościem honorowym uroczystości był Prezydent RP Bronisław Komorowski. W 2013 roku wreszcie będzie można podziwiać Generała Zaruskiego pod żaglami, na wodach Zatoki Gdańskiej. Żaglowca nie może zabraknąć na Baltic Sail Gdańsk 2013!

PROGRAM
4 lipca 2013 (czwartek) 

09.00-20.00 Rejsy żaglowcami po Zatoce Gdańskiej
10.00 Rozpoczęcie Zlotu Baltic Sail Gdańsk i przywitanie jednostek (Targ Rybny)
10.00-15.00 Regaty Nord Cup (Gdańsk Stogi/Górki Zachodnie)
12.00 Oficjalne otwarcie Festiwalu Morskiego na Targu Rybnym
15:00 Prezentacja grup rekonstrukcyjnych na Targu Rybnym, pokaz musztry, umundurowania z czasów Wielkiej Wojny Północnej (1700-1721).
15:30 Przemarsz oddziałów Długim Pobrzeżem, przez ulice Mariacką i Piwną na Długą - początek inscenizacji "Wjazd posła rosyjskiego do Gdańska".
16:35 Musztra paradna oddziałów na Długim Targu.
18:00-20.00 Zwiedzanie obozu historycznego z przewodnikiem, grupy po 30 osób.

5  lipca 2013 (piątek)

09.00-20.00 Rejsy żaglowcami po Zatoce Gdańskiej
10:00-18:00 Zwiedzanie obozu historycznego z przewodnikiem, co godzinę, grupy po 30 osób
10:00-18:00 Scenki historyczne na Głównym Mieście - z komentarzem
10.00-20.00 Festiwal Morski na Targu Rybnym
12.00-17.00 Regaty Nord Cup (Gdańsk Stogi/Górki Zachodnie)
19.00-22.30 Koncert Festiwalu "Szanty pod Żurawiem"
19.00 Przyjęcie Kapitańskie (wstęp za zaproszeniami)
20.30 Crew Party (Targ Rybny)
21.00 Ceremonia otwarcia Zlotu Żaglowców Baltic Sail Gdańsk z udziałem załóg żaglowców i grup rekonstrukcyjnych
22.30 Żeglarskie kino nocne na scenie głównej

6  lipca 2013 (sobota)

09.00-20.00 Rejsy żaglowcami po Zatoce Gdańskiej
10.00-20.00 Festiwal Morski na Targu Rybnym
10.00-16.00 Zwiedzanie obozu historycznego wejścia z przewodnikiem co godzinę, grupy 30 osób
11.00-17.00 Regaty Nord Cup (Gdańsk Stogi/Gdańsk-Sobieszewo)
12:00 Apel oddziałów historycznych na Targu Rybnym - musztra i prezentacja.
13.00 - 16.00 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna (Gdańsk Stogi/Gdańsk-Brzeźno)
14:00 - Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście - nabrzeże w Nowym Porcie
18.30-22.30 Koncert Festiwalu "Szanty pod Żurawiem" - z przerwą 20-21.00
20.00 Wręczenie Bursztynowego Pucharu Neptuna zwycięskiej załodze
20:15 Bitwa morska na wodach Motławy
22.30 Żeglarskie kino nocne na scenie głównej

7 lipca 2013 (niedziela)

09.00-17.00 Rejsy żaglowcami po Zatoce Gdańskiej
10.00-15.00 Regaty Nord Cup (Gdańsk Stogi/Gdańsk-Sobieszewo)
10.00-17.00 Festiwal Morski na Targu Rybnym
11:00 Parada oddziałów historycznych na Targu Rybnym i zaokrętowanie na żaglowce
12.00 Parada Żaglowców na Motławie
13.30 Pokazy ratownictwa morskiego i portowych jednostek specjalnych
17.00 Zakończenie Zlotu Baltic Sail Gdańsk 2013, pożegnanie żaglowców i grup rekonstrukcyjnych (Targ Rybny)


KINO POD GWIAZDAMI
Piątek - 5 lipca
22.30-23.45
Projekcja na scenie na Targu Rybnym
22.30 - 23.00
Film Pawła Zbierskiego
"Generał Zaruski" produkcja TVP Gdańsk

23.00 - 23.45
Film Michała Juszczakiewicza
"Johannes Hevelius Dentiscanus"
Produkcja Fundacja Gdańska

Sobota - 6 lipca
22.30 - 23.25
Projekcja na scenie na Targu Rybnym
Film Marka Piwowskiego "Rejs"


Minerva - piękny, holenderski trzymasztowy żaglowiec o bogatej historii; wybudowany w 1935 roku w Niemczech. Każdorazowo w rejs zabiera 120 osób. Jeden z największych żaglowców jakie kiedykolwiek wpłynęły na Motławę!

Parada Baltic Sail

Bonawentura - to żaglowiec ze swoją własną i niepowtarzalną historią... Został zbudowany w 1948 roku w Stoczni Północnej w Gdańsku jako drewniany kuter rybacki a gruntownej przebudowie poddano go w 1992 roku. Żaglowiec ma prawie 20 metrów długości, całkowita powierzchnia żagli to 150 m2 a jego portem macierzystym jest Gdańsk. Przy żaglowcu działa Stowarzyszenie Tradycji Morskiej "Bonawentura".

Pozostałe żaglowce, które zaprosiliśmy na tegoroczny Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk to:
- Zjawa IV
- Knudel
- Norda
- Libava
- Baltic Lady
- Joseph Conrad

Rekonstrukcje historyczne podczas Baltic Sail Gdańsk
Rekonstrukcja historyczna jest popularnym hobby, ale także niebanalnym sposobem edukowania. Podczas tegorocznego zlotu będzie można zobaczyć coś więcej niż inscenizacje bitwy. Zaprezentowana zostanie cała obyczajowość początku XVIII wieku. Sposoby werbowania żołnierzy i marynarzy, scenki rodzajowe, paradę nawiązującą do dawnej potęgi miasta Gdańska. Na kilka dni nabrzeże Motławy - i nie tylko nabrzeże - przeniesie się w czasie. Na najpiękniejszych ulicach Głównego Miasta będzie można zobaczyć piękne barokowe stroje. Podczas wycieczek po historycznym obozowisku odkryjemy przed zwiedzającymi wszelkie aspekty osiemnastowiecznego życia codziennego.

Kulminacją będzie bitwa na wodach Motławy, nawiązująca do wydarzeń z lat 1716-1720, kiedy to okręty rosyjskie chroniły się do gdańskiego portu przed szwedzką flotą, a Gdańsk próbował wystawić flotę kaperską.

Pierwszy raz w Polsce odbędzie się inscenizacja z epoki Wielkiej Wojny Północnej. Należy pamiętać, że duża część działań tej wojny rozgrywała się na naszych ziemiach, stoczono tutaj wiele bitew. Rosjanie, Sasi, Szwedzi, oddziały koronne przemierzały kraj we wszystkich kierunkach. 

Rekonstrukcja tej epoki jest dobrze rozwinięta na wschodzie Europy. Osiągnęła tam bardzo wysoki poziom. Dlatego zdecydowaliśmy się zaprezentować Państwu grupy rekonstrukcyjne z najwyższej półki z Polski i czterech krajów ościennych. Tak by nasza wspólna podróż do początków XVIII wieku była jak najbardziej autentyczna, a turyści i gdańszczanie otrzymali spektakl, jakiego nie powstydziłyby się największe metropolie Europy.