stat

NDI Sopot Classic 2025

  • Kalendarz
  • Lokalizacja
    Sopot
  • Bilety
    166 - 229
    Kup bilet

15. edycja Festiwalu NDI Sopot Classic 2025 to prawdziwa gratka dla miłośników muzyki klasycznej. W programie m.in. Finał 8. Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego, gdzie Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą Rafała Janiaka zaprezentuje cztery premierowe kompozycje. Nie zabraknie również koncertów inspirowanych kosmosem, jak "Odyseja kosmiczna" z muzyką Johna Williamsa oraz spektaklu "Mały Książę" dla dzieci, który łączy piasek, światło i muzykę. Festiwal zakończy się emocjonującym koncertem "Planety" Gustava Holsta, w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot i tenora SeokJong Baeka. To wydarzenie, które łączy tradycję z nowoczesnością, oferując niezapomniane muzyczne przeżycia.

Wydarzenia:

Program
24.06.2025 | godz. 18.00
Sala Słoneczna - al. Mamuszki 14


Finał 8. Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego 

Wykonawcy:
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Rafał Janiak_dyrygent  

W programie: 
Grażyna Bacewicz - Koncert na orkiestrę smyczkową 
Cztery wyłonione w I etapie kompozycje  

Finał 8. Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego to wyjątkowy wieczór, w którym muzyka naszych czasów zabrzmi w interpretacji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod batutą Rafała Janiaka. Cztery wyłonione w pierwszym etapie konkursu kompozycje, zostaną premierowo zaprezentowane zgromadzonej publiczności. Po ich wysłuchaniu przyznane zostaną trzy nagrody: PUBLICZNOŚCI (indywidualne karty do głosowania rozdane zostaną na początku koncertu) ORKIESTRY oraz JURORÓW. W oczekiwaniu na wyniki konkursu Orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot wykona Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz - dzieło, które z niezwykłą energią i wirtuozerią ukazuje bogactwo barw orkiestrowych. Jego obecność w repertuarze to nawiązanie do tradycji polskiej muzyki XX wieku i kontekst dla współczesnych poszukiwań kompozytorskich.

Najważniejszym punktem wieczoru będzie wykonanie czterech finałowych kompozycji - utworów, które zachwyciły jury oryginalnym językiem muzycznym, nowatorskim podejściem do formy i brzmienia oraz wyrazistą wizją artystyczną. To spotkanie z muzyką tworzoną tu i teraz, eksplorującą nowe idee i emocje.

Finał Konkursu Kompozytorskiego to święto muzyki współczesnej i wyjątkowa okazja do odkrywania nowych talentów.

------------
29.06.2025 | godz. 20.00  
Opera Leśna Powered by Energa w Sopocie


Odyseja kosmiczna - orchestral tribute to John Williams

Wykonawcy:
Motion Trio w składzie:
Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek, Marcin Gałażyn  

Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Szymon Morus_dyrygent  

W programie m.in.:      
Adam Wesołowski - Taniec sfer niebieskich 
Paweł Baranek - Helikopter 
Janusz Wojtarowicz - Carrousel, The Heart 

John Williams - Suity z filmów:  Star Wars / Harry Potter / E.T.  

Kosmos wchodzi na ziemię - w nocy 29 czerwca Opera Leśna stanie się portalem do galaktyki dźwięków, który połączy klasykę muzyki filmowej z nowoczesnymi brzmieniami. Odyseja kosmiczna to koncert, który wyniesie słuchaczy na nieznane orbity wyobraźni.

Pierwszą część koncertu wypełni elektryzująca energia Motion Trio, która rozwinie akordeon w nieoczywisty sposób - niczym kosmiczną maszynę do generowania dźwięków z innych światów. Zespół, znany ze swojej wirtuozerii i eksperymentalnego podejścia do muzyki, otworzy wieczór w atmosferze pełnej pulsujących rytmów i nieziemskich melodii. Ich twórczość jest podróżą przez przestrzeń i czas, a sam instrument w ich rękach staje się wehikułem, który przenosi słuchaczy poza granice wyobraźni.

W drugiej części koncertu Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Szymona Morusa zabierze publiczność w filmową podróż z muzyką Johna Williamsa, której nie trzeba przedstawiać. Star Wars, Harry Potter, E.T. - suity z tych niezapomnianych filmów wybrzmią w pełnej symfonicznej krasie, tworząc epickie obrazy w umysłach słuchaczy. To muzyka, która przywoła obrazy galaktycznych bitew, tajemniczych planet i magicznych światów.

Dwie różne muzyczne perspektywy - pierwsza, łamiąca schematy - druga, łącząca tradycję z monumentalnym filmowym brzmieniem - spotkają się na jednej scenie. Tej nocy Opera Leśna stanie się mostem między światem rzeczywistym a tym, który istnieje tylko w dźwiękach.

------------
01.07.2025 | godz. 20.00  
Kościół św. Jerzego w Sopocie


Singe Seele 

Wykonawcy:
Dorota Szczepańska _ sopran   
Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona  
Krzysztof Garstka_ klawesyn, prowadzenie  

W programie: 
G.F. Haendel - Sonata triowa g-moll HWV 387 / wybór / 
G. F. Haendel - cykl Neun deutsche Arien HWV 202-210 
G. F. Haendel - Sonata triowa d-moll HWV 381 

Nie ma z pewnością miejsca na świecie, dokąd człowiek podróżowałby z większą przyjemnością niż Włochy.

Tymi słowy Joseph Addison rozpoczął relację ze swojej podróży do Italii, którą odbył zaledwie kilka lat przed Haendlem. I choć u młodego Haendla idea podróży nie wzbudzała pierwotnie aż takiego entuzjazmu, to nie ulega wątpliwości, że wizyty we Florencji, Wenecji, Rzymie i Neapolu odegrały kluczową rolę w kształtowaniu jego twórczej osobowości. Niech nas więc nie zmyli niemiecki tekst poezji Bartholda Heinricha Brockesa wykorzystany w cyklu Neun deutsche Arien HWV 202-210, który powstawał już w Londynie między 1724 a 1727 rokiem. Muzyczny styl tych utworów nie odbiega od włoskich dzieł z tego okresu. Choć arie te nie są wpisane w szerszą narrację, to - podobnie jak solowe ustępy z Rodelindy czy Juliusza Cezara - zachwycają śpiewnością melodii, wyczuciem harmonii i naturalną, pełną umiaru ekspresją.

W stylu włoskim utrzymane są także utwory instrumentalne Haendla. W Sonacie triowej g-moll HWV 387 wyraźnie słychać inspirację twórczością Arcangela Corellego. Podobne wpływy są obecne w utrzymanej w tonacji d-moll sonacie oznaczonej numerem HWV 381. Co prawda czteroczęściowy utwór wpisuje się w schemat tak zwanej sonaty da chiesa, jednak następująca po uroczystym Adagio część szybka przywodzi na myśl nieodpowiedni dla kościoła taneczny rytm gigue'a.

Marta Dziewanowska-Pachowska

------------
02.07.2025 | godz. 16.00
Sala słoneczna - al. Mamuszki 14


Mały Książe - spektakl dla dzieci 

Wykonawcy:  
Teatr Piasku Tetiany Galitsyny  

Mały Książę to spektakl łączący piasek, światło, wodę, speed painting, gwiezdne show oraz grę aktorów i muzykę.  Opowieść o sile przyjaźni i ponadczasowych wartościach, wzruszająca i magiczna, idealna dla całej rodziny. 

Spektakl rodzinny, który zabierze najmłodszych widzów i dorosłych w magiczny świat pełen kosmicznych cudów, gdzie przyjaźń, miłość i wartości są ważniejsze niż jakiekolwiek odległości. Dzięki połączeniu malowania piaskiem, efektów świetlnych, wodnych i speed paintingu, historia Małego Księcia ożywa w niezwykły sposób. Każdy element spektaklu wciąga dzieci w niezapomniane wizualne przeżycie, które porusza wyobraźnię. Na scenie zobaczymy Teatr Piasku Tetiany Galitsyny, który w mistrzowski sposób łączy sztukę i teatr, tworząc spektakularne obrazy, które powstają na oczach widzów. Mały Książę to nie tylko historia o małym chłopcu z innej planety, ale także pełna emocji opowieść o tym, co naprawdę liczy się w życiu - o przyjaźni, miłości i szacunku do innych.

Zachwyć się tym wyjątkowym przedstawieniem i spraw, by Twoje dziecko na zawsze zapamiętało tę kosmiczną opowieść o Małym Księciu!

Rekomendowane dla dzieci od 4. roku życia
Czas trwania: 60 minut bez przerwy
Spektakl zawiera użycie światła stroboskopowego.

------------
03.07.2025 | godz. 20.00
Scena LASY - Opera Leśna   Powered by Energa


Universum

Wykonawcy:  
Atom String Quartet  

W programie:  
Dawid Lubowicz - I Kwartet smyczkowy Atomizacje
Mateusz Smoczyński - I kwartet smyczkowy Obrazki z wystawy
Michał Zaborski - Souvenir de Wilno
Krzysztof Namysłowski - Namysłowiak

Krzysztof Penderecki - Aria z Trzech utwory w dawnym stylu (opr. Mateusz Smoczyński)
Krzysztof Lenczowski - Modraszek Adonis z cyklu Atlas motyli
Mateusz Smoczyński - Happy

Cztery autorskie kwartety smyczkowe (Atlas motyli, Atomizacje, Obrazki z Warszawy, Bolero) ukazujące różnorodne inspiracje, style gry i techniki wykonawcze, szczególnie słyszalne w improwizacjach. Kompozycje łączą bogactwo form i kontrastów, ukazując unikalne brzmienie zespołu. 

W muzyce, jak w kosmosie - granice są tylko iluzją. Atom String Quartet zaprasza do odkrywania nowych dźwiękowych wszechświatów, gdzie klasyka spotyka się z improwizacją, a każdy utwór to inna galaktyka brzmień. Każdy z utworów to muzyczne zjawisko, w którym rytm, harmonia i chaos spotykają się, tworząc nieoczekiwane dźwiękowe przestrzenie w których dźwięki, niczym gwiazdy, pojawiają się i znikają, tworząc żywą, dynamiczną przestrzeń. To muzyka, która nie zna granic, wciąż poszukująca nowych, nieodkrytych jeszcze kosmicznych horyzontów.

------------
05.07.2025 | godz. 20.00
Opera Leśna Powered by Energa w Sopocie


Planety 

Wykonawcy:  
SeokJong Baek_tenor  
Polska Filharmonia Kameralna Sopot   
Szymon Morus_dyrygent  

W programie m.in.:  
wybór najpiękniejszych arii z takich arcydzieł operowych jak: Tosca, Cyganeria, Madama Butterfly, Turandot, Makbet, czy Aida

G. Holst - Planety op.32  

Finałowy koncert 15. edycji Festiwalu NDI Sopot Classic to wieczór, którego nie można przegapić. W Operze Leśnej spotkają się dwie potężne muzyczne galaktyki - operowe arcydzieła i symfoniczny monolit. Na scenie wystąpi jeden z najwybitniejszych współczesnych tenorów SeokJong Baek, którego głos sprawia, że każda aria w jego wykonaniu nabiera nowego wymiaru. Baek to artysta, który potrafi poruszyć słuchaczy głębią emocji, a jego występy na największych scenach operowych świata są dowodem na to, jak niezwykły jest jego talent.

Ale to nie koniec - po emocjonujących ariach operowych, wybrzmi jedno z najbardziej zaskakujących dzieł XX wieku: Planety Gustava Holsta. Ta suita symfoniczna to niezwykle barwna i dynamiczna podróż przez różnorodne cechy każdej z planet. Każdy utwór to oddzielna opowieść, pełna dramatyzmu, napięcia i wyrafinowanej orkiestracji. Holst stworzył kompozycję, która, choć osadzona w tradycji, wciąż pozostaje świeża i fascynująca.

A wszystko to w wykonaniu orkiestry Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, która pod batutą swojego szefa artystycznego Szymona Morusa daje gwarancję doskonałej interpretacji i pełnego zaangażowania brzmienia. To wieczór, który zadowoli nie tylko miłośników klasyki, ale i tych, którzy poszukują w muzyce przestrzeni i magii...


muzyka poważna - koncerty w Trójmieście

kwi 9

środa, g. 19.00

bilety 80 zł
ulgowy 60-40 zł

15 - 24 maja 2025

Gdańsk
bilety 27 - 151 zł
Kup bilet