stat
Impreza już się odbyła

Relacja z imprezy

Halo, tu Wilno! Halo, tu Wilno!
PATRONAT
cze 15

niedziela

Słupsk,
bilety 200, 300, 350 zł
lip 18-19

piątek - sobota

bilety 307 - 520 zł
Kup bilet
3-6 września 2009
Czterodniowy maraton kulturalny
- prezentacja tego co nowe, ciekawe i uznane, we współczesnej sztuce litewskiej. Do realizacji projektu zaproszono artystów reprezentujących najciekawsze trendy w muzyce, fotografii i multimediach. Warto również zaznaczyć , że ciekawych artystów na Litwie i w Wilnie jest sporo, ale nie wszystkich jesteśmy w stanie ugościć na tegorocznym festiwalu.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Festiwal to dwa główne nurty, czyli muzyka i fotografia oraz jej pochodne.
Na scenie zaprezentują się wybitni artyści z Litwy i Polski, m.in.: - szczegółowy plan poniżej. Na zakończenie festiwalu zapraszamy na nietuzinkowe wydarzenie muzyczne - specjalnie na tę okazję zaaranżowanego międzynarodowego koncertu akordeonowego z udziałem:
Jarosław Bester/Cezary Paciorek/Raimondas Sviackevicius oraz Mindaugas Baćkus - wspólny koncert solistów 6.09.2009.Kościół Św. Jakuba Gdańsk godzina 20:00
(zaproszenia do odebrania w siedzibie GAK oraz w miejscu koncertu od 31.08.2009- ilość miejsc ograniczona).



TARG WĘGLOWY-KONCERTY ( scena główna - w stonę Teatru Wybrzeże)

4.09
Village Kollektiv /Targ Węglowy/godzina 19:00



Atalyja /Targ Węglowy/godzina 20:30



Żywiołak /Targ Węglowy/godzina 22:00



5.09

Balkan Sevdah /Targ Węglowy/godzina 19:00



FUSEDMARC+wizualizacje /Targ Węglowy/godzina 20:30



IZRAEL /Targ Węglowy/godzina 22:00



Corocznym zwyczajem tej imprezy jest nawiązanie do dawnych tradycji wileńskich. Tak, jak w latach ubiegłych na Targu Węglowym gościć będziemy artystów ludowych z Wilna, rzemieślników, producentów naturalnej żywności. Tradycyjny Jarmark Wileński odbędzie się w dniach 4-6.09.2009 w godzinach 12:00-18:00 na Targu Węglowym od strony Katowni.

Postanowiliśmy nieco przełamać dawną konwencję tej imprezy poprzez ustawienie dwóch scen na Targu Węglowym. Jedna funkcjonować będzie w stronę Katowni (Jarmark), druga w stronę Teatru Wybrzeże (wieczorne koncerty).


Fotografia do plakatu autorstwa Vidasa Biveinisa - utalentowanego fotografika z Wilna. Serdeczne podziękowania dla autora za udostępnienie powyższego zdjęcia. Strona Vidasa: www.soliaris.com .Zapraszamy do wizyty na jego stronie, gdzie znajduje sie również fotoreportaż z ubiegłorocznego festwalu, którego gościem był autor. Zdjęcia Vidasa w wyjatkowy sposób uchwycają uroki naszego miasta.

Zachęcamy do zapoznania się z twórczością zespołów litewskich poprzez youtube, myspace. Uważamy,że warto przygotować się na ich znakomite występy w Gdańsku z równie doborową reprezentacją artystów polskich.

WYSTAWY:

MADE IN LITHUANIA & PROCESS
Vilma Šileikienė


4 września godz. 19:00
Galeria Pionova,
ul. Olejarna 2, Gdańsk

MADE IN LITHUANIA
Wileńska artystka bada te cechy litewskiej kultury, które jej zdaniem pozwalają Litwie zachować jej wyjątkowość w nowym układzie geopolitycznym Europy.
Artystka unika przedmiotów masowej produkcji na rzecz tych wykonanych ręcznie czy to z powodów czysto pragmatycznych czy też estetycznych. Wiele z nich niesie za sobą także walory religijne jak i artystyczne.
Šileikienė to jedna z wiodących młodych, litewskich artystek, definiująca swoje prace słowami:
"Nie interesuje mnie etnografia a raczej ręcznie wykonane prace.
Interesuję się opowieściami jak zostały stworzone.
Nie interesuję się precyzją faktów z życia tych przedmiotów
Interesuję się osobami opowiadającymi te historię.."

PROCESS
W tym przypadku jesteśmy świadkami relacji pomiędzy kulturalną oraz religijną spuścizną artefaktów podczas procesu ich renowacji. Dzieło poddane temu procesowi przechodzi przez kolejne jego etapy, których my jako widz jesteśmy często nieświadomi. Vilma Šileikienė skupia się właśnie na tych kolejnych etapach poprzez ideograficzną charakterystykę, tworzy własne, subiektywne interpretacje ich znaczeń.
Artystka stara się przełamać barierę pomiędzy widzem a dziełem sztuki, nakłaniając go aby spojrzał na nie poprzez swoje własne doświadczenia życiowe.

Vilma Šileikienė ukończyła Wileńską Akademię Sztuk Pięknych, fakultet Fotografii i Mediów. Jej prace zostały pokazane między innymi na Biennale Młodej Sztuki w Hamburgu, w Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie czy w Cork Vision Centre. Artystka jest stypendystką programów rezydencyjnych w Woodside w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych oraz w Hordaland Art Centre in Bergen w Norwegii.
Šileikienė porusza się w obszarze fotografii, sztuki video instalacji, recyclingu z różnych materiałów. Sama o sobie pisze: "Lubię przypadki kiedy mogę reagować spontanicznie na nowe sytuacje, nowe miejsca, nowe wydarzenia. Ważne jest dla mnie codzienne życie i proces socjalizacji."
Cykl "Made in Lithuania" będzie pierwszą wystawą artystki w Polsce.

HOMES
Akvile Anglickaite


5 września 18:00
CSW Łaźnia;
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

Ciepłe, przytulne, znajome, miłe tak w kilku słowach opisać możne typowe przedmieścia wielu europejskich miast zasiedlane przez klasę średnią. Z jednej strony zielone, dobre dla dzieci z drugiej podobne, symetryczne, powtarzające się w określonym rytmie. Czy odczytać je można jako symbol monotonnej egzystencji stojącej za obietnicą taniego luksusu?
Fotografie Akvile Anglicaite ujawniają rytmy współczesnych mieszkaniowych maszyn, typowych osiedli mieszkaniowych. Nie ma w nich miejsca na indywidualizm, zdjęcia artystki osaczają widza jednostajnym rytmem powtarzających się fasad i dachów. czy widziane z tej perspektywy są nadal szczytem marzeń, miejsca pożądanym?
Akvile Anglicaite urodzona w 1982 w Kłajpedzie. Skończyła Akademię Sztuk Pięknych w Wilnie, na wydziale Fotografii i Mediów. W 2005 roku studiowała na Plymouth University. Jej prace były wystawiane w Niemczech, Estonii, Łotwie, Litwie oraz Stanach Zjednoczonych. W Polsce jej prace zobaczymy po raz pierwszy.

A PLACE TO WASH THE HEART CHAPTER 1 VIDEO
SOME/THINGS MAGAZINE
Projekt: Monika Bielskyte

współpraca: James Cheng Tana
Muzyka: Kamohmin & Ragnar
Edycja & produkcja video SOME/THINGS

5 września 18:00
CSW Łaźnia;
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

"A PLACE TO WASH THE HEART" to projekt zainspirowany fuzją filozofii, literatury oraz kultury Wschodu i Zachodu. Projekt ciągle tworzony, docelowo mający się składać z pięciu rozdziałów. Rozdział I - Video jest zapisem podróży a raczej fascynacji artystki historią i kulturą odwiedzanych krajów - Kambodży, Laosu, Wietnamu, Tajlandii, Północno-Wschodnich Chin, Portugalii & Francji a także spotkań z ich mieszkańcami. Eksponowanym elementem jest relacja pomiędzy człowiekiem a środowiskiem.

Prace Moniki Bielskyte przyciągają uwagę frapującym niedopowiedzeniem, są mroczne lecz całkowicie 'szczere' i 'prawdziwe.' Podczas jej wystawy w Amsterdamie widzowie opisali je jako 'imponujące' i 'poruszające.' Bielskyte pokazuje świat takim, jaki jest a punktem wyjścia jej poszukiwań jest uchwycenie okrutnych i straszliwych obrazów w piękny i prosty sposób.

Podczas wernisażu zostanie także przedstawiona multimedialna prezentacja SOME/THINGS MAGAZINE.

SOME/THINGS to magazyn prezentujący dokonania wybitnych artystów/ projektantów/osobowości. Znajdziemy w nim obszerną sekcję fotograficzną, wyczerpujące wywiady jak i nigdy wcześniej niepublikowane materiały.
We wrześniu 2009 roku opublikowana zostanie pierwsza wersja drukowana magazynu, a jej prezentacje odbędą się w Nowym Jorku, Tokio, Paryżu i Londynie. Znajdziemy w niej min. wywiad oraz publikowane po raz pierwszy prace nagradzanego na całym świecie, amerykańskiego fotografa Rogera Ballena, zdjęcia z atelier Michela & Ricka Owena, wywiad z jednym z najważniejszych & najbardziej odkrywczych artystów chińskich Hanga Huana, plastyczne prace Antony & The Johnsons.
Redakcja SOME/THINGS: James Cheng Tan, Monika Bielskyte & Carlo Zollo.
www.someslashthings.com

FABRYKA KARABINÓW 3.09. godz. 19:00

Arnas Anskaitis
PHOTOGRAPHY AS A SIGNIFICANT SURFACE / 1 m2 OF GALLERY SPACE
FOTOGRAFIA JAKO ZNACZĄCA POWIERZCHNIA / 1 m2 PRZESTRZENI GALERII


Obiektem moich zainteresowań są białe ściany galerii. Przestrzeń sama w sobie jest obiektem wystawienniczym stając się medium pomiędzy widzem a dziełem sztuki. Status galerii często określa oczekiwania, jak i to, jak sztuka jest postrzegana i oceniana.
W moim projekcie, zbieram fragmenty wileńskich galerii, prezentujących sztukę współczesną.

Domas Rukas
PHOTOGRAPHIC WASTE / FOTOGRAFICZNE ODPADY


Proces fotograficzny to trzy podstawowe elementy: obraz, negatyw i pozytyw. Negatyw jest przeciwieństwem pozytywu, a pozytyw odzwierciedla rzeczywistość. Postrzeganie w ten sposób negatywu i pozytywu ma sens tylko wtedy, kiedy możemy rozpoznać na obrazie jakiś element. Gdy obraz jest abstrakcyjny ani pozytyw ani negatyw nie mają racji bytu.
W swoich pracach wykorzystałem materiały, które pozwoliły mi na stworzenie abstrakcyjnych obrazów, w tym min. porzucone części komputerowe czy uszkodzone negatywy.

Ieva Bernotaite
EVE / EWA


Projekt 'EVE/EWA' jest autoportretem imienia w obrazach ważnych dla historii sztuki. Moje prace analizują związek pomiędzy fotografią a malarstwem z użyciem nowych mediów.

Julius Kuršys
PHOS GRAPHIS


Słowo 'fotografia' pochodzi z greckiego φώς (phos) "światło' i γραφίς (graphis) "piszę" lub γραφή (graphe) "reprezentowanie poprzez linie" lub "rysowanie". Fotografia znaczy rysowanie światłem. Tradycyjnie produktem fotografii były negatywy i fotografie, potocznie nazywane zdjęciami.
Światło i światłoczuły materiał powodują, że fotografia jest zależna od światła. Lustro może odbić tylko to, co widzi. Takie same zasady obowiązują w stosunku do światłoczułego materiału, a więc fotografia jest niemożliwa bez światła.

Justina Nekrasaite
ANALGESIA / ZNIECZULENIE
SELF - PORTRAIT / AUTOPORTRET


Zaistniałe okoliczności podyktowały kształt serii autoportretów "Analgesia / Znieczulenie". Jest to wyjątkowo intymna i osobista dokumentacja procesu operacji, podczas której lekarze "coś" wykryli.

Lina Kruopyte
MIS - SPELL / Błąd


Praca składa się z 9 podrobionych zdjęć, mylnie napisanych autorów i nazw marek. Plakaty są odzwierciedleniem norm obowiązujących w zdjęciach mody.
Moje działanie nawiązuje do nadużycia i zużycia obowiązujących zasad w sztuce i fotografii mody. Kopiując prawie idealnie oryginał, zastanawiam się gdzie jest granica pomiędzy prawdą a fałszem. Czy istnieją elementy nie do uchwycenia?

Lina Kynaite
CLOSE - UP / ZBLIŻENIE, 2006

4 cyjanotypowe odbitki na gazecie56X42

Projekt porusza temat manipulacji mediów "wiadomościami z ostatniej chwili". Gazety donoszą tylko o tych kilku, najbardziej spektakularnych wydarzeniach, prześcigając się w ilości ofiar. Mniej istotne wydarzenia są regularnie pomijani.
Moje prace to powiększenia osób z drugiego planu fotografii, opublikowanych w trzech różnych gazetach, opisujących wydarzenia "z ostatniej chwili" z trzech różnych miejsc.
Wykonane w technice cyjanotypii prace są w formacie popularnego litewskiego tabloidu Vakaro Žinios.

Lina Praudzinskaite
CYCLE / CYKL

Fotografia zapamiętuje dużo lepiej niż poruszające się obrazy, ponieważ jest pozostałością czasu, nie strumieniem. Każda statyczna fotografia jest momentem przeistoczonym w obraz (scenę). Zamraża moment i pamięć. Fotografia to spektakl zapożyczony od rzeczywistości.

Odrywam niepotrzebne, zapomniane, nieudane zdjęcia i komponuje je w jedno. Przerabiam
i robię z nich papier. Nową stronę, nowy początek.

CYKL:
POMYSŁ → FOTOGRAFIA (realizacja pomysłu) → PUDEŁKO (w środku trzymam nieudane, niepotrzebne zdjęcia) → NISZCZENIE → PAPER → POMYSŁ

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.

PROGRAM:

Czwartek 3.09

17.30
Warsztaty fotograficzne z Jurgitą Remeikyte
dawna Fabryka Karabinów, ul. Łąkowa 35/38

19.00
Wernisaż wystawy Studentów Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie Wydziału Multimediów: Arnas Anskatitis, Domas Rukas, Leva Bernotatie, Juliusz Kursys, Justina Nekrasaite, Lina Kruopyte, Lina Kynaite, Lina Prudzinskaite
dawna Fabryka Karabinów, ul. Łąkowa 35/38)

20.00 Koncert: Ramunas Jaras -(Wilno)
Teatr w Oknie, ul. Długa 50/51

piątek 4.09

12.00 - 20.00
Prezentacja rzemiosła artystycznego i kuchni litewskiej na stoiskach
Targ Węglowy

16.00
Oficjalne otwarcie Jarmarku Wileńskiego przez władze Miasta i delegację z Wilna
Scena na Targu Węglowym

16.15 - 17.00
Występy folklorystycznych zespołów ZORZA, JORE, RADASTA, SUTARAS
Scena na Targu Węglowym -Scena Jarmarku

19.00
Wernisaż wystawy Vilma Sileikiene Made In Lithuania, Process
Galeria Pionova, ul. Olejarna 2

19.00 - 24.00
Koncert zespołów: Village Kollektiv, Atalyja, Żywiołak
Scena Wieczorna na Targu Węglowym


Sobota 5.09

12.00 - 20.00
Prezentacja rzemiosła artystycznego i kuchni litewskiej na stoiskach
Targ Węglowy

13.00 - 14.00
Degustacja smakołyków kuchni litewskiej

18.00
Wernisaż wystawy Akvile Anglicaite Homes
Projekcja video Monika Bielskyte The place to wash the heart II
CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1

19:00
koncert Antanasa Jasenki i Audio Z, DIISSC ORCHESTRA w CSW Łaźnia

19.00 -24.00
Koncerty Scena na Targu Węglowym:
19:00 Balkan Sevdah
20.30 Fusedmarc + wizualizacje
22.00 Izrael

Niedziela 6.09

12.00 - 16.00
Prezentacja rzemiosła artystycznego i kuchni litewskiej na stoiskach Targ Węglowy

20.00
Koncert specjalny - International Akordeon Project: Cezary Paciorek (Gdańsk), Raimondas Sviackevicius, Mindaugas Bačkus (Wilno), Jarosław Bester (Kraków). Kościół Św. Jakuba ( wstęp na zaproszenia).

Projekt jest finansowany przez Miasto Gdańsk a realizowany przez STACJĘ ORUNIA GAK oraz Biuro Prezydenta ds. Kultury,CSW ŁAŻNIA, Galerię Pionova.
Patronami medialnymi są: www.trojmiasto.pl, TVP Gdańsk, Radio Gdańsk, www.fotopolis.pl, www.O.pl.
Na kolejnych patronów jeszcze czekamy i zapraszamy do współpracy.


Przeczytaj także