stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Piąta edycja Festiwalu Czytelniczego Sztuka Czytania odbędzie się pod hasłem Miasto w literaturze. Literatura w mieście.

lis 7-8

piątek - sobota

Gdańsk Aniołki
Wstęp wolny
Tym razem pretekstem do rozmowy o literaturze będzie miasto, a literatura impulsem do dyskusji o mieście. Tegoroczna edycja festiwalu ma zwrócić uwagę na miasto w kontekście literatury oraz pokazać je z nowej perspektywy. Inspiracją do rozmowy o literaturze mają być miasta i miasteczka nie tylko w ujęciu architektonicznym lecz przede wszystkim pokazane oczami ludzi, którzy w nich mieszkają lub je odwiedzają.

Co motywuje i inspiruje pisarki oraz pisarzy do podróży, a później opisywania konkretnych zakątków świata? Jak ważną rolę odgrywają konkretne miejscowości w budowaniu literackiej fabuły? Między innymi na te pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas tegorocznej edycji festiwalu Sztuka Czytania.

Wśród zaproszonych gości festiwalowych m.in.: Jacek Hugo-Bader, Marcin Kydryński, Michał Rusinek, Anny Janko, Michał Olszewski, Ryszard Ćwirlej, Krystyna Kurczab-Redlich.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem i uczestnictwa w festiwalu.

CZWARTEK /24 LISTOPADA/

17:00 - spotkanie z Anną Janko /Biblioteka pod Kotem i Myszą, ul. Lelewela 21/22, Gdańsk-Wrzeszcz/
Spotkanie połączone z promocją książki pt. "Mała Zagłada".

Sochy na Zamojszczyźnie, 1 czerwca 1943 roku. Wystarczyło parę godzin, by wieś przestała istnieć. Budynki zostały spalone. Mieszkańcy rozstrzelani. Pośród zgliszczy pozostał jeden dom, nieliczni dorośli i kilkoro dzieci.

Wśród nich - dziewięcioletnia Terenia Ferenc, matka Anny Janko. Dziewczynka widziała, jak Niemcy mordują jej rodzinę. Nieludzki obraz towarzyszył jej przez lata spędzone w domu dziecka, by nigdy nie dać o sobie zapomnieć...
"Mała Zagłada" Anny Janko nie jest jeszcze jedną tragiczną opowieścią rodzinną wyciągniętą z lamusa II wojny światowej. To mocna, jak najbardziej współczesna rozprawa z traumą drugiego pokolenia - naznaczonego strachem. Brutalna, naturalistycznie opisana historia pacyfikacji polskiej wsi staje się w niej punktem wyjścia do przedstawienia etycznej i egzystencjalnej bezradności.

19:00 - spotkanie z Robertem Małeckim, Ryszardem Ćwirlejem i Agnieszką Pruską wokół zbioru opowiadań kryminalnych pt. "Rewers" /Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19, Gdańsk-Wrzeszcz/
Każde miasto ma swój rewers. Znajome nazwy, utarte ścieżki i oswojone miejsca kryją ciemną stronę schowaną pod osłoną nocy, w zapomnianych schowkach, starych piwnicach, a często - za oknami pozornie zwykłych mieszkań. Pamiętają i wiedzą o niej mury budynków, brukowane uliczki, ciemne zakamarki parków, miejskie stawy i rzeki.
"Rewers" to podróż po mrocznej stronie polskich ulic, zaułków i dzielnic, po kraju nierozwikłanych zabójstw, zdrad i tajemnic przeszłości.

PIĄTEK /25 LISTOPADA/

10:00 - warsztaty z kolażu dla dzieci "Literatura i miasto w kolażu"
Zapraszamy do udziału w warsztatach twórczych, na których odkryjecie tajniki kolażu.
Warsztaty poprowadzi Jose Alvarez- chilijski artysta, od lat zajmujący się prowadzeniem warsztatów dla dzieci i dorosłych ze sztuki kolażu, lalkarstwa oraz pantomimy. Na naszych zajęciach pomoże nam stworzyć literacko-miejskie kolaże oraz przybliży nam ich historię.
(liczba miejsc ograniczona, zapisy drogą mailową: marketing@wbpg.org.pl)

16:00 - spotkanie autorskie z Wojciechem Engelkingiem /Filia Gdańsk, ul. Mariacka 42, Gdańsk-Śródmieście/
Spotkanie połączone z promocją książki pt. "Lekcje anatomii doktora D."

W "Lekcji anatomii doktora D." mamy trzy plany: Warszawę niedalekiej przyszłości, przedwojenne Niemcy i Auschwitz z doktorem Mengele. Na wszystkich tych planach znajduje się ten sam bohater, a właściwie antybohater (Jakub Dejman lub Jacob von Deyman), który ma poczucie, że jest lepszy od innych, a jednocześnie jest tym zakompleksionym, niekochanym synem. Jakub (współczesny) przejmuje po ojcu klinikę chirurgii plastycznej i zmienia ludzi nie tak, jak oni chcą, tylko tak, jak według niego powinni wyglądać. Jacob (ten z przeszłości) wierzy, że ludzie wyjątkowi mogą wszystko, wyleczy go z tego przekonania nie kto inny jak doktor Mengele.

17:00 - spotkanie z Michałem Rusinkiem /Filia Gdańska, ul. Mariacka 42, Gdańsk-Śródmieście/
Spotkanie połączone z promocją książki pt. "Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej"

W tej książce spotykamy Wisławę Szymborską, której do tej pory nie znaliśmy. To portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji.
O kilkunastu latach wspólnych podróży z noblistką, nie tylko tych literackich, opowie Michał Rusinek.

19:00 - spotkanie z Michałem Olszewskim /Filia Gdańska, ul. Mariacka 42, Gdańsk-Śródmieście/
Spotkanie połączone z promocją książki pt. "Najlepsze buty na świecie"

Polska z reportaży Michała Olszewskiego to kraj podwójny: pod powierzchnią małej stabilizacji, na obrzeżach zwyczajnego życia rozgrywają się wydarzenia dramatyczne. Oto zagubiona w jednej z podkarpackich kotlin wioska, w której maltretowany przez księdza ministrant popełnia samobójstwo. Oto małopolskie Skawce, gdzie przywiązanie do ziemi musi przegrać z wielką inwestycją hydrotechniczną. Oto kraj, w którym pamięć o wojnie i jej ostatnich świadkach przybiera coraz bardziej groteskowe formy.

SOBOTA /26 LISTOPADA/

11:00 - warsztaty z kolażu dla dorosłych "Literatura i miasto w kolażu"
Zapraszamy do udziału w warsztatach twórczych, na których odkryjecie tajniki kolażu.
Warsztaty poprowadzi Jose Alvarez- chilijski artysta, od lat zajmujący się prowadzeniem warsztatów dla dzieci i dorosłych ze sztuki kolażu, lalkarstwa oraz pantomimy. Na naszych zajęciach pomoże nam stworzyć literacko-miejskie kolaże oraz przybliży nam ich historię.
(liczba miejsc ograniczona, zapisy drogą mailową: marketing@wbpg.org.pl)

12.00 - spacer literacki z Barbarą Piórkowską

Zbieramy się przed kawiarnią W Starym Kadrze, ul. Grobla I 3/4 w Gdańsku (naprzeciwko Rossmanna). Spacer potrwa około dwóch godzin.

Jesień sprzyja klimatom poetycko-pisarskim, a więc i my poszukamy w przestrzeni Gdańska literackich śladów. Pójdziemy przez zakamarki Starego i Głównego Miasta oraz Starego Przedmieścia. Ciepły ubiór oraz herbata w termosie zapewnią gorący odbiór miejsc wskazanych przez autorkę "Szklanki na pająki", Barbarę Piórkowską, a sam spacer zapewni trochę  ruchu, tak istotnego w okresie jesienno-zimowym. Porozmawiamy o gdańskich pisarkach i pisarzach, ulubionych przez artystkę. Poznamy literackie tajemnice niektórych obiektów, poczytamy najlepsze fragmenty wybranych książek. Połączymy przyjemne z pożytecznym - pieszą podróż po mieście z podróżą między słowami.

15:00 - spotkanie z Marcinem Kydryńskim /Biblioteka pod Żółwiem, ul. Św. Ducha 111/113, Gdańsk-Śródmieście/
Spotkanie połączone z promocją książki pt. "Biel. Notatki z Afryki"

Opowieści Marcina Kydryńskiego o Afryce to zapis wielu podróży, które autor odbywał przez ponad dwadzieścia lat. Opis wrażeń i wspomnień białego człowieka na Czarnym Lądzie uzupełniają wyjątkowe zdjęcia pokazujące Afrykę oczami autora.

16:30 - spotkanie z Krystyną Kurczab-Redlich /Biblioteka pod Żółwiem, ul. Św. Ducha 111/113, Gdańsk-Śródmieście/
Spotkanie połączone z promocją książki pt. "Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina"


Autorka - znawczyni problematyki rosyjskiej, ujawnia nieznane na ogół fakty z życia prezydenta Rosji. Skąd wziął się w KGB, czy rzeczywiście wygrywał wybory, jak naprawdę rozpoczął wojnę w Czeczenii i na Ukrainie, jakie ma związki z Al-Kaidą i tzw. Państwem Islamskim, jak wiele osób wysłał na cmentarz, jakim był mężem, jakim jest ojcem i czy czuje się samotny?

Autorka przypomina także fakty, o których informowały media, ale ukazuje je od podszewki, sięgając do kwestii dotychczas pomijanych. Opisuje splot wydarzeń, które doprowadziły do objęcia i utrzymania władzy przez Putina, oraz sytuację poprzedzającą głośne ataki terrorystyczne. Kreśli przy tym wnikliwy portret psychologiczny rosyjskiego przywódcy. Dynamiczna narracja, bogate źródła oraz liczne zdjęcia rzucają nowe światło na Władimira Putina.

18:00 - spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem /Biblioteka pod Żółwiem, ul. Św. Ducha 111/113, Gdańsk-Śródmieście/
Spotkanie połączone z promocją książek pt. "Skucha", "Dzienniki kołymskie", "Biała gorączka"
Jacek Hugo-Bader przejechał kawał świata, spotkał fascynujących ludzi, ale dopiero teraz opowiada o swojej najpoważniejszej wyprawie, największym wyzwaniu. Kreśli historię polskiej opozycji przez losy tych, którzy ją tworzyli - Kolumbów rocznik 50. - swoich, jak mówi, najbliższych, sióstr i braci.


Zasadniczą część "Dzienników kołymskich" stanowią codzienne zapiski, prowadzone przez autora w czasie podróży po części Rosji potocznie znanej jako Kołyma, od nazwy głównej rzeki tego obszaru. W przełożeniu na podział administracyjny Federacji Rosyjskiej, jest to przede wszystkim obwód magadański, a także część Jakucji. Osią narracji jest podróż autostopem z Magadanu do Jakucka, wzdłuż Traktu Kołymskiego (zwanego potocznie Trasą), głównego szlaku drogowego tych odludnych ziem.