stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Impreza integracyjna Lato Ludzi to szczególny moment spotkania się osób o różnych pomysłach twórczych, reprezentujących różne dziedziny twórcze, w tym osób z niepełnosprawnością.
Wszyscy razem spotykają się na płaszczyźnie porozumienia jaką jest sztuka.

sty 11

sobota, g. 18:00

Sopot, Bitwy pod Płowcami 54,...
bilety 100 zł
ulgowy 80 zł
przedsprzedaż 60 zł
Kup bilet

w każdy czwartek (od 22.05 do 06.06.2025)

Gdańsk,
W programie:

- Projekt Kołakowski czyli cztery trójmiejskie teatry: Teatr Mimo To (Gdańsk); Teatr Biuro Rzeczy
Osobistych (Gdynia); TeatRazem (Gdańsk); Teatr Kasablanka (Gdańsk)
oraz grupa muzyczna Remont Pomp

- Centrum Muzyczne "Virtuo" - "Polacy nie gęsi..." - koncert polskich piosenek

- Wojciech Staroniewicz: A'Freak-Komeda Project - koncert
Wojciech Staroniewicz - saksofon tenorowy;
Przemek Dyakowski - saksofon tenorowy;
Darek Herbasz - saksofon barytonowy;
Marcin Janek - saksofon tenorowy, sopranowy;
Dominik Bukowski - marimba, wibrafon;
Janusz Mackiewicz - gitara basowa;
Roman Ślefarski - perkusja;
Larry Okey Ugwu - instrumenty perkusyjne

Informacje o twórcach:

Projekt Kołakowski czyli cztery trójmiejskie teatry: Teatr Mimo To (Gdańsk); Teatr Biuro Rzeczy Osobistych (Gdynia); TeatRazem (Gdańsk); Teatr Kasablanka (Gdańsk) oraz grupa muzyczna Remont Pomp

Cztery trójmiejskie teatry oraz grupa muzyczna Remont Pomp, postanowiły razem podjąć się wspólnego projektu w ramach inicjatywy Grupy IM+ działającej na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zobaczymy cztery spektakle tych teatrów, które łączyć będzie twórczość prof. Leszka Kołakowskiego. Inspirowani 13 bajkami z królestwa Lailonii dla dużych i małych, pokażemy:
Czerwoną łatę - Teatr Mimoto (Gdańsk)
Piękną twarz - Teatr Biuro Rzeczy Osobistych (Gdynia)
Opowieść o wielkim wstydzie - TeatRazem
oraz Garby - Teatr Kasablanka (Gdańsk)
Muzykę do spektakli skomponował: Remont Pomp - Tomasz Antonowicz/Jarek Marciszewski (Gdańsk).
Muzykę do spektaklu Teatru Mimoto (Gdańsk) - Adam Stawicki.

Teatr Mimo To (Gdańsk)
Spektakl: Czerwona łata
Scenariusz i reżyseria: Barbara Ziemkiewicz i Adam Stawicki
Muzyka: Adam Stawicki
Wystepują: Daniel Fabrycy, Anna Żakiewicz, Magdalena Berger, Gabriela Kwiecińska,
Eugeniusz Sztrejan, Monika Łapińska.

Spektakl na podstawie opowiadania "Czerwona Łata" Leszka Kołakowskiego i twórczości Marii Pawlikowskiej -Jasnorzewskiej, mówiący o łatwości stygmatyzowania i naznaczania ludzi różniących się od ogółu społeczeństwa, w tym osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Teatr Istnieje od 8 lat i jest na stałe związany z Fundacją Rozwoju Integracji Społecznej AKCES z Gdańska. Dorobek grupy obejmuje pięć spektakli opartych o autorskie scenariusze. Jednym z najciekawszych przedsięwzięć grupy jest nagranie słuchowiska radiowego p.t. "To.To Szczęście", zrealizowanego na podstawie autentycznych postów z popularnego forum dla osób niepełnosprawnych. Spektakl "Laf laf laf" otrzymał w roku 2012 nagrodę Dyrektora Artystycznego Festiwalu Teatrów Niezależnych ProContra w Szczecinie, Nagrodę Publiczności na Festiwalu AKCEPT 2012. Za spektakl "Bógot" teatr otrzymał Grand Prix oraz Nagrodę Publiczności festiwalu Pozapozy 2013 oraz Festiwalu AKCEPT 2013.

Teatr Biuro Rzeczy Osobistych (Gdynia)
Spektakl: Piękna twarz
Scenariusz: Zbigniew Biegajło i zespół
Reżyseria: Zbigniew Biegało
Muzyka: Jarek Marciszewski, Tomek Antonowicz oraz Remont Pomp
Występują: Marzena Gajewska, Renata Klinkosz, Anna Kujawska, Oliwia Cubala, Marcin Wenta, Adam Siekierzyński, Tomasz Macniak

Spektakl pt: "Piękna twarz" jest jedną z części projektu teatralnego zrealizowanego w ramach trójmiejskiej Grupy Im Plus inspirowanego twórczością L. Kołakowskiego.

Kto o nią dba
Zachowa ją na wieczność
Kto dla niej żyje
przechowa ją bez skazy
Kto nic nie daje
żyje w ciemności
Kto widzi tylko siebie
ten nic nie czuje
Kto odrzuca innych
Jest zimny jak stal
Kto nie ma miłości
Zostaje sam

Teatr Biuro Rzeczy Osobistych istnieje od 1998 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdyni. Misją Teatru BRO jest realizowanie autorskich projektów o społeczno-artystycznym charakterze, poszukiwanie nowych miejsc i głęboka wiara w sens spotkania z drugim człowiekiem. Zespół BRO wypracował własny styl oparty o doświadczenia teatru plastycznego. Efektem pracy są spektakle doceniane i nagradzane na wielu ogólnopolskich festiwalach.


TeatRazem (Gdańsk)
Spektakl: Opowieść o wielkim wstydzie
Reżyseria: Jarek Rebeliński
Muzyka: Jarek Marciszewski, Tomek Antonowicz oraz Remont Pomp

Opowieść o wielkim wstydzie to historia Rio, który żyje marzeniami i złudzeniami. Podąża za własnym wyobrażeniem, uczucia do Murii, kobiety którą kocha, a która nie zwraca na niego uwagi. Potrzeba jednak bycia kochanym, posiadania partnera jest na tyle silna, że Rio okłamuje wszystkich, że ma dziewczynę. "Wyśniewa" ją i urealnia, w opowieści. Jest to jednak ślepa uliczka, gdyż szybko wychodzi na jaw, że kłamie. Nie potrafi przypomnieć sobie koloru oczu Murii. To powoduje, że zaczyna się wstydzić i maleć. Maleć ze wstydu...

Teatr Razem powstał w 2005 roku na bazie współpracy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (Koło w Gdańsku) z Integracyjnym Klubem Artystycznym "Winda". Od początku istnienia Teatr tworzą wolontariusze i podopieczni Programu "Starszy Brat - Starsza Siostra", realizowanego przy PSOUU. Celem tego projektu jest tworzenie sieci przyjaźni pomiędzy osobami z niepełnosprawnością intelektualną oraz pełnosprawną młodzieżą z gdańskich szkół średnich i uczelni. Obok polskich wolontariuszy od dwóch lat do teatru dołączają także wolontariusze zagraniczni, przyjeżdżający do stowarzyszenia na roczne projekty w ramach wolontariatu europejskiego (European Voluntary Service w ramach Programu "Młodzież w działaniu"). Obecnie teatr działa w strukturach Teatru GAK.


Teatr Kasablanka (Gdańsk)
Spektakl: Garby
Scenariusz i reżyseria: Arkadiusz Szczurek
Muzyka: Jarek Marciszewski, Tomek Antonowicz oraz Remont Pomp
Występują: Katarzyna Buczek, Maria Dragańczuk, Anna Frąckiewicz, Aleksandra Hlousek, Krzysztof Markiewicz, Marcin Kapelusz, Józef Olszewski, Grzegorz Jankowski, Jacek Jarzębowski

Część przedstawienia przygotowana przez Teatr Kasablanka opowiada o sile presji społecznej i utracie tożsamości. Bohater o imieniu Ajio zaczyna chorować na GARB. Po przebrnięciu przez maszynę biurokracji, trafia do lekarzy, którzy są bezsilni wobec osobliwego GARBU, który rosnąc upodabnia się do nosiciela, zaczyna dominować nad Ajio i zawłaszczać jego osobowość....

Teatr Kasablanka od dwudziestu lat aktywnie przekazuje szerokiej publice swoją interpretację najbardziej znanych i podziwianych dzieł mistrzów. Aktorami teatru są dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W swoich spektaklach teatr przemawia do widza posługując się pełnymi symboliki i skojarzeń obrazami, odczytywanymi na różnych poziomach. Muzyka i dźwięki stanowią integralną część widowiska w którym aktorzy prowadzą widza przez tajemniczy świat, który najczęściej jest skojarzeniem i swoistą interpretacją literatury. W ramach wieloletnich działań na rzecz szeroko pojętej integracji społecznej Teatr Kasablanka występował na festiwalach i przeglądach teatralnych w Polsce i poza granicami, oraz jest stałym bywalcem na trójmiejskich scenach.


Remont Pomp - zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku.

W skład grupy prowadzonej przez Jarka Marciszewskiego i Tomka Antonowicza wchodzą członkowie Stowarzyszenia oraz wolontariusze europejskiego programu EVS. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, szklankach, dzbanach czy też beczkach.

W 2011 roku zespół spotkał się z Mikołajem Trzaską. W ramach festiwalu "Świat Mało Znany" Mikołaj został zaproszony przez Remont Pomp na warsztaty muzyczne, których owocem miał być koncert w Teatrze Leśnym w Gdańsku.

Współpraca zaowocowała także nagraniem wspólnej płyty pt: "Złota Platyna". Została ona nagrana wraz z Mikołajem Trzaską i Mikiem Majkowskim w radiu Gdańsk i wydana nakładem 1 Kilogram Records w 2012 roku.

Zespół współpracował także z muzykami takimi jak: Paweł Szamburski, Wacław Zimpel, Michał Górczyński, Ray Dickaty, Artur Majewski, Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty) czy Wojtek Mazolweski. W 2014 roku zagrał koncert z Kwartetem Ircha Clarinet Quartet na Festiwalu Unsound w Krakowie. Wygrał także ogólnopolski przegląd twórczości osób niepełnosprawnych w Miastku. Zagrał koncerty w wielu miastach w Polsce jak i zagranicą, w Izraelu, Niemczech, Słowacji, Irlandii i Szkocji.

Remont Pomp jest także odpowiedzialny za oprawę muzyczną spektakli Teatru Razem. Do tej pory wspólnie z teatrem współtworzył 12 spektakli.

W skład zespołu Remont Pomp wchodzą:

Magdalena Spaleniak, Wojciech Birtus, Sebastian Włodarek, Jacek Ćeślicki, Jan Skiba, Miriam Porębska, Groszek Stanilewicz, Małgorzta Mleczko Marciszewska, Jarosław Marciszewski, Tomasz Antonowicz, Trina Xheladini, Ana Belén, Palomero Retortillo.

Gość specjalny:
Mikołaj Trzaska

Posłuchaj "Złotej platyny"
www.remontpomp.bandcamp.com

"A'freaK-aN Project" Wojciecha Staroniewicza to projekt muzyczny inspirowany muzyką czarnego
lądu. Jest to wirtualna podróż do Afryki. Posługując się własnym językiem i wyobraźnią, artyści tworzą całkiem nową wizję tego bogatego kulturowo kontynentu.

W programie koncertów znajdują się utwory, których nazwy pochodzą od imion w różnych językach południowoafrykańskich. "Asale" jest kobiecym imieniem, które można przetłumaczyć jako czasownik "mówić" w języku Yao (Malawi); "Dingane" to męskie imię, które oznacza "tego, który poszukuje" w języku Zulu (RPA); "Chisisi" znaczy "sekret" w języku Yao (Malawi); Muchaneta oznacza "poczujesz się zmęczony" w j ę z y k u S h o n a ( Z i m b a b w e ) ; " C h e n z i r a " o z n a c z a " u r o d z o n y w podróży" w języku Shona (Zimbabwe); "Utni" to "życie" w języku Yao (Malawi) i w końcu "Dakarai" to "radość" w języku Shona (Zimbabwe). Imiona te definiują każdy utwór ze strony muzycznej, wizualnej i interpretacyjnej. Niektóre kompozycje są bardzo dynamiczne, wielowątkowe (mp. "Muchaneta"), grane w szybkim tempie. Inne natomiast (np. "Chisisi") utrzymane są w mrocznej tonacji, gdzie dźwięki pojawiają się w t r ó j w y m i a r o w e j p r z e s t r z e n i, r ó ż n y c h r e j e s t r a c h , b a r w a c h i skrajnej dynamice. Ważnym elementem każdego występu jest improwizacja oraz wzajemna inspiracja muzyków, która powoduje, że każdy koncert jest zupełnie inny, niepowtarzalny.

Nowy program zespołu zdominowany jest przez utwory, które zostały zarejestrowane na płycie pod tytułem "A'FreAk-KomEdA Project". Są to, oprócz kompozycji Staroniewicza, utwory Krzysztofa Komedy utrzymane w stylistyce "A'Freak-aN", takie jak: "Kattorna", "Moja Ballada" znana z filmu "Do widzenia do jutra" Janusza Morgensterna czy "Crazy Girl" i "Cherry" z "Noża w wodzie" Romana Polańskiego.

Do wspólnego grania muzyki, która zawarta jest stylistycznie w szeroko pojętym idiomie jazzu i muzyki etnicznej, Wojciech Staroniewicz zaprosił znanych i cenionych muzyków ze środowiska trójmiejskiego. Łatwo się zorientować, że taki dobór muzyków jest gwarancją, z jednej strony bardzo wysokiego poziomu wykonawczego, a z drugiej permanentnej zmienności i nieprzewidywalności tego, co będzie się działo na scenie w czasie koncertu.

Projekt został zrealizowany przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Gminy Miasta Sopotu.