W programie XII edycji wydarzenia dla miłośników różnych dziedzin sztuki. Edycja 2018 to sześć koncertów muzyki rozrywkowej, dwa dni prezentacji muzyki klasycznej, spektakle teatralne, spotkania z książką i spektakl operowy dla dzieci. Warto zarezerwować sobie ten miedzyświąteczny czas na spotkania z trójmiejską kulturą.
26.12.2018 środa, Klub Parlament - KONCERTY, wstęp: 5 złjazz - koncerty w Trójmieście
PROGRAM SKRÓCONY:Prowadzenie: Tomasz Olszewski
18.00 - 18.30 Black Sugar
18.40 - 19.10 Detko Band
19.20 - 19.50 Paweł Przyborowski
20.00 - 20.30 Karski
20.40 - 21.10 Cotton Wing
21.20 - 21.50 Q
22.20 - 22.50 Tayka Band
23.00 - .......... Access Denied
26.12.2018 środa, g.19.05, Radio Gdańsk - KONCERT IRKA WOJTCZAKA "Pół wieku w butach po ziemi i nad..." + goście / transmisja na żywo w RG. wstęp na zaproszeniaTegoroczny jubilat -Irek Wojtczak świętować będzie swoje 50-lecie w towarzystwie licznych, znamienitych gości. Na koncercie pt. Pół wieku w butach po ziemi i nad... w studio Radia Gdańsk wystąpią m.in.: Krystyna Stanko, Marsija LocoStar, Przemek Dyakowski, Kamil Pater, Tomasz Ziętek, Tomasz Dąbrowski, Piotr Mania, Adam Żuchowski, Kuba Staruszkiewicz, Marcin Bożek, Michał Gos. Koncert transmitowany na żywo przez rozgłośnię poprowadzi Kamil Wicik.
IREK WOJTCZAK - saksofonista, aranżer, edukator, twórca nieprzewidywalny, wymykający się jednoznacznym definicjom muzyki. Znakomicie wpisał się w polską scenę muzyczną gdzie jako saksofonista nagrał ponad czterdzieści albumów. Od lat jest animatorem polskiej muzyki ludowej, która stała się inspiracją do jego trzech albumów: "Direct Memory Access", "Play it again" oraz "Folk Five" z udziałem nowojorskich muzyków The Fonda/ Stevens Group. Album ten został doceniony przez czołowych amerykańskich krytyków magazynów All About Jazz i The New York City Jazz Record takich jak: Karl Ackermann, C.Michael Bailey, Budd Kopman czy Ken Waxman. Utwór z płyty Irek Wojtczak Folk Five ukazał się na samplerze dołączonym do brytyjskiego miesięcznika muzycznego The Wire (listopad 2015).
Wystąpił wspecjalnym projekcie Tymański Polish Brass Ensemble z towarzyszeniem znakomitego nowojorskiego trębacza Dave'a Douglasa oraz Jamie Baum American - Polish Septet. Koncertował z Fonda/Stevens Group, David Murray, Jim Black, Chris Speed, Herb Robertson, Mitch & Mitch, Pink Freud, Możdżer - Tymański - projekt Chopin. Współtwórca grupy SHMIB - Symultaniczna Hybryda Muzyki Improwizowanej z Bioartem.
Wielokrotnie nagradzany:
- Fryderyk (2000) w kategorii muzyka alternatywna (za album "Smacznego" zespołu Groovekojad)
- Polish Dance Awards (2001) Debiut Roku - Groovekojad
- Złota Płyta (2008) za album "Melisa" Przemka Dyakowskiego.
- Największa Indywidualność Jazzowa konkursu Bielska Zadymka Jazzowa 2008
- Wraz ze swoim zespołem PRL KWINTET został wyróżniony na XIV Festiwalu Polskiego Radia Programu 2 - "Nowa Tradycja" 2011
- Nominowany do Folkowego Fonogramu Roku 2015 za płytę "Folk Five".
27.12.2018, czwartek, g.18.00, Radio Gdańsk - KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ, wstęp na zaproszenia.Miłośników muzyki klasycznej zapraszamy do studia Radia Gdańsk, gdzie usłyszymy Jędrzeja Kacprzyka, nagradzanego studenta klasy kontrabasu, w towarzystwie mistrzyni Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej - fortepian.
Jednoosobowe wejściówki na koncert można odebrać w sekretariacie Nadbałtyckiego Centrum Kultury (8:00 - 16:00, pt.- pon. ul. Korzenna 33/35). Uwaga: ilość miejsc ograniczona.JĘDRZEJ KACPRZYK
Urodził się w roku 1993 we Włocławku. W wieku 15 lat rozpoczął edukację muzyczną w klasie kontrabasu mgra Andrzeja Wyrwickiego w PSM we Włocławku, by po 4 latach nauki podjąć studia w klasie st. wykł. Janusza Dobrowolskiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Ukończył je z wyróżnieniem, obecnie pracuje nad doktoratem pod kierunkiem prof. Leszka Sokołowskiego oraz wykłada w gdańskiej uczelni. W semestrze zimowym roku 2015/2016 studiował na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie wieloletniego lidera grupy kontrabasów Wiener Philharmoniker - Aloisa Poscha.
Laureat nagród i wyróżnień na ogólnopolskich konkursach (Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka, Ogólnopolski Konkurs Kontrabasowy im. Adama Bronisława Ciechańskiego, Akademicki Konkurs Kontrabasowy w Łodzi, Polskie Spotkania Kontrabasowe w Mielcu, Przesłuchania CEA).
W roli solisty występował z Orkiestrą Akademii Muzycznej w Gdańsku, Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną oraz Filharmonią Zabrzańską. Prawykonał wiele utworów solowych oraz kameralnych, m.in. "Duet na kontrabas i fortepian" Piotra Jędrzejczyka wraz z Izabelą Paszkiewicz oraz "Koncert na kontrabas i orkiestrę" Szczepana Magiera z Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną.
Miłośników muzyki klasycznej zapraszamy do studia Radia Gdańsk, gdzie usłyszymy Jędrzeja Kacprzyka, nagradzanego studenta klasy kontrabasu, w towarzystwie mistrzyni Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej - fortepian.
Dr Elżbieta Pasierowska-KołodziejUkończyła studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu profesor Katarzyny Popowej-Zydroń. Studia podyplomowe odbyła w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie profesora Zbigniewa Śliwińskiego. Brała udział w Międzynarodowych Kursach Interpretacji w Weimarze, gdzie doskonaliła swe umiejętności w klasie fortepianu profesora Jacoba Lateinera (1990) oraz w klasie kameralistyki profesora Normana Shetlera (1993). W czasie studiów dwukrotnie została laureatką Konkursu na Stypendia Artystyczne Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1989 i 1990). W roku 1992 zdobyła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Suwałkach. Jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Fortepianu oraz Katedrze Kameralistyki gdańskiej Akademii Muzycznej. Pełni funkcję Prodziekana Wydziału Instrumentalnego oraz Kierownika Zakładu Akompaniamentu. Uczy gry na fortepianie i prowadzi zespoły kameralne w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku. Koncertowała w Niemczech, Włoszech i Francji. W latach 2001 i 2002 brała udział w koncertach organizowanych przez Filharmonię Narodową w Warszawie w ramach Forum Lutosławskiego. Występuje z recitalami solowymi i kameralnymi w salach koncertowych północnej Polski (m.in. w Filharmonii Bałtyckiej).
Nagrała komplet pieśni F. Chopina z solistami Warszawskiej Opery Kameralnej - Ewą Mikulską (alt) i Witoldem Żołądkiewiczem (baryton) dla firmy DUX oraz pieśni B. Brittena z Ewą Mikulską dla Polskiego Radia.
Jest autorką monografii "Witold Lutosławski. Utwory kameralne z fortepianem: zagadnienia analityczno-interpretacyjne" opublikowanej przez wydawnictwo Athenae Gedanenses w 2013 roku.
Uczniowie i studenci Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej są laureatami ponad 200 nagród w międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych konkursach pianistycznych oraz kameralnych, m.in. pierwszego miejsca międzynarodowych konkursów w Szafarni, Valletcie, Usti nad Łabą, Paryżu, Rydze, Bukareszcie, Budapeszcie, Kaliningradzie, Siguenzy, Broumovie, Wilnie, Nicei i Mediolanie.
Program:Karl Ditters von Dittersdorf - II Koncert Kontrabasowy (Krebs 172)
Allegro moderato
Adagio
Finale. Allegro
Giovanni Bottesini - Elegia D-dur
Frank Proto - Sonata "1963" na kontrabas i fortepian
Slow and Peaceful
Swing
Molto Adagio
Allegro Energico
Claude Debussy - Beau soir
Frank Proto - Carmen Fantasy
Prelude
Aragonaise
Nocturne - Micaela's Aria
Torreador Song
Bohemian Dance
Reinhold Glier - Intermezzo i Tarantella
Koncert organizowany wspólnie z Radiem Gdańsk.
28.12.2018, piątek, g.18.00, Ratusz Staromiejski - MUZYKA KLASYCZNA + UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA NAGRÓD MARSZAŁKA DLA TWÓRCÓW KULTURY, wstęp wolnyZespół 5/6 (pięć szóstych) to grupa wokalistów z różnych zakątków Polski ściśle związana ze sceną Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wykorzystując technikę śpiewu a'capella wykonują utwory z takich gatunków muzycznych jak pop, jazz, funk. Powstały miks brzmieniowy jest konsekwencją połączenia sześciu różnych charakterów oraz stylistyk muzycznych w jakich obracają się na co dzień. W skład zespołu wchodzą osoby, które na co dzień razem studiują - Justyna Czarnota, Małgorzata Oleszczuk, Renata Tuszyńska, Irena Zapolska, Paweł Orłowski i Wiktor Gabor.
Zespół ma za sobą wiele koncertów, w szczególności na Pomorzu. Swój debiutancki koncert zagrali w tym roku w Oliwskim Ratuszu Kultury. Występowali na VII Edycji Lidzbarskich Wieczorów Jazzowych, X Festiwalu Przyjemności Muzycznych w Ostrzycach oraz prowadzili Koncert Finałowy na 14 Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym MUNDUS CANTAT w Sopocie.
We wrześniu tego roku zespół zdobył złoto ( Excelent Golden Diploma ) na VIII Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym "Canco Mediterrania" / 8th International Choir Festival and Competition "Canco Mediterrania" i Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Pau Casalsa w Barcelonie i w Lloret de Mar.
Obecnie grupa młodych wokalistów pracuje nad swoimi aranżacjami utworów należących do szeroko pojętej muzyki rozrywkowej i przygotowuje się do nagrania debiutanckiej płyty.
29.12.2018, sobota, g.16.00, Ratusz Staromiejski - METROPOLIA DLA DZIECI, wstęp wolnyLes Femmes "Opera jak z bajki" - kolaż operowy z fragmentów oper różnych kompozytorów. Pojawią się arie, duety i tercety: królewien, czarownic, Jasia i Małgosi, czy brzydkich sióstr Kopciuszka. Nie zabraknie momentów, w których dzieci będą mogły wystąpić na scenie. Będzie wesoło, kolorowo i muzycznie.
29.12.2018, Centrum św. Jana, g.18.00 - DZIEŃ TEATRÓW, wstęp wolny18.00 Teatr Navpaky - "Skazane kochać" '60 min.
To sztuka w jednym akcie dla sześciu aktorek i aktora, w której jasno określony jest jedynie czas i miejsce akcji: cmentarz nocą, bohaterka wywołuje ducha zmarłego męża. Plastyczność, widowiskowość i dramaturgia spektaklu w połączeniu z interpretacją reżysera i grą aktorów trzymają widza w napięciu do końca.
20.00 Latajacy Cyrk Ideii - "Ostatnia wieczerza: Slavery still exists"
Spektakl koncentruje się na wyodrębnieniu najważniejszych przyczyn dramatycznego rozziewu między "wzrostem gospodarczym"* a poziomem relacji społecznych w czterech płaszczyznach: religijnej (msza laicka), edukacyjnej (lekcja języka polskiego), domowej (krótka historia kobiety) i mediasfery (przestrzeń publiczna. Do udziału w tym przedstawieniu zaproszeni zostali twórcy offowi z różnych środowisk
30.12.2018, niedziela, Ratusz Staromiejski - DZIEŃ LITERATURY, wstęp wolny18.00 Spotkanie z jedną książką
Podczas tradycyjnego już spotkania zaproszeni goście opowiedzą o jednej przeczytanej w 2018 roku książce, która wywarła na nich szczególne wrażenie.
Goście:
➡ Marta Handschke - graficzka, ilustratorka, wokalistka, autorka książki "Brzuch Matki Boskiej")
➡ Natalia Fiedorczuk-Cieślak - kompozytorka, wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka książek "Jak pokochać centra handlowe" oraz "Ulga"
➡ Jacek Labijak - aktor teatralny i filmowy, związany z Teatrem Wybrzeże.
Prowadzenie: Szymon Jachimek