stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal "Metropolia jest Okey" w tym roku obchodzi swoje 11. urodziny. Gdy zaczynaliśmy w roku 2007, czas pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem był "pusty" - w Trójmieście niewiele się działo... Jednak z roku na rok sytuacja się zmieniała, także dzięki naszej Metropolii..., i teraz publiczność może wybierać i przebierać w propozycjach. Czas więc na przeformatowanie idei imprezy oraz wypromowanie jej na jeszcze większą skalę, także poza regionem Trójmiasta.

cze'25 15

niedziela

Słupsk,
bilety 200, 300, 350 zł
lip'25 2-5

środa - sobota

bilety 519 - 1089 zł
Kup bilet
Rozwój marki jaką stał się Festiwal, wymaga czasu na pozyskanie nowych partnerów, odpowiedniego dofinansowania i sformułowania zasad. Czy wciąż będzie się odbywał w ostatnich dniach roku? Zobaczymy.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W tym roku wszystkie imprezy festiwalowe odbędą się tylko w Gdańsku. Podczas tej edycji, która stanowi niejako zakończenie dotychczasowego profilu Festiwalu, organizatorzy przygotowali następujące wydarzenia:
- spotkanie z jedną książką (27.12)
- spektakle teatralne (27.12 i 29.12)
- koncerty muzyczne (28.12)
- wystawa pt. "W drodze..." (14.12- 7.01.2018)
- koncerty muzyki klasycznej oraz wręczenie nagród Marszałka Województwa Pomorskiego (28.12)
- koncert w Radiu Gdańsk w ramach Metropolii w Radiu Gdańsk (29.12)
- wydarzenie towarzyszące: koncert Chóru Mieszczan Gdańskich (30.12)


14 grudnia - 7 stycznia 2018

Wystawa "W drodze..." XII spotkanie z autorskiego cyklu wystaw zbiorowych Danuty Joppek
Ratusz Staromiejski - NCK

Początek: 18:00
Wstęp: wolny


Udział biorą:
Alicja Bach
Danuta Joppek
Mariusz Kułakowski
Monika Sobczak-Konca

W drodze... żyjemy - tym samym nasze życie jest w drodze.
W drodze jest nasza twórczość.
I ta wystawa jest też w drodze - przyjechała tutaj i wywędruje stąd w kilka różnych miejsc.
Skład wystawy jest w drodze - jedni przychodzą inni odchodzą...
Każdy z nas podąża swoim traktem, wytycza własny szlak.
Czasem chcemy się spotkać, aby kawałek drogi przebyć wspólnie.
I to, to właśnie - "... aby kawałek drogi przebyć wspólnie"
jest pretekstem spotkania naszych postaw twórczych na tej wystawie.
Bo z marszu, z ruchu, ze spotkania, wymiany myśli i energii COŚ wynika.
I o to COŚ nam właśnie chodzi.


WSTĘP: wolny

27 grudnia

Spotkanie z jedną książką
Ratusz Staromiejski - NCK,
Prowadzenie: Szymon Jachimek
Początek: 17.00
Wstęp wolny


W ramach spotkań z literaturą na festiwalu Metropolia jest Okey zapraszamy na Spotkanie z jedną książką.

Goście:

Dorota Karaś - dziennikarka, publicystka, blogerka, autorka książek Cybulski, Podwójne salto, Szafa, czajnik, obwodnica
Marcin Borchardt - reżyser, autor filmu dokumentalnego Beksińscy. Album wideofoniczny
Małgorzata Cackowska - pedagożka, badaczka literatury dla dzieci, współautorka publikacji Polska Szkoła Książki Obrazkowej


Prapremiera spektaklu pt. Bez przesady
Początek: 19.00
Wstęp: 10 zł


Tekst: Szymon Jachimek
Reżyseria: Mariusz Babicki
Scenografia: Marta Mittlener
Muzyka: Rafał Krzychowiec

Obsada: Magdalena Bochan-Jachimek, Aleksandra Derda, Michał Zacharek, Wojciech Tremiszewski
Produkcja: Magdalena Bochan-Jachimek i Fundacja Inkubator Kultury "Kulmiasto"
Współprodukcja: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Centrum Kultury w Gdyni.

W opinii wielu Polaków feministki to "sfrustrowane baby z wąsami", a problem dyskryminacji płciowej jest wyłącznie lewacką histerią. Spektakl "Bez przesady" nie polemizuje z tą tezą, lecz pokazuje tylko lustrzane odbicie rzeczywistości - co się stanie, gdy pozamieniamy miejscami kobiety i mężczyzn? Czy płeć wpływa na nas w sytuacjach domowych, zawodowych i towarzyskich? Jeśli dyskryminacja nie istnieje, a wszyscy jesteśmy traktowani równo, to różnice powinny być niezauważalne. Natomiast jeżeli dyskryminacja istnieje, to w którym momencie się rozpoczyna? Czy całowanie w rękę prowadzi do przemocy domowej? Czy komplement to jasna strona medalu, na którego rewersie znajdują się nierówne zarobki pomiędzy kobietami a mężczyznami? Spektakl w lekki, komediowy sposób porusza te niełatwe kwestie. Nie daje wytycznych ani odpowiedzi, ale stara się zmusić widza do sformułowania własnej opinii.

28 grudnia

Koncerty
Klub Parlament
Początek: 18.00
Wstęp: 5 zł


Wystąpią: Aleph, Sloth, Eurazja, Sinice, Fake Logic, Apteka

Aleph
W 2014 roku 4 młodych Sopocian, w oparciu o dekadę znajomości, powołało do życia zespół Aleph. W sali prób RamTamTam, na mocy wypróbowanej przyjaźni, w ogniu jamów ukuto materiał z pogranicza grunge'u, sludge'u i psychodelii. Praca zaowocowała latem 2015 r. w studio Piecberg Sławka Pieca, gdzie powstała debiutancka EP Desert's Thirst. Kolejne dwa lata przyniosły kilkanaście koncertów w Trójmieście, Pomorzu Zachodnim, Kujawach, a także Poznaniu i Wrocławiu- w tym support przed klasykiem gatunku, szwedzkim Asteroid.

Rok 2017 przyniósł dwa istotne wydarzenia, jedno po drugim: współpracę Aleph i Chelmeta ze studio RamTamTam przy nagraniu trzech nowych utworów (w ramach nagrody w konkursie Wzmacniacz), oraz dołączenie do zespołu nowego gitarzysty, Michała Gizińskiego. Te i inne wypadki pozwalają muzyce Aleph jeszcze śmielej dryfować po nowych, nieznanych wodach ciężkiego, psychodelicznego grania.

Sloth
Sloth to pizza z majonezem, jedzona przez ciebie siedzącego wygodnie w samych majtkach, jarającego trawę i oglądającego amatorskie filmy o teoriach spiskowych i kosmitach. Glam space romantic surf noise kalejdoskop. Sloth to miłość. Kochaj Sloth.

Eurazja
Zespół Eurazja powstał z inicjatywy Sławomira Ciesielskiego (perkusisty Republiki) i Eurazji Srzednickiej (wokalistki, zwyciężczyni jednego z odcinków popularnego programu Szansa na Sukces. Występowała też m.in z Józefem Skrzekiem). Grupę dopełnia Jacek Kulesza znany z solowej kariery sceny songwriterskiej oraz były gitarzysta zespołów: Homo Sapiens, Von Zeit. Nazwa zespołu pochodzi od imienia wokalistki. Jest to nazwa kontynentu która łączy dwa przeciwstawne pojęcia cywilizację i dzikość.

Sinice
Zespół SINICE powstał w Trójmieście początkowo pod nazwą Audiosinice, przez pierwszy rok działając jako zespół instrumentalny. Na początku 2016 roku, kiedy skład uzupełnił się o wokal, puścili w obieg swoją pierwszą EPkę. W przyszłym roku wydana zostanie płyta "Dom" nagrana na przełomie kwietnia i maja 2017 roku w studiu im. Adama Mickiewicza pod okiem Maćka Cieślaka, który zadbał o produkcję, brzmienie i mix. Muzyka Sinic to wypadkowa inspiracji każdego z członków zespołu zbiegająca się w okolicach stoner rocka.

Fake Logic
Fake Logic to zespół złożony z doświadczonych i sprawnych technicznie muzyków. W różnych konfiguracjach grają wspólnie od prawie 15 lat, tworzyli takie formacje jak SINUS, SOUNDSTORM czy H.E.X.E. W swojej twórczości na pierwszym miejscu stawiają jakość kompozycji oraz zawartość muzyczno-techniczną. Wszyscy pochodzą z trójmiasta i traktują granie jako czystą przyjemność i hobby. Bez ciśnienia i bez parcia!

Apteka
APTEKA Jędrzeja "Kodyma" Kodymowskiego, która początkowo miała być tylko rodzajem przewrotnego eksperymentu, alternatywnym sposobem spędzania czasu kumpli z liceum, wyrosła ponad swoje założenia stając się zespołem legendarnym, punktem odniesienia, wyróżnianym mianem kultu. Pomimo wielu metamorfoz, zmian personalnych, zespół wydał kilka krążków ("Synteza", "AAA...", "Big Noise", "Narkotyki", "Live'92", "Urojone całe miasto", "Menda", "Spirala") i ma w swoim dorobku setki koncertów, nagród i wyróżnień prestiżowych periodyków muzycznych. APTEKA od lat zajmuje czołowe miejsce na polskim rynku muzycznym. Jest niezależną przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. To przywilej dany tylko nielicznym. Wydany przez UNIVERSAL MUSIC POLSKA album zatytułowany po prostu "APTEKA" ukazał się w maju 2007. Zawarty na nim materiał muzyczny nie tylko nie zawiódł dotychczasowych fanów zespołu, ale okazał się również atrakcyjny dla wszystkich słuchaczy otwartych na nowe brzmienia i niebanalne teksty Zarówno płyta jak i promująca ją trasa koncertowa DRUG STORY 2007 była jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych ostatnich lat w naszym kraju.

APTEKA to trans, psychodelia, rock, niesamowita energia i żywiołowość - o czym najlepiej przekonać się w czasie występów na żywo. Zespół gra dwugodzinny materiał zawierający utwory ze wszystkich dotychczas wydany płyt oraz utwory premierowe. Jędrzej "Kodym" Kodymowski: Zespół, grupa, środowisko związane z nazwą "Apteka" to, nieograniczona hurtownia pewnej filozofii życia. Nieelastyczna, a jednocześnie fantastycznie współgrająca z aktualnym tłem, daleka od pochlebstw, a jednak zespalająca tak skrajne życiowe ekstrema(...). Obecnie Apteka przygotowuje się do trasy koncertowej z okazji 25-lecia powstania zespołu. Podczas koncertów fani będą mieli okazję usłyszeć najlepsze utwory grupy w nowych aranżacjach, a także piosenki premierowe. Gościem specjalnym będzie Igor Pudło współtwórca sukcesu Skalpela - najbardziej znanego na świecie polskiego duetu producenckiego. Igor Pudło został też zaproszony do pracy przy tworzeniu unikatowego wydawnictwa, które będzie promować jubileuszową trasę Apteki. Będzie to płyta zawierająca 25 piosenek - w tym dwie premierowe. Oprócz tradycyjnej płyty CD, zostanie również wydana limitowana wersja w formie podwójnego LP na Vinylu, oraz DVD-na którym znajdą się archiwalne materiały Apteki.

Muzyka klasyczna
Ratusz Staromiejski - NCK
Początek 18.00
Wstęp wolny


Podczas koncertu muzyki klasycznej zobaczymy i usłyszymy Aleksandrę Dąbrowską w dwóch odsłonach: jako pianistkę i jako wokalistkę. Koncert uświetni uroczystość wręczenia Nagród Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury.

WYKONAWCY:

Część I
Aleksandra Dąbrowska - fortepian
Julia Pruszak- sopran

Część 2
Odette Dąbrowska
Marcin Gałązka - gitara
Przemek Bartos- gitara basowa
Tomasz Koper- perkusja

Aleksandra Dąbrowska/ Odette Dąbrowska
Urodzona w 1990 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w klasie mgr Mirosławy Pruskiej. Ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. im F. Nowowiejskiego w Gdańsku. W 2012 r. ukończyła z wyróżnieniem studia I st. w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. W latach 2011/2012 doskonaliła swoje umiejętności w Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie prof. Joan Havill.

Aktualnie pianistka jest absolwentką studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza i as. Macieja Gańskiego. Od października 2015 pełni funkcję pedagoga w swojej macierzystej Uczelni.

Pianistka ma na swoim koncie wiele osiągnięć artystycznych o zasięgu krajowym, jak i międzynarodowym. Jest dwukrotną laureatką Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. J. Zarębskiego w Łomiankach oraz jedyną polską laureatką Nagrody Instytutu F. Chopina w Brukseli, co umożliwiło pianistce wyjazd na staż muzyczny do Francji, gdzie pracowała pod okiem wybitnego pianisty, pedagoga i jurora Międzynarodowego Konkursu im. Królowej Elżbiety w Brukseli - Jean'a Claude'a Vanden Eyndena. W 2008 r. została stypendystką Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej i Fundacji J&S Pro Bono Poloniae, debiutując w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ponadto jest beneficjentką programu stypendialnego Erasmus, dwukrotną stypendystką Kammersmusikkurs w Niemczech oraz stypendystką belgijskiej Fundacji im. F. Chopina, na zaproszenie której zagrała w czerwcu 2012 r. w Ambasadzie Polski w Brukseli.

Od roku 2013 aktywnie współpracuje z Programem Trzecim Polskiego Radia jako pianistka, kompozytorka i wokalistka przy spektaklach oraz audycjach muzycznych. W roku 2014 została uhonorowana nagrodą dla Najlepszego Studenta Akademii Muzycznej w Gdańsku, oraz wyróżnieniem w VI Edycji konkursu dla najlepszego studenta w Polce "Studencki Nobel 2014". W styczniu br. została przyjęta w charakterze pianisty - akompaniatora do prestiżowego programu "Akademia Operowa" działającego przy Teatrze Wielkim w Warszawie, a w czerwcu została laureatką I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym "Val Tidone" we Włoszech.

Koncertuje w Polsce i zagranicą. Na swoim koncie ma liczne występy dla międzynarodowej publiczności we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Australii. Można było usłyszeć ją m.in w Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Narodowej, Studio Koncertowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie czy w słynnej Barbican Hall w Londynie. Współpracowała z takimi muzykami jak Lee Kum Sing, Tigran Alikhanov, Johnson Graham, Jean Claude Vanden Eynden, Therese Fahy, Robert Irvine, Ivan Klansky, Michael Vaiman. Uczestniczyła również w kursach prowadzonych przez Martina Katza, Ivari Iija, Imoge Coopera, Paula Lewisa, Richarda Goode'a, Stevena Kovacevicha, Aguiles Delle Vigne, Johnsona Grahama, Dinę Yoffe, Katarzyne Popową-Zydroń, Waldemara Wojtala, Dang Thai Sona, Alberto Nose, Stevena Osbourne'a.

Jest czterokrotną stypendystką Rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, wielokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

29 grudnia

Koncert Dick4Dick
Radio Gdańsk


Początek: 19.05. Transmisja radiowa koncertu na antenie Radia Gdańsk (częstotliwości / internet)
WSTĘP: Bezpłatne, dwuosobowe wejściówki można zdobyć słuchając audycji Radia Gdańsk oraz na portalu Trojmiasto.pl.


Dick4Dick to muzyczna i performerska grupa założona przez czwórkę przyjaciół z Trójmiasta. Zespół ów wykorzystuje różne gatunki muzyczne, aby tworzyć z nich swój własny język muzyczno-wizualny, a jedynym akceptowalnym aksjomatem w ich działaniu jest zmiana. Nieustanne przeobrażenia stylów muzycznych, wizerunku scenicznego, informacji podawanych na własny temat obrazują pełną swobodę artystycznej wypowiedzi grupy, skutecznie wymykającej się jednoznacznym próbom jej zaszufladkowania.

Dick4Dick powstał w 2004 roku i ma na swoim koncie kilka wydawnictw muzycznych i multimedialnych: Silver Ballads (Zgniłe Mięso, 2005), Dick Back In Town Ep (Dickie Dreams, 2006), Grey Album (Dickie Dreams, 2008), The Legendary Dick4Dick 2004-2009 (Mystic, 2009), Summer Remains (Mystic, 2009), Who's Afraid OF? (Mystic, 2010), 5 (Mystic, 2013) oraz tau Ceti e (wydanictwo niezależnie, 2016). Zespół zagrał ponad 250 wspaniale przyjętych koncertów na terenie całej Europy, zagrał na większości liczących się krajowych festiwalach, brał udział w wielu sesjach zdjęciowych współpracując z najlepszymi fotografami, pojawił się na okładkach kilku czasopism.

Zespół zdobywał nagrody i był nominowany w wielu kategoriach przez takie magazyny jak Aktivist (Nocne Marki 2006 - Zespół Roku), Gazeta Wyborcza, Elle, Pulp, Yach Film Fest. Zespół został wybrany na szturmową kapelę promującą kompilację polskiej sceny muzycznej Play: Shortcut To Polish Music 2008, przygotowanej do promocji za granicą.

Muzycy zagrali też epizod w filmie Moja Krew w reż. M. Wrony, oraz przyczynili się do powstania komiksu o D4D autorstwa J. Rebelki Dick4Dick: Harem Zordaxa 2009.

W skład zespołu wchodzą obecnie:
Baron Baye (Tomek Ziętek)
Goodboy Khris (Krystian Wołowski)
Great Adaggio (Adam Hryniewicki)
M.Bunio.S (Michał Skrok)
WetDick Jr (Maciej Szupica).

Prezentacje teatrów tańca

19:15 - 19:45 Młody Jan - pokazy solistek grup konkursowych GSA
20:00 - 20:50 Przedmiot nieocenionej wartości - spektakl Sopockiego Teatru Tańca

***

Młody Jan - pokazy solistek grup konkursowych GSA
W Centrum Świętego Jana, w ramach Dnia Teatru Tańca na festiwalu Metropolia Jest Okey 2017 zobaczymy 7 solistek w 10 choreografiach, oraz w pokazy improwizacji. Każda z choreografii to osobna historia, oparta na technice tańca jazzowego lub contemporary. Zobaczymy m.in. historie pewnego snu, współczesną opowieść o czerwonym kapturku, choreografię inspirowaną oskarowym musicalem Lalaland, usłyszymy fragment słynnego listu Marthy Graham do Agnes de Mille... Na koniec tancerki zaprezentują sie w pokazie improwizacji. Są to solistki z tanecznych grup konkursowych Gdańskiej Szkoły Artystycznej, których głównym trenerem, choreografem i opiekunem artystycznym jest Dorota Julkowska.

Przedmiot nieocenionej wartości - spektakl Sopockiego Teatru Tańca

Scenariusz, choreografia, reżyseria: Joanna Czajkowska
Współpraca choreograficzna i kreacja postaci: Jacek Krawczyk, Joanna Nadrowska, Kalina Porazińska, Magdalena Laudańska, Kamila Maik, Maciej Sheva Mołdoch
Kostiumy: Adam Królikowski
Scenografia: Joanna Czajkowska, Artur Aponowicz
Muzyka: Mariusz Noskowiak
Wizualizacje, plakat: Katarzyna Teresa Turowska
Światła: Artur Aponowicz / Rico

W spektaklu artyści STT odnoszą się do innowacyjności w kontekście obrazu CIAŁA, fizyczności, a także historii polskiego teatru tańca. Można więc powiedzieć, że ośrodkiem zainteresowania jest tu CIAŁO człowieka, jako skafander dla ratio i psyche, jako transmiter treści, czy jako środek komunikacji.

Obok fragmentów inspirowanych pracami Jarzynówny-Sobczak, Conrada Drzewickiego i Ewy Wycichowskiej spektakl zawiera sceny z zupełnie autorską choreografią. Narratorami opowieści jest Odkrywca i jego Alter Ego. Sopocki Teatr Tańca snuje opowieść o ciele tańczącym, ciele czującym i myślącym, o ideale oraz o drogach i kodach tańca, a niektórzy miłośnicy malarstwa, widzą w Przedmiocie nieocenionej wartości odniesienia do obrazów Degas, a znawcy fotografii do zdjęć Davida Hamiltona.

Sopocki Teatr Tańca został założony w 1998 roku przez parę dyplomowanych tancerzy i choreografów Joannę Czajkowską i Jacka Krawczyka.

Teatr ma w swoim dorobku pięćdziesiąt spektakli m.in. Alchemik Halucynacji, D-KOD-R, DALI, które prezentował na wielu festiwalach tańca współczesnego i teatrów alternatywnych w Polsce i za granicą m.in. w Republice Czeskiej, Portugalii, Niemczech, na Litwie, w Republice Białoruskiej, Rumunii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Indonezji, Mołdawii, Bułgarii, Rumunii, Francji, Austrii, Włoszech, Argentynie, Hiszpanii, Rosji, Słowenii, Szwajcarii i Chinach.
Oboje założyciele teatru otrzymali od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki honorowe Zasłużony dla kultury polskiej. Jacek Krawczyk jest laureatem Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego 2005, a Joanna Czajkowska Sopockiej Muzy 2015. Jako twórcy są zainteresowani tworzeniem teatru w którym wartość intelektualna, wizualna i ruchowa stanowią pełnię. Nie odżegnują się też od emocji. Z STT pracuje stały zespół tancerzy, a przy teatrze działa Grupa Projektowa, która stanowi swego rodzaju preludium do zespołu głównego.

Teatr Tańca
Centrum św. Jana, 29-12-2017
START: godz. 19.00
WSTĘP: wolny. Ilość miejsc ograniczona

Sopocki Teatr Tańca spektakl pt. Przedmiot nieocenionej wartości

PRZEDMIOT NIEOCENIONEJ WARTOŚCI
Scenariusz, choreografia, reżyseria: Joanna Czajkowska
Współpraca choreograficzna i kreacja postaci: Jacek Krawczyk, Joanna Nadrowska, Kalina Porazińska, Magdalena Laudańska, Kamila Maik, Maciej Sheva Mołdoch
Kostiumy: Adam Królikowski
Scenografia: Joanna Czajkowska, Artur Aponowicz
Muzyka: Mariusz Noskowiak
Wizualizacje, plakat: Katarzyna Teresa Turowska
Światła: Artur Aponowicz / Rico

W spektaklu zostały wykorzystane fragmenty wywiadu z tancerzem Opery Bałtyckiej, pedagogiem i choreografem Marcelim Żędzianowskim (17.07.1932 - 11.06.2014), zarejestrowane w marcu 2014 roku.

PREMIERA 9 i 10 grudnia 2016

Pojęcie innowacji pochodzi z języka łacińskiego; innovare czyli tworzenie czegoś nowego. Najczęściej przytaczana definicja innowacji podkreśla, iż innowacja jest procesem polegającym na przekształceniu istniejących możliwości w nowe idee i wprowadzenie ich do praktycznego zastosowania (E.Okoń-Horodyńska, wykład 1, s. 9).

W spektaklu artyści STT odnoszą się do innowacyjności w kontekście obrazu CIAŁA, fizyczności, a także historii polskiego teatru tańca. Można więc powiedzieć, że ośrodkiem zainteresowania jest tu CIAŁO człowieka, jako skafander dla ratio i psyche, jako transmiter treści, czy jako środek komunikacji.

Obok fragmentów inspirowanych pracami Jarzynówny-Sobczak, Conrada Drzewickiego i Ewy Wycichowskiej spektakl zawiera sceny z zupełnie autorską choreografią. Narratorami opowieści jest Odkrywca i jego Alter Ego. Sopocki Teatr Tańca snuje opowieść o ciele tańczącym, ciele czującym i myślącym, o ideale oraz o drogach i kodach tańca, a niektórzy miłośnicy malarstwa, widzą w Przedmiocie nieocenionej wartości odniesienia do obrazów Degas, a znawcy fotografii do zdjęć Davida Hamiltona.

Sopocki Teatr Tańca został założony w 1998 roku przez parę dyplomowanych tancerzy i choreografów Joannę Czajkowską i Jacka Krawczyka. Teatr ma w swoim dorobku pięćdziesiąt spektakli m.in. Alchemik Halucynacji, D-KOD-R, DALI, które prezentował na wielu festiwalach tańca współczesnego i teatrów alternatywnych w Polsce i za granicą m.in. w Republice Czeskiej, Portugalii, Niemczech, na Litwie, w Republice Białoruskiej, Rumunii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Indonezji, Mołdawii, Bułgarii, Rumunii, Francji, Austrii, Włoszech, Argentynie, Hiszpanii, Rosji, Słowenii, Szwajcarii i Chinach.
Oboje założyciele teatru otrzymali od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki honorowe Zasłużony dla kultury polskiej. Jacek Krawczyk jest laureatem Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego 2005, a Joanna Czajkowska Sopockiej Muzy 2015. Jako twórcy są zainteresowani tworzeniem teatru w którym wartość intelektualna, wizualna i ruchowa stanowią pełnię. Nie odżegnują się też od emocji. Z STT pracuje stały zespół tancerzy, a przy teatrze działa Grupa Projektowa, która stanowi swego rodzaju preludium do zespołu głównego.

Patronat honorowy: Marszałek Woj. Pomorskiego Mieczysław Struk

Partnerzy festiwalu:
Radio Gdańsk
Klub Parlament
Łączy nas Gdańsk
RamTamTam
Kulmiasto

Patroni medialni:

Trojmiasto.pl
Radio Gdańsk
Polski Portal Kultury O.pl
Pomorskie.eu

Media społecznościowe Festiwalu:
Facebook: bit.ly/MJOFacebook
Twitter: bit.ly/MJOTwitter
Instagram: bit.ly/MJOInstagram



Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    5-10 zł
wstęp na część wydarzeń jest bezpłatna - szczegóły w opisie

Przeczytaj także