stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
sty 24

piątek, g. 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
lip'25 18-19

piątek - sobota

bilety 307 - 520 zł
Kup bilet
2-5 września 2010 FESK WILNO W GDAŃSKU

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


WILNO W GDAŃSKU - 7 edycja festiwalu sztuki litewskiej w Gdańsku.
Tegoroczna impreza potrwa nieco dłużej niż poprzednie edycje. Podzielona jest na dwie części. Finał festiwalu to 4 dni wrześniowe, poświęcone na muzykę, film, videoart, fotografię, sztukę w przestrzeni miejskiej.

Muzyka, film awangardowy, pierwsze animacje, fotografia, design, instalacje dźwiękowe i performance - złożą się na program tegorocznego festiwalu. Po raz kolejny zaprezentujemy to, co w sztuce litewskiej jest ważne i ciekawe.

UWAGA: jeśli pogoda będzie skrajnie zła ratujemy koncerty przenosząc je do miejsc zamkniętych (STACJA ORUNIA, Kościół Św. Jakuba), ale podobno ma być ładnie - kto to wie? Prosimy śledzić nasze serwisy informacyjne na www.trojmiasto.pl i www.wilnowgdansku.pl. My je również śledzimy i póki co, niczego nie zmieniamy.
Stacja Orunia.

Mamy nadzieję, że nie będzie to konieczne ale biorąc pod uwagę sygnały,że nadciągają do Gdańska fani Aliny Orlovej, Bester Quartet, Spiętego z Polski informujemy, że nie warto przejmować się pogodą.

PROGRAM

Czwartek, 2 września

17:30 Wystawa Prof. Władysław Jewsiewicki - poczatkikina.pl (Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku; ul. Długa 35)
18:00 Prelekcja: Zbigniew Żmudzki, prezes Se-Ma-Fora
Treser Żuków - 53 minuty rok 2009 reż. M. Skrobecki i L. Augutis

Pokaz filmów pioniera animacji filmowej Władysława Starewicza z muzyką na żywo duetu SzaZa, czyli Patryka Zakrockiego i Pawła Szamburskiego.
o Zemsta operatora filmowego - 12 minut rok 1911
o Konik Polny i Mrówka - 5 minut 1911
o Żaby chcą króla - 9 minut rok 1922
o Zaczarowany Zegar - 45 minut rok 1928
o Mascotte - Bal u Diabła - 5 minut rok 1933

(Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku; ul. Długa 35)

Piątek, 3 września


12:00 -19:00 Pokaz filmu Vocabulary lesson CORO Collective (Egle Budvytyte, Goda Budvytyte, Ieva Miseviciute)

14:00-18:00 Jarmark Wileński -Targ Węglowy
Występy artystyczne grup Vilniaus Pynimelis, Grigiskes, teatr uliczny Kretingos kojukininkai: SCENA 2

16:00 Oficjalne rozpoczęcie Festiwalu Europejskich Stolic Kultury Targ Węglowy wystąpienie Prezydenta Miasta Gdańska p. Pawła Adamowicza

15:00 - 18:00 Saulius Leonavičius, Press and Push. Free Thai Massage akcja artystyczno-społeczna, Targ Węglowy

18:00 Pokaz filmów Władysława Starewicza cz.2:
o Zemsta operatora filmowego - 9 minut rok 1911 muz. Markscheider Kunst
o Noc przed Bożym Narodzeniem -37 min. rok 1913 muz. Messer Chups,

(Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku; ul. Długa 35)

18:00 Finissage wystaw:
o Irma Stanaitytė Dwa, projekt fotograficzny
o Aturas Bumšteinas, wideo
o Ugnius Gelguda Grawitacja, Grunwald, fotografia, instalacja fotograficzna

(CSW Łaźnia, Jaskółcza 1, 80-767 Gdańsk)

19:00 Pokaz filmów Jonasa Mekasa cz.1
o Sceny z życia Andy Warhola, USA 1982, 36'
o Wspomnienia z podróży na Litwę USA 1972, 82'
(CSW Łaźnia, Jaskółcza 1)

Koncerty na Targu Węglowym:
20:30 DAGADANA
22:00 ALINA ORLOVA

SCENA 1

Sobota 4 września


12:00 - 15:00 Saulius Leonavičius, Press and Push. Free Thai Massage akcja artystyczno-społeczna, Targ Węglowy

12:00 - 18:00 Jarmark Wileński -Targ Węglowy
Występy artystyczne grup Vilniaus Pynimelis, Grigiskes, Zespół Pieśni i Tańca Wileńszczyzna, Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk, teatr uliczny Kretingos kojukininkai): SCENA 2

18:00 Pokaz filmów Jonasa Mekasa cz.2
Dzienniki, zapiski & szkice, czyli Walden USA 1969, 180'
(CSW Łaźnia, Jaskółcza 1)

20:00 Art textile: Severija Incirauskaite-Kriauneviciene, Dainius Bendikas & Monika Žaltauskaite-Grašiene oraz performance Kuby Bielawskiego
(Galeria PiTiPa; ul. Ogarna 122)

19:00 - 24:00 Koncerty na Targu Węglowym:
o RASABASA
o FUSEDMARC
o SPIĘTY

SCENA 1
23:00 Teatr Psylikonowy Mr. Strangled & Mr.Shot
Aukse Petruliene & Tomas Dobrovolskis (Zielona Brama)

Niedziela, 5 września

12:00 - 14:00 Saulius Leonavičius, Press and Push. Free Thai Massage akcja artystyczno-społeczna, Targ Węglowy
12:00 - 16:00 Jarmark Wileński - Targ Węglowy występy grup folkowych (Teatr Uliczny Kretingos, Vilniaus Pynimelis, Grigiskes): SCENA 2/Zespół Pieśni i Tańca Wileńszczyzna - Teatr Wybrzeże godz. 18.00
17:00 Pokaz filmów Jonasa Mekasa cz.3
Kiedy szedłem przed siebie, widziałem króciutkie mgnienia piękna USA 2000, 285'
(CSW Łaźnia, Jaskółcza 1)

17:00 - 23:00 Koncerty w Ogrodzie Kościoła Św. JAKUBA na zakończenie Festiwalu
o Baltic Riddim
o ACCOsax Freeminded
o BESTER QUARTET + Cezary Paciorek, Raimondas Sviaćkievicius, Tomas Dobrovolskis

koncert biletowany (bilety 15/20zł)

SCENA 1 - oznacza dużą scenę skierowaną w stronę Teatru Wybrzeże
SCENA 2 - oznacza mała scenę skierowaną na Gospodę Wileńską i Katownie


OPIS ARTYSTÓW

Jonas Mekas, emigrant z Litwy, ukazujący w swoich filmach życie nowojorskiej awangardy lat 60. Bohaterami jego nostalgicznych, poetyckich obrazów są m.in. Andy Warhola, Johna Lennona, Yoko Ono czy Allan Ginsberg. W Gdańsku zobaczymy: Dzienniki, zapiski & szkice, czyli Walden; Sceny z życia Andy Warhola; Wspomnienia z podróży na Litwę oraz Kiedy szedłem przed siebie, widziałem krótkie mgnienia piękna.
Projekcje od 3.09 do 5.09.2010 od godziny 18:00 CSW Łaźnia/ wstęp wolny.

Władysław Starewicz to pionier światowej animacji, portretujący techniką poklatkową żuki, koniki polne czy mrówki. Jego bohaterowie inaczej niż w znanym "Microkosmosie" jeżdżą na rowerze, występują na scenie klubu nocnego, wywołują pożar w kabinie projekcyjnej. Podczas projekcji Zemsta operatora filmowego - owadzi trójkąt małżeński (rok 1911), Żaby chcą króla (rok 1922), Zaczarowany zegar (rok 1928), Mascotte - bal u szatana (1933) oraz Konik polny i mrówka (rok 1911). Dodatkowo będziemy mieli okazje zobaczyć Tresera Żuków (rok 2009), polsko-litewski dokument o życiu i twórczości Władysława Starewicza.
Do animacji filmowych sprzed 100 lat koncert na żywo zagra formacja SzaZa.

Wystawa Prof. Władysław Jewsiewicki - poczatkikina.pl poświęcona jest osobie i pracy naukowej autora pierwszego w Polsce doktoratu z dziedziny filmoznawstwa. Prof. Władysław Jewsiewicki dzięki swym badaniom ocalił od zapomnienia wybitnych pionierów rodzimej kinematografii: Kazimierza Prószyńskiego - genialnego wynalazcę, konstruktora przesłony, Władysława Starewicza - uznanego na świecie a mało znanego w Polsce twórcę pierwszych filmów lalkowych, Władysława i Antoniego Krzemińskich - twórców pierwszego stałego kina na ziemiach polskich.
2.09.2010 Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku ul. Długa 35

Kolejną atrakcją wystawienniczą będzie "Wystawa Prof. Władysław Jewsiewicki - poczatkikina.pl" poświęcona jest osobie i pracy naukowej autora pierwszego w Polsce doktoratu z dziedziny filmoznawstwa. Prof. Władysław Jewsiewicki dzięki swym badaniom ocalił od zapomnienia wybitnych pionierów rodzimej kinematografii: Kazimierza Prószyńskiego - genialnego wynalazcę, konstruktora przesłony, Władysława Starewicza - uznanego na świecie a mało znanego w Polsce twórcę pierwszych filmów lalkowych, Władysława i Antoniego Krzemińskich - twórców pierwszego stałego kina na ziemiach polskich.

Wystawa jest bardzo oryginalna, ponieważ swą konstrukcją nawiązuje do fotoplastikonu. Treści prezentowane są na planszach bogato ilustrowanych materiałami z prywatnego archiwum profesora, w których można odnaleźć np. wycinki z korespondencji badacza z innymi twórcami z dziedziny kinematografii oraz przy użyciu arcyciekawej instalacji stereoskopowej, w której dawny świat, uwieczniony na płaskich kliszach, ożywa na naszych oczach w trzech wymiarach.
Serdecznie zapraszamy do przeniesienia się na chwilę w czasie w magiczny świat początków kina polskiego.

Otwarcie nastąpi w dniu 2.09.2010 godzina 18:00 Centrum Kultury Rosyjskiej w Gdańsku ul Długa 35 .
Przygotowanie wystawy: Studio Filmowe HARPOON FILMS.

Wystawa jest bardzo oryginalna, ponieważ swą konstrukcją nawiązuje do fotoplastikonu. Treści prezentowane są na planszach bogato ilustrowanych materiałami z prywatnego archiwum profesora, w których można odnaleźć np. wycinki z korespondencji badacza z innymi twórcami z dziedziny kinematografii oraz przy użyciu arcyciekawej instalacji stereoskopowej, w której dawny świat, uwieczniony na płaskich kliszach, ożywa na naszych oczach w trzech wymiarach.
Serdecznie zapraszamy do przeniesienia się na chwilę w czasie w magiczny świat początków kina polskiego.

Wystawy w CSW Łaźnia trwają już od 2.08.2010 a zakończą się w trakcie festiwalu w dniu 3.09.2010.
W ramach wystaw w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, w tym roku postanowiliśmy poszerzyć formułę i zaprezentować instalacje litewskich artystów. W ramach projektu zaprezentowane zostaną prace: Irmy Stanaitytė, Ugniusa Gelgudy, Aturasa Bumšteinasa, Sauliusa Leonavičiusa & CORO Collective (Egle Budvytyte, Goda Budvytyte, Ieva Miseviciute). Punktem łączącym wszystkie prezentacje jest ich estetyka i sposób w jaki ich autorzy "zawłaszczają" i przetwarzają uznane formy obrazowania lub twórczość innych.

W projekcie "Dwa" Irma Stanaitytė zestawia tworzone w domu ze znalezionych przedmiotów kompozycje swojego ojca z fotografiami utrzymanymi w oszczędnej, modernistycznej estetyce spod znaku "mniej znaczy więcej" . Jej praca jest wielowątkową opowieścią o ojcu, jego zbieractwie i kolekcjonowaniu, z której wyłania się pytanie o sens tworzenia i klasyczną relację artysta-dzieło-odbiorca.

Arturas Bumšteinas w swoich wideo-performance'ach reinterpretuje klasyczne dzieła awangardy. W "Bumšteinas gra Johna Baldessariego śpiewającego Sole LeWitta" artysta odtwarza muzykę z pracy John Baldessariego śpiewającego słynny manifest sztuki konceptualnej - "Sentences on Conceptual Art" Sol LeWitta. W innym "Stockhausen's Cocktail Bar wykorzystuje "Studie II" Karlheinza Stockhausena (1954) podczas przygotowania drinków.

Prace Ugniusa Gelguda pokazują chaos nocnego życia miasta. Fotografie "Grawitacja" i projekcja "Grunwald" wykonane zostały w wileńskich klubach.
W serii niewielkich rozmiarów polaroidowych odbitek artysta wykorzystuje estetykę charakterystyczną dla luksusowych magazynów modowo-lifestylowych, a schemat kompozycyjne jego wideo nawiązuje do słynnego obrazu Jana Matejki.

W galerii PiTiPa zobaczymy prace artystki Severiji Incirauskaite-Kriauneviciene z serii 'Haft w metalu', która stosując technikę haftu krzyżykowego wyszywa wzory w karoserii samochodów.
wernisaż 4.09.2010 godzina 20:00 wstęp wolny, wystawa potrwa do 23.09.2010

Drugim nurtem festiwalu są projekty muzyczne, do których zaproszeni zostali artyści z Polski i z Litwy, w tym min: ALINA ORLOVA, DAGADANA, Baltic Riddim, FUSEDMARC, SPIĘTY, DOBROVOLSKY, Rasabasa, BESTER QUARTET.

Wymienić tu też warto audio - wizualne przedstawienie MR. STRANGLED AND MR. SHOT, Teatru Psylikonowego.

Teatr Psylikonowy i Tomas Dobrovolskis prezentują przesiąknięty mrocznym pożądaniem kryminał, będący audiowizualną przygodą z silikonowymi kukiełkami i muzyką na żywo człowieka-orkiestry.
Przedstawienie Mr. Strangled and Mr Shot powstało w oparciu o dokumenty dotyczące przedwojennego skandalu obyczajowego. W 1930 roku prałat Konstantinas Olšauskas, skazany został za uduszenie swojej byłej kochanki. Kilka lat później, po odbyciu kary, duchownego zastrzelono, a oba przestępstwa nigdy nie zostały do końca wyjaśnione.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z kolejnymi artystami festiwalu, których prezentować będziemy poniżej:

Alina Orlova - jedna z najpopularniejszych, alternatywnych, muzycznych postaci na Litwie. Artystka o polskich korzeniach, romantycznej duszy i wielkiej pasji do muzyki. Dwa lata temu przemierzając Litwę w poszukiwaniu interesujących zjawisk muzycznych napotkaliśmy właśnie na nią, wtedy jeszcze nieznaną Alinę. Alina Orlova, wówczas 20 letnia studentka, osoba o niebywałej wrażliwości muzycznej i plastycznej, w 100 procentach ogarnięta muzyką i sztuką,bardzo przypominająca znakomitą Tori Amos.
Tego samego roku (2008) na festiwalu w Gdańsku razem z grupą Lao Che w Kościele Św. Jana zawładnęła publicznością, która na koncert stawiła się w rekordowej ilości. Kolejki po bilety sięgały ulicy Szerokiej. Koncert niezapomniany, niestety z powodu wyczerpania biletów dla niektórych nieosiągalny. Postanowiliśmy o tej artystce pamiętać także i w tym roku. Tym razem wstęp na koncert jest bezpłatny tak, więc dla nikogo miejsca nie zabraknie.
Alina w trakcie tych dwóch lat zmieniła całkowicie zespół i obecnie jest w trakcie nagrywania nowej płyty. Na koncercie w Gdańsku w dniu 3 września około godziny 21:00 będziemy mieli okazje wysłuchać również nowe kompozycje.




Fusedmarc - Występy zespołu to połączenie imponujących pokazów multimedialnych z elektronicznym oraz akustycznym brzmieniem i poruszającym wokalem.
Wcześniej skomponowane aranżacje muzyczne i cyfrowe wraz z cyfrowym instrumentarium przetwarzającym dźwięki na żywo tworzą harmonijną całość nadając występom barwny i spontaniczny wydźwięk. Wizualizacje emocjonalnie korespondują z muzyką. Kombinacja elementów scenicznych wzmacnia koncertowe odczucia słuchacza dając mu możliwość odnalezienia niespodziewanych, emocjonalnych skojarzeń. Koncerty Fusedmarc to audio-wizualne doznania otwarte na wolną interpretacje.
W 2005 roku zespół zdobył nagrodę najlepszego Muzycznego Przełomu w muzyce alternatywnej. Najpopularniejszy litewski portal internetowy www.ore.lt wybrał Fusedmarc muzycznym odkryciem 2005 roku. Również w 2005 roku zespół zaczął koncertować za granicą: Moskwa, Talin, Ryga, Berlin, Dortmund, Patras. Grał na takich festiwalach jak: Eurosonic (2008 Groningen, NL), Sziget (2007 Budapeszt), Kumu ÖÖ i Plektrum (2008/2005 Talin), Klusa Daba (2005 Ryga), Elektronik Balticum (2006 Dortmund), Patras - Europejska Stolica Kultury (2006, Grecja), gdzie spotkał się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odzewem.
Fusedmarc to bez wątpienia jeden z najciekawszych projektów muzycznych w krajach nadbałtyckich. Na Festiwalu Wilno w Gdańsku zespół wystąpi po raz drugi.
Ostatni koncert pokazał, że drzemie w nich niespożyta energia i jedna wizyta to za mało.

Zapraszamy na ich występ 4.09.2010 na Targ Węglowy. Wstęp wolny!



Rasa Basa to kolejne odkrycie litewskiej sceny muzycznej. Po przesłuchaniu materiału muzycznego nie mieliśmy wątpliwości, ten zespół powinien znaleźć się na kolejnej edycji festiwalu Wilno w Gdańsku. Charyzma, piękny głos, nowocześnie brzmiąca muzyka, młodość i doświadczenie oto atuty tego zespołu. Zespół nagrał już 3 albumy, a ich twórczość to mieszanka popu, progresywnego rocka, folku i trip hopu. Rasa Basa to tylko naturalne dźwięki, żadnych sampli czy programowania. Mówi się, że ich muzyka jest niczym filmowa, poruszająca i niezwykle melodyjna. Ale najlepiej przekonać się samemu, ponieważ po raz kolejny mamy do czynienia z zaskakująco wysokim poziomem artystycznym, profesjonalizmem i doświadczeniem scenicznym w tak młodym wieku. Coś niezwykłego dzieje się na Litwie, że muzycy w wieku 20-25 lat grają tak, jakby grali na scenie od wielu, wielu lat. Tak jak z Aliną Orlovą, Fusedmarc czy gośćmi poprzednich edycji takimi jak Donis, Dublicate, i tym razem mamy do czynienia z perełką.

Będzie to pierwszy występ Rasa Basa w Polsce - koncert na Targu Węglowym w dniu 4.09.2010. Zapraszamy!
Tego samego dnia wystąpią też: Fusedmarc oraz Spięty z Lao Che.
Wstęp wolny.

Baltic Riddim - to grupa z Wilna złożona z muzyków reprezentujących różne style muzyczne. Muzycy spotkali się przy wspólnym projekcie, który formą muzyczną wkracza w nurt Dub Fusion. Choć istnieją dopiero rok, to zdążyli już zagrać na wiele koncertów na największych scenach litewskich, a niebawem ukaże się ich pierwsze wydawnictwo.

W Polsce będzie to ich pierwszy koncert i wystąpią na scenie Word umiejscowionej w przepięknej scenerii ogrodu kościoła Św. Jakuba w ostatnim dniu festiwalu 5.09.2010 o godz. 17:00, wstęp biletowany.
Zespół poprzedzi koncerty krakowskiej legendy Bester Quartet.



DAGADANA (ДаґаДана) to polsko-ukraińskie trio, łączące różne style muzyczne. Przeplatając jazz, folk i elektronikę tworzą niepowtarzalny język zespołu. Pełne humoru koncerty, pokazują, że jest to ten rodzaj muzyki, który uszczęśliwia zarówno słuchaczy, jak i twórców. Pełne ciepła wokalizy, przetwarzanie głosu na żywo, odważne plastikowe brzmienia, transowy kontrabas oraz wykorzystanie dziecięcych instrumentów muzycznych, to recepta DAGADANY na oczarowanie słuchacza dźwiękami, których nigdy dosyć.
Międzykulturowy projekt powinien przypaść do gustu każdemu słuchaczowi otwartemu na słowiańską duszę, szaloną z jednej, łagodną z drugiej strony.

Dagadana wystąpi na scenie Targu Węglowego w dniu 3.09.2010 razem z Alina Orlovą. Start 20:00, wstęp wolny.



SPIĘTY
- czyli Hubert Dobaczewski - na co dzień wokalista i gitarzysta zespołu Lao Che. Gdański koncert to oczywiście, Antyszanty, czyli opowieści utrzymane w szantowo - knajpianym klimacie w towarzystwie muzyki elektronicznej połączonej z banjo, gitarą, instrumentami perkusyjnymi i oczywiście wokalem. Koncert odbędzie się w dniu 4.09.2010 na scenie Targu Węglowego o godzinie 21:00. Obok Spiętego na scenie pokażą się zespoły Rasa Basa oraz Fusedmarc.



BESTER QUARTET
W Kościele Św. Jakuba w niedziele wystąpi Bester Quartet. Zespół jest dobrze znany trójmiejskiej publiczności i choć gościli u nas już tyle razy wciąż nas zachwycają. To muzyka nieprzewidywalna, intrygująca, zaskakująca, a nade wszystko ze wszech miar oryginalna. Wszak członkowie zespołu Bester Quartet to mistrzowie improwizacji.
Grupę tworzą czterej wybitni instrumentaliści, wykształceni muzycy klasyczni. Charakterystyczną cechą zespołu jest wykonawstwo muzyki o szerokim przekroju stylistycznym, w którym zasymilowane zostały wybrane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki gdzie fundamentem do budowania niepowtarzalnych form instrumentalnych jest improwizacja.
Gdański koncert to znakomita okazja do zapoznania się z nowym materiałem muzycznym zespołu oraz z nowym obliczem scenicznym. Do składu zespołu dołączył nowy kontrabasista Mikołaj Pospieszalski oraz, specjalnie na ten koncert; Cezary Paciorek, Raimondas Sviaćkievicius, Tomas Dobrovolskis. Koncert odbędzie się w dniu 5.09.2010 około godziny 21:00. Wstęp biletowany.



Teatr Psylikonowy Aukse Petruliene
Audio-wizualne przedstawienie
Sobota 4 września godz. 23:00

Czy silikon i teatr mogą mieć coś wspólnego?
Silikonowe przedstawienia Aukse Petruliene są bardzo urokliwe a zarazem jedyne w swoim rodzaju. Tworzone przez nią marionetki powstają na oczach widzów, w serii efektów specjalnych uzyskanych za pomocą substancji domowego użytku: mydła, szamponu przeciwłupieżowego, musujących środków przeciwbólowych - czyli wszystkiego, co pieni się i kipi.
Bohaterowie opowieści Aukse symbolizują uczestników relacji społecznych - są giętcy ale także niemożliwi do skonsumowania i odporni na reakcje chemiczne. Wydają się niezniszczalni, ale jeżeli przypadkowo się uszkodzą, od razu mogą być zastąpieni przez nowych. Kukiełki są prawdziwymi super bohaterami, a artystka w swoich inscenizacjach często wykorzystuje postacie autentyczne, takie jak: Yoko Ono czy George Mačiūnas, a obok nich jednym z najbardziej znanych jej bohaterów jest jeż - alkoholik, prototyp sąsiada, amatora porannego piwa, noszącego koszulkę z napisem "Happy Days".
Litewska artystka ukazuje, że silikon to nie tylko substancja uszczelniająca, ale także świetny materiał do wykorzystania w audiowizualnych przedstawieniach. Jej spektakle przesiąknięte są tajemniczym psychosilikonem; użytym do wypełniania szczelin, tych małych, w naszych sercach i tych dużych, w społecznej świadomości. Właśnie dlatego nazwa teatru otrzymała prefiks 'PSY."

Teatr Psylikonowy używa artystycznych implantów silikonowych do operacji plastycznych zmarszczek smutku na twarzach narodu litewskiego.'

Psylikonowy teatr
MR. STRANGLED AND MR. SHOT

Teatr Psylikonowy i Tomas Dobrovolskis prezentują przesiąknięty mrocznym pożądaniem kryminał, będący audiowizualną przygodą z silikonowymi kukiełkami i muzyką na żywo człowieka-orkiestry.
Przedstawienie Mr. Strangled and Mr Shot powstało w oparciu o dokumenty dotyczące przedwojennego skandalu obyczajowego. W 1930 roku prałat Konstantinas Olšauskas, skazany został za uduszenie swojej byłej kochanki. Kilka lat później, po odbyciu kary, duchownego zastrzelono, a oba przestępstwa nigdy nie zostały do końca wyjaśnione.

Tomas Dobrovolskis - współtwórca muzycznej strony przedstawienia, jest kompozytorem i człowiekiem -orkiestrą. Tomas jest również wynalazcą i konstruktorem nowego instrumentu o którym tak mówi: "Instrument, który sam stworzyłem nazywam The Brass Globe. Nazwa nawiązuje do konstrukcji instrumentu jak i jego symboliki: w czasie tworzenia tej techniki grania próbowałem łączyć w jedno różnego rodzaju techniki gry na instrumentach perkusyjnych z całego świata (takich jak djembe, tabla, darabuka) i przystosowałem te techniki do The Brass Globe. Słuchając moich kompozycji usłyszysz dźwięki i techniki gry na instrumentach, które być może są ci bardzo znane, jednak jako całość tworzą coś nowego i wychodzą poza konwencjonalne kompozycje" (Tomas Dobrovolskis).



Kolejni artyści festiwalu Wilno w Gdańsku:

ACCOsax Freeminded
Raimondas Sviackevičius - akordeon
Janas Maksimovicius - saksofon
Arkadijus Gotesmanas - perkusja
Koncert w Ks.Św. Jakuba niedziela 5.09.2010 godzina 19:00 - wspólnie z Bester Quartet, Baltic Ridim, Cezary Paciorek.

"ACCOsax Freeminded" to projekt free jazz'u powstały w roku 2003, w którym graja Raimondas Sviackevičius (akordeon), Janas Maksimovičius (saksofon) i Arkadijus Gotesmanas (perkusja). Projekt był przedstawiany na wielu koncertach w różnorodnych kontekstach.
Projekt łączący jazz, muzykę modern, współczesną. Wkradają się w nią elementy muzyki agresywnej, barokowej. Akcja trwa na scenie, muzyka jest tworzona na żywo.
W 2008 roku na festiwalu jazzowym "Jazz bridge" w Szwecji trio Accosax Freeminded zostało wyróżnione jako najoryginalniejszy, najnowocześniejszy projekt.
Członkowie trio są wybitnymi muzykami, solistami grającymi w przeróżnych składach.
Raimondas Sviackevicius specjalizuje się w najnowszej, oryginalnej muzyce "contemporary", współpracuje z kompozytorami litewskimi. Gra muzykę kameralną, także z orkiestrami symfonicznymi.

Janas Maksimovicius w dziedzinie jazzu jest wymieniany jako jeden z najciekawszych muzyków młodego pokolenia. Komponując i tworząc muzykę opiera się na perfekcjonizmie i polifonii. Gra z najwybitniejszymi jazzmenami Litwy. Jest liderem kilku grup.
Arkadijus Gotesmanas - perkusista uniwersalny, znany jako twórca muzyki "swobodnej" free. Jeden z najbardziej aktywnych perkusistów. Tworząc nawiązuje do innych sztuk takich jak malarstwo czy poezja. Pisze muzykę do spektakli, sławi sztukę performance.



Koncert odbędzie się w dniu 5.09.2010 godzina 17:00-22:00 w Ogrodzie Kościoła Św. Jakuba w Gdańsku ul. Wałowa. Ponadto tego dnia wystąpią: Baltic Riddim oraz BESTER QUARTET + GOŚCIE: Cezary Paciorek, Raimondas Sviaćkievicius.

WILEŃSKIE POTRAWY Z GDAŃSKA - Kulinarna Integracja

Przedstawiamy lokale, które biorą udział w akcji WILEŃSKIE POTRAWY Z GDAŃSKA
w dniach 2-5 września 2010

ZAPRASZAMY NA DEGUSTACJE!

CAFE SZAFA
ul. Podmurze 2, Gdańsk
MENU:
999 Trejos Devynerios
Na zakąskę koreczki z Dziugasa w opcji z kindziukiem lub bez

Restauracja - Swojski Smak
ul. Heweliusza 25/27
MENU
Śledź po litewsku, Kwas chlebowy, Chłodnik wileński

Restauracja - Targ Rybny
ul. Targ Rybny 6C
MENU
Sandacz po litewsku

Bar Jacobsen
Brama Świętojańska, Warzywnicza 10 A
MENU
zepeliny, pyzy i pierogi litewskie

Pub Duszek
ul. Św.Ducha 119/121
MENU
szeroki wybór litewskich piw, a także pielmieni

Dziękujemy za włącznie się do udziału w imprezie i polecamy powyższe lokale.

Organizatorzy: Miasto Gdańsk i STACJA ORUNIA Gdański Archipelag Kultury
Patroni: trojmiasto.pl, Gazeta Wyborcza, Radio Gdańsk, independent.pl, kulturaonline.pl, swiatobrazu.pl
Partnerzy: CSW Łaźnia, Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, MASTERLEASE , Gdańska Organizacja Turystyczna, Galeria Pitipa, Harpoon Films,Ks. Św. Jakuba, ZTM Gdańsk.

Informacja o biletach

Wstęp na koncerty w Ogrodzie Kościoła Św. Jakuba na zakończenie Festiwalu:
15zł - studenci
20zł - pozostali

Wstęp na wystawy odbywające się w CSW Łaźnia:
2 zł/ 3 zł

Wstęp na pozostałe wydarzenia w ramach Festiwalu: bezpłatny

Przeczytaj także