stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal od kilku lat prezentuje interesujące zjawiska kulturalne na Litwie. Do współpracy w tegorocznej edycji ponownie zaprosiliśmy twórców reprezentujących różnorodne dziedziny i gatunki sztuki, przedstawicieli różnych pokoleń. Tak, jak w latach poprzednich na festiwalu tradycja będzie się przeplatać z nowoczesnością.

cze 20

piątek, g. 17:30

Gdynia,
bilety 65 zł
Kup bilet
lip 18-20

piątek - niedziela

bilety 160 zł
Kup bilet
Dzięki dotychczasowym "wizytom Wilna w Gdańsku", udało się stworzyć przestrzeń do spotkania i dialogu artystycznego twórców z Litwy i Polski. Od pewnego czasu festiwal inicjuje powstawanie międzynarodowych projektów artystycznych, które wydają się być najlepszym narzędziem do przełamywania stereotypów i podziałów kulturowych.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Tegoroczny festiwal po raz pierwszy będzie miał dwie odsłony. W dniach 6-9 września w Gdańsku zaprezentujemy dokonania twórców litewskich, a w dniach 14-16 września w Wilnie wystąpią artyści z Gdańska. W obu miastach odbędą się koncerty specjalnych międzynarodowych projektów w wykonaniu muzyków z Polski i Litwy, które powstały w Gdańsku.

Koncerty odbywać się będą w Centrum Św. Jana, Kościele Św. Jakuba i na Targu Węglowym. Wystawy będzie można zobaczyć w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia oraz w Galerii Akademii Sztuk Pięknych na ul. Chlebnickiej.

Muzyczna część festiwalu będzie jeszcze bardziej różnorodna niż dotychczas. Wystąpią, zarówno wirtuozi litewskiego jazzu - Maksimowicz Group, przedstawiciele progresywnego rocka - zespół Freaks on Floor, wykonujące polifoniczne pieśni ludowe TRYS KETURIOSE, czy grający muzykę alternatywną Markas Palubenka i poprockowy duet The Ball and Chain.

Odbędą się również koncerty międzynarodowych projektów specjalnych w wykonaniu muzyków z Polski i Litwy.

"Sound Identity" Mikołaj Trzaska Project. Inicjatywa zgłębia tajemnice mistyki i muzyki pogranicza Polski i Litwy. Jest próbą podjęcia nowego dialogu pomiędzy kulturami. W projekcie biorą udział polscy i litewscy wirtuozi o korzeniach i wykształceniu, zarówno klasycznym jak i jazzowym. Najważniejszą wspólną cechą muzyków jest zdolność i doświadczenie wykonywania intuitywnej improwizacji. W projekcie biorą udział: Wacław Zimpel, Michał Górczyński, Paweł Szamburski, Mikołaj Trzaska, Eugenijus Kanevićius, Mike Majkowski, Arkadij Gotesman.

Koncert Finałowy - Free Culture Gdańsk 2012 - Koncert będzie efektem tygodniowej, bezpośredniej współpracy warsztatowej artystów z Polski i Litwy. Udział wezmą: Michał Jelonek (Jelonek), Olo Walicki (Saint Box), Tomasz Ziętek (Loco Star), Rafał "Praczas" Kołaciński (Masala, Village Kollektiv), Weronika Grozdew-Kołacińska, Markas Palubenka, Trys Keturiose.

W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia pokazane zostaną prace Jonasa Gasiūnasa. Artysta pracuje jako wykładowca na wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, od lat pozostaje wierny malarstwu. W 2009 roku został laureatem nagrody Swedenbanku, w uzasadnieniu wskazano na jego wkład w rozwój nurtu określanego mianem malarstwa rozszerzonego. Artystę interesują mechanizmy indywidualnej pamięci, oraz historycznej zmiany będącej doświadczeniem urodzonego w czasach ZSRR malarza. Gasiūnas maluje przy użyciu dymu, który w jego płótnach zaciera granicę między fikcją a rzeczywistością.

We współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku przygotowana została wystawa prac Andriusa Zakarauskasa. W cyklu prac z 2012 roku The Wrong Side and the Right Side, artysta zwraca się w stronę abstrakcji, eliminując wszelkie elementy figuratywne. Zakarauskas pozostaje wierny podstawowym zasadom malarstwa, widocznym w wyraźnych pociągnięciach pędzla, użytych kolorach oraz kompozycji. W 2009 roku Andrius Zakarauskas otrzymał nagrodę w litewskim konkursie Young Painter Prize (Nagroda Młodego Malarza).

Praca grupy Cooltūristės prezentowane w CSW Łaźnia skupiać się będzie wokół postaci urodzonej w Gdańsku aktorki, Jadwigi Jankowskiej-Cieślak, która w 1982 roku uhonorowana została w Cannes za najlepszą rolę kobiecą w filmie Karoly Makka Inne spojrzenie (Egymásra nézve). Film był pierwszym w bloku wschodnim obrazem podejmującym zakazany temat homoseksualnej miłości.

Zdjęcia oraz krótki, 8 sekundowy reportaż z wręczenia Złotej Palmy w Cannes, stał się punktem wyjścia dla grupy Cooltūristės, do stworzenia fikcyjnego, dalszego ciągu Innego spojrzenia.

W CSW Łaźnia zaprezentowane zostaną prace dwójki rezydentów projektu VNO-GDN, którego celem jest budowa symbolicznego, twórczego mostu między Gdańskiem a Wilnem, dwoma miastami bliskimi i odległymi zarazem, powiązanymi historycznie ze sobą, oddalonymi chociażby przez brak bezpośredniego lotniczego połączenia. Artyści podczas tegorocznej rezydencji zatytułowanej the more I see, the less I grasp. White noise, podejmą temat nadmiaru informacji oraz szumu kreowanego przez współczesne media.

Działaniom artystycznym towarzyszyć będzie tradycyjny JARMARK WILEŃSKI prezentujący muzykę, rękodzieło i kuchnię litewską.


WILNO W GDAŃSKU
6-9 września 2012


Program:

Czwartek 6 września
18:00 Wernisaż wystawy Andriusa Zakarauskasa
Galeria Akademii Sztuk Pięknych, ul. Chlebnicka 13/16

Piątek 7 września
12:00 - 20:00Jarmark Wileński - koncerty zespołów z Wilna i Rejonu Wileńskiego: Grija, Akordas, Eden
Scena, Targ Węglowy

15:30 Oficjalne otwarcie Festiwalu Wilno w Gdańsku
wystąpienie Prezydenta Miasta Gdańska p. Pawła Adamowicza, Marszałka Województwa Pomorskiego p. Mieczysława Struka i przedstawicieli władz Miasta Wilna i Rejonu Wileńskiego
Scena, Targ Węglowy

16:30 Koncert zespołu StaraNova (folk Litwa)
Scena, Targ Węglowy

18:00 Koncert zespołu The Ball and Chain (Litwa)
Scena, Targ Węglowy

18:00 Wernisaż wystaw: Jonasa Gasiunasa Coolturistes "Inna droga″
The more I see, the less I grasp/white noise - prezentacja pracy artystów programu rezydencyjnego Arnasa Anskaitisa & Migle Narbutaite
CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1

18:00 - 19:00 Koncerty w Kościele św. Jakuba: Jan Maksimowicz, Dominykas Vyšniauskas, Cezary Paciorek (Litwa - Polska)
Kościół św. Jakuba, ul. Wałowa 28 / wstęp wolny

Sobota 8 września

12:00 - 18:00Jarmark Wileński - koncerty zespołów z Wilna i Rejonu Wileńskiego: Grija, Akordas, Eden
Scena, Targ Węglowy

14:00-15:00 "Niespodzianka Wileńska" - degustacja smakołyków kuchni litewskiej przez mieszkańców Gdańska oraz przedstawicieli władz Gdańska, Pomorza, Wilna i Regionu Wileńskiego
Scena, Targ Węglowy

15:00 Koncert zespołu StaraNova (folk Litwa)
Scena, Targ Węglowy

17:00-20:00 Koncert zespołów:
Freaks on Floor (Litwa - rock)
Markas Palubenka (Litwa)
Scena, Targ Węglowy

19:00 Koncert zespołu TRYS KETURIOSE
Kościół św. Jakuba, ul. Wałowa 28 / wstęp wolny

19:00 Koncert: Maksimowicz Group (Litwa)
Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

20:00 "Sound Identity" Mikołaj Trzaska Project
Wacław Zimpel, Michał Górczyński, Paweł Szamburski, Eugenijus Kanevićius, Mike Majkowski, Mikołaj Trzaska, Arkadij Gotesman
Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50 / Bilet na dwa koncerty:10 zł

Niedziela 9 września


10:30 Uroczysta Msza Św. w Bazylice Mariackiej z udziałem gości z Wilna i Rejonu Wileńskiego

11:00 - 15:00 Jarmark Wileński
koncerty zespołów z Wilna i Rejonu Wileńskiego: Grija, Akordas, Eden
Scena, Targ Węglowy

20:00 KONCERT FINAŁOWY - Free Culture Vilnius - Gdańsk 2012: Michał Jelonek, Olo Walicki, Tomasz Ziętek, Weronika Grozdew-Kołacinska, Rafał Kołaciński "Praczas" Markas Palubenka, TRYS KETURIOSE (Polska - Litwa)
Centrum Św Jana, ul. Świętojańska 50 / bilety: 10 zł


ORGANIZATORZY: Stacja Orunia GAK, CSW Łaźnia, Urząd Miejski w Gdańsku

Informacja o biletach

Wstęp wolny za wyjątkiem koncertów w Centrum Św. Jana - bilet 10 zł

Przeczytaj także