stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

lis 22-24

piątek - niedziela, g. 18:30

Wstęp wolny

12 listopada - 13 grudnia 2024, g. 10.00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Monika Drożyńska
Wystawa: 16 lipca-10 września 2017, wernisaż: 16 lipca godz. 18:00
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1, Jaskółcza 1, Gdańsk Dolne Miasto 
Kuratorki: Agnieszka Kulazińska-Grobis, Aleksandra Księżopolska



Na wystawie Moniki Drożyńskiej "Кwas 2" zostaną pokazane prace opowiadające o zbiorowych tożsamościach i tym, co je kształtuje. Prezentacja jest kontynuacją wystawy "Kwas", która odbyła się w wileńskiej galerii Artifex latem 2016 roku. Częścią ekspozycji były kilkudniowe warsztaty, podczas których powstała jedna z czterech flag, które będą prezentowane na wystawie. 

Uczestniczki z Polski i Litwy wyhaftowały ją wyliczankami, przysłowiami, sentencjami, które opowiadają o skomplikowanych relacjach polsko-litewskich. W trakcie doszło do niełatwych sytuacji, które będzie można zobaczyć na filmach towarzyszących pracom. Częścią instalacji będzie również flaga powstała w procesie fermentacji tkaniny zakwasem buraczanym. 

Artystka w swoim projekcie skupia się na procesie tworzenia opartym na interakcji i dialogu. Jedynie dwie z flag są wyłącznie jej autorstwa. W pozostałych przypadkach (współ)twórcy i (współ)twórczynie wnoszą do prac własną perspektywę.Prace Moniki Drożyńskiej poruszają tematy, które przysparzają sferze publicznej kłopotów. Nie dostajemy tu jednak konkretnych interpretacji czy odpowiedzi na pytania nasuwające się podczas oglądania prac. 

Tytułowy "kwas" ma podwójne znaczenie. Z jednej strony fermentacja to biologiczny proces, więc może i tożsamość powinniśmy rozumieć jako efekt oddolnego, organicznego fermentu wywołanego/rozpoczętego przez spotkania i rozmowy? Z drugiej - mowa o relacjach międzyludzkich, które się "skwasiły", a więc zamknęły w ciasnych granicach. Poza tym wschodnia Europa słynie z kwaszonek: kisimy kapustę, ogórki, chleb. To nasze dziedzictwo i nasz wkład w kulturę. To coś, co mamy wspólnego. Kiszenie jest częścią naszej tożsamości.