IX Gdynia Blues Festival odbędzie się w dn. 1-3 czerwca 2012. Wśród zaproszonych Gienek Loska Band, Cree, Wild Shooter Band, Blue Jay Way, Jan Gałach Band.
Piątek 01.06.2012 (wstęp wolny)
Skwer Arki Gdynia 16:00 Blue Jay Way
17:00 Nie Strzelać do Pianisty
18:00 Joanna Knitter Blues & Folk Connection
19:00 The Red Phone (Holandia)
20:00 Gienek Loska Band
Sobota 02.06.2012 (wstęp wolny)
Skwer Arki Gdynia 16:00 Tres Hombres
17:00 Midnight Travel
18:00 Dr Blues & Soul Re Vision
19:00 Wild Shooter Band (Włochy)
20:00 Shanna Waterstown (USA)
Niedziela 03.06.2012 (wstęp wolny)
Skwer Arki Gdynia 16:00 Graf Hotel
17:00 Boogie Chilli
18:00 Blues Brothers Show
19:00 Jan Gałach Band
20:00 CREE
Poniedziałek 04.06.2012 (Bilety 60/80 zł)
Klub Ucho
20:00 Dana Fuchs
Zespół powstał 1 maja 2010 r, z inicjatywy Tomasza Bessera (wokal) i Marcina Korpasa (gitara). Już po miesiącu gry zadebiutowali w gdyńskim klubie "Ucho" na przeglądzie zespołów licealnych Projektor 2010, gdzie zebrali pozytywne recenzje. Ich muzyka opiera się na klasycznym rocku lat 70', ale nie boją się eksperymentować z nieco cięższym brzmieniem. Poza Tomkiem i Marcinem szeregi zespołu zasilają : Darek Hermann (gitara), Filip Arasimowicz (bas), Tomek Petecki (perkusja). Każdy z nich wnosi do zespołu coś od siebie, co tworzy koncertową mieszankę wybuchową!
Do osiągnięć Blue Jay Way zaliczyć można występy przed takimi zespołami jak "Mech" czy "Golden Life". Wystąpili również na festiwalu Yach Film (street video art). Ich największym jak dotychczas sukcesem jest dotarcie do finału R&R Music Festival, - https://www.festival.rnr.pl/ oraz 4 miejsce w przeglądzie zespołów Gitariada 2011. Muzycy stawiają przede wszystkim na koncertową energię i show sceniczny. Łączy ich pasja do muzyki i pięknych dziewczyn!
» Laureat lokalnego etapu ogólnoświatowego konkursu Hard Rock Rising 2012 i reprezentant Hard Rock Cafe Kraków!
» I Nagroda Jury oraz Nagroda Publiczności na V Festiwalu Las, Woda & Blues w Radzyniu
» I Nagroda na II Studenckim Festiwalu Bluesowym Bluesroads w Krakowie
» I Nagroda na IV Festiwalu Ścinawski Blues Nad Odrą
» Laureat VIII Galicja Blues Festival
» Wyróżnienie dla Huberta Szczęsnego za najlepszy wokal na XXI Festiwalu Blues nad Bobrem
» I nagroda i wyróżnienie dla Adama Karmińskiego na VII Gitarowej Solówce w Nowej Soli
» Wyróżnienie dla Adama Karmińskiego za najlepszą gitarę na II Wetwater Festival w Moryniu
Ankieta Forum Okolice Bluesa 2011:
3 miejsce w kategorii ZESPÓŁ
1 miejsce w kategorii ODKRYCIE
5 miejsce dla Huberta Szczęsnego w kategorii WOKALISTA
10 miejsce dla Adama Karmińskiego w kategorii GITARZYSTA
9 miejsce dla "I have to go" w kategorii UTWÓR
Różny bagaż doświadczeń, różne inspiracje, chęć zamieszania na polskiej scenie bluesowej. Prosimy nie strzelać. Robimy wszystko co możemy.
www.facebook.com/NieStrzelacDoPianisty
www.myspace.com/niestrzelacdopianisty
Joanna Knitter Blues&Folk Connection to nowa grupa grająca muzykę tak popularną w USA, niestety mało znaną w naszym kraju. Są to piosenki pochodzące w większości z początku XX stulecia. Historie morderstw, nieszczęśliwych miłości, opowiadania o zawirowaniach życiowych. Oprócz tego zespół gra swoje kompozycje, ściśle związane z obraną stylistyką.
Blues&Folk Connection działają od 2011 roku. To świeżuteńki projekt, który tworzą muzycy na tyle dojrzali, żeby nie dorzucać do oryginalnej folkowej harmonii dodatkowych susowych i alterowanych akordów.
W piosenkach, które gramy, liczy się prostota i tekst, a co za tym idzie - przekaz emocjonalny. Nie znajdziecie tu rozbudowanych kilkuchorusowych solówek, scatu, czy tzw. "showmeństwa". Jest szaleństwo, są emocje, jest dobra zabawa. Ale najważniejsza jest muzyka!!!
W skład grupy wchodzą:
Joanna Knitter - wokal
Krzysztof Paul - gitary
Artur Jurek - klawisze, akordeon
Adam Żuchowski - kontrabas
Piotr Góra - perkusja
"Joanna Knitter: Postanowiłam (po długim namyśle) nagrać w końcu płytę i móc koncertować z muzyką zgodną w 100% z tym, co gra we mnie. Nie jest to jazz, nie jest to też funky czy soul. To amerykański folk i jego warianty - czyli blues i country. Materiał pochodzi z dwóch źródeł - połowa to klasyki wczesnej muzyki amerykańskiej (z początku XX wieku). To proste piosenki opowiadające historie morderstw, nieszczęśliwych miłości, tęsknoty za domem. Druga część to moje własne kompozycje wynikające z zamiłowania do muzyki country bluesowej.
Surowe brzmienia, ciekawe harmonie - niby proste, a jednak urzekające, oraz niebanalne teksty - to kwintesencja projektu Blues & Folk Connection."
Pełny ducha Blues Punk. Seksowny, surowy, z jajami. Czasami dziki i pełen ekstazy, czasem podły, czasem rozmarzony. Zawsze jednak rozpoznawalny. Członkowie zespołu komponują muzykę do gangsterskich filmów i pracują głównie w studiu, ale są znani z pełnych energii występów na żywo.
Pod koniec 2011 roku, tuż przed wydaniem pierwszego, debiutanckiego singla 'Sonny Boy' niesławny Holenderski reżyser filmowy, Arne Toonen, zakochał się w muzyce zespołu i zdecydował się uzyć jej w jego thrillerze "Black Out". Muzyka okazała się być strzałem w dziesiątkę a zespół zyskał rozgłos na długo przed pierwszym występem na żywo.
Do tej pory członkowie obracali się w kręgach okołobluesowych. Mark i Mathijs spotkali się w 2003 roku i założyli zespół The Germaphonics'; energetyczne surfrockowe swingujące trio. W tym samym czasie Sean rozpoczął działalność z Seán Walsh Band: dobrze prosperujący zespół bluesrockowy, grający w całej Europie. Wydali dwa, dobrze odebrane albumy.
Szukając nowych wrażeń muzycy Ci zaczęli jamować i pisać nowe utwory.
The Red Phone jest świeże i gotowe, by wejść do gry! Znają swoje miejsce na scenie...Nie wolno przepuścić żadnej okazji by ich zobaczyć!
Gitara i wokal: Seán Walsh
Bas i chórki: Mathijs Vermeulen
Perkusja i chórki: Mark â?Tamba' Kieboom
www.theredphonemusic.com
Rock'n'roll to nie tylko odpowiednie nuty i brzmienie przesterowanej gitary, to przede wszystkim prawda o życiu. Również ta, która boli najbardziej. Może dlatego na prawdziwą rockandrollową muzykę tak mało jest dziś miejsca w naszym sformatowanym, wypucowanym, wypachnionym życiu. I pewnie dlatego Gienek Loska, gdy tylko pojawił się na scenie jednego z telewizyjnych talent shows, od razu podbił serca milionów telewidzów. Bo przypomniał nam, o co w tym wszystkim chodzi...
Gienek urodził się 36 lat temu w z Białooziersku, w okręgu brzeskim, na Białorusi. Do najbliższego większego miasta, czyli Grodna, przeprowadził się, by uczyć się grać na gitarze. Tam poznał Andrzeja "Makara" Makarewicza i razem założyli zespół Seven B, rockowy dynamit, który rozsadzał granice postsowieckiej Białorusi.
Plan był taki, że pojadą do Polski na kilka koncertów, w tym słynny festiwal Basowiszcza do Gródka, ale impreza się przeciągnęła, przyszło kilka innych propozycji grania, kumpel zaprosił ich do Krakowa i... zostali w naszym kraju. "Byliśmy żądni nowych wrażeń, rockandrolla, wszystkiego po trochu" - wyjaśnia Gienek, choć przyznaje, że łatwo nie było. U siebie byli już wschodzącą gwiazdą rocka, a tu tylko bezdomnymi emigrantami. Waletowali u znajomego w akademiku, grywali na ulicy, czasem brakowało na jedzenie. Ale w końcu magia zadziałała i Seven B najpierw podbili krakowski bruk, potem małopolskie kluby, aż wreszcie zostali docenieni w całej Polsce. "Nie braliśmy jeńców. Nie można być rockandrollowcem na pół etatu. A my wyrabialiśmy normę z nadgodzinami"- śmieje się dziś Makar.
W końcu jednak przyszło zmęczenie materiału. W 2006 roku Gienek odszedł z Seven B, a Makar, po kilku miesiącach grzania rock'n'rolla z innym składem, spakował gitarę i wyjechał do Szkocji, by tam ułożyć sobie życie. Zostały trzy płyty - "Rocktales", "Make up Your Mind" i "Acoustic" - i pamięć fanów o tych szalonych Białorusinach, którzy potrafili łoić rocka jak mało kto w tym kraju.
Po uporaniu się z osobistymi demonami, Gienek Loska postanowił wrócić na scenę. W końcu rock'n'roll to nie zawód, ale charakter.) Grał na streecie, próbował sił w "Szansie na sukces" i "Mam talent". Ale dopiero udział i zwycięstwo w "X Factor", postawiły go na nogi. Posypały się propozycje koncertów, a ich wspólny przyjaciel ściągnął ze Szkocji legendarnego już gitarzystę Makara... "Gdyby nie wrócił, nie dałbym rady" - przyznaje Loska. - "Wymiana pomysłów musi być, twórczy konflikt interesów".
Skład zespołu, który teraz nazywa się po prostu Gienek Loska Band,)uzupełniają: klawiszowiec Marcin Młynarczyk (m.in. Blues Obsession, Soul Finger, Czarne Korki) i basista Tomek Setlak (grał m.in. z Jackiem Dewódzkim).
Debiut płytowy Gienek Loska Band, wyprodukowany przez Macieja Muraszko (znanego fanom jazzu, muzyki teatralnej i filmowej, a na co dzień szefa zespołu Psychodancing, grającego z Maćkiem Maleńczukiem,), to z jednej strony lekcja klasycznego rock'n'rolla, wywiedzionego hen od Allman Brothers i Zeppelinów, ale z drugiej wierność własnym korzeniom - nie tylko pojawiają się motywy ludowe, ale też Gienek nie kryje akcentu, tej wschodniej śpiewności w swoim głosie, która przywodzi na myśl niezapomniane, rockowe lata Czesława Niemena. Innym polskim wokalistą do którego często bywa porównywany, jest Ryszard Riedel - zapewne przez tę szczerość w głosie, której nie sposób się nauczyć, którą po prostu się ma.
Tres Hombres to blues-rock power trio. Muzycy z zespołu supportowali gwiazdy polskiej sceny rockowej tj. Dżem,TSA,Lady Pank czy Kukiz. Wystąpili na większości ważnych festiwali w Polsce tj. Rawa Blues Festival, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Suwałki Blues Festival, Gdynia Blues Festival, Zakrzewa Blues Express czy Piknik Country w Mrągowie.
Zespół Midnight Travel powstał w maju 2005 r. Założycielem kapeli jest Maciej Dobrzyński, który wcześniej grał również w formacjach Midnight Train, Crazy Elephant czy Whisky Band.Spotkanie z basistą, Maciejem Burandtem było początkiem formowania się składu MT. Po kilku próbach i zmianach personalnych na wokalu wreszcie pojawił się Daniel Jendernal, a na perkusji Dawid Pinker.
W takim składzie zespół koncertował w kilkunastu pomorskich klubach, dwukrotnie na Festiwalu Bluesowym w Gdyni i Blues Express w Zakrzewie, a także na M.U.Z.A. Festiwal ("Międzygalaktyczna Unia Zajefajnych Artystów") we wrocławskim klubie Alive. Ponadto MT zarejestrował dwa koncerty w Radiu Pomorza i Kujaw. Midnight Travel to zespół blues-rockowy, którego muzyka inspirowana jest bluesem i hardrockiem, głównie lat '70 : Free, Led Zepellin, CCR, Black Crowes,The Allman Brothers Band, Jimi Hendrixa, B.B. Kinga,Freddie'go Kinga, Muddy Watersa, SRV i wielu innych osobistości tej wyjątkowej epoki w dziejach muzyki.
W październiku 2011 roku powstała nowa poznańska formacja: SOUL RE VISION.
Nazwa zespołu - SOUL RE VISION - to gra kilku słów w języku angielskim:
soul - styl muzyczny, który głównie będziemy wykonywać oraz dusza (bezpośrednie znaczenie)
revision - korekta, przejrzenie, poprawienie, wersja
re - ponowne, ponownie
vision - wizja, spojrzenie, widzenie, wzrok, widok, wyobrażenie
czyli:
Soul Revision = Soul Re Vision
= przejrzenie muzyki soulowej = ponowne spojrzenie =
kolejna wersja = nowa wizja = kolejne wyobrażenie = odnowienie..
lub w bardziej przenośnym znaczeniu:
ponowne spojrzenie w głąb swojego wnętrza = odnowienie duszy = kolejna wizja siebie..
Pomimo nazwy sugerującej daleko idące nowatorstwo, odniesienie do teraźniejszości, odnowę..
stylistyka grupy oparta jest przede wszystkim na klasycznej, czarnej muzyce lat 60-tych oscylującej wokół bluesa, rhythm&bluesa oraz wczesnego soulu.
Program SOUL RE VISION obejmuje w znakomitej większości najciekawsze, najbardziej znane i lubiane standardy soulowe oraz rhythm&bluesowe, w większości dynamiczne utwory o wręcz tanecznym charakterze. Oczywiście w czasie koncertu nie zabraknie także kilku spokojniejszych piosenek.
Liderem grupy jest Dr Blues - Krzysztof Rybarczyk - wokalista i gitarzysta, wielbiciel czarnej muzyki i brzmienia zespołów z lat 40 - 70, który wykonując standardy soulowe i bluesowe znakomicie czuje się na estradzie nawiązując bezpośredni i niewymuszony kontakt z publicznością.
Koncerty SOUL RE VISION to okazja do nieskrępowanej zabawy w stylistyce muzyki z której 50 lat temu rodził się współczesny ROCK oraz R'n'B.
Pierwszy i obecny skład grupy:
Dr Blues /Krzysztof Rybarczyk/- voc, g
Janusz Musielak - g
Bartek Cholewiński - keyb
Joanna Dudkowska - bg
Tomek Boguś - dr
Nasze główne inspiracje:
B.B.King, Ray Charles, Ike & Tina Turner, Otis Redding, Wilson Pickett,
Eddie Floyd, Sam & Dave, Solomon Burke, Percy Sledge, Ben E. King...
www.soulrevision.pl
Zespół powstał w 2006 roku. Swój pierwszy album "On the road" wydał w roku 2008. Album jak i muzyka zespołu kręci się wokół klimatów southern-rocka i blues-rocka. Od wydania albumu zespół zagrał wiele koncertów we Włoszech jak i w całej Europie.
Shanna Waterstown urodziła się w małym miasteczku w centralnej Florydzie. Zaczynała swoją przygodę ze śpiewem w szkolnym chórze. Od 10 roku życia śpiewała w chórze gospel. Jako nastolatka przeniosła się do Nowego Jorku aby tam śpiewać bluesa. Później jej kariera zawiodła ją do Paryża gdzie grywała w większości znanych klubów jazzowych. Jej pierwszy singiel rozszedł się w ilości 75 tysięcy. Aktualnie koncertuje na całym świecie promując swój album z autorskim programem, który zawiera elementy bluesa, jazzu & soulu.
Na początku był chaos - jak w wielu opowieściach o początku świata. Bo zazwyczaj początki poprzedza coś niewyobrażalnego. A chwilę później, w 2008 roku, narodził się Graf Hotel. Być może spontanicznie i zapewne przy szklaneczce czegoś mocniejszego spotkało się kilku facetów, którzy kochają kobiety i muzykę. Nie byli to uliczni grajkowie, a instrumentaliści z krwi i kości z doświadczeniem zarówno muzycznym, jak i scenicznym. A gdy już świat wariował z powodu fali masowego brzmienia, z instrumentów Graf Hotel, kupionych za ciężko zarobione pieniądze, wydobyły się dźwięki ich muzyki. Na początku to covery rozgrzewały jeszcze osowiałych koncertowiczów, ale z czasem publiczność z przyjemnością smakowała już autorską twórczość zespołu.
Na skrzydłach weny tworzą od rocka, poprzez blues i folk, aż do jazzu. Rok 2008 okazuje się przełomowy dla zespołu. W październiku wydają autorską "epkę", która zawiera pięć utworów. Kawałki zostały przyjęte jak pięć przykazań dobrego brzmienia. Pieniądze zainwestowane w wydanie zaowocowały także ciepłym przyjęciem na koncertach klubowych i plenerowych w całej Polsce, co łatwo można było zauważyć pod sceną, po dzikich skokach i epileptycznych wstrząsach słuchaczy. Zespół koncertował m.in. przed TSA i Kasą Chorych z gościnnie występującym na scenie Jurkiem Styczyńskim. Muzykę tworzoną przez Graf Hotel doceniła nie tylko publiczność, ale także jurorzy przeglądów rockowych, czy też muzycy Ten Years After albo Joe Bonamassa, po koncercie na Suwałki Blues Festival. Ważnym wydarzeniem było zagranie koncertu na antenie Radia Olsztyn w ramach akcji "Mazury cud natury". Również Radio Gdańsk chciało zaserwować swoim słuchaczom muzykę Graf Hotel zapraszając ich do siebie w celu zagrania koncertu na żywo.
W 2010 roku muzycy weszli do studia i nagrali krążek z prawdziwego zdarzenia, który tematyką oddaje hołd ich rodzimym Mazurom. Utwór z tejże płyty "Cóż miałbym do stracenia" w 2011 roku utrzymywał się na liście przebojów Radia Olsztyn przez szesnaście tygodni, w tym trzy tygodnie na pierwszym miejscu.
W ten sposób wokalista Piotr Syta, gitarzysta Piotr Augustynowicz, perkusista Igor Augustynowicz i basista Jakub Karpiński stali się częścią polskiej sceny muzycznej, o czym mogliśmy już czytać na stronach gazet takich jak "Teraz Rock" i "Gitarzysta".
Boogie i Chilli... na pozór słowa, które do siebie nie pasują. Przecież Boogie kojarzy się z czymś przestarzałym- muzyką, która królowała na scenach kilkadziesiąt lat temu. A Chilli ? - świeżość, ostrość, zaczepność. A jednak... Boogie Chilli to symbioza tych dwóch słów, która na scenie eksploduje z niezwykłą mocą!
Zespół Boogie Chilli powstał w 2002 roku w Poznaniu. Założyli go doświadczeni muzycy: Maciej Sobczak (gitara), Robert Fraska (bas), Janusz Siemienas (gitara) i Andrzej Kubiak (perkusja). Dwóch pierwszych panów udzielało się w grupie Hot Water, dwóch następnych w zespole Wielka Łódź. Dwa lata później w zespole pojawił się harmonijkarz Leszek Paech. Na początku 2010 roku Andrzeja Kubiaka zastąpił Darek Nowicki (Hot Water, Izotop).
Z bluesowych doświadczeń Wielkiej Łodzi i bluesowo-rockowych Hot Water powstała niezwykła synteza stylistyczna. Z jednej strony wyznacza ją szacunek do bluesowej i rockowej tradycji, a z drugiej ciągła chęć eksperymentowania. Nie bez powodu zespół jest dużą atrakcją koncertową - za każdym razem utwory grane przez Boogie Chilli brzmią inaczej, bowiem muzycy uwielbiają improwizować i rozwijać swoją muzykę często w zupełnie nieoczekiwanym kierunku. Do tego wszystkiego dochodzi uwielbienie do szorstkości i brudu, które kojarzy się niemal z grunge'owym brzmieniem początku lat 90-tych.
Ciekawe jest również instrumentarium - niby typowo rockowe: dwie gitary, bas, perkusja, oraz harmonijka ustna, ale...jedna z gitar to dobro, a druga slide. Powoduje to powstawanie ciekawych i często nietypowych brzmień i frapujących harmonii.
Zapraszamy do zakupu naszych płyt - "LIVE TIME BLUES" i "KONCERT" - w Poznaniu w sklepie "Satisfaction" na ul. Półwiejskiej 20 i w księgarni "Akapit" na ul. Dąbrowskiego 96. Można je również zamówić bezpośrednio u nas. Wystarczy wysłać e-mail (zakładka "kontakt") z adresem wysyłki. Płyta "Koncert" jest również dostępna w sprzedaży na stronie merlin.pl oraz oczywiście na naszych koncertach. Życzymy przyjemnego słuchania i oglądania.
Rock, blues, jazz...to muzyka którą zespół grywa najchętniej. Jan Gałach jest niezmiernie wszechstronnym artystą. Skrzypek, cajonista, gitarzysta, klawiszowiec, wokalista, kompozytor i autor piosenek. Wyrazista osobowość i jeden z nielicznych polskich artystów, który dzięki charakterystycznemu stylowi gry i charyzmie scenicznej momentalnie wzbudza u słuchaczy zarówno podziw, jak i sympatię.
Polski zespół grający rocka o silnym zabarwieniu bluesowym, stylem przypominającym muzykę lat 60. i 70. Zespół powstał w 1993 roku w Tychach z inicjatywy trzech niespełna 16-letnich chłopców - Sebastiana Riedla, Sylwestra Kramka i Adriana Fuchsa. Pomysłodawcą nazwy był muzyk Ryszard Riedel, ojciec Sebastiana, którego fascynowała historia i życie Indian, sam chciał w przyszłości mieć zespół o takiej nazwie.
Dana Fuchs jest najmłodszym z sześciu dzieci Sandy i Don'a Fuchs'ów. Swoją przygodę z muzyką zaczęła w wieku 12 lat śpiewając w pierwszym Baptyskim chórze kościelnym. Jako szesnastolatka była liderką popularnego zespołu grającego w przydrożnym hotelu Holiday Inn. W wieku 19 lat wyprowadziła się do Nowego Jorku i tam wraz z Jon'em Diamond'em założyli zespół o nazwie Dana Fuchs Band. Grali z min. John'a Popper'a, James'a Cotton'a czy Taj Mahal. Zespół Dany wydał jedna płytę (Lonely For A Lifetime) lecz sławę przyniosła jej rola w Across the Universe. Dana grała główną rolę w Broadwayowskim musicalu Love Janis oraz napisała kilka utworów do filmu Sherrybaby. Obecnie pracuje dla MTV