stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdańskie Dni Sąsiadów

Gdańskie Dni Sąsiadów to okazja do spotkania osób mieszkających w okolicy i rozpoczęcia nowych znajomości. Grill? Święto ulicy? Piknik? Festyn? Jest wiele sposobów na wspólne święto. Tegoroczna edycja spotkań rozpocznie się 27 maja i zakończy 30 czerwca. Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, Fundacja Wspólnota Gdańska i Straż Miejska zapraszają do zgłaszania wydarzeń w swojej dzielnicy już od połowy maja.

Robisz spotkanie? Opowiedz nam, co planujesz, a my przygotujemy dla Ciebie darmowy pakiet startowy, pomocny w zorganizowaniu święta, w którym znajdziesz poradnik "Jak zorganizować Dzień Sąsiada" oraz - nowość w tym roku - Sąsiedzką Książkę Kucharską z przepisami nadesłanymi przez organizatorów spotkań w poprzednich latach. Znajdują się w niej m.in. porady jak zrobić: sałatę ze świeżego szpinaku z daktylami i migdałami, błyskawiczną zupę z pora, falafele czyli kotleciki z ciecierzycy, makaron Shreka w sosie śmietanowym z chilli i z sercem, a także desery: tartaletki migdałowe z czereśniami, ciasto marchewkowe, kefirowe czy z lawendą.

O swoich doświadczeniach z Gdańskimi Dniami Sąsiadów opowiadają mama z córką - Izabela i Tosia Wałuszko: - Wzięłyśmy do tej pory udział w jednym spotkaniu, które zorganizowałam w 2015 roku. Plany na kolejne dni sąsiadów pojawiły się już na spotkaniu sąsiedzkim w ubiegłym roku. Jak wszystko pójdzie dobrze to będzie ich kilka a nie jedno, bo sąsiedzi z pobliskich podwórek nabrali chęci na wspólne spędzanie czasu. Myślałam o wspólnym zagospodarowaniu strychu, lub wspólnym spędzeniu czasu w zorganizowanym przez nas ogrodzie, ale najprawdopodobniej spotkamy się przy kawie - planuje Izabela Wałuszko. Obie zgłosiły swoje przepisy do Sąsiedzkiej Książki Kucharskiej. - Sałatkę z kukurydzy, czerwonej fasoli i selera, którą opisałam robię nawet kilka razy w miesiącu - mówi Tosia Wałuszko.

W 2015 roku powstała Rada Dzielnicy Przymorze Małe, w formie podziękowania mieszkańcom za udział w głosowaniu zorganizowano tam Gdańskie Dni Sąsiadów. - Byłam głównym koordynatorem całego festynu, jaki odbył się w parku nad Potokiem Oliwskim 27 czerwca 2015 roku - mówi Anna Maria Czarzasta. - Zorganizowaliśmy go pod szyldem Gdańskich Dni Sąsiadów, ponieważ ta formuła sprawdziła się już podczas obserwowanych przez nas innych spotkań sąsiedzkich. Chcieliśmy pokazać GDS w naszej dzielnicy i zachęcić mieszkańców do organizacji mniejszych spotkań we własnym gronie.

W Sąsiedzkiej Książce Kucharskiej znajdziemy m.in. przepis na blok czekoladowy. - Przepis znam z dzieciństwa - wspomina Anna Maria Czarzasta. - Robiła go moja mama, w czasach PRL-u był rarytasem! Nie korzystam z niego zbyt często, ale jego smak budzi wspomnienia idyllicznego dzieciństwa. Z tą opinią spotkałam się również wśród moich przyjaciół.

Spotkanie lub festyn można będzie zarejestrować przez formularz dostępny na stronie www.gdansk.dnisasiadow.pl/zarejestruj-sie lub w Instytucie Kultury Miejskiej. Każda osoba, która zarejestruje swoje spotkanie otrzyma pakiet startowy, a wysyłając relację ze spotkania (zawierającą krótki opis i zdjęcia) można wygrać nagrody - bony do hipermarketu. Pakiety można będzie odbierać od połowy maja w siedzibie IKM przy ul. Długi Targ 39/40.

- W 2015 roku padł kolejny rekord ilości spotkań i osób uczestniczących w Gdańskich Dniach Sąsiadów. Zorganizowano aż 207 sąsiedzkich spotkań w 31 dzielnicach Gdańska i 18 lokalizacjach poza miastem, w których udział wzięło około 23 372 osób. Najaktywniejsze było Śródmieście Gdańska, gdzie zorganizowano 24 spotkania - mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

W pakiecie startowym, który można będzie odbierać od połowy maja w Instytucie Kultury Miejskiej, znajdują się: papierowe kubki i serwetki, torby materiałowe, zmywalne tatuaże, balony, naklejki - identyfikatory, girlandy, fartuchy, plakaty, zaproszenia, pocztówki i foldery "10 dobrych rad, by spotkanie było udane", a także nowość - Sąsiedzka Książka Kucharska.

Idea Dnia Sąsiada narodziła się we Francji w 1999 roku. Członkowie Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej (European Federation of Local Solidarity EFLS) zauważyli, że ludzie coraz częściej oddalają się od siebie, więzi społeczne rozluźniają się. Sąsiedzkie święto miało to zmienić, pomóc nam zbliżyć się do siebie. Pomysł EFLS okazał się sukcesem - od 2004 roku święto obchodzone jest w całej Europie.

Do Gdańska idea sąsiedzkiego święta dotarła w 2006 roku. Jako pierwsza spotkanie z sąsiadami i sąsiadkami zorganizowała Danuta Poczman wraz ze Stowarzyszeniem "Stara Oliwa". Instytut Kultury Miejskiej (wcześniej jako Gdańsk 2016), Urząd Miejski w Gdańsku oraz Fundacja "Wspólnota Gdańska" razem ze Strażą Miejską w Gdańsku organizują je w 2016 roku już po raz ósmy.

Więcej informacji i relacje z zeszłych lat znajdują się na stronie: www.gdansk.dnisasiadow.pl/.
Zapraszamy na sąsiedzki profil na Facebooku:
www.facebook.com/GdanskieDniSasiadow.

Organizatorzy Gdańskich Dni Sąsiadów: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, Fundacja Wspólnota Gdańska, Straż Miejska w Gdańsku.
Partner Gdańskich Dni Sąsiadów: Spółka miejska GIWK
Patroni medialni Gdańskich Dni Sąsiadów: Trojmiasto.pl, Twoja Gazeta, Radio Złote Przeboje

Przeczytaj także