stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Zapraszamy na kolejną odsłonę jedynego w Polsce festiwalu pokazującego Afrykę, jej kulturę i przede wszystkim kinematografię z perspektywy samych Afrykanów.

gru 27-29

piątek - niedziela, g. 17-22

Gdańsk,
bilety 23 zł
Kup bilet
Gdańska odsłona Festiwalu Filmów Afrykańskich Afrykamera 2013 - AfryKamera Repliki, której organizatorem jest Nadbałtyckie Centrum Kultury odbędzie się w dniach 11 - 14 kwietnia w Kinie Kameralnym w Gdańsku / Ratuszu Staromiejskim.

Filmy pokazane w tym roku to najlepsze obrazy wyprodukowane na czarnym kontynencie w ciągu ostatnich kilku lat. Afryka znajduje się obecnie w samym środku swojego renesansu - obecnie jest to najszybciej rozwijający się region świata, a wśród jednych z prężnie rozwijających się przemysłów jest kinematografia, szczególnie w takich krajach jak RPA, Kenia, Egipt, Algieria, Maroko czy ostatnio także Senegal. Tematy poruszane podczas tegorocznego festiwalu pokazują Afrykę taką jaka jest: z trudną historią, aczkolwiek z niezwykle bujną kulturą, z poważnymi problemami, ale z pełnymi temperamentu ludźmi. Kino afrykańskie mimo, że czerpie nadal ze zdobyczy Ameryki i Europy mówi własnym językiem i o własnych problemów, odbiegający od uproszczonych zachodnich filmów traktujących o kontynencie.

W programie tegorocznej AfryKamery Repliki oprócz przeglądu kina afrykańskiego, stanowiącego główny komponent festiwalu, zaplanowaliśmy również atrakcje dla naszej najmłodszej publiczności, wydarzenia towarzyszące i sprzedaż książek. Jak co roku festiwal został podzielony na kilka sekcji:

PRZEGLĄD FILMOWY:
FOCUS SENEGAL: to blok specjalnie wyselekcjonowanych produkcji z Senegalu;
film Madame Tyson i Nieobecność
AFROSELEKTA: czyli najlepsze filmy wyprodukowane w Afryce: nagradzane na festiwalach filmowych na świecie, blockbastery w rodzimych krajach;
film Otelo Płonie i Materiał
GLOBAL AFRYKA: wybór filmów z diaspory afrykańskiej;
film Wyprawa nadziei
SHORT FILMS: najciekawsze krótkie metraże z Afryki;
Bloki: Ludzkie pejzaże i Opowieści Pustynne

KIDS:
Pokaz filmu Zarafa - podczas multimedialnego wstępu przed projekcją najmłodsi widzowie poznają m.in. takie zagadnienia jak kolonializm, niewolnictwo; spotkanie z dziećmi poprowadzi filmoznawca z Uniwersytetu Gdańskiego.

Zainteresowane szkoły prosimy o kontakt pod adresem: agnieszka.cichocka@nck.org.pl   
Bilety: dla szkół(grupowe) - 8 zł/os., ulgowy - 10 zł, normalny - 12 zł
Warsztaty Afrykańska podróż prowadzone przez Grupę Łowcy Słów (część informacyjno-baśniowa + plastyczna - produkcja masek afrykańskich, papiero-plastyka).
Zapisy przyjmujemy do 10 kwietnia pod adresem: edukultura@nck.org.pl
Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona!

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
Spotkanie autorskie z Edwardem Porembny reż. filmu Madame Tyson, prowadzenie Paweł Biliński
Spotkanie autorskie z Dorotą Katende aut. książki Dom na Zanzibarze, prowadzenie Barbara Piórkowska

Pokaz "Światła i cienie. Afryka" + spotkanie autorskie z Magdą Hueckel i Tomaszem Śliwińskim; to wizualno-muzyczna podróż wgłąb Czarnego Lądu. Pokaz składa się z blisko 200 fotografii będących osobistym zapisem licznych wędrówek po kontynencie. Poszczególne partie materiału skomponowane są z muzyką regionalną, bądź utworami inspirowanymi Afryką. Fotografie powstały w latach 2005-2010 na terenie Algierii, Etiopii, Kenii, Kongo, Lesotho, Mali, RPA, Ruandy, Swazilandu, Tanzanii i Ugandy.
Czas trwania projekcji: 25 minut


PROGRAM FESTIWALU:

11 kwietnia (czwartek) / miejsce: Kino Kameralne
18:00 Madame Tyson (reż. Edward Porembny, Polska 2013, 90min.) + spotkanie z reżyserem
20:15 Materiał (reż. Craig Freimond, RPA 2012, 94min.)

12 kwietnia (piątek) miejsce: Sala Mieszczańska

12:00 SEKCJA KIDS /Zarafa (reż. Rémi Bezançon, Jean-Christophe Lie, Francja, Belgia 2012, 75min.)

miejsce: Kino Kameralne
18:30 Wyprawa nadziei / (scen., zdj. i reż. Michel K. Zongo, Francja, Burkina Faso 2012, 81min.)
20:00 Otello płonie (reż. Sara Blecher, RPA 2011, 105min.)

13 kwietnia (sobota) / miejsce: Kino Kameralne
17:30 SEKCJA SHORT FILMS/ Pejzaże ludzkie (Iyeza, 12 min.; Bądź mi sojusznikiem, 33min.; Nasz statek, 26min.; Kichwateli, 7min.; Chumo, 40min.)
19:45 Światła i cienie. Afryka - WSTĘP DARMOWY
21:00 Nieobecność (scen. i reż. Mama Keita, Francja, Senegal, Gwinea 2009, 81min.)

14 kwietnia (niedziela) / miejsce: Sala Mieszczańska - WSTĘP DARMOWY
12:00 SEKCJA KIDS / Afrykańska podróż
17:00 Spotkanie autorskie z Dorotą Katende (aut. książki Dom na Zanzibarze)
18:30 SEKCJA SHORT FILMS / Opowieści pustynne (Wbrew przeciwnościom, 6 min.; Nouakchott P.K.O., 18 min; Men Choufouch, 4 min.; Graffiti, 4 min.; Al Khadra: Poetka znad piasków, 26 min.)


Madame Tyson
Edward Porembny
Polska, Senegal / 2013 / 90 min

Film dokumentalny "Madame Tyson" to historia, w której głównymi bohaterami są: sławna polityk i zarazem pierwsza kobieta promująca walki - Ndeye Ndiaye Tyson oraz dwóch młodych Senegalczyków - Modou i Thiam. Pomimo analfabetyzmu, Ndeye Ndiaye Tyson stała się w Senegalu znaną osobą, a także wzorem do naśladowania dla wielu rodaków. Przemieszcza się ogromną Hondą, zatrudnia osobistego szofera i asystenta. Gdziekolwiek się pojawia, wzbudza podziw, uznanie i respekt.

Z kolei Modou i Thiam dzięki zapasom chcą odmienić swoje życie. Rywalizują ze sobą, bo każdy z nich ma nadzieję, że pewnego dnia zostanie zauważony przez sławną promotorkę, wygra walkę o lepsze życie i stanie się następnym mistrzem senegalskich zapasów. I właśnie droga, którą zakończy wybór przez Ndeye Ndiaye Tyson zwycięzcy na koniec sezonu zapaśniczego i zorganizowanie mu wielkiej walki, stanowi dominujący wątek w filmie.

Film, który łączy miłość, nienawiść, nadzieje i złudzenia zabiera widza w kolorową, kulturową podróż prowokującą do refleksji nad ludzką kondycją w społeczeństwie zmuszonym do ciągłej walki. "Madame Tyson" to obraz, który przedstawia alternatywę dla nielegalnej imigracji. Pokazuje bowiem nowe możliwości odniesienia sukcesu i to nie tylko w Senegalu.

Materiał (Material)
Craig Freimond
RPA / 2012 / 94 min

Zwiastun

Komedia. Młody Kassim pracuje z ojcem w rodzinnym sklepie z tkaninami. Zawsze uśmiechnięty jest ulubieńcem klientów. Jednak życie Kassima nie kończy się w sklepie. Prowadzi drugie, potajemne życie komika. Jako muzułmanin wychowywany w tradycyjnej rodzinie hinduskiej nie może pozwolić sobie na takie zajęcie. Komedia i śmiech uznawana są bowiem za coś niepoważnego. Kassim zdaje sobie sprawę z nieuniknionej konfrontacja z rygorystycznym ojcem. W międzyczasie wciąż jednak wymyka się nocami z domu, żeby występować na deskach klubów w Durbanie. Czy jednak w Islamie jest miejsce na śmiech i autorefleksję?

"Materiał", w którym w roli głównej występuje Riaad Moosa (z zawodu lekarz), jeden z najsławniejszych południowoafrykańskich komików, stał się niespodziewanym hitem w RPA i najbardziej kasowym filmem w historii lokalnej kinematografii. Prawa do dystrybucji filmu wykupiono już m.in. w Indiach i w Wielkiej Brytanii.


Zarafa (Zarafa)
Remi Besancon, Jean-Christophe Lie
Francja / 2012 / 75 min

Zwiastun

Maki jest rezolutnym afrykańskim dziesięciolatkiem, któremu szczęśliwie udaje się uciec z niewoli. W swojej podróży nastolatek zaprzyjaźnia się z osieroconą żyrafą. Wspólnie przemierzają pustynie, żeglują z piratami i latają balonem. Piękne, wzruszające i pełne emocji kino dla całej rodziny.

Fabuła filmu została zainspirowana prawdziwą historią żyrafy, którą egipski pasza podarował w 1827 roku królowi Francji, Karolowi X. Twórcami tej przygodowej opowieści o odwadze, nadziei i sile przyjaźni są trzykrotnie nominowany do nagrody Cezara, Rémi Bezançon (Miłość buja w obłokach, Dzień, który odmienił twoje życie) i nominowany do Złotej Palmy, Jean-Christophe Lie (Mężczyzna w niebieskim Gordini). Ten drugi, pracował jako animator przy słynnym filmie Trio z Belleville. Obraz ma cenne walory poznawcze i dydaktyczne: pokazuje negatywne aspekty kolonializmu, podkreślając jednocześnie znaczenie wolności. Produkcja odniosła sukces kasowy we Francji oraz zdobyła nominację do prestiżowej nagrody Annie. Autorem znakomitej muzyki jest Laurent Perez (Strach(y) w ciemności, Zjazd).

Festiwale, nagrody m.in.:
2012: MFF Berlinale (Generation Kplus), MFF Młodego Widza Ale Kino!


Wyprawa nadziei (Espoir Voyage)
Michel K. Zongo
Burkina Faso / Szwajcaria / 2012 / 81 min

W Burkina Faso, normalnym zjawiskiem jest wyjazd młodych i zdrowych mężczyzn w poszukiwaniu pracy do bogatszego sąsiada jakim jest Wybrzeże Kości Słoniowej. Wiele z osób, które wyjechały zarobkowo nigdy nie wraca, a czasami wstydząc się własnej porażki zrywa wszelkie kontakty. Wiele osób znika bez śladu i wytłumaczenia. Starszy brat reżysera, Joanny, mając zaledwie 14 lat także wyjechał w 1978 roku z kraju. Choć z początku kontaktował się z rodziną, z czasem słuch o nim całkowicie zaginął. Reżyser Michel K. Zongo - 32 lata później - wyrusza w prywatną podróż, mając nadzieję na odnalezienie śladów własnego brata. Opowieść staje się ogólnoludzka, gdy Zongo odkrywa podczas wędrówki losy wielu pokoleń emigrantów. Szukając prawdy o swoim bracie, jego motywacjach i podróżach, tworzy przejmujący i piękny obraz życia ekonomicznych tułaczy. Niesamowity debiut filmowego samouka.

Nieobecność (L'Absence)
Mama Keita
Senegal, Francja / 2009 / 81 min

Zwiastun

Senegalski naukowiec Adama Diop (w tej roli William Nadylam) 15 lat temu wyjechał z kraju i - tak jak wielu innych utalentowanych ludzi z jego pokolenia - zamieszkał w Paryżu. Jako majętny, odnoszący spore sukcesy zawodowe emigrant, niechętnie wraca do kraju i wspomnień z nim związanych. Jednak na wieść o chorobie starej już babci, decyduje się na krótki powrót do ojczyzny. Wizyta w Senegalu jątrzy niezagojone rany i odnawia traumatyczne wspomnienia, szczególnie, gdy dowiaduje się, że porzucona przez niego przed laty głuchoniema siostra Aisha zarabia na życie jako prostytutka. Adama postanawia wyrwać ją ze spirali przemocy, łatwych pieniędzy i narkotyków. Nie jest to jednak takie proste, sam bowiem powoli zaczyna przyjmować reguły rządzące mętnym i przestępczym podziemiem miasta.


OTELO BURNING (OTELO PŁONIE), reż. Sara Blecher, RPA 2011.
Film znalazł się w selekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto 2012

Zwiastun

Jest rok 1989 i walka z apartheidem osiągnęła swoje apogeum. Historia zaczyna się, gdy 16-letni Otelo Buthelezi, jego młodszy brat Ntwe i jego najlepszy przyjaciel Nowy Rok zostają zaproszeni do domu na plaży, w którym pracuje ich nowy znajomy Modise. Zaraża chłopców miłością do surfowania i wprowadza ich w zupełnie nowy świat wrażeń, ofiarujący nieznaną dotychczas wolność pośród fal. Gdzieś obok nowej pasji wyraźnie odczuwa się narastające napięcie między frakcjami politycznymi, gdy ich codzienny świat staje się coraz niebezpieczniejszy.

Dla chłopców, których do tej pory bali się morza, "latanie po wodzie" staje się symbolem wolności i już nic im tego nie zabierze. Szczególnie Otelo przejawia niezwykły talent i wkrótce staje się wschodzącą gwiazdą surferów. Zauważeni przez łowcę talentów Kurt Struely'a, który roztacza przed nimi idealistyczną wizję życia gwiazd surfingu, tak odległej od ich brutalnej codzienności.


Głównym organizatorem Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2013 jest Fundacja FilmGramm i Fundacja dla Somalii.

Organizatorem gdańskiej edycji jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Więcej info już wkrótce:
www.afrykamera.pl
www.nck.org.pl

Informacja o biletach

Bilety:

Od 4 kwietnia bilety będzie można kupić w księgarni PWN (Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35) oraz na pół godziny przed każdym seansem w Kinie Kameralnym

bilet dla szkół (grupowy) 8 zł/ os.
bilet ulgowy 10 zł
bilet normalny: 12 zł
bilet na 3 seanse: 28 zł
karnet na całość: 50 zł

Przez cały czas trwania przeglądu będzie można nabyć książki związane z Afryką ze zniżką 20 %, sprzedaż będzie prowadzona przez Księgarnię PWN w Kinie Kameralnym

Przeczytaj także