W dniach 4-12 kwietnia 2019 roku będziemy mogli uczestniczyć w pokazach filmowych, spotkaniach i dyskusjach z najlepszymi polskimi reporterami, filmowcami i naukowcami.
Naszymi gośćmi w najbliższej edycji będą między innymi: Ewa Ewart, Wojciech Jagielski, Prof. Jerzy Bralczyk, Grzegorz Głuszak, Kamila Kielar, Krzysztof Story, Łukasz Pilip, Agnieszka Jucewicz, Jacek Hołub, Ewa Liegman i wielu innych dziennikarzy, ludzi sztuki i nauki.
Nagrody festiwalowe będą wręczać Ewa Ewart i Tomasz Raczek, a galę finałową 12 kwietnia w Teatrze Muzycznym w Gdyni uświetni koncert Stanisława Soyki. W kapitule honorowej zasiadają największe autorytety związane z polska sztuką filmową i reporterską: Agnieszka Holland, Ewa Ewart, Sławomir Idziak, Mariusz Szczygieł, Wojciech Jagielski, Ewa Błaszczyk, Małgorzata Szejnert, Agata Stafiej-Bartosik i Krzysztof Zanussi.
Nagrodzone i nominowane reportaże zwracają naszą uwagę na ważne tematy społeczne i powinny być "lekturą obowiązkową" dla każdego z nas. Festiwal rozrasta się bardzo dynamicznie, zyskując znaczenie ogólnopolskie. Tym razem będzie trwał aż osiem dni podczas których W Gdyńskim Centrum Filmowym i gdańskim Hevelianum spotkamy ponad dwudziestu reporterów, artystów i przedstawicieli świata nauki i kultury.
Obok nagród reporterskich, tradycyjnie już podczas gali finałowej zostaną też przyznane nagrody
Człowiek Wrażliwy 2019, dla mieszkańców Trójmiasta szczególnie zaangażowanych w pomoc innym. Nagrody wręcza tegoroczny partner społeczny i współorganizator festiwalu - Hospicjum Pomorze Dzieciom.
Festiwal rozpocznie panel dyskusyjny z
prof. Jerzym Bralczykiem, który opowie o znaczeniu i genealogii słowa wrażliwość. Podczas Gali Otwarcia, która odbędzie się w siedzibie Ergo Hestia, odbędzie się aukcja charytatywna na rzecz podopiecznych Fundacji Zostaw Swój Ślad, która jest organizatorem festiwalu, oraz dla dziecięcych hospicjów domowych.
Ewa Ewart poprowadzi 11 kwietnia w Gdyńskim Centrum Filmowym warsztat reporterski dla każdego, na przykładzie swojego ostatniego dokumentu "Klątwa obfitości", zrealizowanego dla BBC.
10 kwietnia w GCF gościem specjalnym będzie też
Wojciech Jagielski, który opowie o wrażliwości reportera wojennego i jego współpracy z fotoreporterem na froncie. Spotkaniu towarzyszy pokaz fotografii tragicznie zmarłego
Krzysztofa Millera - znakomitego fotoreportera współpracującego z Wojciechem Jagielskim na terenach objętych konfliktami wojennymi.
Grzegorz Głuszak - laureat Grand Press 2018 opowie o kulisach reporterskiego śledztwa i powstawania nagrodzonego wielokrotnie materiału "Tomasz Komenda - 25 lat za niewinność".
W ramach spotkań z reporterami 6 i 7 kwietnia w Gdańskim Hevelianum odbędą się prelekcje i panele dyskusyjne z
Kamilą Kielar /Świat oddycha skrzelami/, Krzysztofem Storym /#ZaDrzwiami/,
Łukaszem Pilipem z Dużego Formatu i Wysokich Obcasów /Dzieciństwo bez trzepaka/ i
Agnieszką Jucewicz z Wysokich Obcasów /"Czucie" - rozmowy z psychologami o emocjach/.
Ważnym wydarzeniem jest też
panel dyskusyjny #słowoPRZECIWnienawiści, na które zapraszamy 7 kwietnia do Wozowni Artyleryjskiej Hevelianum. Panel inspirowany jest styczniowymi wydarzeniami w Gdańsku.
Jako, że SŁOWO jest tematem przewodnim festiwalu, chcemy rozmawiać o wadze wypowiadanych i pisanych słów, o ich skutkach dla polityki, jakości debaty publicznej, ale przede wszystkim dla społeczeństwa.
O wpływie słów używanych w mediach na nasze życie i postawy społeczne. O języku, który kształtuje nasze poglądy oraz nastawienie do innych ludzi, kultur i przekonań. O kierunkach, trendach w jakich zmierza komunikacja medialna. Jako przeciwwagę chcemy porozmawiać z psychologiem hospicyjnym o tym, jak ważna rolę odgrywa "dobre słowo" w sytuacjach kryzysowych czy ostatecznych.
W panelu uczestniczą
prof. Małgorzata Lisowska-Magdziarz b. dyrektor Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, pisząca aktualnie książkę pt. "Mowa nienawiści",
dr Magdalena Żadkowska socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizująca się w komunikacji medialnej oraz
Kamila Bubrowiecka psycholog Hospicjum Pomorze Dzieciom.
Jacek Hołub i Ewa Liegman z Hospicjum Pomorze Dzieciom, 9 kwietnia w Hevelianum będą dyskutować o codzienności rodzin i opiekunów nieuleczalnie chorych dzieci, na bazie poruszającej książki reporterskiej "Żeby umarło przede mną".
10 i 11 kwietnia Beata Szewczyk z Radio Gdańsk poprowadzi też
pokazy filmowe i dyskusje o wartościach dla dzieci i młodzieży z trójmiejskich szkół. Ich celem jest rozmowa z młodzieżą o emocjach i zjawiskach społecznych na bazie filmów dokumentalnych. Festiwal staje się też dla nich inspiracją do własnej twórczości i kręcenia swoich krótkich filmów i etiud dokumentalnych.
Program:www.wrazliwy.pl/program04.04.2019Inauguracja Festiwalu - aukcja charytatywna - impreza zamknięta dla partnerów i reporterów.
05.04.2019
Otwarcie festiwalu dla widzów. POKAZY FILMOWE - dokument.
Gdyńskie Centrum Filmowegodzina 18.00-21.00
Pokazy filmów festiwalowych nominowanych do nagrody głównej festiwalu. Najlepsze dokumenty III edycji festiwalu. Lista tytułów zostanie opublikowana po zakończeniu obrad Jury Festiwalu.
06.04.2019
3 SPOTKANIA Z REPORTERAMI
Gdyńskie Centrum Filmowe14.00-15.45 Kamila Kielar - "Świat oddycha skrzelami" Prezentacja, dyskusja, spotkanie autorskie.
Prowadzenie: Paweł Drozd, Polskie Radio, Program Trzeci
Reporterka, podróżniczka, badająca ginące gatunki niedźwiedzi.
Ma za sobą wiele samotnych, niezwykłych wypraw na daleką północ. Zajmuje się etologią dużych drapieżników. Opowie o tajemnicach i ekosystemie kanadyjskich niedzwiedzi-duchów, wielorybów i łososi oraz jego zaskakującym wpływie na los planety.
16.00-17.45 Łukasz Pilip - spotkanie autorskie "Podworko bez trzepaka opowieści z dzieciństwa"
Prowadzenie: Agnieszka Jucewicz - Wysokie Obcasy
Reporter dużego Formatu i Wysokich Obcasów, laureat nagrody "Twórca Szczególnie Wrażliwy"
Spotkanie autorskie wokół jego nowej książki reporterskiej o dzieciństwie. Niezwykle wrażliwe studium młodości bohaterów, które obala mit o beztrosce i szczęśliwości najmłodszych lat. I odpowiedzialności dorosłych za warunki jakie tworzymy najmłodszym.
18.00-19.45 Krzysztof Story "Adres - Polska" - prezentacja i spotkanie autorskie
Laureat nagrody głównej festiwalu w kategorii debiut, za tekst "Adres, Polska"
6 tys. Km na rowerze i 150 historii. Reporterski i fotoreporterski portret Polski z perspektywy 150 różnych miejscowości i tego samego odwiedzonego w nich adresu. Niezwykły portret Polski i Polaków, mieszkających pod "tym samym adresem".
07.04.2019
DYSKUSJE NA WAŻNE TEMATY.
Hevelianum, Wozownia Artyleryjska, Gdańsk, ul. Gradowa 814.00-16.00 Agnieszka Jucewicz "Czucie" z psychologami o emocjach.
Autorka bestsellerowej serii "żyj wystarczająco dobrze", "Kochaj wystarczająco dobrze" i "Wybieraj wystarczająco dobrze" bierze na warsztat emocje i uczucia. W mądrych, poruszających, i nieoczywistych rozmowach z najwybitniejszymi ekspertami od tematu - pschychologami i psychoterapeutami.
16.00-18.00 #wrażliwośćPRZECIWnienawiści - panel dyskusyjny media/psychologia/nauka o słowie i jego wpływie na społeczeństwo.
Rozmowa z przedstawicielami mediów, psychologami i naukowcami o wadze słów i o ich skutkach.
O wpływie słów wypowiadanych w mediach na nasze życie i postawy społeczne. O języku, który kształtuje nasze poglądy oraz nastawienie do innych ludzi, kultur i przekonań.
18.00-20.00 Grzegorz Głuszak - sprawa Komendy.
Projekcja materiałów filmowych i spotkanie z dziennikarzem UWAGA TVN i SUPERWIZJER, laureatem Grand Press 2018 oraz matką Tomasza Komendy, który niewinnie przesiedział w więzieniu 18 lat.
Dyskusja o roli reportera i wydawcy w sprawach wymagających wieloletniego śledztwa dziennikarskiego.
10.04.2018
Dokument filmowy, fotoreportaż, rozmowy o wojnie
Gdyńskie Centrum Filmowe10.00-12.30 pokazy filmów festiwalowych Dyskusje o wrażliwości, emocjach, wartościach, etyce, współpracy, i twórczości dla młodych widzów.
prowadzenie: Beata Szewczyk
Bilety na to spotkanie do nabycia tylko w kasach i na stronie Gdyńskiego Centrum Filmowego.
18.00-20.30 spotkanie z Wojciechem Jagielskim - jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy i reporterów wojennych.
Rozmowa o roli wrażliwości w pracy reportera i jego współpracy z fotoreporterem na froncie. Spotkaniu towarzyszy pokaz fotografii Krzysztofa Millera i wspomnienie o nim - wyjątkowym, uważnym, bezkompromisowym.
11.04.2018Pokazy i warsztaty reportażu filmowego
10.00-12.30 Pokazy filmów festiwalowych i dyskusje o wartościach dla młodych widzów. Dyskusje o wrażliwości, emocjach, etyce, współpracy, i twórczości.
prowadzenie: Beata Szewczyk
Bilety na to spotkanie do nabycia tylko w kasach i na stronie Gdyńskiego Centrum Filmowego.
18.00-21.00 Projekcja filmu Ewy Ewart "klątwa obfitości" oraz warsztat reporterski z autorką dotyczący powstawania filmu, kulisy pracy reportera i jego współpracy z zespołem.
12.04.2019
Gala Finałowa Festiwalu Wrażliwego i koncert STANISŁAWA SOYKI
Teatr Muzyczny w Gdynii, godz. 18.30 - 20.50 Wydarzenia Festiwalowe odbywają się w Gdyńskim Centrum Filmowym, Wozowni Artyleryjskiej Centrum Hevelianum w Gdańsku, a gala finałowa w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Dochód z biletów wspiera podopiecznych Fundacji Zostaw Swój Ślad i dziecięce Hospicja Domowe.
Prowadzenie: Janusz Daszczyński,
Nagrody najlepszym polskim reporterom wręczają goście specjalni: Ewa Ewart i Tomasz Raczek.
Nagrody "Człowiek Wrażliwy" wręczy Ewa Liegman z hospicjum Pomorze Dzieciom.
Galę uświetni wyjątkowy recital Stanisława Soyki.