stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal "Wilno w Gdańsku" już od kilku lat pokazuje to, co progresywne w kulturze Litwy. W tegorocznej edycji festiwalu, w części poświęconej sztukom wizualnym, zaprezentowana zostanie wystawa homeMADE. Zaproszeni do tego projektu zostali artyści polscy i litewscy, w tym: Nicolas Grospierre, Anete Grzeszykowska, Szymon Rogiński, Julijonas Urbonas, Rimas Sakalauskasa, Alicja Karska i Aleksandra Went, Przemysław Jasielski, Lina Zaveckyte oraz Alicja Bielawska.

gru 14-15

sobota - niedziela, g. 11:00 - 21:00

Wstęp wolny
kwi'25 12

sobota, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 50 zł
Kup bilet
Tematem wystawy jest przestrzeń prywatna. Artyści używając różnych środków wyrazu, fotografii, rysunku, wideo, instalacji, wprowadzają nas w swoje własnoręcznie skonstruowane przestrzenie. Tworzą własne mikroświaty poszukujące antidotum na otaczającą nas rzeczywistość; korzystając z elementów najbliższych, najłatwiej dostępnych konstruują nowe obrazy uciekające od oryginału. 

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Tegoroczną edycją odchodzimy od zwyczajowej formuły prezentacji najnowszej sztuki litewskiej. Gdańsk, Wilno to dwa miasta geograficznie nie tak od siebie odległe, połączone tragiczną historią. Wielu repatriantów z Wilna trafiło do zrujnowanego Gdańska, pozostawiając za sobą dom, meble, pamiątki; przywożąc jedynie kilka podstawowych rzeczy i bagaż pełen wspomnień.

W tegorocznej edycji Festiwalu zamierzamy przeanalizować zagadnienie domu, przedmiotów, smaków, zapachów tworzących go, a także całej gamy wspomnień w nim obecnych. Na bazie obrazu "bezpiecznej" przestrzeni prywatnej, bezpiecznego miejsca dzieciństwa, rodzinnego domu utrwalonego w pamięci repatriantów, chcemy zbudować dialog ze współczesnym Wilnem.

Oprócz wystawy zaprezentowane zostaną warsztaty będące wspólną realizacją grupy młodych architektów i repatriantów z Wilna oraz "Teatr Psilikonowy" - wspólną realizację litewskich artystów z grupą gdańskiej młodzieży.
"Wilno w Gdańsku" otwiera przestrzeń dialogu, spotkań pokoleń, stereotypów, stylów i gatunków muzycznych, w którym tradycja sąsiaduje z nowoczesnością. Do projektów zapraszamy artystów z całej Polski oraz Litwy.

Do najważniejszych wydarzeń muzycznych festiwalu zaliczamy przede wszystkim projekt "Free Culture Gdańsk-Vilnius", polegający na łączeniu wielu gatunków, muzyków, koncepcji w jedną spójną całość. W tym roku zaprosiliśmy do współpracy znakomitych muzyków polskich i litewskich: Grażynę Auguścik, Weronikę Grozdew - Kołacińską, Jarosława Bestera, Olgierda Walickiego, Michała Jelonka, Joszka Brodę, Tomasza Ziętka, Jakuba Staruszkiewicza, chór Trys Keturiose z Litwy oraz Wileńską Orkiestrę Smyczkową Kristoforo w liczbie 21 muzyków.

34 artystów spędzi ze sobą 5 dni na twórczej pracy, wymianie pomysłów, wspólnym aranżowaniu utworów. Tak wielkiego przedsięwzięcia muzycznego w historii tego festiwalu nie było. Mieliśmy do czynienia z poszczególnymi artystami w przeszłości ale tegoroczna jubileuszowa edycja ma za zadanie zjednoczyć najciekawszych muzyków wszystkich edycji. Będzie to swego rodzaju podsumowanie dziesięciu lat fantastycznej współpracy obu miast i państw zamknięte w jeden wielobarwny muzyczny spektakl.

Efektami projektu będą dwa koncerty: w Gdańsku (Teatr Wybrzeże 8.09.2013 godz: 20:00) oraz w Wilnie (Kościół Św. Katarzyny 15.09.2013). Koncerty gromadzą rokrocznie komplet publiczności. Zeszłoroczny projekt podsumowany został również wydawnictwem koncertowym wydanym przez Miasto Gdańsk w postaci płyty CD zatytułowanej Free Culture Gdańsk - Vilnius.

Festiwal to również prezentacja premier wydawniczych związanych ze wspólnymi projektami artystów z Polski i Litwy. W tym roku na szczególną uwagę zasługuje płyta gdańskiego zespołu Meadow Quartet z gościem specjalnym, multiinstrumentalistą Tomasem Dobrovolskisem z Wilna (7.09.2013 - scena plenerowa). Zespół jest tegorocznym laureatem Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Koncert będzie jednocześnie premierą płyty "The Erstwhile Heroes", która ukazała się właśnie na rynku a jest efektem spotkania artystów podczas festiwalu w roku 2011.

Kolejną nowością festiwalu będzie koncert gwiazd litewskiego jazzu, zatytułowany "Lithuanian Jazz Night", który odbędzie się 7 września na scenie Teatru Wybrzeże. Podczas koncertu o godzinie 20:30 wystąpią dwie znakomite grupy: Tree Stones Quartet oraz Neda & Labutis Jazz Quartet. W tym miejscu pragniemy podziękować Ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce za wsparcie organizacji tego wydarzenia.

Zapraszamy również na Tradycyjny Jarmark Wileński (około 60 stoisk z rękodziełem oraz produktami kuchni litewskiej) oraz na koncerty zespołów etno - folk z Wilna i Litwy: Pievos, Spanxti, Rasa Serra & World Duo oraz zespół pieśni i Tańca "Wilia" (6-8.09.2013 Targ Węglowy).


Festiwal Wilno w Gdańsku 5-8.09.2013 r.

Czwartek 5 września

19:00 Wernisaż wystawy (wernisaż, wystawa, perfomance)
CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1

"homeMADE": Alicja Bielawska, Nicolas Grospierre, Aneta Grzeszykowska, Przemysław Jasielski, Alicja Karska i Aleksandra Went, Szymon Rogiński, Rimas Sakalauskas, Julijonas Urbonas, Lina Zaveckyte,

Finał projektu VNO/GDN
Instalacja architektoniczno-kulinarna
Kaja Pobereżny, Michał Podgórczyk, Bogna Olejarz - Warsztaty architektoniczne
Małgorzata Meller - Warsztaty kulinarne

19:30 Koncert Orkiestry Kameralnej Św. Krzysztofa pod batutą Donatasa Katkusa. W programie utwory następujących kompozytorów zaaranżowane na orkiestrę smyczkową:Joseph Haydn, Johann Nepomuk Hummel , Edvard Grieg, Samuel Barber, Jonas Tamulionis, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, M. K. Oginskis
Kościół św. Jakuba, ul. Wałowa 28


Piątek 6 września

12:00 - 20:00 Zwiedzanie wystaw
CSW "Łaźnia", ul. Jaskółcza 1

15:00 - 20:00 Jarmark Wileński
Scena, Targ Węglowy

16:00 Oficjalne otwarcie Festiwalu
Scena, Targ Węglowy

16:30 - 18:00 Koncert zespołu Wilia
Scena, Targ Węglowy

18:30 Koncert zespołu Spanxti
Scena, Targ Węglowy

21:00 Nowe Legendy Gdańskie projekt multimedialny (muzyka na żywo, animacja, film) Aukse Petruliene, Tomas Dobrovolskis, Marcin Malinowski oraz uczniowie II Podstawowo-Gimnazjalnego Zespołu Szkół Społecznych Sto w Gdańsku
Galeria Pionova, ul. Olejarna 2


Sobota 7 września

12:00 - 20:00 Zwiedzanie wystaw
CSW "Łaźnia", ul. Jaskółcza 1

12:00 - 20:00 Jarmark Wileński
Scena, Targ Węglowy

12:00 - 13:00 oficjalna waga pięściarzy uczestniczących w meczu bokserskim Gdańsk - Wilno
Scena, Targ Węglowy

14:00 - 15:00 Niespodzianka Wileńska - degustacja smakołyków kuchni litewskiej przez mieszkańców Gdańska oraz przedstawicieli władz Gdańska, Pomorza, Wilna i Regionu Wileńskiego Scena, Targ Węglowy

15:00 - 16:30 Koncerty zespołu Wilia
Scena, Targ Węglowy

17:00 - 20:00 Mecz Bokserski Gdańsk - Wilno
Hala Sportowa, ul. Kołobrzeska 63

17:00 Koncert zespołu Rasa Serra & World Duo
Scena, Targ Węglowy

18:30 Meadow Quartet & Tomas Dobrovolskis - koncert, premiera płyty "The Erstwhile Heroes"
Scena, Targ Węglowy

19:00 Julijonas Urbonas, Chodząc po ścianie: wstęp do teorii projektowania choreografii - wykład/performance /lunapark Ściana Klubo Galerii BUNKIER, ul. Olejarna 3

20:30 Lithuanian Jazz Night - koncerty litewskich gwiazd jazzu Tree Stones Quartet, Neda&Labutis Jazz Quartet
Teatr Wybrzeże. Bilety w cenie 10,00 PLN do nabycia w trakcie trwania Festiwalu w punkcie organizatora na Targu Węglowym oraz na godzinę przed koncertem w Teatrze Wybrzeże.


Niedziela 8 września

10:30 Uroczysta Msza Św. w Bazylice Mariackiej z udziałem gości z Wilna i Rejonu Wileńskiego

12:00 - 20:00 Zwiedzanie wystaw
CSW "Łaźnia", ul. Jaskółcza 1

12:00 - 16:00 Jarmark Wileński
Scena, Targ Węglowy

13:00 - 15:00 Występ zespołu Wilia
Scena, Targ Węglowy

20:00 X JUBILEUSZOWY KONCERT FINAŁOWY GWIAZD FESTIWALU "Free Culture Vilnius - Gdańsk": Grażyna Auguścik, Weronika Grozdew - Kołacińska, Jarosław Bester, Olo Walicki, Tomasz Ziętek, TRYS KETURIOSE z Wilna, Jakub Staruszkiewicz, Joszko Broda, Michał Jelonek, Orkiestra Kameralna Św. Krzysztofa pod batutą Donatasa Katkusa.
Teatr Wybrzeże.
Bilety w cenie 10,00 PLN do nabycia w trakcie trwania Festiwalu w punkcie organizatora na Targu Węglowym oraz na godzinę przed koncertem w Teatrze Wybrzeże




Orkiestra Kameralna St. Kristoforo
Orkiestra powstała w 1994 roku z inicjatywy Donasa Katkusa. Jej patronem jest Św. Krzysztof, opiekun podróżników, który znajduje się na herbie miasta Wilno. Orkiestra działa pod egidą miasta. Zespół składa się z najbardziej obiecujących litewskich talentów muzycznych, którzy w swoich występach łączą siłę rosyjskiej szkoły skrzypcowej z europejską tradycją kulturową. Orkiestra obejmuje kilka zespołów kameralnych, kwartety smyczkowe i wykonawców solowych.

Od czasu spektakularnego debiutu orkiestra zdobyła międzynarodowe uznanie, biorąc udział w wielu zagranicznych festiwalach. W 2002 roku zdobyła prestiżową nagrodę Krzysztofa przyznawaną przez miasto Wilno za wkład w litewską kulturę.

Orkiestra wyróżnia się unikalnym stylistycznym uniwersalizmem. Ich interpretacje muzyki barokowej zainicjowały odrodzenie się tego stylu muzycznego na Litwie. Orkiestra wykonuje muzykę klasyczną z wyjątkowo żywiołową artykulacją i kontynuuje rosyjską tradycję romantycznej interpretacji muzycznej.

www.kristoforas.lt/en
youtube
youtube
youtube

Wilia
Początki "Wilii" sięgają 1955 roku. Wtedy to, z grona studentów Uniwersytetu Wileńskiego, powołano do życia zespół artystyczny.

W ciągu ponad 55 lat działalności "Wilia" dała ponad 1500 koncertów w kraju i za granicą, wychowała niejedno pokolenie śpiewaków, tancerzy i muzyków. Wielu z nich kontynuuje pracę artystyczną z nowymi zespołami. Byli członkowie zespołu "Wilia" przyczynili się do powstania oraz kierują do dziś, takimi grupami jak "Świtezianka", "Wilenka", "Prząśniczka", "Wileńszczyzna", "Strumyk", "Zgoda", "Sto Uśmiechów" i wiele innych.

Za całokszałt działalności artystycznej i kultywowanie tradycji polskich na Litwie zespół został wyróżniony wieloma odznakami Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej, miedzy innymi: odznaką "Zasłużony dla kultury polskiej", medalem im. Oskara Kolberga, odznaką Marszałka Senatu RP "Złoty laur" oraz wieloma innymi.

Zespół ma na swoim koncie liczne nagrania w Litewskim Radiu i Telewizji, w audycjach polskiego programu TVP2 "Podróże na Kresy" i "Kolędy z Gwiazdami", ma również wydaną płytę CD pod tytułem "Wilia-naszych strumieni rodzica".

Na przestrzeni lat działalności artystycznej zespól niejednokrotnie prezentował swój dorobek na renomowanych festiwalach i koncertach na Litwie, w Polsce, Niemczech, Czechach, Rosji, Ukrainie, Białorusi, Łotwie, Estonii.

www.wilia.lt
youtube

Spanxti
Neofolkowy zespół z Wilna, który za pomocą oryginalnych aranżacji muzycznych, pragnie na nowo nadać sens folklorystycznym i mitologicznym tekstom Bałtów i innych narodów indoeuropejskich. Projekt powstał w 2001 roku. Początkowo etno-rokowy styl zespołu zaczął stopniowo ewaluować i objął również inne gatunki współczesnej muzyki etnicznej. Postmodernistyczne interpretacje tradycyjnych litewskich pieśni zostały zastąpione oryginalnymi wersjami, a elektroniczne melogie wzbogacono dźwiękiem tradycyjnych instrumentów. Archaiczne, mityczne teksty stały się główną siłą napędową procesu twórczego grupy. Podczas koncertu w Gdańsku zespół zaprezentuje głównie utwory z najnowszej płyty wydanej w 2012 roku, będące oryginalnymi interpretacjami litewskich i łotewskich pieśni folkowych, jak również starsze nagrania oparte na rytualnych tekstach w starożytnych językach indoeuropejskich.

www.spanxti.lt
youtube


Rasa Serra & World Duo (Saulius Petreikis, Ignas Juzokas)
Artystka pochodzi z Kłajpedy na Litwie. Jej unikatowy głos fascynuje publiczność. W 1996 roku rozpoczęła naukę na wydziale muzyki folkowej na Uniwersytecie w Kłajpedzie. Jeszcze podczas studiów została solistką wydziałowego zespołu. Wcześniej Rasa studiowała wokalistykę jazzową pod kierunkiem słynnego litewskiego piosenkarza Stepasa Januškasa.

Artystka jest członkinią kilku zespołów muzycznych. Występuje w klubach i na festiwalach jazzowych.
Od 2004 roku wstępuje z grupą wokalną "CAPPELLA'A".

Saulius Petreikis
Artysta gra na trąbce i wielu ludowych instrumentach pochodzących z różnych części świata: indyjskim flecie bansuri, celtyckich gwizdkach, armeńskim duduku, australijskim didgeridoo, hawajskim ukulele, afrykańskiej kalimbie, południowo-amerykańskiej okarynie i wielu innych. W swojej twórczości Saulius eksperymentuje różnymi dźwiękami i tworzonymi przez nie wibracjami. Bada, jaki wpływ mają one na odbiorców i ich świadomość.

Ignas Juzokas
Kompozytor, kontrabasista, reżyser dźwięku, który może pracować z każdą Audio konsolą i każdą techniką przetwarzania dźwięku. Praca w studiu też go nie odstrasza. Nie boi się wyzwań. Im bardziej złożone zadania, czym więcej różnych mikrofonów i wykonawców na scenie, tym Ignas czuje większą przyjemność z pracy. Interesuje się innowacjami i nowymi sposobami zarządzania dźwiękiem. Często używa efektów przestrzennych.

youtube


Tomas Dobrovolskis
Perkusjonista, multiinstrumentalista, performer, kompozytor. Wynalazca i konstruktor nowych instrumentów: The Glass oraz The Brass Globe, który pozwala łączyć w jedno rożnego rodzaju techniki gry na instrumentach perkusyjnych z całego świata (takich jak djembe, tabla, darabuka). Artysta bierze udział w wielu różnorodnych stylistycznie projektach muzycznych: jazzowych, eksperymentalnych, muzyki świata. W ciągu kilku ostatnich lat występował, m.in. w Danii, Szwecji, Anglii, Belgii, Finlandii, Wyspach Alandzkich, Islandii, Litwie, Polsce, Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

www.facebook.com/tomasdob
youtube

Meadow Quartet
Zespół powstał w 2009 roku w Gdańsku. To próba stworzenia płaszczyzny dla ścierających się wpływów: współczesnej kameralistyki, jazzu, muzyki improwizowanej, muzyki filmowej oraz fundamentalnego spoiwa - tradycyjnej muzyki żydowskiej. To w końcu próba podążania ścieżką, która wymyka się prostym klasyfikacjom stylistycznym.
Meadow Quartet to również czterech znakomitych instrumentalistów, każdy specjalizujący się w innym z wyżej wymienionych gatunków, ale przede wszystkim, to cztery współdziałające muzyczne osobowości.

Marcin Malinowski - klarnet, klarnet basowy
Michał Piwowarczyk - altówka
Piotr Skowroński - akordeon
Jarosław Stokowski - kontrabas

youtube


Tree Stones Quartet - Vaiginis Jazz Quartet
Kwartet "Tree Stones" skupia jednych z najbardziej ekscytujących, młodych i doświadczonych improwizatorów sceny jazzowej z rejonu Morza Bałtyckiego. Członkowie zespołu pochodzą z trzech krajów nadbałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii.

Zespół gra oryginalne kompozycje, które są połączeniem tradycji jazzowej ze współczesnym, kreatywnym podejściem do muzyki. W ich twórczości słychać wpływy hard bop, latin jazz i współczesnej muzyki jazzowej. Wszyscy członkowie zespołu są muzykami znanymi zarówno w rejonie Morza Bałtyckiego, jak i poza jego granicami.

Sklad:
Kęstutis Vaiginis - saxofony (Litwa)
Dmitrij Golovanov - pianino (Litwa)
Peedu Kass - kontrabas (Estonia)
Kaspars Kurdeko - perkusja (Łotwa)

youtube

Neda&Labutis Jazz Quartet

Neda Malūnavičiūtė i Vytautas Labutis są wybitnymi muzykami jazzowymi z centralnej Europy, reprezentantami wileńskiej szkoły jazzowej oraz wychowankami Vladimira Chekasina. Współpracę rozpoczęli w 1990 roku. Oboje charakteryzują się odwagą eksperymentowania oraz upodobaniem do nieprzewidywalnych i różnorodnych stylistycznie aranżacji. Przez lata współpracy odnaleźli wspólny język, niepowtarzalny styl i niemalże telepatyczne porozumienie. Ich rozległy styl muzyczny czerpie z tradycji jazzu amerykańskiego oraz europejskiego, wykorzystuje brzmienie muzyki świata i pozostaje lojalny estetyce wileńskiej szkoły jazzowej. Przez ostatnie dwie dekady duet przeszedł pewną ewolucję i odbył przeróżne podróże stylistyczne od radykalnych eksperymentów, które ledwo mieszczą się w pojęciu muzyki (z zespołem Vilnius Jazz Quartet), do klasycznie rozumianych kompozycji i hołdów dla form harmonicznych i tradycyjnego repertuaru jazzowego (projekty z Artūrasem Anusauskasem). Obecnie Nada i Vytautas osiągnęli dojrzale twórczy okres, w którym ich bogate doświadczenie pozwala im na realizację wszelkich pomysłów, a ich wzajemne zrozumienie umożliwia maksymalną wolność ekspresji w zespole.



Vytautas Labutis Jazz Quartet powstał w 1990 roku. Od tego czasu kwartet wydał dwa albumy ze swoimi oryginalnymi kompozycjami i intensywnie koncertował po Europie. Od czasu do czasu zmienia się skład zespołu. Dzięki temu występują w nim zarówno weterani litewskiej sceny jazzowej, jak i muzycy młodego pokolenia. Tym razem do Labutisa dołączył multiinstrumentalista Leonardas Bėkša, mlody perkusista Darius Rudis i niezastąpiony wszechstronny mistrz basu Eugenijus Kanevičius.

www.labutis.lt
youtube
www.facebook.com/Neda.Labutis


Grażyna Auguścik
Wokalistka, aranżer, kompozytorka, producent i liderka własnego zespołu. Przez amerykańskich krytyków muzycznych zgodnie uznana została za nową gwiazdę światowego jazzu. Stworzyła własny styl interpretacji wzbudzający podziw i uznanie u słuchaczy i muzyków. Czerpie inspiracje z muzyki klasycznej, etnicznej i latyno-amerykańskiej. Każda z jej płyt jest wydarzeniem artystycznym.

youtube

Weronika Grozdew-Kołacińska
Wokalistka, doktor nauk humanistycznych - etnomuzykolog. Od kilkunastu lat współtworzy projekty muzyczne na pograniczu stylów i kultur, współpracując z takimi zespołami i artystami jak: Sarakina, Swoją Drogą, Sine Nomine, Village Kollektiv, Zespół Polski Marii Pomianowskiej, Lao Che, Frutti di Mare, Masala, Mosaic, Sharena, Transglobal Underground, Piotr Salaber, Teatr La M.ort, Jacek Urbaniak i Ars Nova, Sabionetta, Krzysztof Majchrzak, Grzegorz Wasowski i inni.

Występowała na prestiżowych międzynarodowych festiwalach muzycznych. Brała także udział w konkursach, na których zdobyła liczne nagrody jako solistka zespołów folkowych.

youtube

Jarosław Bester
Akordeonista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, laureat wielu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów akordeonowych.

Jest twórcą Bester Quartet (dawniej The Cracow Klezmer Band) jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna.

W swej grze łącząc doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami oraz zastosowaniu czytelnych form improwizacyjnych osiąga niezwykle energetyczną mieszankę ukazującą niespotykane dotąd możliwości barwowe jak i techniczne akordeonu.

Dzięki temu jest uznawany za jednego z najoryginalniejszych muzyków młodego pokolenia w Europie i w świecie.

www.youtube.com/watch?v=7KoWSXoZA9U

Olo Walicki
Twórca projektów OW Kaszebe, The Saintbox, Zespół Cieśni i Tańca. Gra muzykę improwizowaną, komponuje do spektakli teatralnych i do filmu. Związany ze środowiskiem trójmiejskich i warszawskich artystów sceny offowej. Realizuje spektakle i projekty z teatrami tańca.

Współpracuje z Gabą Kulką, Maćkiem Szupicą, Maciem Morettim, Wacławem Zimplem, Piotrem Pawlakiem, Kubą Staruszkiewiczem, Wojtkiem Mazolewskim, Kalle Kalimą, Tomkiem Ziętkiem, Teatrem Dada von Bzdülöw. 

youtube

Tomasz Ziętek
Trębacz, pianista, producent muzyczny, kompozytor. Studia na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie trąbki u prof. Romana Grynia ukończył z wynikiem celującym Dodatkowe nauki pobierał u profesora trąbki Markusa Wurscha w Szwajcarii, gdzie miał możliwość poznać nowoczesne metody nauczania oraz gry na trąbce. W między czasie miał okazję poznać i czerpać wiedzę od wielu światowych trębaczy: m.in Jamesa Thompsona, Alexieja Selianina, uczęszczając na ich kursy. W 2002 roku na festiwalu trębaczy w Kaliszu zdobył 2 miejsce ex  aequo (pierwszego miejsca nie przyznano). Otrzymał także stypendium ministra kultury na rok 2001/2002.

youtube

TRYS KETURIOSE
Zespół od 1981 roku wykonuje oryginalne litewskie pieśni polifoniczne zwane sutartinės. Tym, co wyróżnia je na tle litewskiej muzyki ludowej jest różnorodne użycie sekund, akcentowanych schematów rytmicznych, przeplatanie się głosów i równoczesne wyśpiewywanie dwóch różnych tekstów (głównego oraz refrenu). Te cechy, charakterystyczne dla pieśni polifonicznych, wymagają od artystek doskonałej jedności, dużego zgrania we wspólnym śpiewaniu (nazwa sutartinės pochodzi od czasownika "sutarti" - zgadzać się, jednoczyć). Dlatego nieprzypadkowo od najdawniejszych czasów sutartinės śpiewane były w małych grupach (2, 3 lub 4 kobiety).

youtube

Jakub Staruszkiewicz
Perkusista niezdeklarowany stylistycznie, podążający za intuicyjno-energetycznymi impulsami muzycznymi. Znany z długoletniej współpracy z zespołem Pink Freud oraz projektami Tymona Tymańskiego (Kury,Miłość, Tymański Yass Ensamble). Współpracował m.in. z: Leszek Możdżer, Dave Douglas, Tomasz Stańko, Olo Walicki, Smolik, Sławek Jaskułke, Mikołaj Trzaska, Tim Berne, Loco Star.

Obecnie członek zespołu Marii Peszek, Tymański Brass Ensamble oraz elektro-klubowego kolektywu Fox.

youtube

Michał Jelonek
Skrzypek, kompozytor, muzyk sesyjny. Laureat licznych konkursów i festiwali. Nagrał wiele różnorodnych stylistycznie płyt: od muzyki klasycznej, pop, rock, folk, aż po ciężkie metalowe brzmienia. Współpracował z wieloma czołowymi zespołami i artystami polskiej sceny muzycznej. Członek zespołów Hunter i Orkiestra Dni Naszych. Koncertował w wielu zakątkach świata.

youtube

Joszko Broda
Muzyk multiinstrumentalista, producent muzyczny, kompozytor. Jego korzenie muzyczne tkwią w góralskiej muzyce, na której się wychował i która jest dla niego inspiracją do przeróżnych działań. Gra na drumli, fujarze postnej, fujarze sałaskiej, fujarkach pięciootworowych, fujarkach sześciootworowych, rogach, trąbicie, skrzypcach, gajdach, kozie, okarynie, liściu, słomce, trzcinie i na wielu innych instrumentach, śpiewa po góralsku.

www.joszkobroda.pl/pl
youtube






Więcej na:
www.wilnowgdansku.pl
www.laznia.pl
www.gdansk.pl

Przeczytaj także