stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Wilno w Gdańsku od 14 lat pokazuje to, co ważne w kulturze Wilna i Litwy. Od siedmiu lat rozwijamy także siostrzaną edycją imprezy - Festiwal Gdańsk w Wilnie (Gdansko kultūros dienų Vilniuje).

lis 22-24

piątek - niedziela, g. 18:30

Wstęp wolny
kwi'25 12

sobota, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 50 zł
Kup bilet
Przygotowując kolejne edycje festiwalu kładziemy nacisk na przedstawianie tradycyjnych treści wykorzystując w znakomitej większości współczesne środki wyrazu artystycznego. Dotyczy to muzyki, ale również sztuk wizualnych. Nadrzędną zasadą przy powstawaniu projektów festiwalowych jest kooperacja artystów litewskich i polskich realizowana najpełniej w ramach autorskiej formuły Free Culture, która zakłada wzajemną interakcję i kładzie nacisk na przygotowywanie przez nich pozycji autentycznych, świeżych, ale także autonomicznych wobec przyzwyczajeń wykonawców.

Do tej pory w ramach Festiwalu Wilno w Gdańsku / Gdańsk w Wilnie odbyło się kilkadziesiąt koncertów, wystaw, spektakli teatralnych, pokazów filmowych.

Festiwal, to również kolejna odsłona tradycyjnego Jarmarku Wileńskiego, z typowymi potrawami, napojami i pokazami kulinarnymi.

"Festiwal jest niemalże o wszystkim dla wszystkich". Zapraszamy na dwie duże wystawy do Centrów Sztuki Współczesnej Łaźnia I i II , na Targ Węglowy do wysłuchania siedemnastu koncertów, na spotkanie autorskie do Biblioteki, Tradycyjny Jarmark Wileński pełen atrakcji kulinarnych
i rzemieślniczych w dniach 7-10.09.2017.

Program XIV edycji festiwalu Wilno w Gdańsku

czwartek 7 września

17.30 - 19.30 Spotkanie literackie z Alvydasem Slepikasem Filia Gdańska WiMBP, ul. Mariacka 42 litewski poeta, pisarz i aktor. Przez cztery lata kierował tygodnikiem kulturalnym "Literatūra ir menas" ("Literatura i sztuka"), w którym pracuje do dziś. Do tej pory wydał dwa tomiki poezji i zbiór prozy. "Mam na imię Marytė" jest jego powieściowym debiutem, który został w 2012 roku uznany za najlepszą litewską książkę. Jego twórczość była tłumaczona na dziesięć języków (wstęp wolny)

piątek 8 września
12.00 - 20.00 Wystawa KWAS 2 oraz FRAGMENTY PĘKNIĘTEGO CHODNIKA
CSW Łaźnia 1,2,
ul. Jaskółcza 1, Strajku Dokerów 5,
(wstęp wolny)

15.00 - 20.00 Jarmark Wileński
Targ Węglowy

16.00 Oficjalne otwarcie Festiwalu
Scena, Targ Węglowy

16.00 - 17.00 Koncert KAPELI WILEŃSKIEJ
Idea utworzenia Kapeli Wileńskiej na wzór słynnej warsza - wskiej czy lwowskiej okazała się bardzo twórcza i oryginalna. Nie mieli wzorców do naśladowania, Wilno nigdy nie miało bowiem kapeli, a folklor miejski funkcjonował jedynie w formie fragmentów. Członkowie kapeli zaczęli intensywnie poszukiwać starych tekstów oraz tworzyć nowe. Na ich reper -tuar złożyły się popularne i lubiane przeboje dwudziestolecia międzywojennego, wyśmienite retro wileńskie, lwowskie, warszawskie. Od razu potrafili po mistrzowsku uchwycić nastrój, lekkość i wdzięk polskich szlagierów, dostosować doń styl ubierania się i zachowania na scenie.
Scena, Targ Węglowy
(wstęp wolny)

17.00 - 18.00 Koncert OKATA
Czworo artystów żyjących muzyką i rytmem, kompilujących muzykę tradycyjną ze współczesnym brzmieniem. Mieszający muzykę folkową z beatboxem oraz muzyką elektroniczną różnych wszystkich generacji. Okata kreuje własne, głębokie interpretacje dawnych utworów ludowych.


Scena, Targ Węglowy
(wstęp wolny)

18.00 - 19.00 Koncert MOVO
Litewski zespół blues rockowy, śpiewający w ojczystym języku. W roku 2016 wydali swoja drugą płytę "Kalnuose" oraz zostali nominowani do nagrody Best Rock Act na Litwie. Rok 2017 , to duża ilośc koncertów plenerowych oraz koncert dla telewizji LTR.

Scena, Targ Węglowy
(wstęp wolny)

19.00 - 20.00 Koncert CONDOR AVENUE
Litewski zespół grający na początku kariery Twist Rocka i Indie Rocka. Powstał w roku 2013. Z czasem klasyczne brzmienia gitarowe wyparte zostały przez przestrzenną elektronikę, co zmieniło znacząco charakter zespołu. Obecnie, ich styl nie podlega jednej konkretnej kategorii. To collage wielu fascynacji rockowych spojonych elektroniką na wysokim poziomie.

Targ Węglowy
(wstęp wolny)

20.00 - 21.00 Koncert IR VISA TAI KAS YRA GRAŻU YRA GRAŻU
Legendarna litewska grupa rockowa.Ich "piękna" nazwa zapewne zastanowi każdego czytelnika tego programu. W związku z tym, prosimy o podanie przez Państwa , na nasz adres mailowy tłumaczenia i interpretacji słów zawartych w nazwie zespołu. Czekamy pod adresem biurowpart@gmail.com. Nagrodą będzie koszulka festiwalowa, którą będzie można od nas odebrać w trakcie trwania festiwalu. Nagradzamy trzy najwierniejsze i najładniejsze interpretacje tej nazwy.



Scena, Targ Węglowy
(wstęp wolny)
21.00 - 22.30 DJ set
Targ Węglowy
(wstęp wolny)

sobota 9 września

12.00 - 20.00 Jarmark Wileński
Targ Węglowy
12.00 - 20.00 Wystawy: KWAS 2 oraz FRAGMENTY PĘKNIĘTEGO CHODNIKA
CSW Łaźnia 1,2,
ul. Jaskółcza 1, Strajku Dokerów 5,
(wstęp wolny)

14.00 - 15.00 Niespodzianka Wileńska - degustacja smakołyków kuchni litewskiej
Scena, Targ Węglowy

15.00 - 16.00 Koncert KAPELI WILEŃSKIEJ
Scena, Targ Węglowy
(wstęp wolny)

15.00 - 16.00 Kuratorskie zwiedzanie wystawy FRAGMENTY
PĘKNIĘTEGO CHODNIKA
CSW Łaźnia 2 , Ul. Strajku Dokerów 5 , Nowy Port

16.00 - 17.00 Koncert OKATA
Scena, Targ Węglowy
(wstęp wolny)

17.00 - 18.00 Koncert LADY GOTHENBURG
Lady Gothenburg, to zespół z Wilna operujący w stylu Garage - blues.Pozornie prymitywne, dynamiczne i krótkie piosenki to sedno zespołu. Ich utwory, to pewnego rodzaju miniatury życia codziennego na tematy degradacji społecznej, kwestii prawdziwej miłości przesadzonej i zabrudzonej informacji w mediach, czy przemocy wobec kobiet. Koncert w Gdańsku będzie przedpremierową prezentacją mającej się ukazać pierwszej płyty za sprawą włoskiej wytwórni Vinilificio. Lady Gothenburg swój wzrok skierowała na Polskę, chcąc wyrazić swoje osobiste zdanie na tematy obecnego życia społecznego i politycznego w Polsce.


Scena Targ Węglowy
(wstęp wolny)

18.00 - 19.00 Koncert SHEEP GOT WAXED
I Ich muzyka , to kompilacja jazzu , elektroniki oraz muzyki akademickiej , powstająca "tu i teraz" , przygotowana wcze śniej ale nabierająca ostatecznej wersji podczas występu. Każdy członek Trio angażuje w występ wszystkie możliwe organy. Jest ich troje ale grają , jakby ich było 2 razy więcej. Przeszłość muzyków sięgała gatunków Heavy Metal z czego pozostały im umiejętności oraz długie włosy. Obecnie eksperymentują z elektroniką, free jazzem, co uniemożliwia ich kategoryzację.



Scena Targ Węglowy
(wstęp wolny)

20.00 - 21.00 Koncert WOLFSOME
Wolfsome - to litewski zespół rockowy. Ich muzyczny styl możemy określić jako mieszanka :modern rock, grunge i blues., Sami o sobie:"just rock and roll." Ich powrót do aktywności datujemy na 2013 rok, kiedy zaczęli próby, pracę w studio i nagrywanie nowych piosenek. Po kilku latach czują się gotowi do przedstawienia swojego nowego oblicza.



Scena, Targ Węglowy
(wstęp wolny)

21.00 - 22.00 Koncert SOLO ANSAMBLIS
Zespół można sklasyfikować w gatunkach : post - punk, elektronik oraz "smutny" dance. Brzmi to bardzo obiecująco. Teksty odzwierciedlają indywidualne doświadczenia i ich własna filozofię funkcjonowania. To wszystko w oparach pulsującej elektroniki oraz żywych instrumentów. Wcześniej, zespół prezentował mroczniejsze klimaty, na pograniczu surowej muzyki alternatywnej. Obecnie , to muzyka do słuchania i tańczenia, dla zmysłu i duszy - jak twierdzą sami muzycy.



Targ Węglowy
(wstęp wolny)

niedziela 10 września

10.00 - 20.00 Jarmark Wileński
Targ Węglowy

12.00 - 20.00 Wystaw: KWAS 2 oraz FRAGMENTY PĘKNIĘTEGO
CHODNIKA
CSW Łaźnia 1, 2,
Nowy Port, ul. Strajku Dokerów 5, Jaskółcza 1
(wstęp wolny)

12.00 - 13.00 Koncert KAPELI WILEŃSKIEJ
Scena, Targ Węglowy
(wstęp wolny)

13.00 - 14.00 Koncert OKATA
Scena, Targ Węglowy
(wstęp wolny)

14.30 - 16.00 DJ set
Scena, Targ Węglowy
(wstęp wolny)

17.00 - 18.30 Koncert KEYMONO
Zespół opanował rodzimą scenę muzyczną , gdzie wydał dwa albumy, nagrał muzykę do dwóch filmów i wygrał wiele nagród za Utwór Roku, Album Roku. Ich muzyka to unikalna fuzja cyfrowego , perkusyjnego, roots-oweg podkładu z arsenałem elektronicznych instrumentów klawiszowych, trąbki, fletu, saksofonu, basu i żywej perkusji stanowiących o ich brzmieniu. Inspiracje takimi artystami jak: Chaka Khan, Little Dragon , Pink Floyd, Prince oraz Beethowen powodują porównanie do fuzji człowieka z maszyną , co daje publiczności ogromną dawkę energii nieoderwalnej z twórczą myślą człowieka.


Scena, Targ Węglowy
(wstęp wolny)

19.00 - 20.30 Koncert FINAŁOWY: FREE CULTURE CHOPIN IN JAZZ PROJECT
Jarosław Bester - akordeon, aranżacje utworów
Irek Wojtczak - saksofony
Jan Maksimovicz - saksofony
Tomasz Ziętek - trąbka
Dominikas Viśniauskas - trąbka
Ignas Juzoukas - kontrabas, bas
Naczelną ideą realizowaną w ramach projektu będzie próba
budowania ciekawych struktur dźwiękowych na bazie
kompozycji Chopina w sposób przemyślany i twórczy,
pozwalający oderwać się od konwencjonalnych interpretacji
jego dzieł.

Podczas koncertu zaprezentujemy następujące utwory:
1. Preludium des dur
2. Mazurek F dur
3. Preludium H moll
4. Preludium E moll
5. Mazurek B dur i A moll
6. Mazurek G moll
7. Fuga A moll
oraz utwór "niespodziankę"
Scena, Targ Węglowy
(wstęp wolny)

Przeczytaj także