stat
Impreza już się odbyła
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
lis 8-10

piątek - niedziela, g. 16:00

Wstęp wolny
lis 8-11

piątek - poniedziałek, g. 10:00 - 23:00

Gdańsk,
bilety 22 zł
ulgowy 16 zł
IN OUT Festiwal 2009

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia ogłasza Konkurs na najlepszy film w ramach III edycji Festiwalu IN OUT 2009, który odbędzie się w dniach 16-17 października 2009 roku w CSW Łaźnia w Gdańsku.

O III edycji festiwalu IN OUT organizowanym w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA możemy powiedzieć, że jest to pierwsza jego edycja międzynarodowa. Nadesłano zgłoszenia z 10 krajów takich jak: Kanada, USA, Wielka Brytania, Belgia, Hiszpania, Włochy, Grecja, Niemcy, Czechy i Polska. Jurorzy biorący udział w ocenie nadesłanych prac to Witosław Czerwonka, Marco Mancuso i Jason Waite. W ramach wydarzeń około festiwalowych odbędzie się pokaz prac wideo z nowojorskiego International Guerilla Film Festival, którego kuratorem jest Jason Waite - jeden z jurorów, oraz pokaz polskiego wideo KRYZY$, którego kuratorem jest Michał Brzeziński. Zbiór KRYZY$ będzie wydany na płycie DVD wraz z czterema pracami nagrodzonymi podczas festiwalu.

IN OUT Festiwal 2009 jest otwartą formą poszukującą tego, co we współczesnej sztuce wideo jest najciekawsze, ma być rodzajem radaru i dlatego uczestniczącym artystom nie został zaproponowany żaden temat. Chodzi o to aby sztuka nie ilustrowała zagadnień teoretycznych i naukowych, ale by je wyprzedzała i inicjowała, lub podejmowała z nimi dialog. Zamiast ograniczać twórców tematem zrobiliśmy coś zupełnie odwrotnego - rozszerzyliśmy krąg uczestników i od chwili ogłoszenia terminu nadsyłania zgłoszeń nadeszło już wiele prac z całego świata. Różnorodność ta będzie stanowiła dla nas wyzwanie, gdyż konieczna będzie ich aranżacja dla zapewnienia festiwalowi ram teoretycznych, które będą jednak wynikały z otrzymanych prac. Mamy nadzieję, że poprzez różnorodność zgłoszeń dotrzemy do najnowszych, niezdefiniowanych jeszcze artystycznych imponderabiliów, które zapewne są związane z geograficzno-kulturowym kontekstem artystów-filmowców.
Będziemy poszukiwali nawiązań i twórczych rozwinięć, lub całkowitych przekroczeń problemów zaproponowanych przez pionierów filmu eksperymentalnego i sztuki wideo. Festiwal będzie więc też swoistym zwieńczeniem działalności edukacyjnej Letnich Warsztatów Wideo. Naszym celem jest doprowadzenie do konfrontacji bardzo różnych przestrzeni mentalnych i estetycznych, oraz rozszerzane dyskursu teoretycznego, który obejmuje na ogół jedynie zagadnienia oswojone i dowartościowne. Wydaje się to jedyna właściwa forma metodologiczna dla stworzenia festiwalu filmu eksperymentalnego i awangardowego festiwalu obrazu wideo.

Patronat na projektem objął Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski.

Przeczytaj także