stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Jak połączyć pomaganie z radością i własnym rozwojem? Zobaczyć więcej niż widać na pierwszy rzut oka? Co sprawia, że pomagamy chętniej i z przekonaniem? To wrażliwość właśnie. To wzruszenie, poczucie siły, które pojawia się gdy ktoś słabszy, inspirujący, inny jest obok. I możemy dla niego coś zrobić. Choćby opowiadając jego historię.

To Festiwal twórczości szczególnie wrażliwej na innych - dokumentu i reportażu prasowego oraz filmowego, a także tego, co wartościowe w sieci - blogów odpowiedzialnych i wartościowych społecznie. Połączenie sztuki i wartości.

W dniach 4-7 kwietnia w Gdyńskim Centrum filmowym i Teatrze Szekspirowskim odbędą się panele dyskusyjne z najwybitniejszymi polskimi reporterami, pokazy filmów, wystawy fotografii wojennej i warsztaty psychologii pozytywnej.

Festiwal Wrażliwy powstał by ciekawy i inspirujący sposób połączyć sztukę, towarzyszące jej emocje i wrażliwość z pomaganiem nieuleczalnie chorym dzieciom i Dziecięcym Hospicjom Domowym. Bowiem całkowity dochód z festiwalu zostanie przeznaczony na pomoc właśnie im - podopiecznym i partnerom fundacji Zostaw Swój Ślad, która jest równocześnie organizatorem festiwalu.

"I tworząc Festiwal Wrażliwy chcieliśmy jeszcze uważniej rozejrzeć się wokół. Zobaczyć więcej. I zobaczyć to oczami artystów. Filmowców, reporterów, dokumentalistów świata".

Wrażliwość to przywilej twórców, a czasem cena, którą płacą za głębsze widzenie i czucie rzeczywistości. Od nich chcemy się uczyć i uhonorować ich za to, co robią. Inspirować się historiami prawdziwych bohaterów. Uczyć się uważności. I naprawdę zaangażować w to ludzi, którzy mogą wesprzeć naszą ideę mądrego pomagania." Mówi Paula Rettinger-Wietoszko dyrektor festiwalu i prezes zarządu fundacji Zostaw Swój Ślad.

Ideę festiwalu wspierają wybitni twórcy ze świata filmu, reportażu i sztuki. W kapitule honorowej zasiadają między innymi Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Sławomir Idziak, Mariusz Szczygieł i Agata Stafiej-Bartosik. I to oni przekażą widowni festiwalowej swoje przesłanie i refleksje dotyczące wrażliwości.

W ramach festiwalu obok pokazów festiwalowych odbędzie się panel dyskusyjny o wrażliwości współczesnych reporterów. Panel pt. "PIĘTRA WRAŻLIWOŚCI - z reporterami o zrozumieniu" poprowadzi Adrian Stachowski, a jego gośćmi będą tak wybitni twórcy jak Mariusz Szczygieł - współzałożyciel Instytutu Reportażu, Magdalena Grzebałkowska czy Justyna Kopińska.

Nie zabraknie także inspiracji dla dzieci i młodych widzów. "Wyszukujemy w sieci to, co może pomóc dzieciom lepiej zrozumieć ich codzienne problemy: nietolerancję, przemoc, hejt, uzależnienia, odmienność czy śmierć bliskiej osoby. Krótki "you-tubowy" filmik dotrze do nich znacznie lepiej, niż "kazanie" rodzica czy wychowawcy. I to właśnie nauczycielom i rodzicom chcemy dać pomysły jak pokazać w atrakcyjny sposób trudny temat. - mówi Durga Szymańska Główny koordynator Festiwalu - Młodzież chcemy zaś zainspirować, by podczas kolejnej edycji festiwalu pokazała samodzielnie nakręcone filmiki na temat ich własnych problemów i dokonań."

Galę Finałową w Teatrze Szekspirowskim poprowadzi Grażyna Torbicka, a uświetni ją występ gościa specjalnego Festiwalu - Daniela S. Kotlińskiego - światowej sławy bas-barytonu, odnoszącego sukcesy na międzynarodowych scenach i estradach koncertowych.

Podczas gali finałowej odbędzie się też aukcja przedmiotów podarowanych przez gwiazdy polskiego i światowego kina, z której dochód zostanie przekazany podopiecznym Fundacji Zostaw Swój Ślad oraz na rozwój aplikacji HospiCare, która wspiera pracę zespołów medycznych Dziecięcych Hospicjów Domowych w całej Polsce.

"Warto tu też wspomnieć, że wszystkie osoby występujące, prowadzące i przygotowujące Festiwal Wrażliwy robią to bez żadnego wynagrodzenia, za to z wielką pasją i radością. Dzięki wsparciu partnerów merytorycznych i szkół filmowych mamy pewność co do najwyższego poziomu artystycznego, a sponsorzy festiwalu - Grupa Energa i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna umożliwili realizację naszej misji." - dodaje Paula Rettinger

"Istotą naszej pracy jest połączenie sztuki, autorytetów, wrażliwości i niesienia pomocy na najwyższym poziomie i z pełnym profesjonalizmem" - mówi Magdalena Kampowska członek Rady Fundacji, aktywnie wspierająca organizację Festiwalu.

Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy ciekawi są najlepszych Polskich dokumentów Filmowych. Każdy uczestnik otrzyma też egzemplarz Gazety Festiwalowej z najlepszymi reportażami prasowymi i mnóstwem ciekawych inspiracji od autorytetów i gwiazd festiwalu.

PROGRAM FESTIWALU

wtorek 4 kwietnia
Gdyńskie Centrum Filmowe w Gdyni

19.00 Uroczyste otwarcie festiwalu
19.15 - 21.00 Panel dyskusyjny o wrażliwości twórców "Piętra wrażliwości - z reporterami o zrozumieniu"
Organizator panelu - Instytut Reportażu
prowadzenie: Adrian Stachowski - Tygodnik Powszechny

uczestnicy panelu:
Magdalena Grzebałkowska - pisarka, reporterka Gazety Wyborczej
Justyna Kopińska - reporterka Gazety Wyborczej
Mariusz Szczygieł - pisarz, reporter, Instytut Reportażu
Liczba miejsc ograniczona!

środa 5 kwietnia 10.00 - 21.00 POKAZY FESTIWALOWE
Gdyńskie Centrum Filmowe w Gdyni

10.00-12.00 panel edukacyjny dla dzieci i młodzieży
Pokazy krótkich, mądrych filmów, które pomogą zrozumieć świat i unikać błędów. Po pokazach krótka dyskusja z udziałem widzów i autorytetów.

12.30-14.30 panel edukacyjny dla dzieci i młodzieży

Krótkie formy filmowe o problemach młodzieży i sposobach radzenia sobie z nimi. Filmowe inspiracje do tego kim warto być i ostrzegawcze światełka alarmowe. Prosta forma, która trafia lepiej niż pogadanki umoralniające.

prowadzenie: Beata Szewczyk - Radio Gdańsk

18.15-21.00 Pokazy dla dorosłych

Reportaż i dokument o tematyce wrażliwej społecznie. Trudne tematy i niezwykłe, inspirujące, prawdziwe historie ludzi, którym się udało lub... nie udało. Starannie wyselekcjonowane polskie produkcje filmowe dotyczące naszego podwórka i ludzkich historii, które dzieją sie obok nas. Tych bardzo trudnych i tych, które sami chcielibyśmy umieć tak przeżyć.
Inspiracja do bycia lepszym. Do bycia przyzwoitym.

prowadzenie: Piotr Jacoń - TVN24

Na pokazach zobaczymy filmy nominowane w kategorii: reportaż i dokument filmowy PROFESJONALIŚCI:
Kasia i Sylwek - Nadim Suleiman
Dziewczęta z Auschwitz - Kinga Wołoszyn
Werka - Paweł Łoziński
Born to be help - Krzysztof Kudelski
Nauka - Emi Buchwald
Świat nie jest taki zły - Fundacja Hospicyjna
Debiut - miłość - Sylwia Rosak

Oraz nominowane w kategorii Reportaż i dokument filmowy - DEBIUT
Kurdyjska Kołysanka - Anna Domańska
Może podwieźć - Mateusz Wyszogrodzki
Dziurawa skarpeta - Michał Łebski
Winni - Anna Jakubowska
Każdy Inny - Wszyscy Równi - Uczniowie szkoły w Lichnowcach

czwartek 6 kwietnia

18.30 Otwarcie wystawy forografii wojennej
Michał Zieliński - dzieci wojny
Teatr Szekspirowski w Gdańsku

Bedzie można zobaczyć zdjęcia polskiego fotoreportera wojennego Michała Zielińskiego, oraz zdjecia dzieci, którym pomagamy organizując Festiwal.

19.00- 21.00 UROCZYSTA GALA FINAŁOWA
Teatr Szekspirowski w Gdańsku
prowadzenie: Grażyna Torbicka

Ogłoszenie zwycięzców Festiwalu Wrażliwego i wręczenie nagród w kategoriach:
Najlepszy wrażliwy dokument i reportaż filmowy, kategoria PROFESJONALIŚCI
Najlepszy wrażliwy dokument i reportaż filmowy, kategoria DEBIUTANCI
Najlepszy wrażliwy reportaż prasowy, kategoria PROFESJONALIŚCI
Najlepszy wrażliwy reportaż prasowy, kategoria DEBIUTANCI
Najlepszy film wrażliwy dla dzieci i młodzieży - nagroda publiczności
Najlepszy blog wrażliwy
CZŁOWIEK WRAŻLIWY 2016

GOŚĆ SPECJALNY WIECZORU - recital
Daniel S. Kotliński - światowej sławy bas-baryton odnoszący sukcesy na międzynarodowych scenach i estradach koncertowych daje jeden z nielicznych występów w Polsce właśnie dla gości gali finałowej naszego festiwalu. Towarzyszyć mu będą muzycy światowej sławy, który przyjadą specjalnie na galę Festiwalu z całej Europy!

Licytacja niezwykłych przeżyć i przedmiotów podarowanych przez gwiazdy polskiego kina na rzecz chorych dzieci - podopieczych fundacji Polaku Pomagaj! i na rzecz rozwoju hospiCare - aplikacji mobilnej wspierającej pracę wszystkich Dziecięcych Hospicjów Domowych w Polsce.

piątek 7 kwietnia 9.00 - 12.00 Warsztaty Psychologii Pozytywnej
Siedziba Grupy Ergo Hestia S.A (budynek główny) ul. Hestii 1, Sopot
prowadzenie: Piotr Bucki

50% twojego szczęścia to geny. Wrodzony potencjał. Nie dasz rady go zmienić. 10% to okoliczności zewnętrzne - nie zawsze masz na nie wpływ. 40% to cała reszta, na którą będzimy pracować. Zmiana perspektywy, wybieranie optymalnej dla nas rzeczywistości, praca nad dobrostanem. O tym, jak budować lepsze, pełniejsze życie porozmawiamy podczas intensywnego warsztatu. Dowiesz się, że szczęście to nie przypadek. I jak zarządzać swoim.


Rezerwacja miejsc pod mailem info@wrazliwy.pl
Ilość miejsc ograniczona.

Bilety na pokazy festiwalowe i panel dyskusyjny można nabyć w Gdyńskim Centrum Filmowym i na stronie https://www.gdynskiecentrumfilmowe.pl/kino_studyjne/

Więcej informacji na stronie festiwalu