stat

Enea Ironman Gdynia Poland

Zawody serii IRONMAN Poland powrócą w sezonie 2024 do trzech miast: Warszawy, Gdyni oraz Poznania. Znamy już daty wszystkich wydarzeń i termin uruchomienia rejestracji. Na zawodników czeka kilka zmian i nowości.

Kalendarz polskich imprez rozgrywanych pod szyldem IRONMAN nie ulegnie w 2024 roku większym zmianom. W dniach 7-9 czerwca areną zmagań zawodników z całego świata będzie Warszawa, w pierwszy weekend sierpnia triathloniści tradycyjnie opanują Gdynię, a zakończenie sezonu nastąpi ponownie w Poznaniu, na przełomie sierpnia i września (30.08 - 1.09).

"Te trzy miasta to główne ośrodki triathlonowe w kraju. Każde z nich aktywnie wspiera nas przy organizacji wydarzeń, a przy tym są to miasta doskonale skomunikowane i przygotowane do roli gospodarza międzynarodowych zawodów sportowych. Każda z tych imprez ugruntowała też już swoją pozycję w kalendarzu triathlonowym w Polsce i na świecie. Nie widzimy więc powodu, aby dokonywać tutaj istotnych zmian, ale pojawią się one w programie poszczególnych zawodów." - Michał Drelich, dyrektor IRONMAN Poland

Wspólnym mianownikiem wszystkich trzech odsłon IRONMAN Poland 2024 będą zawody serii IRONMAN 70.3, czyli rywalizacja na tzw. "połówce" - 1,9 km pływania, 90 km jazdy rowerem i 21,1 km biegu. Z każdych zawodów będzie można uzyskać kwalifikację na Mistrzostwa Świata IRONMAN 70.3. Dodatkowo, wszystkie trzy miasta umożliwią triathlonistom także rywalizację na dystansie olimpijskim (1,5 - 40 - 10 km) w ramach zawodów 5150 Triathlon Series.

W każdym z trzech miast planowany jest także Night Run, czyli rozgrywany późnym wieczorem bieg na dystansie 5 km, z wyjątkową atmosferą i unikalną oprawą mety. To propozycja głównie dla tych, którzy chcą być częścią wydarzeń IRONMAN Poland, ale jeszcze nie są gotowi do startu w trzech dyscyplinach na raz.

"Nowością, którą chcemy wprowadzić są zawody w pływaniu Open Water, rozgrywane dzień przed głównymi wyścigami. Mamy nadzieję, że dzięki temu dołączą do nas pływacy, a dla triathlonistów będzie to doskonała okazja do zrobienia treningu w akwenie, w którym dzień później rozpoczną zmagania triathlonowe." - Michał Drelich, dyrektor IRONMAN Poland

W programie znajdzie się ponownie miejsce na zawody dla dzieci. W sezonie 2024 wszystkie z nich będą rozgrywane pod globalnym szyldem IRONKIDS. Format zawodów nie ulegnie zmianie względem lat poprzednich, co oznacza, że w Warszawie i Poznaniu dzieci wezmą udział w krótkich biegach, natomiast w Gdyni powalczą w formule aquathlonu.

ZMIANY W GDYNI
Najwięcej zmian nastąpi w programie Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. Najważniejszą z nich będzie brak rywalizacji na pełnym dystansie IRONMAN.
"To były wspaniałe trzy sezony z pełnym dystansem w Gdyni. Masa emocji, łzy wzruszenia, niezapomniany klimat wieczornej mety i kwalifikacje na legendarne Mistrzostwa Świata IRONMAN na Hawajach, to rzeczy absolutnie wyjątkowe, które na długo pozostaną w naszej pamięci. "Never say never", więc nie wykluczam, że pełny dystans IRONMAN jeszcze kiedyś powróci, ale na chwilę obecną musieliśmy podjąć tą niełatwą decyzję o rezygnacji z tego elementu programu." - Michał Drelich, dyrektor IRONMAN Poland

Głównym gdyńskim wyścigiem ponownie będzie zatem rywalizacja na dystansie IRONMAN 70.3. To jednak nie koniec zmian. Podobnie jak w Warszawie i Poznaniu, pojawi się także dystans olimpijski, pod nazwą 5150 Gdynia, dostępny dla zawodników indywidualnych oraz sztafet. Tradycyjny sobotni triathlon sprinterski zostanie natomiast zastąpiony przez nowy format 4:18:4 Gdynia, czyli jeszcze krótszą rywalizację na dystansach 400m pływania, 18 km jazdy rowerem i 4 km biegu.

"To format, który swego czasu świetnie sprawdził się w Danii, a następnie IRONMAN wprowadził go również w innych krajach. Chcemy, aby były to zawody dostępne dla każdego - zarówno, jeśli chodzi o dystanse, jak i cenę pakietu startowego. Liczymy, że w ten sposób jeszcze więcej osób spróbuje triathlonu, poczuje te emocje i zakocha się w tej fantastycznej dyscyplinie." - Michał Drelich, dyrektor IRONMAN Poland

Ostatnią z gdyńskich nowości będzie możliwość startu na dystansie IRONMAN 70.3 w trzyosobowych sztafetach. Organizatorzy nie wykluczają, że jeśli ta formuła sprawdzi się w Gdyni, to w kolejnych latach taka opcja pojawi się również w Warszawie i Poznaniu.

Gdynia:
2 sierpnia: IRONKIDS (aquathlon), Night Run (5 km)
3 sierpnia: 4:18:4 Gdynia, Open Water
4 sierpnia: IRONMAN 70.3, 5150 Triathlon Series (oba dystanse ze sztafetami)

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    315 - 1575 zł
  • Przedsprzedaż
    225 - 1510 zł
Enea IRONMAN 70.3 Gdynia
Pierwszy próg cenowy - 285 EUR
Drugi próg cenowy - 300 EUR
Trzeci próg cenowy - 320 EUR
Czwarty próg cenowy - 335 EUR
Piąty próg cenowy - 350 EUR

Limit 1500 osób

5150 Gdynia
Pierwszy próg cenowy - 110 EUR
Drugi próg cenowy - 120 EUR
Trzeci próg cenowy - 130 EUR
Czwarty próg cenowy - 140 EUR
Piąty próg cenowy - 150 EUR

Limit 1500 osób

4:18:4 Gdynia powered by sportano.pl
Pierwszy próg cenowy - 50 EUR
Drugi próg cenowy - 60 EUR
Trzeci próg cenowy - 65 EUR
Czwarty próg cenowy - 70 EUR

Limit 1000 uczestników

Sztafety Enea IRONMAN 70.3 Gdynia

Pierwszy próg cenowy - 300 EUR
Drugi próg cenowy - 330 EUR
Trzeci próg cenowy - 360 EUR

Limit 150 drużyn

Sztafety 5150 Gdynia

Pierwszy próg cenowy - 480 PLN
Drugi próg cenowy - 540 PLN
Trzeci próg cenowy - 600 PLN

Limit 150 drużyn
cze 14-16

piątek - niedziela

Gdańsk, Brzęźno