Festiwal Wybrzeże Sztuki 2011 Gdańsk Sopot Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Wybrzeże Sztuki 2011 Opinie (19)

Relacja z imprezy

IV edycja Festiwalu Wybrzeże Sztuki, która odbędzie się między 26 czerwca a 10 lipca na scenach Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Sopocie. Podczas tegorocznej edycji zaprezentujemy najciekawsze, najbardziej kontrowersyjne i najgłośniejsze spektakle ostatnich lat. Teatr Wybrzeże pokaze nową premierę.

26 czerwca upłynie nam z warszawskim Och-Teatrem - ze spektaklem KOZA, ALBO KIM JEST SYLWIA? Edwarda Albee'ego w reżyserii Kasi Adamik i Olgi Chajdas, który zaprezentujemy na Scenie Kameralnej. Główny bohater spektaklu wyznaje żonie w dniu swoich urodzin, że podczas wyjazdu na wieś zakochał się w Sylwii.. KOZA, ALBO KIM JEST SYLWIA? to wyzwanie rzucone "społecznemu tabu". To poruszająca, tragiczna ale i zabawna opowieść o uprzedzeniach, zrozumieniu, miłości i nienawiści. W spektaklu zobaczymy mistrzowskie kreacje Marii Seweryn i Piotra Machalicy.

30 czerwca na Dużej Scenie odbędzie się na niezwykle kontrowersyjny spektakl Teatru Polskiego w Bydgoszczy - BABEL wg tekstu noblistki Elfriede Jelinek w reżyserii Mai Kleczewskiej. Przedstawienie stawia fundamentalne pytania dotyczące umierania, religii i wojny.

1 lipca na Scenie Kameralnej odbędzie się premiera WILLKOMMEN W ZOPPOTACH Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego. Nasz premierowy spektakl to zjadliwa satyra na prowincjonalną i snobistyczną Polskę i Polaków, którzy z tęsknotą patrzą w stronę mitycznego Zachodu. Premiera odbędzie się zarówno w ramach Festiwalu jak i z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

2 i 3 lipca na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże zaprezentujemy spektakl Teatru Polskiego we Wrocławiu - UTWÓR O MATCE I OJCZYŹNIE Bożeny Keff w reżyserii Jana Klaty. Tematem przedstawienia jest niewolnicza relacja między matką i córką, rodzicami i dziećmi, ojczyzną i jej obywatelami. UTWÓR O MATCE I OJCZYŹNIE uznano za jeden z najważniejszych spektakli w dotychczasowej karierze Jana Klaty. W jednej z głównych ról znakomita Kinga Preis!

4 i 5 lipca zapraszamy ponownie na Scenę Kameralną w Sopocie na spektakl warszawskiego Teatru IMKA - O PÓŁNOCY PRZYBYŁEM DO WIDAWY, CZYLI OPIS OBYCZAJÓW III według scenariusza i w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. OPIS OBYCZAJÓW III to mądry i zabawny traktat, który jak w soczewce skupia polskie ułomności i przywary. W jednej z głównych ról założyciel i dyrektor Teatru IMKA - Tomasz Karolak!

7 i 8 lipca na Dużej Scenie zaprezentujemy jeden z najważniejszych spektakli ostatnich lat - T.E.O.R.E.M.A.T. wg Piera Paolo Pasoliniego w reżyserii Grzegorza Jarzyny z TR Warszawa. Główny bohater spektaklu, tajemniczy przybysz zapowiedziany telegramem "Jutro przyjeżdżam", pojawia się nagle w domu bogatego przemysłowca, i tak samo nagle potem zniknie. Jego pobyt sprawi, że w poukładanym życiu włoskiej familii nic już nie będzie takie samo jak przedtem. W rolach
głównych Danuta Stenka i Jan Englert!

9 i 10 lipca na Scenie Kameralnej w Sopocie BABEL 2! Na Festiwalu będziemy mieli rzadką okazję aby przekonać się, jak ta sama sztuka Elfriede Jelinek została po raz drugi opracowana przez Maję Kleczewską. Tym razem ze studentami IV roku Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST (spektakl dyplomowy).

Organizatorem Festiwalu Wybrzeże Sztuki jest Teatr Wybrzeże. Festiwal powstał przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska, Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU

Niedziela, 26 czerwca, godzina 20.00, Scena Kameralna
Edward Albee
KOZA, ALBO KIM JEST SYLWIA?
Reżyseria: Kasia Adamik i Olga Chajdas
Bilety w cenie: 120 zł normalny, 70 zł ulgowy

Spektakl zrealizowany przez Och-Teatr w Warszawie

Występują: Maria Seweryn (Stevie), Radosław Jamroż (Billy), Piotr Machalica (Martin), Bartłomiej Topa (Ross)

Czwartek, 30 czerwca, godzina 19.00. Duża Scena
Elfriede Jelinek
BABEL - spektakl zalecany dla widzów dorosłych
Reżyseria: Maja Kleczewska
Bilety w cenie: 100 zł normalny, 60 zł ulgowy

Spektakl zrealizowany przez Teatr Polski w Bydgoszczy

Występują: Karolina Adamczyk, Dominika Biernat, Marta Nieradkiewicz, Małgorzata Witkowska, Michał Czachor, Michał Jarmicki, Artur Krajewski, Sebastian Pawlak (gościnnie) oraz Marcel Zygmunt jako Anioł.

Piątek, 1 lipca, godzina 19.00, Scena Kameralna
Adolf Nowaczyński
WILLKOMMEN W ZOPPOTACH - premiera
Reżyseria: Adam Orzechowski
Bilety w cenie: 50 zł

Spektakl zrealizowany przez Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Występują: Piotr Chys, Ewa Jendrzejewska, Katarzyna Kaźmierczak, Łukasz Konopka, Mirosław Krawczyk, Maria Mielnikow-Krawczyk, Wanda Neumann, Marzena Nieczuja-Urbańska, Robert Ninkiewicz, Andrzej Nowiński, Małgorzata Oracz, Zbigniew Olszewski, Maciej Szemiel, Jarosław Tyrański oraz debiutujący na scenie Wybrzeża Piotr Biedroń, tegoroczny absolwent krakowskiej PWST.

Sobota, 2 lipca, godzina 19.00, niedziela, 3 lipca, godzina 19.00, Duża Scena - BILETY WYPRZEDANE
Bożena Keff
UTWÓR O MATCE I OJCZYŹNIE
Reżyseria, opracowanie tekstu, opracowanie muzyczne: Jan Klata
Bilety w cenie: 100 zł normalny, 60 zł ulgowy

Spektakl zrealizowany przez Teatr Polski we Wrocławiu

Występują: Paulina Chapko, Dominika Figurska, Anna Ilczuk, Kinga Preis, Halina Rasiakówna, Wojciech Ziemiański

Poniedziałek, 4 lipca, godzina 21.30, wtorek, 5 lipca, godzina 21.30, Scena Kameralna
na podstawie tekstów ks. Jędrzeja Kitowicza, Henryka Rzewuskiego i cudzoziemców odwiedzających Polskę w czasach Stanisława Augusta
O PÓŁNOCY PRZYBYŁEM DO WIDAWY, CZYLI OPIS OBYCZAJÓW III
Scenariusz, reżyseria, scenografia: Mikołaj Grabowski
Bilety w cenie: 120 zł normalny, 70 zł ulgowy

Spektakl zrealizowany przez Teatr IMKA w Warszawie

Występują: Iwona Bielska, Mikołaj Grabowski, Andrzej Konopka, Wojciech Błach, Oskar Hamerski, Olga Mysłowska, Magdalena Boczarska, Tomasz Karolak, Urszula Popiel

Czwartek, 7 lipca, godzina 19.00, piątek, 8 lipca, godzina 19.00, Duża Scena
na podstawie twórczości Piera Paolo Pasoliniego
T.E.O.R.E.M.A.T.
Reżyseria i scenariusz: Grzegorz Jarzyna
Bilety w cenie: 120 zł normalny, 70 zł ulgowy

Spektakl zrealizowany przez TR Warszawa

Występują: Jan Englert (Paolo), Danuta Stenka (Lucia), Katarzyna Warnke (Odetta), Jan Dravnel (Pietro), Jadwiga Jankowska-Cieślak (Emilia), Sebastian Pawlak (gość), Rafał Maćkowiak (Angiolino) oraz Barbara Janczewska, Zbigniew Moskal, Andrzej Papis i statyści: Mieszko Barglik, Paweł Gromek, Piotr Gromek, Michał Mikołajczak, Kamil Przystał, Tomasz Trojanowski oraz dzieci

Sobota, 9 lipca, godzina 19.00, niedziela, 10 lipca, niedziela, godzina 19.00, Scena Kameralna

na podstawie sztuki BABEL Elfriede Jelinek
BABEL 2
Reżyseria: Maja Kleczewska
Bilety w cenie: 50 zł

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST

Występują: Maria Dejmek, Marcin Kowalczyk, Maciej Nawrocki, Dawid Ogrodnik, Lidia Olszak, Hubert Podgórski, Patrycja Pulit, Piotr Stramowski, Daniel Szczypa, Krystian Wojtarowicz, Joanna Woźnicka

-----
IV edycja Festiwalu Wybrzeże Sztuki będzie niepowtarzalną okazją do spotkania z wybitnymi twórcami zaproszonych przez nas spektakli. Spotkania będą odbywać się po każdym pierwszym pokazie festiwalowym. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Spotkanie z twórcami spektaklu KOZA, ALBO KIM JEST SYLWIA
niedziela, 26 czerwca, godzina 22.00, foyer Sceny Kameralnej

Spotkanie z twórcami spektaklu BABEL
czwartek, 30 czerwca, godzina 22.15, foyer Dużej Sceny

Spotkanie z twórcami spektaklu UTWÓR O MATCE I OJCZYŹNIE
sobota, 2 lipca, godzina 20.45, Duża Scena

Spotkanie z twórcami spektaklu O PÓŁNOCY PRZYBYŁEM DO WIDAWY, CZYLI OPIS OBYCZAJÓW III
poniedziałek, 4 lipca, godzina 23.30, Scena Kameralna

Spotkanie z twórcami spektaklu T.E.O.R.E.M.A.T.
czwartek, 7 lipca, godzina 21.30, Duża Scena

Spotkanie z twórcami spektaklu BABEL 2
sobota, 9 lipca, godzina 21.10, foyer Sceny Kameralnej

Informacja o biletach

Bilety w zależności od spektaklu w cenie 50-120 zł.
Karnet na 7 spektakli w cenie: 600 zł normalny, 380 ulgowy
Karnet na dowolne 3 spektakle w cenie: 260 zł normalny, 160 zł ulgowy

Sprzedaż biletów trwa od środy, 25 maja.

Czytaj także