stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Feta 2025

IX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA

6 lipca - 30 listopada 2024

bilety 35 zł
ulgowy 30 zł
Kup bilet
lip'25 10-13

czwartek - niedziela

Gdańsk
Wstęp wolny
Kolejna, dziewiąta już, edycja festiwalu odbędzie się w dniach od 9 - 17 lipca 2005 r. Będzie dłuższa od poprzednich a co za tym idzie więcej będzie widowiskowych spektakli nocnych tak lubianych przez gdańszczan.

Motywem przewodnim dziewiątej odsłony Fety będą spektakle oparte na autorskiej muzyce wykonywanej na żywo. Doświadczenie wyniesione z poprzednich festiwali pokazuje jak niesamowicie żywiołowo odbierane są spektakle wykorzystujące żywe instrumenty.

Tak jak podczas poprzedniej Fety, teatry gościć będą w samym sercu Gdańska, na gdańskiej starówce. Dla gości festiwalu przygotowaliśmy trybunę, dzięki której więcej widzów będzie mogło wygodnie oglądać przedstawienia. Mimo iż spektakle będzie można oglądać także na stojąco nieodpłatnie, za miejsce na trybunie trzeba będzie zapłacić symboliczne 5 złotych. Trybuna przygotowana będzie na około 500 osób.

W tym roku zaprosiliśmy teatry z 11 krajów. Po raz pierwszy na festiwalu zobaczymy teatry z Belgii, Finlandii oraz Serbii i Czarnogóry. Polskę reprezentować będą między innymi Polski Teatr Tańca, Teatr A i Biuro Podróży.

Festiwal zainauguruje znakomity włoski teatr tańca Oplas, który zaprezentuje "Carmen" Bizeta. Na zakończenie przygotowaliśmy koncert znakomitej cygańskiej orkiestry dętej pod kierunkiem Fejata Sejdicia, która pozwoli poczuć atmosferę filmów Kusturicy. Widzowie nielubiący tłumu i zgiełku ulicy będą mogli w kościele Św. Jana obejrzeć spektakl "Apokalipsa" Teatru A z Gliwic. Z powodu ograniczonej przestrzeni przedstawienie będzie biletowane - bilety w cenie 10 zł.

Ważnym wydarzeniem na Fecie będzie niedziela - 10 lipca, w całości poświęcona Teatrowi Pinezka z Gdańska, którego twórca - Przemysław Grządziela - aktor, clown, mim w tym roku obchodzi 25-lecia pracy twórczej. Pinezce towarzyszyć będą clownady przygotowane przez teatry z całej Polski. Wieczorem tego dnia Przemysława Grządzielę będzie można zobaczyć w roli solisty w głośnym widowisku Polskiego Teatru Tańca Ewy Wycichowskiej "Walka karnawału z postem".

Tradycyjnie festiwalowi towarzyszyć będą wystawy: fotograficzna "Foto Feta", która stanowi zbiór fotogramów wykonanych podczas ubiegłorocznej Fety oraz wystawa malarstwo Waldemara Marszałka w Galerii Triada i rzeźb niemieckiego artysty Matthiasa Rinne biorących udział w spektaklu "Szachy".

Gwiazdy tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA

Orkiestra dęta pod kierunkiem Fejata Sejdicia Z PRZYCZYN NIEZALEŻNYCH OD ORGANIZATORÓW ORKIESTRA NA FESTIWALU NIE WYSTĄPI

Senza Tempo - teatralno-taneczna grupa Senza Tempo jest zespołem z "katalońskiego zagłębia teatralnego". Stworzyli ją w 1990 r. tancerka Inés Bonz i aktor Carlos Mallol, którzy spotkali się po raz pierwszy na warsztatach prowadzonych przez członków słynnej grupy Piny Bausch. Czerpiąc z tych doświadczeń, stworzyli własny, nowy i niezwykle poetycki język, bardzo różny od tego, który dominuje na światowych scenach tańca. Sytuując się pomiędzy teatrem, tańcem i życiem, poszukują takich środków przekazu, które byłyby zdolne wziąć w niewolę widzów wraz z ich emocjami i przenieść w intymny świat wyobraźni. Bawią się logiką rodem z poezji, wciąż zaskakują widzów czymś niespodziewanym i nieoczekiwanym, przeplatając to wszystko subtelnym humorem. Ich spektakle wprawiają widzów w oszołomienie. Chcą nas nimi uwodzić, poruszać i prowokować, a wszystko po to, byśmy mogli przenieść się w świat naszej fantazji.

Gledalisce Ane Monro - słoweńska grupa przyjedzie do Gdańska z dwoma spektaklami: "Piknik" i "Emergency room". Oba są w swojej poetyce bardzo podobne. "Piknik" przedstawia wyprawę na łono natury niekoniecznie normalnej rodzinki. Spektakl pełen gagów i specyficznego czarnego humoru. Udowadnia jak cała rodzinka może zmieścic się małym fiacie. "Emergency room" to z kolei pamflet na służbę zdrowia. W przezabawny sposób słoweńscy aktorzy uczą jak poradzić sobie bez służby zdrowia. Oby ich pomysły miały się nigdy nie przydać 

Teatr A - W spektaklu "Genesis", bardzo zręcznie powiązano współczesność z wątkami biblijnymi, nie trzymano się sztywno tych ostatnich, stały się jedynie kanwą do opowiedzenia historii. Wykorzystano do tego celu nowoczesne multimedia, czyli to co bliskie młodym ludziom, muzykę -- i to ona budowała atmosferę spektaklu, w scenie o grzechach pojawiły się jak najbardziej współczesne klatki, gdzie uprawia się taniec erotyczny, zaś ilustracją była muzyka techno. "Apokalipsa" - przedstawienie, zrealizowane w konwencji teatru totalnego, wykorzystuje rozliczne środki ekspresji - emocjonalny ruch, taniec współczesny, dynamiczną muzykę będącą kompilacją rocka i muzyki klasycznej, przestrzenne formy scenograficzne, oświetlenie efektowe i projekcje video. Formalna spektakularność przedsięwzięcia pozostaje jednak w równowadze z partiami aktorsko-wokalnymi.

Polski Teatr Tańca - Walka karnawału z postem - tytuł spektaklu, chętniej nazywanego przez twórców instalacją choreograficzno - muzyczną nie bez powodu kojarzy się ze słynnym dziełem Breughla. W poznańskim projekcie nie znajdziemy jednak fabularyzacji aż gęstych od znaczeń breughlowskich figur. Wspólne jest raczej myślenie o kondycji ludzkiej, o naturze i jej sprzecznościach, o tęsknocie do ideału i uleganiu pokusie dysharmonii niż konwencja estetyczna. Znakiem ludzkiego losu staje się prawo do wyboru, droga w tym samym stopniu nasycona wolnością co zniewoleniem, prawdą i ułudą, pięknem i brzydotą, szczęściem i cierpieniem. To droga z siedmioma zakrętami, siedmioma grzechami głównymi, siedmioma prostymi prawdami, które są nami i którymi my jesteśmy. I choć propozycja "Walki karnawału z postem, postu z karnawałem" jest w swojej koncepcji choreograficzno - plastyczno - muzycznej bardzo współczesna to przez swój uniwersalizm tematyczny wpisuje się w odwieczną próbę odpowiedzi na pytanie: dokąd idziemy?

Spektakl ten nie pretenduje do roli moralitetu XXI wieku, na ważne pytania odpowiada w sposób znany z tradycji średniowiecznego teatru ludycznego, nie stroniąc od żartu, paradoksu, czy pastiszu. Autorzy pamiętają wszakże, że w średniowieczu przez "ludus" rozumiano zarówno zabawę, jak i sztukę. Wierząc, że dystans rodzi większą szansę na refleksję niż lęk, zapraszamy do wędrówki, która jest swoistą grą, nie wolną od ryzyka, sytuacji niespodziewanych i rozwiązań zależnych wyłącznie od decyzji widzów.
Spektakl nagrodzony Buławą Hetmańską na XXVI Zamojskim Lecie Teatralnym.

Teatro Oplas - Musicalowe nasycenie barwy, perfekcja ruchu oraz scenografia kamieniczek. Starego Miasta Gdańska to tylko kilka elementów, które przygotuje dla nas Oplas Teatro. Włoski teatr podróżujący ze swoimi spektaklami po całym świecie wszędzie wprawia widzów w oszołomienie. Uwodzi, porusza i prowokuje, a wszystko po to, aby mogli się przenieść w świat fantazji. "Carmen" to niezwykle ekspresywne, wysmakowane plastycznie, przykuwające uwagę widza oryginalną, bardzo sugestywną choreografią przestawienie.

Theater Antagon - spektakl "Time Out" niemieckiego teatru to przedstawienie o walce z przemocą i uciskiem. Rytm, taniec i imponująca sceneria wciągają widza w świat, który poszukuje minionej rzeczywistości. Teatr wykorzystuje skomponowaną przez siebie muzykę, szczudła, elementy tańca butho i spektakularne efekty pirotechniczne.

Compagnie Nagarythe - Pokaz sztuki i potęgi ognia. Francuzi zaprezentują nam solidną dawkę tańca, śpiewu i radości. Podczas parady wystąpią szczudlarze, bębniarze oraz żonglerzy ognia!

Teatr Kana - "Szachy" to polsko - niemiecki projekt oparty na współpracy artystów z różnych dziedzin. Inspiracja do jego realizacji stały się przestrzenne rzeźby Matthiasa Rinne z Berlina (festiwalowi towarzyszy wystawa artysty w Galerii Rzeźby). Szachy to gra umysłowa prowadzona na szachownicy przez dwóch przeciwników. Niestety w tej partii brakuję kolorów bierek. Wszystkie są białe. Gra staje się umowna. Każdy bohater przemierza swoją drogę. Tu na szachownicy między figurami idzie o życie pojedynczego człowieka.


PROGRAM IX MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRÓW PLENEROWYCH I ULICZNYCH "FETA"
9-17 LIPCA 2005



9 LIPCA 2005 (sobota)



20:00 Wernisaż wystawy fotograficznej "FOTO-FETA 2005" - Rozstrzygnięcie konkursu Foto Feta (Galeria Nowa Oficyna - ul. Piwna 27)

20:30 Wernisaż wystawy Waldemara Marszałka - twórcy plakatu FETA 2005 (Galeria Triada - ul. Piwna 11/12)

21:00 Wernisaż wystawy rzeźb Matthiasa Rinne (Galeria Rzeźby Związku Artystów Rzeźbiarzy - ul. Długi Targ 35/38)

22:00 Oplas Teatro "Carmen" (Włochy) - Targ Węglowy / 5 zł


10 LIPCA 2005 (niedziela)



12:00 Parada Czerwonych Nosów - Długi Targ, ul. Długa, Targ Węglowy

13:00 - 17.30 Prezentacja teatrów: Teatr Pinezka (Gdańsk), Teatr Pantomimy AP (Wrocław), Teatr Małych Form (Bydgoszcz), Teatr TOK (Wrocław), Teatr Malutki (Warszawa), Teatr Nikoli (Kraków), Teatr Na Bruku (Wrocław) - Długi Targ, Długa, Targ Węglowy

20:00 Voskresinnia "Hiob" (Ukraina) - Kościół Św. Jana / bilety: 10 zł

22.00 Polski Teatr Tańca "Walk@ karnawału z postem" (Poznań) - Długi Targ


11 LIPCA 2005 (poniedziałek)



16:00 Dansk Rakkerpak "Crazy Coppers" (Dania) - okolice LOT i Bramy Wyżynnej

19:00 Dansk Rakkerpak "Ryksza" (Dania) - Plac Kobzdeja

20:00 Voskresinnia "Hiob" (Ukraina) - Kościół Św. Jana / bilety: 10 zł

22.30 Theatre Antagon AKTion "Time out" (Niemcy) - Targ Węglowy / bilety: 5 zł


12 LIPCA 2005 (wtorek)



15:00 Jo Bithume "Muzyczne krzesła" (Francja) - Długi Targ

16:00 Dansk Rakkerpak "Ryksza" (Dania) - Tkacka

17.00 Jo Bithume "Szalone czasy" (Francja) - Długi Targ

18:00 Studio Dramatyczne Centrum Kulturalnego w Zrenjaninie "Przy sobocie" (Serbia i Czarnogóra) - Targ Węglowy

19:00 Jo Bithume "Słowo" (Francja) - Długi Targ

20.00 Leo Bassi "Dziwaczne Instynkty" (Włochy) - Targ Węglowy / bilety: 5 zł

22.00 Theatre Outre Rue "Les Noctiliques" (Belgia) - Długa, Długi Targ


13 LIPCA 2005 (środa)



16:00 Transitterani Minimi "Queen of Finland (Finlandia) - Długi Targ

17:00 Theatre Outre Rue "Les Dahrus" (Belgia) - Długa, Długi Targ

17:30 Corpus "Les Moutons" (Kanada) - Plac Kobzdeja

18:00 Transitterani Minimi "Queen of Finland (Finlandia) - Długi Targ

19:00 Studio Dramatyczne Centrum Kulturalnego w Zrenjaninie "Przy sobocie" (Serbia i Czarnogóra) - Długi Targ

20:00 Theatre Outre Rue "Les Dahrus" (Belgia) - Długa, Długi Targ

22:00 Feta - Teatr na Specjalne Okoliczności "Morze dzieciństwa" (Gdańsk) - Targ Węglowy / bilety: 5 zł

23:00 Projekt autorski "Szachy" (Polska - Niemcy) - Długi Targ


14 LIPCA 2005 (czwartek)



16:00 Corpus "Flock of Flyers" (Kanada) - Długa

17:00 Transitterani Minimi "Troublemakers" (Finlandia) - Długi Targ

18:00 Studio Dramatyczne Centrum Kulturalnego w Zrenjaninie "Przy sobocie" (Serbia i Czarnogóra) - Długi Targ

19:00 Transitterani Minimi "Absolute Enjoyment" (Finlandia) - Długi Targ, Długa

20:00 Corpus "Flock of Flyers" (Kanada) - Długa

21:00 Teatr Muzyczny na Basenowej "Opera za 3 Grosze" (Rosja) Targ Węglowy / bilety: 5 zł


15 LIPCA 2005 (piątek)



16:00 Gledalisce Ane Monro "Izba Przyjęć" (Słowenia) - Targ Węglowy

17:00 Teatr Okazjonalny "Carpet show" (Sopot) - Długa, Długi Targ

19:00 Orkiestra Fejata Sejdicia "Parada" ODWOŁANE

20:00 Gledalisce Ane Monro "Izba Przyjęć" (Słowenia) - Targ Węglowy

21.00 Teatr Makata "Wesele" (Warszawa) - Długa, Długi Targ

23.00 Biuro Podróży "Kim Jest Ten Człowiek We Krwi" (Poznań) - Targ Węglowy / bilety: 5 zł


16 LIPCA 2005 (sobota)



16:00 Cie des Quatre Saisons "Les Quatre Saisons" (Belgia) - Długa, Długi Targ

17:00 Gledalisce Ane Monro "Piknik" (Słowenia) - Długi Targ

19:00 Senza Tempo "El Bosque de Marcella" (Hiszpania) - Plac Kobzdeja

20:00 Cie des Quatre Saisons "Les Quatre Saisons" (Belgia) - Długa, Długi Targ

21:00 Orkiestra Fejata Sejdicia "Parada" ODWOŁANE

22:30 Teatr A "Genesis" (Gliwice) - Targ Węglowy / bilety: 5 zł


17 LIPCA 2005 (niedziela)



14.00 Cie des Quatre Saisons "Big Mama" (Belgia) - Długi Targ

16.00 Kijowski Teatr Eksperymentalny "Hołubka albo Kozacy, baby czorty i sól" (Ukraina) - Długi Targ

18.00 Cie des Quatre Saisons "Big Mama" (Belgia) - Długi Targ

19.00 Senza Tempo "El Bosque de Marcella" (Hiszpania) - Plac Kobzdeja

21.30 Teatr A "Apokalipsa" (Gliwice) - Kościół Św. Jana / bilety: 10 zł

23:00 Kijowski Teatr Eksperymentalny - "Pomiędzy niebem a ziemia" (Ukraina) - Targ Węglowy / bilety: 5 zł

***


Organizator zastrzega sobie możliwość drobnych korekt w programie

*****


Organizator: Młodzieżowy Klub Twórczy "Plama" - oddział Miejskiego Domu Kultury w Gdańsku

Mecenat: Miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski

Patroni medialni: Radio Gdańsk, Radio Eska Nord, Dziennik Bałtycki, www.trojmiasto.pl, Clear Channel, TVP3

Sponsorzy: Korporacja Ubezpieczeniowa Filar, Zepter International

Podziękowania: Pałac Młodzieży w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Narodowe, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Referat Promocji Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Straż Miejska w Gdańsku, Komenda Miejska Policji w Gdańsku, Institut Ramon Llull, Delegation Wallonie-Bruxelles, Foreign Affairs Canada

Spektakl Theatre Antagon AKTion "Time out" wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej

Przeczytaj także