Festiwal Sopot Classic Sopot Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Sopot Classic Opinie (1)

Już trzeci rok z rzędu w okresie wakacyjnym, Polska Filharmonia Kameralna Sopot zaprasza melomanów na kolejny Festiwal Sopot Classic. Powstał on w 2011 roku z inicjatywy dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz władz Miasta Sopotu. W dotychczasowych dwóch edycjach, Festiwal proponował różnorodne, ciekawe programy koncertowe z udziałem międzynarodowych solistów, a także promował młodych artystów i twórców.

Relacja z imprezy

10 - 25 września 2021

Sopot, Kościół Garnizonowy pw. Św....
Od czasu zakończenia remontu Opery Leśnej Festiwal zaczynał się koncertem wykonywanym właśnie na tej scenie. Były to koncerty poświęcone muzyce jednego kraju albo jednego kompozytora. W zeszłym roku królował Wojciech Kilar w pamiętnym koncercie opisywanym na łamach Live&Travel z udziałem wybitnego pianisty Petera Jablonskiego i gwiazdy polskiej sceny muzycznej - Justyny Steczkowskiej.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Tegoroczna edycja Festiwalu rozpocznie się koncertem w niedzielę 4 sierpnia o godz. 20:00 w amfiteatrze Opery Leśnej. Zabrzmi w nim muzyka Piotra Czajkowskiego.

Koncert będzie przekrojem twórczości tego wielkiego rosyjskiego kompozytora, którego 120. rocznica śmierci przypada w tym roku. W wykonaniu solistów śpiewaków, instrumentalistów i orkiestry Polskiej Filharmonii Kameralnej zabrzmi muzyka symfoniczna, operowa i baletowa. Nie zabraknie słynnego I Koncertu fortepianowego b-moll. Wybrane dzieła wyznaczają najbardziej charakterystyczne etapy życiowej i artystycznej drogi kompozytora.

Niemal wszyscy soliści uświetniający tegoroczny koncert inaugurujący Festiwal Sopot Classic w Operze Leśnej to rosyjskojęzyczni wykonawcy. Oprócz warstwy muzycznej Koncertu, słuchacze będą mogli również oglądać efekty wizualne wyreżyserowane specjalnie do muzyki Piotra Czajkowskiego. We fragmentach baletowych w choreografii B. Eifmana zaprezentują się tancerze - soliści Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu z Wilna. Narratorem całego koncertu będzie znany polski aktor Andrzej Seweryn.

Koncert ten pokaże słuchaczom jak powstawały dzieła kompozytora, co stało się inspiracją do ich napisania, w jakim okresie życia Czajkowski komponował poszczególne utwory, jakim problemom musiał stawiać czoła i jak kształtowała się jego wrażliwość muzyczna. Sukcesy muzyczne Czajkowskiego odbijały się echem po całej Europie i zapewniły jego utworom trwałe miejsce w programach największych sal koncertowych. Tegoroczny koncert inauguracyjny III Międzynarodowego Festiwalu Sopot Classic będzie świętem Czajkowskiego, świętem muzyki słowiańskiej i na pewno na długo pozostanie w pamięci słuchaczy.

Następne lata przyniosą dzieła kolejnych czołowych kompozytorów z różnych krajów europejskich: Hiszpanii, Francji, Włoch czy Niemiec.

Pozostałe koncerty

07.08.2013, godz. 20:00
"Polska Muzyka Współczesna"
Sala Koncertowa PFK Sopot, Opera Leśna

09.08.2013, godz. 20:00

"Klasyka i współczesność"
Kościół Gwiazda Morza, Sopot

10.08.2013, godz. 20:00
"Noc wenecka"
Kościół św. Jerzego, SopotDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopot. Patronat nad Festiwalem sprawuje Marszałek Województwa Pomorskiego.

Czytaj także