Idea Dnia Sąsiada narodziła się we Francji w 1999 roku. Członkowie Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej (European Federation of Local Solidarity EFLS) zauważyli, że ludzie coraz częściej oddalają się od siebie, więzi społeczne rozluźniają się. Sąsiedzkie święto miało zbliżyć nas z powrotem do siebie.
Pomysł EFLS okazał się sukcesem - od 2004 roku święto obchodzone jest w całej Europie i z roku na rok pomysł rozprzestrzenia się po świecie. W 2010 roku świętowało aż 10 milionów ludzi w przeszło 1200 miastach w 32 krajach. W Trójmieście ten dzień jest także obchodzony.
W Gdańsku święto potrwa aż do 26 czerwca (stąd nie Dzień Sąsiada, ale Dni Sąsiadów), ale tu postawiono przede wszystkim na zangażowanie i samodzielność swoich mieszkańców. To oni mają być organizatorami sąsiedzkiego święta. Pomoc w przygotowaniu Dnia Sąsiada zapewni pakiet startowy, po który może się zgłosić każdy, kto zarejestruje swoje spotkanie na stronie internetowej www.dnisasiadow.gdansk.gda.pl lub przyjdzie do Punktu Informacji Kulturalnej przy ul. Długi Targ 39/40. W pakiecie startowym organizatora znajdują się: poradnik, czyli jak zorganizować udane spotkanie, koszulka dla organizatora, naklejki-identyfikatory, girlandy, obrus i baloniki do dekoracji miejsca imprezy. Każdy zarejestrowany organizator Dnia Sąsiada, który podzieli się wrażeniami - prześle fotografie ze spotkania i krótki opis - będzie mógł wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród, m.in. koców, mebli ogrodowych i rejsu promem morskim. Relacje z imprez sąsiedzkich należy przesyłać do 15 lipca 2011 na adres Punktu Informacji Kulturalnej przy ul. Długi Targ 39/40 lub za pośrednictwem strony internetowej www.dnisasiadow.gdansk.gda.pl
Gdańskie Dni Sąsiadów to także większe akcje: festyny, przemarsze i święta ulicy organizowane przez stowarzyszenia i organizacje. Odbywać się będą w całym mieście.
W Trójmieście Dzień Sąsiada odbył się 27 maja. W Gdańsku sąsiedzkie święto trwać będzie aż do 26 czerwca.